Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Turpinoties vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība jāreģistrē VID, obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 13:17, 24. Mai. 2024
Vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai ritot pilnā sparā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība ir jāreģistrē VID, ir obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 10:00, 27. Jūl. 2023
Uzņēmuma darbinieks iegādājies degvielu automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, izmantojot skaidru naudu. Ar degvielas pārdevēju nav noslēgts sadarbības līgums, un uzņēmumam nav izsniegta degvielas karte, līdz ar to netiek saņemts kopsavilkums par iepriekšējā periodā iegādāto degvielu. Vai čeks virs 30 eiro, kas izsniegts automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, ir derīgs pievienotās vērtības nodokļa atskaitīšanai?
Dokumenti 06:00, 8. Okt. 2024
Līdz šī gada 30.septembrim iedzīvotāji tiek aicināti paziņot Valsts ieņēmumu dienestam, ka vēlas saņemt nodokļa pārmaksu automātiski, bez gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas.
VID informācija 09:16, 10. Sep. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
“iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmumu elektronizācija 2024”, kas norisinājās šī gada 17.septembrī, Valsts ieņēmumu dienests informēja par izmaiņām saistībā ar e-rēķinu ieviešanu un automātisko rēķinu apmaiņu no 2026.gada.
Svarīgi 09:06, 18. Sep. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina (čeka), kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku (pārdevējs vai arī pats uzņēmums)?
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Kā rīkoties situācijā, ja uzņēmums par saviem sniegtajiem pakalpojumiem nav pareizi piemērojis pievienotās vērtības nodokli, kā rezultātā budžetā samaksājis lielāku nodokļa summu, nekā noteikts likumā? Vai šādā gadījumā nodokļa starpību var atprasīt? Vai ir jākoriģē iepriekš izrakstītie dokumenti un tie jānosūta pakalpojumu saņēmējiem? Izskatām, ko par šo jautājumu teikusi Eiropas Savienības Tiesa.
Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Atbildi uz šo jautājumu sniedza zvērināta revidente Modrīte Johansone (Vai nepārtraukta avansa izsniegšana ir pārkāpums? iFinanses, 17.06.2024.), bet šoreiz ir iespēja uzzināt, kā šāda situācija tiek vērtēta no juristu redzes punkta.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Aug. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Uzņēmumam pieder automašīnas, par kurām tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Ir noformētas degvielas kartes ar limitiem, kas tiek izsniegtas atbildīgajām personām. Kā rīkoties, ja darbinieks ir pārtērējis uzņēmuma saimnieciskām darbībām noteikto degvielas limitu? Vai papildus jāmaksā vēl kādi nodokļi?
Izdevumi 06:00, 4. Jūl. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Uzņēmums veikalā iegādājās būvmateriālus. Norēķins par tiem tika veikts veikala kasē, saņemot čeku. Kādos gadījumos preču piegādei kā pamatojums der čeks, kādos – pavadzīme?
Dokumenti 09:00, 7. Jūn. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 5. Mar. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN), kas paredz neapliekamās darba devēja kompensācijas par darbinieka izdevumiem, kas rodas, veicot attālināto darbu.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Feb. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Mūsdienu tehnoloģijas vairs nav tikai vienkāršs instruments, kas palīdz veikt ikdienas darbus, bet gan spēcīgs sabiedrotais, kas spēj mainīt pašu profesijas būtību. Grāmatvedība, kas agrāk tika uztverta kā statiska un rutīnas piepildīta nozare, pašlaik piedzīvo revolūciju, kuru sāk pārvaldīt mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas. MI spēj ne tikai automatizēt rutīnas uzdevumus, bet piedāvā arī dziļāku ieskatu finanšu datu okeānā, ļaujot grāmatvežiem pieņemt informētākus lēmumus un kļūt par pilnvērtīgākiem partneriem uzņēmumos un organizācijās. Iepazīsimies ar MI risinājumiem, ko var efektīvi izmantot finanšu uzskaitē un analīzē.
Finanšu vadība 06:00, 10. Nov. 2023
Sākot no šī gada 30.augusta, Valsts ieņēmumu dienests (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) izsūtīs vēstules vairākiem tūkstošiem iedzīvotāju (EDS lietotājiem), kuriem saskaņā ar VID veiktajiem aprēķiniem varētu būt izveidojusies iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa par 2022.gadu. Lai VID varētu pārskaitīt šo nodokļa pārmaksu, cilvēkiem līdz šī gada 30.septembrim EDS jānorāda savs bankas konts, uz kuru vēlas saņemt naudu.
VID informācija 17:09, 30. Aug. 2023
2023.gada 16.maijā stājas spēkā grozījumi likumā “Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas”. Ar tiem precizētas prasības par skaidrās naudas, kuras vērtība pārsniedz 10 000 eiro, deklarēšanas kārtību uz Latvijas ārējām robežām ar valstīm, kas nav Eiropas Savienībā.
VID informācija 15:00, 15. Mai. 2023
Latvijā ar 2025.gadu ir plānots ieviest obligātu e-rēķinu izmantošanu starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm, tādējādi panākot ērtu un vienveidīgu dokumentu sagatavošanu un uzglabāšanu, ātrāku un drošāku informācijas apriti starp komersantiem, kā arī vienlaicīgu datu nodošanu nodokļu administrācijai, kurai turpmāk nebūs nepieciešams informāciju pieprasīt no nodokļu maksātājiem.
Dokumenti 06:00, 26. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 4. Jan. 2023
Automatizācijas iespējas uzņēmumos tiek izmantotas arvien vairāk, tostarp arī grāmatvežu darbā. Kādus mazos darba uzdevumus var automatizēt? Kādus tehnoloģiskos risinājumus ir iespēja izmantot? Kur meklēt iespēju apgūt dažādus datu apstrādes un vizualizācijas rīkus 2023.gadā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Jan. 2023
Latvijā jau 358 ārstniecības iestādes papīra kases čeku un kvīšu vietā saviem pacientiem var izsniegt e-kvītis. Ja pacients rakstiski piekrīt, ārstniecības iestāde e-kvīts datus nodod Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Tādā gadījumā cilvēkam, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, kvīts par šiem izdevumiem pašam nav jāpievieno, jo tā jau deklarācijai ir pievienota automātiski, informē VID.
VID informācija 16:28, 8. Dec. 2022
Pateicoties biznesa vadības sistēmām, šobrīd grāmatvežu darbs ir daudz vienkāršāks un ātrāks nekā pirms vairākiem gadiem. Taču vecie, labie čeki nereti izrādās klupšanas akmens. Tie ir kā nekontrolējamas ātrvilciena bremzes, kas jāsalasa no darbinieku galdu stūriem un naudasmakiem un jāievada grāmatvedības programmā. Patiesībā visiem grāmatvežiem mūsdienās ir iespēja aizmirst papīra čekus un rēķinus!
