JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
Rīgā atceļ vairākus NĪN atvieglojumu ierobežojumus. Covid-19 dēļ izsniegtās darbnespējas lapas apmaksās no valsts budžeta. Atbalsts Covid-19 ietekmētajiem uzņēmumiem. Grozījumi PVN likumā.
INTERVIJA
Mobilizācija krīzes situācijā
Ar sociālantropologu, cilvēku pētnieku Klāvu Sedlenieku sarunājamies kādā darbdienas pievakarē, kad darbi nolikti malā un ir brīdis parunāt par cilvēkiem un šābrīža pasaules kārtību, paskatīties uz procesiem apkārt no nedaudz cita skatpunkta. Uz to decembrī aicinām arī jūs – saskatīt ko jaunu, atrast laiku pārdomām, sajūtām un cilvēcībai.
Autore: Linda Tunte
EKONOMIKA
Valsts budžets 2021 – papildu riski un nenoteiktība
Katru gadu televīzijas sižetos vērojams, kā finanšu ministrs uz Saeimu nes brūnu portfeli, kurā ietilpināts Ministru kabineta apstiprinātais nākamā gada valsts budžeta projekts. Tā arī šogad Saeimas deputātiem vētīšanai nodots nākamā gada budžets.
Autors: Andrejs Vaivars
NODOKĻI
Laiks “lielajai” UIN deklarācijai!
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Autore: Ivonna Balode
MUN priekšrocībām pienācis gals
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Autore: Dana Muceniece
Analizējam uzziņu! Nekustamā īpašuma noma un nodokļi
Kā maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja fiziska persona iznomā savu nekustamo īpašumu juridiskai personai un nomas maksai tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis? Vai tiešām iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā arī no pievienotās vērtības nodokļa summas? Kā šo nodokļu piemērošanu skaidro Valsts ieņēmumu dienests?
Autore: Ina Spridzāne
GRĀMATVEDĪBA
Grāmatvedības kontu plāns
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Autore: Laila Kelmere
Uzņēmēju radošums grāmatvedības rāmjos
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju radošumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Autore: Modrīte Johansone
DARBINIEKI
Attālinātā darba kompensācijas
Attālinātā darba jautājumi bija aktuāli jau pirms Covid-19 krīzes, kas to tikai pastiprināja, strauji palielinoties attālināti strādājošo darbinieku skaitam. Līdz ar aktualizējušies arī jautājumi par attālinātā darba tiesiskajiem aspektiem un darbinieku izdevumu kompensēšanu. Šobrīd sagatavotas izmaiņas divos likumos – Darba likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Autore: Inga Jomanta
Ziemassvētku izdevumi un nodokļi
Ņemot vērā ar Covid-19 vīrusa izplatību saistītos pulcēšanās ierobežojumus, paredzams, ka šogad lielākā daļa uzņēmumu Ziemassvētku pasākumus, visticamāk, atcels. Tomēr darba devējiem ir citi veidi, kā iepriecināt darbiniekus un sadarbības partnerus un radīt svētku atmosfēru tiem, kas turpina apmeklēt darba telpas. Šādā gadījumā jāizvērtē, vai uzņēmuma izmaksas ir ar saimniecisko darbību saistītas vai nav, un atkarībā no tā – kā piemērot nodokļus.
Autore: Inese Pauliņa
VADĪBA
Darījumi ar nerezidentiem – juridiskie aspekti
Žurnāla “iFinanses” novembra numurā aplūkojām darījumus ar nerezidentiem no nodokļu skatpunkta. Turpinot rakstu sēriju, šoreiz par juridiskajiem aspektiem – kā Latvijas komersantam sagatavot darījumu dokumentāciju, lai izvairītos vai vismaz ierobežotu riskus, kas var radīt papildu uzņēmumu ienākuma nodokļa sekas.
Autors: Artūrs Caics
VID ģenerāldirektora lēmuma pārsūdzēšana
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar audita rezultātā Valsts ieņēmumu dienesta pieņemto lēmumu, tam ir tiesības nodot jautājumu izskatīšanai vēlreiz, iesniedzot apstrīdēšanas iesniegumu iestādes ģenerāldirektoram. Bet kā rīkoties, ja arī ģenerāldirektora lēmums joprojām nav labvēlīgs?
Autore: Nataļja Puriņa
TIESU PRAKSE
Slimības pabalsts valdes loceklim
Vai valdes loceklim, kam nav noteikta atlīdzība par valdes locekļa pienākumu pildīšanu, var atteikt maksāt slimības naudu tikai tāpēc, ka par viņu veiktas sociālās iemaksas? Vai sociālo iemaksu veikšana ir pietiekams iemesls, lai uzskatītu, ka valdes loceklis ir veicis darba pienākumus? Izskatīsim 2020. gada 10. jūlija Senāta spriedumu lietā SKA-55/2020!
Autores: Sintija Radionova un Tatjana Sinkeviča
NODOKĻU SMILŠU KASTE
Nereģistrēti ieņēmumi ēnu ekonomikā
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Autori: Justīna Hudenko un Māris Jurušs
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild “ifinanses” eksperti
Vai "Latvenergo" soda nauda ir samērīga? Vai uzkrājumi nedrošiem parādiem ir obligāti? Kā kompensēt viesnīcas izdevumus? Uz kuriem darbiniekiem attiecas ēdināšanas izdevumu norma? Kā uzskaitīt nekustamo īpašumu? Kā maksāt nodokļus, sadalot mikrouzņēmuma peļņu?
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2020. gada decembrim
Autore: Lilita Beķere