JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
No 1. jūlija sākas ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana. Atbalsta Grāmatvedības likuma projektu. Plānots ieviest automātisko nodokļu samaksu MUN maksātājiem. Kadastrālās vērtības tiek iesaldētas.
INTERVIJA
Pēc krīzes mums atkal vajadzēs frizierus
Kad visapkārt valda satraukums, patīkami parunāt ar optimistu. Vēl patīkamāk, ja šis optimists vienlaikus ir arī analītiķis, tātad viņa optimisms, visticamāk, pamatots ar faktiem, vai ne? Tieši šādas ir sajūtas, sarunājoties ar Jāni Salmiņu, Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāju.
Autore: Linda Tunte
EKONOMIKA
Sadārdzinās sūtījumi no trešās valsts
Šis gads sācies ar dažādām izmaiņām nodokļu politikas un administrēšanas jomā, tomēr jau zināmie jaunumi noteikti nav beidzamie, ko sagaidīsim šogad. Turklāt šoreiz runa nav tikai par pašmāju politiķu lēmumiem, bet gan jauninājumiem, par ko savulaik veiktas izmaiņas visas Eiropas Savienības līmenī.
Autors: Andrejs Vaivars
NODOKĻI
PVN izmaiņas importēto preču tālpārdošanā
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, spēkā stāsies Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumi, ar kuriem tiek ieviestas būtiskas izmaiņas pārrobežu e-komercijas darījumos. Analizēsim aktuālās izmaiņas, kas saistītas ar tiešsaistes tirdzniecību, kas paredz preču importu Eiropas Savienībā!
Autore: Ilze Varlamova
PVN deklarācijas jaunumi
2021. gada 1. un 9. janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tāpat vairākas izmaiņas ieviesa Apvienotās Karalistes – Lielbritānijas un Ziemeļ-
īrijas – izstāšanās no Eiropas Savienības. Šogad svarīgs jaunums ir arī vienotā nodokļu konta ieviešana un pagarināts nodokļa samaksas termiņš, nosakot to kā 23. datumu pēc taksācijas perioda beigām. Tas viss ietekmē arī pievienotās vērtības nodokļa deklarēšanu un maksāšanu.
Autore: Sabīne Vuškāne
Pieci nodokļu riski uzņēmuma gada pārskatā
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Autors: Oļegs Sējāns
GRĀMATVEDĪBA
Kontrole grāmatvedībā
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Autore: Laila Kelmere
Jaunumi gada ienākumu deklarācijās
2020. gada vasarā tika veikti grozījumi normatīvajos aktos, precizējot gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas kārtību saimnieciskās darbības veicējiem. Papildinātā deklarācijas veidlapa izmantojama, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2020. gadu un turpmākajiem gadiem.
Autore: Linda Puriņa
DARBINIEKI
Algas subsīdija grāmatvedībā
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Autore: Inga Zāle
Autoratlīdzība kā saimnieciskās darbības ienākums
Ar 2021. gada 1. jūliju izmaiņas autoratlīdzības regulējumā mainās gan saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanu. Iepriekšējā žurnāla “iFinanses” numurā skaidrojām, ar kādām izmaiņām jārēķinās autoriem, kas nereģistrēs savu saimniecisko darbību. Šoreiz izskatīsim nodokļus autoriem, kas reģistrēs savu saimniecisko darbību.
Autore: Jadviga Neilande
VADĪBA
Transfertcenas pandēmijas ietekmē
Kā transfertcenu dokumentācijā pamatot saistīto pušu darījumu cenas un sadalīt peļņu vai zaudējumus starp saistītajiem uzņēmumiem? Covid-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī šajā jomā.
Autores: Aija Lasmane un Aina Okseņuka
Aktuālie dati ir būtiski finanšu pārvaldībā
Raugoties no vadības skatu punkta, dažkārt pat vienu nedēļu veci dati par uzņēmuma finanšu stāvokli jau ir novecojuši, jo biznesa lēmumi par turpmāko darbību ir jāpieņem, ņemot vērā faktisko situāciju gan pašā uzņēmumā, gan arī ekonomikā kopumā. Tāpēc jautājums par aktuālo datu izmantošanu uzņēmumu finanšu pārvaldībā ik dienas kļūst jo svarīgāks.
Autore: Ilona Strode
Pētām elektroniskos dokumentus!
Ar ko atšķiras drošs elektroniskais paraksts no parasta elektroniskā paraksta? Kāds izskatās elektroniskais paraksts? Vai rēķinam ir juridisks spēks, ja rēķinā ir norādīts, ka tas sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta, bet piegādātājs to atsūta papīra formā? Meklējam atbildes!
Autore: Dr.oec. Ieva Kalve
TIESU PRAKSE
Pierādījumi ir jāsniedz VID, nevis tiesā
Sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu tā veiktā audita laikā var ietaupīt gan laiku, gan nervus, gan naudu. Kā apliecinājums tam kalpo arī pērnā gada nogalē pieņemtais Senāta spriedums. Izskatām to!
Autore: Alisa Ļeškoviča
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild “ifinanses” eksperti
Skenēta čeka juridiskais spēks. Kāda alga jāmaksā, nosūtot darbinieku uz ārvalstīm? PVN, ja tiek atmaksāts avanss. Vai dokumentus var glabāt tikai VID EDS? Kā nodokļi jāpiemēro zemnieku saimniecībai piederošai automašīnai?
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2021. gada martam