Svarīgi 10:35, 6. Apr. 2021
Tuvojas pieprasījuma termiņš 2021.gada laikā Eiropas Savienībā samaksātā pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai. Kādi ir nosacījumi, lai uzņēmumi atgūtu samaksāto nodokli, un kādas ir pašas pārmaksas minimālās prasības?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Sep. 2022
Līdz ar jauno mācību gadu atsākas arī dažādas interešu nodarbības. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa arī no tās summas, kas gada laikā tiek samaksāta par bērnu interešu izglītību, atgādina Valsts ieņēmumu dienests
VID informācija 12:45, 5. Sep. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Kā grāmatvedības dokumentus papīra formātā pārvērst elektroniskā formātā? Un vai digitalizētie nezaudē savu juridisko spēku un turpina būt kā pierādījums veiktajam darījumam? Ko pēc dokumenta digitalizēšanas darīt ar papīriem? Apskatīsim dažus piemērus!
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Vai preces pārdevējam mazumtirdzniecībā ir jādeklarē pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas pielikuma PVN 1 3. daļā visi kases čeki, kuros norādītā preču un pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa ir virs 150 eiro, ja tie izsniegti juridiskai personai, pievienotās vērtības nodokļa maksātājai?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Mai. 2022
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Ņemot vērā Grāmatvedības likuma 11. panta 8. daļas 1. un 2. punktu un Ministru kabineta noteikumu Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi" 42. punktu, vai par ārēju attaisnojuma dokumentu (dokumentu kopumu), kuru sagatavo attiecībā uz precēm, ja šāds dokuments (dokumentu kopums) nesatur rekvizītu "paraksts", var uzskatīt:
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Zemnieku saimniecība (ZS) nodarbojas ar mežizstrādi (koku ciršana u.c.). ZS grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Uzņēmumam pieder vienvietīgs vieglais pasažieru auto (pilna masa 2890 kilogrami), kā arī par to katru mēnesi tiek maksāts 31 eiro uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Maršruta lapas netiek pildītas. Jautājums ir par degvielas čeku priekšnodokļa atskaitīšanu – vai to drīkst atskaitīt 100% vai tomēr 50% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 20. Apr. 2022
Lai precizētu kārtību, kādā veic pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu ceļotājiem, atvieglotu kārtību, kādā pamato PVN 0% likmes piemērošanu ziedojumu kravām uz Ukrainu, kā arī ieviestu citas izmaiņas atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) grozījumiem, veiktas izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 17 "Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Grozījumi stājās spēkā 22. martā.
Likumdošana 13:57, 24. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu "Kases čeku uzglabāšana grāmatvedībā (par degvielas iegādi, taksometru pakalpojumiem u. c.)".
VID informācija 12:30, 7. Feb. 2022
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
No 2022. gada 1. janvāra spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kas paredz kārtību attaisnojuma dokumentu izmantošanai un uzglabāšanai elektroniskā formātā. Aplūkosim, kā digitalizēt čekus un rēķinus, lai ar tiem varētu strādāt ērtāk un ātrāk.
Svarīgi 10:16, 8. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Vai un kā jāreģistrē komandējuma nauda, ko saņēmis darba ņēmējs Latvijā, kas strādā pie darba devēja ārvalstnieka un maksā gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pilnā apmērā, lai nerastos pārpratumi ar VID par nenomaksātiem nodokļiem?
Darba samaksa 07:00, 28. Okt. 2021
Kā pareizi un atbilstoši likumam norakstīt izdevumus par degvielu saskaņā ar čekiem par degvielu? Ja maršruta lapas ir jāraksta, – kā ar pievienotās vērtības nodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 17. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa arī no tās summas, kas gada laikā tiek samaksāta par bērnu – līdz 18 gadu vecumam – interešu izglītību.
VID informācija 14:52, 3. Sep. 2021
Vai valdes locekļa vai darbinieka dzīves vietu var uzskatīt par maršruta sākumpunktu, norādot automašīnas nobrauktos kilometrus maršruta lapās, ja darbs ir saistīts ar pārvietošanos un no dzīves vietas tiek braukts uz objektu, kas saistīts ar saimnieciskos darbību?
Dokumenti 07:00, 22. Jūn. 2021
Autors ir arī darba ņēmējs un saņem mazāk par minimālo algu. Kā autoram jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā? Kā situācija mainīsies, ja autors iesniegs Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājumu, ka autoratlīdzības nepārsniegs 1500 eiro ceturksnī? Un kādas ir autoratlīdzības izmaksātāja saistības?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2021
No 2021. gada 3. jūnija Eiropas Savienībā (ES) stājas spēkā jaunie skaidras naudas kontroles noteikumi, kas paplašina skaidras naudas definīciju un tvērumu, lai uzlabotu cīņu ar naudas atmazgāšanu. Turpmāk, šķērsojot ES robežu, būs jādeklarē ne tikai banknotes un monētas, neaizpildīti čeki, ceļojuma čeki, vekseļi un maksājuma uzdevumi, bet arī zelta monētas un zelts gabalos 10 000 eiro vai vairāk apmērā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 10:28, 2. Jūn. 2021
Attālinātais darbs ir palielinājis vajadzību izmantot e-risinājumus. Atcerieties, ar kādu sajūsmu ieviesāt savu grāmatvedības sistēmu! Ja tā ir pārtapusi nopūtā vai pārņem sajūta, ka daļa no ikdienas darbiem nav jūsu dzīves laika vērta, visticamāk, ir laiks vairāk darba digitalizēt vai pāriet uz citu grāmatvedības programmu. Aplūkosim, ko un kā iespējams digitalizēt un kādus ieguvumus tas sniedz.
Svarīgi 07:06, 15. Mar. 2021
Vai ieskenētam čekam ir tāds pats juridiskais spēks, kā oriģinālam? Vai gadījumā, ja čeka oriģinālā informācija ar laiku izdziest un tas tiek iznīcināts, skenēts vai kopēts čeks tiek atzīts par attaisnojuma dokumentu grāmatvedībā?
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietā.
VID informācija 11:00, 10. Nov. 2020
No 2020. gada 9. novembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā saskaņā ar Ministru kabineta izdoto rīkojumu Nr. 655 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” darba devējiem noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus. Kā nosūtīt darbinieku attālinātajā darbā? Vai pietiek izdot rīkojumu?
Tiesības 20:32, 9. Nov. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Dokumenti 07:00, 26. Nov. 2020
Veselības apdrošināšana Latvijas darba tirgū pamazām no ekstras kļuvusi par normu, un darbinieku piesaistē konkurētspējīgāki ir tie uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem piedāvā plašāka seguma veselības apdrošināšanas polises. Kādas ir veselības apdrošināšanas tendences?
Svarīgi 11:44, 26. Okt. 2020
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” sagatavoti grozījumi, ar kuriem plānots noteikt darba devēja kompensācijas par darbinieku izdevumiem saistībā ar attālināto darbu, to normas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas kārtību.
