INTERVIJA
Valsts nedod iespēju uzņēmējiem godīgi attīstīties
Brīdinu – šī intervija ar Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītāju Henriku Danusēviču nav salda un rožaina – problēmu un grūtību šobrīd ir pārāk daudz, par tām ir jārunā. Kad vaicāju Danusēviča kungam, vai tiešām tirdzniecībā šobrīd nav nekādu labo ziņu, viņš mirkli padomā, uzteic veiksmīga dialoga veidošanos ar atsevišķām amatpersonām un turpina stāstu par lietām, kas vēl jārisina. Viņš esot reālists, un reālists šobrīd jūtas tā – ne īpaši pozitīvi.
Autore: Linda Tunte
IBIZNESS
Cenu celšana kļūs vieglāka
Iedzīvotāju pirktspēja ļauj domāt par cenu celšanu, turklāt dzīves dārdzības pieaugumu var veicināt norises pasaules preču biržās.
Autors: Mārtiņš Apinis
PA PĒDĀM
Darījumi ar bankas karti
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Autore: Anda Ziemele
NODOKĻI
E-grāmatas mazāka PVN gaidās
Grāmatnieki un izdevēji tēmu par nodokļu piemērošanu “parastajām” un elektroniskajām grāmatām aktualizējuši jau sen, norādot uz nepieciešamību samazināt pievienotās vērtības nodokli e-grāmatām. Šķiet, beidzot viņu iebildumi ir sadzirdēti, un Eiropas Komisija rosina diskusiju par šo tēmu.
Autore: Ingrīda Misiņa
Sociālās iemaksas “pa kabatu” sitīs sāpīgāk
Jau gandrīz gadu ir spēkā 30.11.2015. pieņemtie grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, ar kuriem no 01.01.2017. tiks ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Vai tiešām 2017.gadā “vilks būs paēdis un kaza dzīva”?
Autori: Aija Lasmane, Kaspars Strazds
GRĀMATVEDĪBA
Pērkam auto operatīvajā līzingā!
Automašīnas iegāde operatīvajā līzingā ir ātrs un “nesāpīgs” veids, kā uzņēmumam tikt pie jauna auto, neieguldot uzreiz lielus finanšu līdzekļus. Arī operatīvās nomas uzskaite grāmatvedībā ir salīdzinoši vienkārša, tomēr ir atsevišķas nianses, kas jāņem vērā. Īpaši uzmanīgiem jābūt “nestandarta” līzinga darījumos.
Autors: Ēriks Bahirs
Uzkrājumi. Uzkrājumi? Uzkrājumi!
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Autore: Modrīte Johansone
Grāmatvedības dokumentu glabāšana
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Autore: Ingura Doble
DARBINIEKI
Virsstundas summētā darba laika gadījumā
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, pārskata periods ir 1 mēnesis. Darbinieks mēnesī strādā 2 nedēļas – 1 nedēļu strā-
dā (7 dienas x 9 stundas = 63 stundas), savukārt katra 2.nedēļa ir brī-
va (7 dienas). Kopā mēnesī darbinieks strādā 126 stundas. Darba likumā (DL) noteikts, ka summētā darba laika ietvaros jebkurā gadījumā aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Vai darba devējam jāmaksā par virsstundām, kas pārsniedz nedēļā pieļaujamās darba laika stundas (konkrētajā gadījumā: 63 – 56 = 7 virsstundas)? Vai arī mēneša nostrādātās stundas jādala ar nedēļu skaitu, tādējādi aprēķinot vidējo stundu skaitu nedēļā 1 mēneša periodā?
Atbild Māris Linga
Kad un kāpēc jāslēdz koplīgums?
02.08.2016. Ministru kabineta sēdē tika atbalstīts priekšlikums par nodokļu atvieglojumiem, kas piemērojami darbinieku ēdināšanas izdevumiem, ja ir noslēgts koplīgums. Varbūt šis ir pietiekams iemesls, lai apdomātu iespēju noslēgt koplīgumu? Tam noteikti ir arī citas priekšrocības.
Autors: Jānis Siliņš
VADĪBA
Risks, pērkot kapitāla daļas izsolē
Pieņemot lēmumu par dalību izsolē un kapitāla daļu iegādi, ir svarīgi vērtēt ne tikai sabiedrības saimniecisko darbību un no šīs investīcijas prognozējamo peļņu, bet jāmēģina arī prognozēt, cik precīza un atbildīga būs esošā sabiedrības valde kapitāla daļu ierakstīšanai dalībnieku reģistra nodalījumā, lai ieguvējs varētu realizēt dalībnieka tiesības sabiedrībā.
Autore: Zane Caune
Bonus-malus sistēma cenu veidošanā
Bonus-malus sistēma ir ierasta apdrošināšanā, kur ar tās palīdzību tiek identificēti riskantākie un mazāk riskantie autovadītāji. Tomēr šīs sistēmas piemērošanas iespējas ir daudz plašākas. Nelaimes novēršanas galvenā ideja ir saistīta ar kolektīvo (savstarpējo) apdrošināšanu un izvairīšanos no riska.
Autore: Justīna Hudenko
TIESU PRAKSE
Kas ir saimnieciskā darbība?
Likumi mēdz būt dažādi, arī šķietami vienādi jēdzieni tajos dažkārt tiek uztverti atšķirīgi. Piemēram, saimnieciskā darbība – vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē tā ir kaut kas cits nekā likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” vai likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” izpratnē?
Autore: Zane Akermane
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild iFinanses eksperti
Kad deklarēt valdes locekļa domājamo ienākumu? Vai naudas aizdevumu var atmaksāt "graudā"? Kā izbeigt MUN maksātāja statusu? Vai rēķinā jānorāda pakalpojuma
saņēmēja personas kods? Kā aizvietot valdes locekli bērna
kopšanas atvaļinājuma laikā?
KAFIJAS PAUZE
Labākie grāmatveži ir žīdi, jo viņiem vienmēr kaut kas paliek at
Andreju Jansonu vispirms pamanījām, komentējot rakstus portālā “iFinanses” – viņš ne reizi vien pasaka tikt trāpīgi, ka jālasa un jāpārdomā vismaz divreiz. Tāds cilvēks noteikti arī uz mūsu 10 jautājumiem atbildēs aizraujoši un, kā mums patīk, – “ar odziņu”! Smaidīt jāsāk vēl pirms atbilžu saņemšanas, jo Andrejs paziņo, ka savu bildi gan žurnālā likt negribēs. Un iesūta… sniegavīra foto. Andrejs Jansons ir SIA “Izdevumi” valdes loceklis – ārpakalpojumu grāmatvedis, cita starpā arī SIA “Biļešu paradīze” ārpakalpojumu grāmatvedis.
JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
VID skaidrojums par kases aparātu un kases sistēmu atbilstības pārbaudi. Sociālo iemaksu objekta maksimālais apmērs 2017.gadā –
52 400 EUR. Minimālā darba alga 2017.gadā – 380 EUR. Pārmaksāto IIN varēs atgūt arī no samaksas par bērnu interešu izglītību. EDS pieejams jauns pārskats par darbinieku darbnespējas lapu datiem.
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2016.gada oktobrim
Autore: Lilita Bērziņa