Darba devējs sedz 200 eiro darbinieka telefona iegādei. Ja darbinieks vēlas iegādāties labāku telefonu, kas maksā vairāk nekā 200 eiro, tad darbinieks var piemaksāt starpību. Vai šādā gadījumā uzņēmumam un darbiniekam rodas kādi riski? Vai darbinieka piemaksu apliek ar pievienotās vērtības nodokli?
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Eiropas Savienības Tiesas izskatīšanā šobrīd ir lieta C-585/22, kurā tiek analizēts jautājums par to, vai Nīderlandē reģistrētai komercsabiedrībai ir tiesības procentus, kas aprēķināti par saņemto aizdevumu, uzskatīt par saimnieciskās darbības izmaksām, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli. Apskatām lietu!
Nodokļi 06:00, 28. Jūn. 2024
Veicot gada pārskata auditu, aktualizējas būtiski jautājumi, kas var ievērojami ietekmēt uzņēmumu finanšu rezultātus. Viens no izplatītākajiem jautājumiem, kas rada bažas uzņēmējiem, ir aktīvu vērtības samazinājuma pārbaude. Kāpēc tas ir satraucoši? Aktīvu vērtības samazinājums tieši ietekmē uzņēmuma peļņas vai zaudējumu aprēķinu, palielinot izdevumus, un attiecīgi samazina pašu kapitālu bilancē. Tas savukārt var ierobežot spēju izmaksāt dividendes, pasliktināt pašu kapitāla īpatsvaru un, sliktākajā gadījumā, izraisīt bankas aizdevuma līguma pārkāpumu.
Finanšu vadība 06:00, 27. Jan. 2025
Lai vienkāršotu komercķīlas reģistrācijas procesu, 2025.gada 21.janvārī atbalstīti grozījumi Komercķīlas likumā. Grozījumos paredzēts neprasīt komercķīlas pieteikumam pievienot aizdevuma līgumu, ja komercķīlas līgumā jau ir iekļauta informācija par nodrošināto prasījumu (prasījuma summa, puses, parādnieks un tamlīdzīgi), informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 15:14, 21. Jan. 2025
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Jan. 2025
2025.gada 1.janvārī spēkā stājas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā.
Likumdošana 12:00, 30. Dec. 2024
Apskatām nodokļu likmes 2025.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 30. Dec. 2024
Ja uzņēmums paralēli galvenajiem pakalpojumiem sniedz arī papildpakalpojumus, kas kaut kādā veidā tomēr ir saistīti, tad ir būtiski izvērtēt, vai šie pakalpojumi veido vienu vienotu vai pilnīgi divus neatkarīgus darījums, jo no tā ir atkarīga pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošana. Lai gūtu pareizu priekšstatu par šāda veida pakalpojumiem, izskatām Eiropas Savienības Tiesas 2024.gada 18.aprīļa nolēmumu lietā C-89/23 par PVN piemērošanu ieķīlātas mantas pārdošanai izsolē.
Nodokļi 06:00, 23. Jan. 2025
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Īpašais PVN režīms maziem uzņēmumiem”, kurā skaidrota iekšzemes pievienotās vērtības nodokļa reģistrācijas sliekšņa aprēķināšanas kārtība, kas mainījusies saistībā ar grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā no 2025.gada 1.janvāra.
VID informācija 14:46, 17. Jan. 2025
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja; grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstā. ZS saņem aizdevumu no citas ZS, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājas. Aizdevums ir bezprocentu. Vai ZS IIN maksātājai ir pienākums deklarēt šo aizdevumu un maksāt kādus nodokļus? Un, vai šāds pienākums ir tad, ja aizdevums tiek izsniegts otrādi? Viena ZS pieder dēlam, bet otra – tēvam.
Tiesības 09:00, 15. Jūn. 2023
Lai noteiktu pienākumu Latvijā reģistrētām kredītiestādēm, kā arī citu dalībvalstu vai ārvalstu kredītiestāžu filiālēm Latvijā veikt solidaritātes iemaksas valsts budžetā, 2024.gada 4.decembrī galīgajā lasījumā pieņemts Solidaritātes iemaksu likums, informē Saeima.