Likumdošana 14:54, 30. Sep. 2020
2019. gada 12. jūnija uzziņā 31.1-8.5/21395 sniegts Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis jautājumā, kas varētu būt aktuāls tiem, kam pieder nekustamais īpašums, piemēram, dzīvojamā māja vai dzīvoklis. Kā redzams no uzziņā analizētās situācijas, informētība par svarīgām nodokļu niansēm, nopērkot, izveidojot vai uzlabojot nekustamo īpašumu, īpašniekam var ietaupīt diezgan lielu naudas summu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 13. Mai. 2020
SIA "Z" sniedz veselības aprūpes pakalpojumus un saņem apmaksu gan skaidrā naudā, gan ar maksājuma kartēm, un noformē elektronisko kvīti. Saskaņā ar PVN likumu 52. pantu SIA nav reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. Kad un vai vispār SIA "Z" būtu jāiegādājas un jāstrādā ar kases aparātu?
Nauda 10:15, 21. Mai. 2020
Mūsdienu ekonomika ir kļuvusi globāla. Uzņēmumi cīnās par darbiniekiem, jo trūkst kvalificēta darbaspēka. Tie ir gatavi investēt darbiniekos, lai nodrošinātu labākus darba apstākļus, kā arī meklēt darbaspēku ne tikai savā darbības vietā, bet arī algot darbiniekus no attālākām vietām. Kādus izdevumus darba devējs ir tiesīgs kompensēt darbiniekiem? Un kad rodas sekas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Tiesības 07:00, 29. Apr. 2020
Vai kaut kur normatīvajos aktos ir noteikts, cik ilgā laikā jāiesniedz avansa norēķins un cik vecus čekus tajā darbinieks drīkst iekļaut? Vai, piemēram, 2020. gada janvāra avansa norēķinā var pievienot čeku par izdevumiem (transporta biļetes iegāde) 2019. gada novembrī?
Avansa norēķini 07:00, 27. Jan. 2020
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas 10:12, 20. Jan. 2020
Kā rīkoties un pareizi noformēt attaisnojuma dokumentus, ja mazumtirdzniecības veikalā pēkšņi nestrādā kases aparāts? Šādiem gadījumiem paredzētas Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētās kvītis, taču kā rīkoties pēc tam, kad kvīts pircējam izsniegta? Kādas darbības veikt, kad kases aparāts atsāk darboties? Vai visas kvītis jāiesit elektroniskā kases aparāta čekos, un kvītis jāanulē (to nedrīkst darīt, ja visi trīs eksemplāri nav grāmatiņā)?
Dokumenti 07:00, 8. Nov. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Izdevumi 07:00, 22. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar viena mērķa vaučeriem.
VID informācija 12:58, 26. Aug. 2019
Sabiedrība izmanto degvielas norēķinu kartes. Martā sabiedrība pārskaitīja avansa maksājumu degvielas tirgotājam 500 eiro apmērā. 31.martā sabiedrība saņēma šādu rēķinu: kopējā summa – 67,32 eiro, atlaide – 3,03 eiro, summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) – 53,13 eiro, PVN – 11,16 eiro, kopā apmaksai – 64,29 eiro. Persona, kas veica pirkumu, iesniedza čeku, kura kopējā summa ir 67,32 eiro, bez PVN – 55,64 eiro, PVN – 11,68 eiro. Kā pareizi veikt grāmatojumus?
Grāmatvedība 07:00, 15. Jūl. 2019
Sabiedrība ir turētāja vieglajai automašīnai, kas iegādāta finanšu līzingā. Par automašīnu tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, to administratīviem mērķiem lieto sabiedrības vadītājs, kuram ir noteikts normālais darba laiks – piecas darba dienas nedēļā. Vai brīvdienās un svētku dienās automašīnā iepildīto degvielu var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Atbilde papildināta ar Valsts ieņēmumu dienesta komentāru.
Izdevumi 07:00, 20. Jūn. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā.
Finanšu vadība 07:00, 27. Mai. 2019
Pašnodarbināta persona sniedz būvprojektēšanas pakalpojumus sabiedrībai, kas tai ir apmaksājusi profesionālās pilnveides kursus, kas nepieciešami attiecīgā būvprojekta realizācijai. Kursu apmaksa paredzēta savstarpēji noslēgtajā līgumā. Vai sabiedrība šos izdevumus var klasificēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un vai par šiem izdevumiem ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 29. Mai. 2019
Darbiniekam saimnieciskajām vajadzībām izsniegta uzņēmuma bankas karte. Mēneša beigās tiek izdrukāts bankas konta pārskats, darbinieks iesniedz izdevumu čekus, tiek sagatavots avansa norēķins. Ja čeka summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārsniedz 29 eiro un uz čeka nav uzņēmuma (pircēja) rekvizītu (nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese), vai šādu čeku var uzskatīt par nodokļa rēķinu atbilstoši PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem?
Dokumenti 07:00, 18. Apr. 2019
Uzņēmums savā internetveikalā ir pārdevis preci un nosūtījis to pircējam ar “Latvijas pasta” starpniecību. Par šiem darījumiem ir noformēti un iesniegti grāmatvedībā internetveikala pārdošanas dokumenti un “Latvijas pasta” čeki, no kuriem pēc preces saņēmēja adreses ir saprotams, ka prece nonāks Austrālijā un Kanādā. Vai ar šiem dokumentiem pietiek, lai varētu piemērot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 0% likmi kā preču eksportam? Kā šo darījumu atspoguļot PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:37, 14. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 4. Dec. 2018
Gada pārskats par 2016.gadu ir iesniegts. Tomēr, pārskatot avansa norēķinus, secinājām, ka daudzi kases aparāta čeki par 2016.gadu ir pilnībā vai daļēji izdzisuši. Aplūkojām arī iepriekšējo gadu dokumentus - to stāvoklis ir identisks. Kā rīkoties, ja šie čeki grāmatvedībā ir izmantoti gan kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķini, gan kā attaisnojuma dokumenti jau no 2012.gada? Ja turpmāk čekus kopēsim, vai ar to būs pietiekami, lai pamatotu izdevumus un atskaitīto PVN priekšnodokli, ja oriģināls būs izdzisis?
Dokumenti 08:00, 22. Mai. 2017
Saeima otrajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz rīkot čeku loteriju. Pircēji par saņemto pakalpojumu vai iegādāto preci pieprasot kases čeku, kvīti vai biļeti varēs ar šo čeku piedalīties Valsts ieņēmumu dienesta organizētajā loterijā un laimēt balvu, informē Saeimas Preses dienests.
