JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
Akcīzes nodokļa izmaiņas. Ar 1. jūliju sāks izsniegt licences grāmatvežiem. Atvieglojumi vakcinētām personām. Sezonas laukstrādniekiem īpašs nodokļu režīms.
INTERVIJA
Skaitļi pasaka daudz
Intervijā ar Modrīti Johansoni, zvērinātu revidenti, SIA “JOHANSONE UN PARTNERI” vadītāju, nonākam pie secinājuma, ka revidenta profesija ir līdzīga žurnālista darbam. Ir jāievāc maksimāli daudz informācijas, ir jāprot klausīties, pamanīt un secināt. Modrīte šajā jomā darbojas jau pietiekami ilgi, lai visas šīs maņas jau būtu labi uztrenētas. Kādi ir viņas novērojumi par grāmatvedības nozari Latvijā?
Autore: Linda Tunte
EKONOMIKA
Būvniecība kā valsts ekonomikas attīstības spogulis
Pandēmijas laikā ir cietušas dažādas tautsaimniecības nozares, bet būvniecību nekādi nevar pieskaitīt pie tām – salīdzinot ar 2019. gadu, nozares kopējais apgrozījums pērn pat nedaudz pieauga. Vienlaikus, pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, nodokļu ieņēmumi no būvniecības nozarē strādājošajiem uzņēmumiem netiek līdzi apgrozījuma kāpumam, turklāt daļa kompāniju pat vērsušās pie valsts, prasot dīkstāves pabalstus un grantus apgrozāmo līdzekļu kompensēšanai. Kas īsti notiek būvniecības nozarē?!
Autors: Andrejs Vaivars
NODOKĻI
Kā autoriem izdevīgāk maksāt nodokļus?
Ar 1. jūliju mainās iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanas kārtība autoratlīdzībām. Autoram jāsaprot, kurš ir viņa gadījumā izdevīgākais nodokļu režīms, savukārt autoratlīdzību izmaksātājiem – kādos gadījumos kādi nodokļi jāpiemēro, izmaksājot autoratlīdzību. Izskatīsim un salīdzināsim dažādus variantus!
Autores: Inga Jomanta un Līga Treilone
Analizējam uzziņu! PVN tālmācības pakalpojumiem
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Autors: Artūrs Radziviļčuks
GRĀMATVEDĪBA
Atbalsts Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Autore: Lilita Beķere
Kā pārvērtēšanas rezerve ietekmē dividendes?
Nekustamais īpašums ir vilinošs ieguldījums kaut vai tāpēc, ka tā vērtībai ilgtermiņā ir tendence pieaugt. Bet kā nekustamā īpašuma vērtības palielinājumu atspoguļot grāmatvedībā? Kā vērtības maiņa ietekmē uzņēmuma peļņu un nodokļus? Atbildes meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Autore: Jeļena Mihejenkova
Grāmatvedība ir zinātne vai māksla?
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Autore: Modrīte Johansone
Rēķins. Pavadzīme. Preču piegādes dokuments
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, pienākusi kārta dokumentu noformēšanas prasībām. Šoreiz izskatīsim, kas ir attaisnojuma dokuments, kādi ir obligātie rekvizīti, un paanalizēsim paraksta nepieciešamību tajos.
Autore: Laila Kelmere
DARBINIEKI
Kā pieņemt darbā grāmatvedi?
Grāmatveža loma uzņēmumā ir būtiska, tāpēc nav nekāds brīnums, ka normatīvajos aktos arī grāmatveža profesijai tiek noteiktas arvien jaunas, stingrākas prasības – ne tikai izglītības un profesionālās pieredzes jomā, bet arī reputācijas, piemēram, iepriekšējās sodāmības aizliegums. Bet kā šo informāciju pārbaudīt, pieņemot grāmatvedi darbā vai nododot grāmatvedību ārpakalpojumā?
Autore: Ieva Aizsila
Ierēķinām atvaļinājumu!
Vasara tradicionāli daudziem ir atpūtas laiks, tāpēc šoreiz par svarīgāko atvaļinājumu aprēķinos. Kā Covid-19 izraisītā dīkstāve ietekmē vidējās izpeļņas aprēķinus? Kā piešķirt atvaļinājumu, kurā iekrīt Līgo un Jāņu diena vai arī pārceltā darba diena? Par visu pēc kārtas!
Autore: Inga Zāle
VADĪBA
Dokumentu digitalizēšana
Kā Latvijas uzņēmumiem veicas ar dokumentu digitalizēšanu? Kā praktiski tiek veikts šis process? Ko var un vajag digitalizēt? Vai dokumentus papīra formātā pēc tam drīkst iznīcināt? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem sniedz AS “Unifiedpost” eksperti.
Autori: Edgars Strazds, Andis Gulbis un Baiba Vesečko
Kā juridiski pareizi pieprasīt parādu?
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Autore: Katrīna Salmgrieze
TIESU PRAKSE
Kļūdīties būs cilvēciski arī nodokļu tiesību pārkāpumos
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Autore: Vita Liberte
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild “ifinanses” eksperti
Kuras summas PVN deklarācijā jānorāda ar mīnusa zīmi? Kā iegrāmatot kredītrēķinu? Kāda dividenžu summa jānorāda UIN deklarācijā? Dienas naudas apmērs un nodokļi nosūtītam darbiniekam. Kā izrakstīt telpu nomas rēķinu? Vai automašīnu drīkst pārdot zem tirgus cenas?
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2021. gada jūnijam