Likumdošana 08:32, 5. Dec. 2024
Pieņemot vienus no pēdējo gadu laikā apjomīgākajiem grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, tiek būtiski ietekmēts finanšu sektors un citi pakalpojumu sniedzēji, kas saistīti ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Šie grozījumi ir nozīmīgi ne tikai likuma subjektiem, bet arī ikvienam, kas iesaistīts finanšu darījumos vai izmanto kriptoaktīvus.
Finanšu vadība 06:00, 29. Nov. 2024
Valdes loceklim, kas nebija darba attiecībās ar uzņēmumu, bet izmantoja uzņēmuma karti, pirms 3 gadiem izveidojies avansa norēķina parāds. Šobrīd bijušais valdes loceklis vairs nav sasniedzams. Kā norakstīt izveidojušos parādu? Vai šim parādām jāpiemēro darbaspēka nodokļi, lai to varētu norakstīt?
Avansa norēķini 09:00, 8. Nov. 2024
Kā zināms, daļai no uzņēmumiem ilgtspējas ziņojums kā vadības ziņojuma sastāvdaļa būs obligāts jau 2025.gadā. Tāpēc rodas jautājums – vai uzņēmumiem ilgtspējas ziņojumos jāsniedz informācija arī par nodokļiem?
Citi 06:00, 6. Nov. 2024
Lai noteiktu pienākumu Latvijā reģistrētām kredītiestādēm, kā arī citu valstu kredītiestāžu filiālēm veikt solidaritātes iemaksas valsts budžetā, 2024.gada 30.oktobrī konceptuāli atbalstīts Solidaritātes iemaksu likums. Likumprojekts saistīts ar 2025.gada valsts budžetu, informē Saeima.
Likumdošana 11:22, 31. Okt. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 31. Okt. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
2024.gada 17.oktobrī par 25 bāzes punktiempazeminātas trīs galvenās Eiropas Centrālās bankas (ECB) procentu likmes. Konkrētāk, tika pieņemts lēmums pazemināt noguldījumu iespējas procentu likmi – likmi, ar kuras palīdzību tā nosaka monetārās politikas nostājas virzību, informē ECB.
Svarīgi 09:54, 18. Okt. 2024
Grozījumu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" saskaņošanas termiņš beidzās 1.oktobrī, bet likuma stāšanās spēkā laiks paredzēts nemainīgs – 2025.gada 1.janvāris. Kādi grozījumi gaidāmi attiecibā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu?
Likumdošana 11:14, 4. Okt. 2024
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Uzņēmums izmanto grupas kontu jeb cashpool, kas nodrošina naudas līdzekļu konsolidēšanu grupas mātes uzņēmuma kontā ārzemju bankā. Konta īpašnieks – grupas mātes uzņēmums. Naudas līdzekļi, kuri pārsniedz noteikto konta limitu, tiek pārskaitīti grupas kontā vai otrādi, atgriezti vai maksāti avansā, ja konta atlikums nesasniedz limitu. Lai paātrinātu norēķinus grupas ietvaros un minimizētu bankas komisiju izdevumus, korporācijas finanšu vadība plāno ievest netting procesu, kas nozīmē, ka nauda no grupas debitoriem netiks ieskaitīta kontā, bet reizi mēnesī veikti attiecīgi grāmatojumi iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz apmaksājamo rēķinu sarakstiem. Debitoru parādi tiek pārgrāmatoti cashpool kontā. Kādi nodokļu riski var iestāties?
Citi 06:00, 17. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Lai palielinātu skaidras naudas plūsmas caurskatāmību, rezultātā fokusējot uzmanību uz regulāru liela apjoma skaidras naudas izmantošanu, kas palīdzētu atklāt nelegālas izcelsmes skaidras naudas darījumus, Finanšu ministrija ir izstrādājusi un 20.augustā nodevusi publiskai apspriedei grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Likumdošana 11:12, 28. Aug. 2024
Laikā, kad līdz ar starpbanku aizņēmumu likmes EURIBOR paaugsināšanos tiek palielināti arī kredītu procenti, aktualizējas jautājums – kā piemērot procentu likumi aizdevumiem darījumos ar saistītajām personām? Kura šobrīd ir tirgus cenai atbilstoša likme?