Svarīgi 10:51, 19. Okt. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
Saeima 1.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz rīkot čeku loteriju. Mudinot pircējus par saņemto pakalpojumu vai iegādāto preci pieprasīt kases čeku, kvīti vai biļeti, šo loteriju iedzīvotājiem plānots piedāvāt kā vienu no pasākumiem ēnu ekonomikas apkarošanai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:50, 1. Nov. 2018
Reaģējot uz daudzo pasažieru sūdzībām par nesamērīgajām brauciena cenām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk veikt pastiprinātas pārbaudes lidostas "Rīga" teritorijā. Lai gan VID kompetencē nav iespējas ietekmēt taksometru firmu noteiktos pārmērīgi augstos tarifus, dienesta inspektori pievērsīs uzmanību tam, vai taksometros ir jaunajām prasībām atbilstoši skaitītāji, vai par braucienu tiek izsniegti čeki, informē VID.
VID informācija 10:27, 14. Sep. 2018
Ja čekā nav ierakstīti mūsu uzņēmuma rekvizīti, vai mēs varam noformēt šādus izdevumus kā saimnieciskās darbības izdevumus? Runa ir par avansa norēķinu atskaiti un čekiem (par preci darbinieks norēķinājās ar uzņēmuma karti).
Avansa norēķini 05:02, 19. Jūn. 2018
29.05.2018. Ministru kabinets apstiprināja Finanšu ministrijas sagatavoto Čeku spēles likumprojektu, kura mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, apkarot nodokļu krāpniecību un mudināt pircējus no saimnieciskās darbības veicējiem un komersantiem pieprasīt čekus un kvītis.
Likumdošana 16:00, 30. Mai. 2018
SIA, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, pieder vieglā automašīna (ne reprezentatīvā). SIA maksā par to uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Atbilstoši likumam maršruta lapās maršruts netiek detalizēti atšifrēts. Ar automašīnu pārvietojas uzņēmuma vadītājs, kurš degvielas čekus nesaglabā un nenodod grāmatvedībā. Rezultātā nav izdevumu par degvielas iegādi, bet pēc odometra rādījumiem redzams, ka automašīna tiek izmantota. Vai šādā situācijā iespējams norakstīt vidējo degvielas patēriņu, pamatojoties tikai uz odometra rādījumiem?
Dokumenti 08:00, 9. Mai. 2018
Uzņēmums pārdod preces mazumtirdzniecībā un darījumus noformē, izmantojot elektronisko kases aparātu. Tā kā pircēji nereti izvēlas maksāt ar karti, uzņēmums apsver iespēju izmantot mobilo POS termināli. Vai atbilstoši likumdošanā noteiktajām prasībām ir pietiekami, ja uzņēmums izraksta pārdošanas pavadzīmi un samaksa par precēm tiek veikta, izmantojot šādu POS termināli? Tādējādi nauda tiek ieskaitīta uzņēmuma bankas kontā, savukārt klients saņem POS termināla čeku un pavadzīmi. Vai tad, ja pircējs ir fiziskā persona, pavadzīmes rekvizītu ailē "Pircējs" ir obligāti jānorāda klienta vārds, uzvārds un personas kods?
Nauda 08:00, 23. Nov. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā ievērojami atvieglos jau sen gaidītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (MK noteikumi Nr.188), kas pieņemti 11.07.2017. un stājās spēkā 14.07.2017.
Grāmatvedība 08:00, 15. Sep. 2017
Uzņēmumā pieņemts jauns rīkojums par speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu iegādes izdevumu apmaksu darbiniekiem, palielinot summas limitu. Darbinieks iesniedz čeku (par briļļu iegādi) ar lūgumu segt briļļu iegādes izdevumus atbilstoši palielinātajam limitam, tomēr čeks ir izsniegts (samaksāts) jau vairākus mēnešus pirms jaunā rīkojuma, kad spēkā vēl bija cits rīkojums, nosakot atšķirīgu (mazāku) izdevumu limitu. Vai uzņēmumam ir tiesības apmaksāt briļļu iegādes izdevumus atbilstoši jaunajam rīkojumam?
Izdevumi 09:42, 23. Aug. 2017
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
Turpmāk pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā būs jāatšifrē darījumi virs 150 EUR šobrīd esošo 1430 EUR vietā. Tas paredzēts šodien, 25.07.2017., Ministru kabinetā (MK) izskatītajos grozījumos MK noteikumos Nr.40 "Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām" (MK noteikumi Nr.40).
Likumdošana 13:57, 25. Jūl. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
14.jūlijā spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (Noteikumi). Plānots, ka ar veiktajiem grozījumiem Noteikumos tiks samazināts grāmatvedības kārtošanai patērētais laiks, norādīts Noteikumu projekta anotācijā.
Likumdošana 14:54, 14. Jūl. 2017
Ja persona iebrauc Eiropas Savienībā vai izbrauc no tās un ved skaidru naudu 10 000 EUR apmērā vai vairāk (vai ekvivalentu summu citās valūtās), tā ir jādeklarē, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 10:50, 22. Jūn. 2017
Ceturtdien, 11.maijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 11:11, 13. Mai. 2017
Man ir jautājums par restorānu tīkla, par kuru Valsts ieņēmumu dienests (VID) publiski paudis, ka darījumos notikusi nodokļu krāpšanās, izsniegtajiem čekiem. Kā mums ir jāreaģē uz to? Vai arī mums šie čeki ir jāanulē, jālabo utt.? Vai tie paliek spēkā esoši kā darījumus apstiprinoši dokumenti?
Dokumenti 16:33, 3. Nov. 2015
Uzņēmuma īpašnieks (ir arī uzņēmuma darbinieks) ar savu personisko automašīnu dodas komandējumā uz ārvalstīm. Ir sagatavots automašīnas nomas līgums un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Komandējuma laikā tiek saņemti čeki par degvielas, mielasta – tikšanās ar klientiem –, viesnīcas, komandējuma naudas, automašīnas stāvvietas, prāmja biļetes u.c. izmaksām. Vai visus šos attaisnojuma dokumentus var norādīt izdevumu daļā? Uz kuriem dokumentiem attiecas likumdošanas normas par 30%?
Izdevumi 08:00, 25. Jan. 2017
Uzņēmuma valdes loceklis iegādājas saimnieciskās darbības nodrošināšanai nepieciešamās preces, grāmatvedībā iesniedzot čeku. Kā veikt grāmatojumus, ja šajā čekā ir iekļautas arī preces, kas pirktas personiskajām vajadzībām? Vai avansa norēķinā tiek ņemta vērā nepilna čeka summa, proti, summa tiek dalīta? Vai ir nepieciešama dokumentācija par to, ka avansa norēķinu personas iesniegtais čeks par nepilnu summu grāmatojams konta 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam" kredītā?
Izdevumi 08:00, 23. Jan. 2017
Šajā publikācijā turpināsim aplūkot pastāvošos autotransporta veidus un to izmantošanas iespējas, pievēršoties konkrētāk jau pašnodarbinātā nomāto, patapināto un uz darba attiecību pamata lietoto automobiļu izdevumu analīzei.
Grāmatvedība 08:00, 6. Jan. 2017
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
Ja personai, šķērsojot Eiropas Savienības (ES) ārējo robežu, ir skaidras naudas līdzekļi, kas ir ekvivalenti vai pārsniedz 10 000 EUR, tie ir jādeklarē, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:41, 26. Sep. 2016
Sākot ar 2017.gadu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi varēs atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) arī no summas, kas 2016.gadā būs samaksāta par bērnu interešu izglītību, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 13:09, 1. Sep. 2016
Saimnieciskās darbības veicēji darījumus var veikt gan, izmantojot bezskaidrās naudas norēķinus, gan arī ar skaidro naudu. Kas jāievēro, veicot skaidrās naudas darījumus, kā tos reģistrēt Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (Saimnieciskās darbības žurnāls) un kādi ierobežojumi jāievēro šādos darījumos – par to šajā publikācijā.
Grāmatvedība 08:00, 26. Aug. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Globālais standarts automātiskajai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem (CRS – saīsinājums no angļu valodas Common Reporting Standard), iespējams, ir viena no pēdējā laikā aktuālākajām tēmām, kad tiek spriests par cīņu pret pārrobežu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Gandrīz 100 valstu nodokļu administrācijām būs pieejama informācija par to rezidentu ārvalstīs esošajiem finanšu kontiem.
Finanšu vadība 08:00, 21. Jūn. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādājis īpašu mobilo lietotni "Aizdomīgie darījumi" ar mērķi vienkāršot un padarīt ērtāku iespēju ikvienam iedzīvotājam iesaistīties negodprātīgu uzņēmēju apzināšanā un atbalstīt ēnu ekonomikas samazināšanu, anonīmi nosūtot VID čeku, kvīti vai citu maksājumu apliecinošu dokumentu par šaubīgiem darījumiem.
Svarīgi 14:19, 10. Jūn. 2016
No 01.01.2017. pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā būs jāatšifrē darījumi, kuru vērtība bez PVN pārsniedz 500 EUR. Līdz ar to tiks mainīta pašreizējā kārtība, kad jāatšifrē ir darījumi, kuru vērtība bez PVN pārsniedz 1430 EUR.
Likumdošana 15:37, 1. Jūl. 2016
Nesen esmu pārņēmusi firmas - skaistumkopšanas salona (mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs) - grāmatvedību. Iepriekšējā grāmatvede visus ienākumus no kases vispirms norāda kontā 5210 "Norēķini par saņemtajiem avansiem" un tikai pēc tam, kad klients ir izmantojis tam paredzēto procedūru skaitu, tos mēneša beigās iegrāmato kā ieņēmumus. Vai šāda uzskaite ir korekta, ja nauda tiek saņemta kasē un netiek tirgotas dāvanu kartes? Vai šāda grāmatošana ir pareiza, ja tiek tirgots abonements? (Atbilde ir papildināta!)
Grāmatvedība 08:00, 17. Jūn. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros, kuri var būt sagatavoti papīra formātā vai kārtoti elektroniskā veidā datorā. Piemēram, pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 11. Mar. 2016
Kas ir pamatlīdzeklis? Par pamatlīdzekļiem uzskata nekustamas mantas uzskaites vienības (piemēram, zemesgabals, ēka, būve) un kustamas mantas uzskaites vienības (piemēram, iekārta vai tās aprīkojums, tehnika, mašīna vai inventārs, transportlīdzeklis, dators, kopētājs), kuru derīgās lietošanas laiks ir ilgāks par gadu un sākotnējā vērtība lielāka par 430 EUR.
Grāmatvedība 09:00, 25. Feb. 2016
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 12:00, 20. Jan. 2016
Tuvojas 30.septembris - termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2014.gadu. Par kādām izmaksām nodokli var atgūt, kādi ir ierobežojumi, un kādi dokumenti jāsagatavo nodokļu maksātājam?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:55, 7. Sep. 2015
Pieaugot globalizācijai, aizvien biežāk sadarbojamies ar ārvalstīm, un nereti Latvijā reģistrētajos uzņēmumos valdes locekļi ir nerezidenti. Kā uzskaitīt šāda valdes locekļa uzturēšanās izdevumus? Skaidrojums sniegts, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Dalībnieks un valdes loceklis 16:27, 4. Aug. 2015
Pirmdien, 10.08.2015., Ministru kabineta komiteja (MKK) konceptuāli atbalstīja precizētās tehniskās kases aparātu prasības, vienlaikos vienojoties pie jautājuma par prasību ieviešanas termiņu atgriezties vēlāk.
Likumdošana 12:52, 11. Aug. 2015
Jebkurai personai, kuras rīcībā Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas šķērsošanas brīdī ir skaidras naudas līdzekļi, kas ir ekvivalenti vai pārsniedz 10 000 EUR, tie ir jādeklarē, aizpildot skaidras naudas deklarācijas veidlapu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:53, 31. Aug. 2015
Pirmdien, 31.08.2015., Ministru kabineta ārkārtas sēdē tika atbalstīts priekšlikums par kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu tehnisko prasību pilnveidošanu, novēršot to izmantošanas pārkāpumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:16, 2. Sep. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Vēl joprojām ir daudz neskaidrību par to, kā pašnodarbinātai personai uzskaitīt transporta izdevumus, tajā skaitā izmaksas par degvielu, un cik lielu daļu no tiem var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumu, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Grāmatvedība 14:05, 28. Mai. 2015
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu var saņemt, pamatojoties uz tādiem attaisnojuma dokumentiem, kas atbilst pakalpojumu faktiskajai būtībai, ir patiesi un atbilstoši kuriem ieņēmumi ir norādīti pakalpojuma sniedzēja grāmatvedībā. Lai pasargātu pakalpojumu saņēmējus, klientus no nepatīkamām situācijām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina komersantus strikti ievērot kases aparātu lietošanas un grāmatvedības uzskaites noteikumus.
Svarīgi 07:57, 17. Apr. 2015
Smagās automašīnas uzskaites vērtība veidojas analoģiski kā jebkura cita pamatlīdzekļa (PL) iegādes gadījumā: tiek summētas iegādes, piegādes un citi izdevumi, kas tieši saistīti ar iegādāto (arī līzingā saņemto) PL (izņemot līzinga procentus). Droši var pieņemt, ka smagā mašīna piedalīsies uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, tādēļ pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas uzrādīts nodokļu rēķinos, kļūs par priekšnodokli. Turklāt pilnā summā, jo PVN atskaitīšanas proporcionālais ierobežojums attiecināms tikai uz vieglo autotransportu.
Pamatlīdzekļi 10:55, 14. Apr. 2015
Gada ienākumu deklarācija par 2014.gadā gūto ienākumu jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) no 01.03.2015., tādēļ arī šobrīd tā vēl nav pieejama VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS). Arī papīra formātā gada ienākumu deklarāciju par 2014.gadu iedzīvotāji aicināti iesniegt, sākot ar 02.03.2015. (jo 1.marts ir brīvdiena), atgādina VID.