Klausies
Saistītās personas
06:00, 20. Sep. 2023
Deriskēšana jeb de-risking ir parādība, kad finanšu tirgus dalībnieki pārtrauc vai ierobežo darījuma attiecības ar klientiem vai noteiktām klientu kategorijām, lai izvairītos no riska uzņemšanās, nevis, lai risku atbilstoši pārvaldītu. Šis nav tikai Latvijas fenomens – problēma identificēta arī starptautiskā un reģionālā līmenī.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2024
Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Atbildi uz šo jautājumu sniedza zvērināta revidente Modrīte Johansone (Vai nepārtraukta avansa izsniegšana ir pārkāpums? iFinanses, 17.06.2024.), bet šoreiz ir iespēja uzzināt, kā šāda situācija tiek vērtēta no juristu redzes punkta.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Aug. 2024
Vai darbiniekam drīkst izsniegt aizdevumu? Kādi nosacījumi jāievēro un ar kādiem nodokļu riskiem jārēķinās? Turpinot aizdevumu tēmu, šoreiz pētām aizdevumus fiziskām personām, kas nav ar uzņēmumu saistītas personas.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Jan. 2023
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Darba devējs darbinieka labā veic dzīvības apdrošināšanu ar vai bez līdzekļu uzkrājuma. Kā zināms, dzīvības apdrošināšanas līguma darbības termiņš nedrīkst būt īsāks par 10 gadiem. Kas notiek ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumu, ko piemēro 10% no bruto ienākuma, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības, pirms iestājas apdrošināšanas līgumā noteiktais 10 gadu termiņš? Vai tas paliek spēkā? Vai arī darba devēja iemaksu daļa kļūst apliekama? Par kādu periodu – vai jau no pirmā gada?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 5. Jūl. 2024
Satversmes tiesā 2024.gada 19.jūnijā ierosinātas divas lietas pēc patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju pieteikumiem par uzņēmumu ienākuma nodokļa piemaksas veikšanas pienākumu, kā arī tās aprēķināšanas kārtību.
Svarīgi 13:42, 21. Jūn. 2024
Bijušais sabiedrības īpašnieks ieguldījis skaidru naudu uzņēmuma attīstībai laika periodā no 1997.gada līdz 2010.gadam, kas tika iegrāmatota uzņēmuma kasē, kā pamatojumu norādot aizdevuma līgumu. Jaunais sabiedrības īpašnieks arī ir ieguldījis kasē naudu no 2010.gada līdz šodienai. Vai par šo kopējo summu var palielināt sabiedrības pamatkapitālu? Ja var, tad kādi dokumenti būtu vajadzīgi, lai to pamatotu? Vai pietiek ar aizdevuma līgumiem un kases ieņēmuma orderiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Jūl. 2023
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P005-17/17.13/114346, kurā skaidrots, vai nerezidentam ir pienākums iesniegt transfertcenu dokumentāciju par darījumiem ar pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā. Analizējam uzziņu!
Saistītās personas 06:00, 23. Mai. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Pieļauta tiesību kļūda, uzskatot, ka noteikumi par kontrolētiem ārvalstu uzņēmumiem bija pareizā atsauces sistēma, lai pārbaudītu, vai ir piešķirta selektīva priekšrocība, informē Eiropas Savienības Tiesa.
Svarīgi 08:45, 12. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no saistību samazināšanas vai dzēšanas”, kurā skaidrots, kuros gadījumos šos ienākumus apliek ar nodokli.
VID informācija 15:09, 18. Apr. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Sabiedrības īpašnieks, kam pieder visas tās kapitāla daļas, ir aizdevis naudu citam savam uzņēmumam, lai uzsāktu tā darbību. Ir sagatavots aizdevuma līgums, kurā norādīts, ka tas ir bezprocentu aizdevums. Vai, saņemot atpakaļ naudu, pie aizdevuma summas ir jāaprēķina arī procenti? Ja ir, tad kuros normatīvajos aktos tas noteikts?