Svarīgi 16:23, 21. Jan. 2015
Vai arodbiedrība var segt biedrības biedram medicīniskos izdevumus, ja tiek iesniegti ārstniecības čeki?
Darba drošība 10:03, 19. Dec. 2014
Uzņēmuma darbiniekiem tiek izsniegtas taksometra kartes, ar kurām var norēķināties par braucienu. Darbiniekiem ir pastāvīgās kartes, bet uzņēmumam ir arī vienreizējās kartes, kuras izsniedz viesiem. Viesi pārsvarā ir ārzemnieki, kuri dodas uz lidostu, tāpēc ne šīs vienreizējās kartes, ne čekus uzņēmums pēc tam nesaņem. Nākamā mēneša sākumā taksometru pakalpojumu sniedzējs izraksta kopsavilkuma rēķinu, kurā par katru braucienu ir norādīts braucēja vārds, uzvārds, informācija par datumu, laiku, maršrutu, summa ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un summa bez PVN. Vai šādā gadījumā pie taksometru atskaitēm, ko saņem no pakalpojuma sniedzēja, obligāti jāpievieno čeki par katru atsevišķo braucienu?
Dokumenti 10:24, 2. Dec. 2014
Informatīvajā materiālā sniegta informācija par kases aparātu lietošanas un reģistrēšanas prasībām. Valsts ieņēmumu dienests (VID), izvērtējot visu tā rīcībā esošo informāciju par nodokļu maksātājiem un to veikto saimniecisko darbību, ir konstatējis, ka joprojām aktuāls ir jautājums par to, kādos gadījumos ir obligāti jālieto kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta, tajā skaitā tirdzniecības automāts un taksometru skaitītājs (kases aparāts), reģistrējot par darījumiem saņemto samaksu.
VID informācija 10:59, 20. Okt. 2014
22.septembrī iFinanses.lv jau tika publicēts atgādinājums par to, ka tuvojas 30.septembris - pēdējais termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2013.gadu. IFinanses.lv redakcijā ir saņēmti vairāki jautājumi par PVN atprasīšanu citās valstīs, tāpēc esam sagatavojušas izvērstu apkopojumu par galveno, kas nodokļu maksātājiem būtu jāzina par PVN atmaksas pieprasīšanu ārvalstīs.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:32, 25. Sep. 2014
30.septembris ir pēdējais datums, kad iespējams iesniegt pieteikumu ārvalstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atgūšanai par 2013.gadu, atgādina zvērinātu advokātu birojs SORAINEN.
Svarīgi 14:16, 22. Sep. 2014
Sabiedrība iegādājas degvielas talonus degvielas uzpildes stacijā (DUS), kur par talonu iegādi tiek izrakstīts rēķins. Degvielas taloni atrodas pie grāmatveža. Automašīnu un traktora vadītāji parakstās par talonu saņemšanu degvielas talonu izdošanas pavadzīmē un ar taloniem dodas uz DUS iegādāties degvielu. Par degvielas izlietojumu katrs vadītājs raksta ceļazīmi, kurā tiek atainota gan degvielas kustība, gan degvielas norma, kā arī brauciena maršruts un mērķis. Vai auto un traktora vadītājiem ir nepieciešams nodot grāmatvedībā arī čeku, kuru izsniedz DUS, iegādājoties degvielu pret taloniem?
Dokumenti 12:28, 10. Sep. 2014
Līdz šim, ja pirkumam konta izrakstā pretī nebija attaisnojuma dokumenta - čeka, šo naudas summu, kas iziet no konta, es grāmatoju uz ar saimniecisko darbību nesaistītajiem izdevumiem. Nesen pārņēmu kārtot grāmatvedību firmai, kurai iepriekšējā grāmatvede visus pirkumus, kas iziet no bankas konta, ir iegrāmatojusi uz kontu 2380 un visus čekus grāmatojusi kā avansa norēķinus, nepievēršot uzmanību tam, vai pirkuma apmaksa ir veikta skaidrā naudā vai ar firmas karti. Es vēlētos noskaidrot, cik korekti ir šādi grāmatojumi?
Grāmatvedība 15:04, 4. Aug. 2014
No šī gada 9.aprīļa ir spēkā MK noteikumi Nr.95 Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām. Uzņēmējus ir satraukusi šī ziņa, jo tiek pausts uzskats, ka hibrīda kases aparātu un kases sistēmu ieviešana prasīs būtiskus ieguldījumus un tas skars visus tirgotājus. Vai tā ir taisnība?
Nauda 09:12, 16. Jūn. 2014
Labdien! Man ir jautājums par AS Prisma Latvija čekiem. Šajos čekos nav norādīta preces mērvienība un vienas vienības cena (kg vai l). Vai šādu čeku var reģistrēt tāpat kā pārējos lielveikalu čekus, kuros ir norādītas šīs pozīcijas? Varbūt pie AS Prisma Latvija čekiem ir atsevišķi jāraksta klāt kvīts?
Dokumenti 12:00, 11. Apr. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka ir pieņemti jauni MK noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtību un to tehniskajām prasībām.
VID informācija 15:14, 16. Apr. 2014
Ne pirmo gadu likumdevējs vēlas panākt nodokļa par uzņēmumam piederošā vieglā autotransporta izmantošanu iekasēšanu. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums (UVTN likums) ticis gan pārrakstīts no jauna, gan papildināts ar jaunām normām un precizējumiem. Diemžēl pārmērīgi lielas slodzes rezultātā grāmatvežiem trūkst laika salikt kopā visas normatīvo aktu prasības un izanalizēt tās. Neiedziļinoties likumā noteiktajā, nepievēršot uzmanību dažādām niansēm, sekas ir pietiekami sāpīgas.
Transportlīdzekļa nodokļi 09:07, 28. Apr. 2014
Vai ir nepieciešams grāmatvedības uzskaitē saglabāt bankas termināla čekus par norēķiniem ar bankas maksājumu kartēm? Dienas kopējā realizācijas summa ir pieejama arī Z pārskatā. Vai ir nepieciešams saglabāt bankomāta izsniegtās kvītis par naudas iemaksu? Šī informācija ir pieejama bankas konta izrakstā. Ja grāmatvedības organizācijas dokumentā atrunājam, kur ir iegūstama šī informācija, vai varam iepriekš nosauktās kvītis neuzglabāt?
Dokumenti 11:27, 25. Mar. 2014
Vai obligāti jāiesniedz EKA čeki par degvielas uzpildi izdevumu uzskaitei un priekšnodokļa atskaitīšanai, ja katru mēnesi firma saņem rēķinu par iegādāto degvielu (ar pārskatu par iegādātās degvielas apjomu un dienām) no degvielas tirdzniecības kompānijas? Paldies!
Dokumenti 10:38, 21. Aug. 2012
Uzņēmumam ir vieglais transportlīdzeklis, kas tiek nomāts operatīvajā nomā no līzinga kompānijas. Šo transportlīdzekli lieto uzņēmuma valdes loceklis, kurš nesaņem atlīdzību par darbu valdē. No valdes locekļa tiek iesniegtas ceļazīmes un degvielas čeki uzņēmuma grāmatvedībā, kas tiek iekļauti saimnieciskajos izdevumos. Vai šadā gadījumā ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN)? Transportlīdzeklis ir iegādāts 2013.gada decembrī. Kad un vai to ir nepieciešams reģistrēt Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD)?
Transportlīdzekļa nodokļi 20:08, 14. Jan. 2014
MK 21.10.2003. noteikumu Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr.585) 8.1 punkts paredz: Attaisnojuma dokumentam, kas sagatavots saistībā ar skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izlietojumu vai darbinieka izdevumu atlīdzināšanu, pievieno attiecīgos naudas izdevumus apliecinošos dokumentus. Saņemto kases čeku vai citu dokumentu, kas sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām (turpmāk – kases čeks), var izmantot par naudas izdevumus apliecinošu dokumentu šādos gadījumos: [..]. Jautājums ir par vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem, kuri saņemtos attaisnojuma dokumentus reģistrē saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā, negatavojot avansa norēķinu. Vai tas nozīmē, ka vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem arī ir obligāti jāgatavo avansa norēķins, lai tas būtu kā attaisnojuma dokuments, kuram tiek pievienoti naudas izdevumus apliecinošie dokumenti – piemēram, kases aparāta čeki bez pārdevēja paraksta?
Grāmatvedība 11:13, 23. Mai. 2012
Ministru kabineta noteikumu Nr.1486 Kārtība, kādā budžeta iestādes kārto grāmatvedības uzskaiti (MK noteikumi Nr.1486), kas izdoti saskaņā ar Likuma par budžetu un finanšu vadību 29.panta 2. daļu, 2.nodaļas 2.2.apakšnodaļā noteikta debitoru rašanās un to uzskaites kārtība.
Gada pārskats 15:53, 28. Aug. 2013
Š.g. 9.augustā spēkā stājas grozījumi MK noteikumos Nr.282 Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība, nosakot kārtību, kādā paralēlās preču un pakalpojumu cenu atspoguļošanas periodā (no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 30.jūnijam) kases čekos un Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētās kvītīs darījuma kopsummu norāda latos un eiro.
Likumdošana 10:49, 8. Aug. 2013
Lai noskaidrotu, kādos gadījumos nodokļu maksātājiem ir nepieciešami kases aparāti, protams, rūpīgi jāiepazīstas ar normatīvo aktu prasībām.
Nauda 10:22, 28. Jūn. 2013
2013.gada 28.maijā Ministru kabinets (MK) pieņēma MK noteikumos Nr.17 Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai (MK noteikumi Nr.17), kuri publicēti 2013.gada 5.jūnija laikrakstā Latvijas Vēstnesis Nr.107 (4913).
VID informācija 13:02, 14. Jūn. 2013
Š.g. 6.jūnijā spēkā stājās grozījumi MK noteikumos Nr.17 Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai, kuri sagatavoti ar mērķi padarīt saprotamāku regulējumu, kas attiecas uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu trešās valsts vai trešās teritorijas fiziskajai personai, kas nav PVN maksātājs Eiropas Savienības (ES) teritorijā, par iekšzemē iegādātajām un pēc tam izvestajām precēm, kā arī noteikt likuma normas piemērošanas kārtību saistībā ar PVN 0 procentu likmes piemērošanu preču importam.
Likumdošana 17:39, 7. Jūn. 2013
Ja uzņēmums veikalā norēķinās ar uzņēmuma maksājumu karti, kura ir piesaistīta uzņēmuma kontam (piemēram, iegādājas biroja, saimniecības preces, degvielu utt), kuri ir ārējie attaisnojuma dokumenti – vai izdotais čeks, vai arī bankas konta izraksts? Pēc likuma Par grāmatvedību 7.1 panta bankas konta izraksts var tikt uzskatīts par ārējo attaisnojuma dokumentu, ja tam nav paraksta. Ja tā, tad kādi ir obligātie rekvizīti uz izsniegtajiem kases čekiem? Vai to noformēšanai ir jāievēro kādas attaisnojuma dokumentu prasības? Piemēram, pirkuma summa virs 100 Ls, bet čekā nav visi obligātie attaisnojuma dokumentam nepieciešamie rekvizīti un informācija, bet ir konta izraksts.
Nauda 09:21, 26. Apr. 2013
Darbinieks avansa norēķinā par komandējumu norāda čekus valūtā. Čekiem valūtā tiek piemērots atbilstošs Latvijas Bankas (LB) noteiktais kurss dienā, kad darbinieks veic norēķinus ar institūciju par komandējuma izdevumiem, jo nav iesniegta valūtas maiņas kvīts. Čeka datums nesakrīt ar darbinieka avansa norēķina datumu, LB noteiktie kursi ir atšķirīgi. Ja attaisnojuma dokumentā vērtības mērs ir ārvalsts valūta, tajā norādītās summas iegrāmatošanai pārrēķina latos pēc LB noteiktā attiecīgās ārvalsts valūtas kursa, kas ir spēkā saimnieciskā darījuma dienā? Vai ir jāveic valūtas kursu svārstību dēļ radušos ieņēmumu vai izdevumu aprēķins un uzskaite?
Avansa norēķini 15:31, 3. Mai. 2013
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sagatavoto metodisko materiālu Datorprogrammu tiesiskas iegādes un izmantošanas noteikumi uzņēmējdarbībā, kurā tiek vērsta uzmanība uz jaunu un lietotu datorprogrammu iegādes būtiskākajiem jautājumiem un riskiem.
VID informācija 17:29, 15. Feb. 2013
1. Likuma Par grāmatvedību 10.pantā noteikts, ka glabāšanas laiks grāmatvedības reģistriem un grāmatvedības organizācijas dokumentiem ir 10 gadi. Vai avansa norēķinu personu avansa norēķini glabājami 10 gadus, bet klāt pieliktie čeki – 5 gadus?
Lietvedība 10:27, 4. Dec. 2012
Līdz ar grozījumu MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kuri paredz iesniegt ziņas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) arī par fiziskām personām, kas strādā uz uzņēmuma līguma pamata un nav reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicējas, stāšanos spēkā 12.10.2012., neskaidrības ir radušās ar autoratlīdzības līgumiem – vai VID jāziņo arī par personām, kuras strādā uz autoratlīdzības līguma pamata?
Tiesības 12:16, 23. Okt. 2012
2013.gada 1.janvārī stāsies spēkā būtiskas izmaiņas likumā Par nodokļiem un nodevām. Īpašu uzmanību vēlētos vērst minētā likuma 30.panta 1.daļas izmaiņām, kas noteiks turpmāk minēto: nodokļu maksātāji, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, katru mēnesi līdz 15.datumam Ministru kabineta noteiktajā kārtībā deklarē visus iepriekšējā mēneša laikā savstarpēji skaidrā naudā veiktos darījumus (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās), kuru summa pārsniedz 1000 latu. Nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 5000 latu (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās).
Nauda 10:23, 11. Sep. 2012
Labdien! Uzņēmums nodarbojas ar autotransporta pārvadājumiem. Degviela tiek uzpildīta uzpildes stacijā par skaidru naudu, kura ir izņemta no bankomāta. Čekiem tiek kārtots avansa norēķins. Vai šie darījumi ir kā skaidrās naudas darījumi? Vai tie ir jādeklarē, jo summas pārsniedz 3000 Ls? Un vai šādi uzpildoties, arī nedrīkst pārsniegt 10 000 Ls robežu? Paldies par atbildi!
Nauda 09:15, 28. Sep. 2012
Uzņēmumā automašīnas saimnieciskās darbības veikšanai var tikt izmantotas dažādos veidos. Attiecībā uz visiem trim zemāk aprakstītajiem gadījumiem jautājums ir viens un tas pats - vai ir pietiekami minētie attaisnojuma dokumenti; vai visos gadījumos izdevumi par degvielu ir saimnieciskās darbības izdevumi un vai visos minētajos gadījumos pievienotās vērtības nodokli (PVN) var iekļaut priekšnodoklī 80% apmērā?
Transportlīdzekļa nodokļi 11:28, 10. Jūl. 2012
Ir noslēgts uzņēmuma līgums par konkrēta darba veikšanu ar savu personīgo mašīnu, tiek atmaksātas tikai degvielas izmaksas saskaņā ar čekiem un ceļazīmi. Vai šajā gadījumā ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN) un pievienotās vērtības nodokli (PVN) var atskaitīt 100%? Vai par šādiem darījumiem arī ir jāpalielina ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums?
Transportlīdzekļa nodokļi 11:50, 14. Jūn. 2012
Fiziskās personas ienākums no saimnieciskās darbības tiek aprēķināts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpība. No šī ienākuma tiek aprēķināts ienākuma nodoklis no saimnieciskās darbības. Šajā publikācijā noskaidrosim, ko un kādā apjomā var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, kā arī apskatīsim, ko šajos izdevumos ietvert nedrīkst.
Grāmatvedība 15:15, 6. Jūn. 2012
Uzņēmuma (SIA) direktors saimnieciskās darbības vajadzībām 2011. gadā izmantoja savu privāto automašīnu. Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (auto nodoklis) netika maksāts. Izdevumus par saimnieciskajā darbībā izlietoto degvielu pamatoja, katru mēnesi rakstot maršruta lapu. Piemērs: mēnesī iegādāta un saimnieciskajā darbībā izlietota degviela 200 Ls + pievienotās vērtības nodoklis 44 Ls = 244 Ls. 80% no 44 Ls = 35,20 Ls – iekļauj priekšnodoklī, un 20% no 44 Ls = 8,80 Ls – pievieno degvielas vērtībai; kopsummu 200 + 8,80 = 208,80 Ls – iekļauj saimnieciskās darbības izdevumos. Vai šajā gadījumā jāievēro likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli 5. panta 6. daļas prasības, un 208,80 Ls jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 3. rindā? Paldies par atbildi!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:19, 27. Feb. 2012
2011.gada 22.decembrī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (turpmāk – MK noteikumi). MK noteikumi ir papildināti ar prasībām saistībā ar attaisnojuma dokumentiem - kases čekiem un dokumentu kopijām, kas nosūtītas skenētā veidā vai pa faksu - un ar prasībām preču piegādes dokumentiem un to reģisrēšanai. Šajā publikācijā lasiet skaidrojumus par šo grozījumu piemērošanas jautājumiem.
Dokumenti 18:38, 23. Jan. 2012
Tās fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, piemēro īpašu kārtību attiecībā uz vieglo automašīnu izmantošanu saimnieciskajā darbībā. Turklāt individuālie komersanti grāmatvedību var kārtot pēc divkāršā ieraksta principa, un fiziskās personas var būt arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Saprast visas šīs normas un piemērot pareizi nodokļu režīmu ir sarežģīti.
Nodokļi 15:01, 19. Sep. 2011
Lai gan par vieglo automašīnu izmantošanu uzņēmuma saimnieciskajā darbībā ir jau daudz runāts, tomēr nodokļu maksātājus joprojām māc šaubas par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (auto nodoklis) pareizu piemērošanu.
Līgumi 12:09, 24. Aug. 2011
Kā viens no grāmatvedības ikdienas problēmjautājumiem ir saņemtie attaisnojuma dokumenti no avansa norēķinu personām - darbiniekiem. Tas var būt gadījumos, kad darbinieks iegādājas darba vajadzībām nepieciešamās izejvielas vai materiālus, kancelejas preces u.c., kā arī izdevumi, kas rodas komandējumu laikā. Taču ko darīt gadījumā, ja šajos dokumentos trūkst visu obligāto rekvizītu, kas ikdienas praksē ir diezgan bieži sastopama problēma?
Dokumenti 11:01, 11. Mar. 2011
Jau 2010. gadā tika daudz runāts par atvieglotāku nodokļu administrēšanu jautājumā, kas skar uzņēmumu vieglo auto transporta līdzekli. Rezultātā – tieši pretēji, administrēšanas slogs pieauga. Un ne tikai – arī papildu naudas tēriņi radušies. Tomēr daži izredzētie būs ieguvēji, proti, tie, kuri 2010. gadā iegādājās jaunās sistēmas un cīnījās ar likumdošanas instrumentiem, lai nodrošinātu 2011. gadā savu biznesu.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:33, 4. Feb. 2011
Šī raksta mērķis ir konspektīvi apskatīt dažus no visbiežāk uzdotiem jautājumiem par izdevumu, kas saistīti ar komandējumiem un darba braucieniem, kompensāciju.
Darba samaksa 14:05, 19. Okt. 2010
Pienācis jau augusts, bet Ministru kabinets (MK) vēl joprojām nav izdevis jaunus noteikumus likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) piemērošanā. Iepriekšējie Ministru kabineta 2006. gada 26. septembra noteikumi Nr. 793 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.793 vai MK noteikumi) savu spēku zaudējuši 2010. gada 1. jūlijā. Par to, kādas problēmas ar to saistītas, turpmāk.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:49, 6. Aug. 2010
Nodokļu maksātājs, kuram taksācijas gadā bijuši izdevumi, kas atbilstoši likumam „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” uzskatāmi par attaisnotiem izdevumiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir tiesīgs veikt gada laikā ieturētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārrēķinu. Tādējādi nodokļu maksātājam ir iespēja atgūt 25% no veiktajām IIN iemaksām par summu, kas nepārsniedz 20% no gada apliekamiem ienākumiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:24, 12. Jūn. 2009