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Apr. 2023
Pēc patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējas pieteikuma ierosināta lieta “Par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 4.1panta 1.daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91.panta pirmajam teikumam un 105.panta pirmajam un trešajam teikumam”, informē Satversmes tiesa.
Svarīgi 15:41, 26. Mar. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Uzņēmums bankā noguldījis naudu. Vai ieņēmumi, kas gūti no šī noguldījuma, ir apliekami ar pievienotās vērtības nodokli Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē? Vai pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā jānorāda procentu ienākumi no bankas, ja tie ir būtiski?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 27. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
2024.gada 11.janvārī Centrālā vēlēšanu komisija apstiprināja, ka par referendumu, kas paredzētu apturēto grozījumu Notariāta likumā atcelšanu, nobalsojuši vien 2,28% balsstiesīgo iedzīvotāju. Līdz ar to ir skaidri zināms, ka Latvijas tiesību sistēmā tiek ieviests jauns institūts – partnerība. Kā turpmāk būs ar nodokļiem un sociālajām iemaksām?
Vai minētās personas uzskatāmas par saistītām personām Komerclikuma vai likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē, kā rezultātā būtu piemērojams Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 11.pants vai 4.panta 2.daļas 2.punkta d) un e) apakšpunkts?
Saistītās personas 06:00, 11. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Apskatām nodokļu likmes 2024.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 29. Dec. 2023
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 1. Dec. 2023
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Apgrozāmie līdzekļi un to pārvaldība ir būtisks uzņēmuma finanšu veselības indikators, kas palīdz novērtēt spēju tikt galā ar neparedzētiem finanšu izaicinājumiem. Apgrozāmie līdzekļi tiek definēti kā uzņēmuma īstermiņa (īsāki par vienu gadu) aktīvu un īstermiņa saistību starpība. Pozitīvi apgrozāmie līdzekļi norāda uz uzņēmuma spēju segt īstermiņa saistības un investēt uzņēmuma izaugsmē.
Finanšu vadība 06:00, 8. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Š.g. 9.novembrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā to personu ienākumiem, kurām Fizisko personu reģistrā ir reģistrēta partnerība. Izmaiņas stāsies spēkā 2024.gada 1.jūlijā.
VID informācija 14:03, 28. Nov. 2023
Mūsdienu tehnoloģijas vairs nav tikai vienkāršs instruments, kas palīdz veikt ikdienas darbus, bet gan spēcīgs sabiedrotais, kas spēj mainīt pašu profesijas būtību. Grāmatvedība, kas agrāk tika uztverta kā statiska un rutīnas piepildīta nozare, pašlaik piedzīvo revolūciju, kuru sāk pārvaldīt mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas. MI spēj ne tikai automatizēt rutīnas uzdevumus, bet piedāvā arī dziļāku ieskatu finanšu datu okeānā, ļaujot grāmatvežiem pieņemt informētākus lēmumus un kļūt par pilnvērtīgākiem partneriem uzņēmumos un organizācijās. Iepazīsimies ar MI risinājumiem, ko var efektīvi izmantot finanšu uzskaitē un analīzē.
Finanšu vadība 06:00, 10. Nov. 2023
Senāts šī gada februārī pieņēma spriedumu lietā par nodokļu administrācijas tiesībām aplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas. Spriedumā ir vērtīgas atziņas IIN likuma normas interpretācijai par attaisnotajiem izdevumiem, kas saistīti ar nekustamā īpašuma uzlabošanu vai atjaunošanu. Izskatām tās!
Ministru kabineta 20.decembra sēdē pieņemts lēmums pagarināt aizdevumu un garantiju programmas uzņēmējiem Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku uz ekonomiku mazināšanai līdz 2023.gada 31.decembrim. Atbalsta programmu termiņa pagarinājums vēl tiks saskaņots ar Eiropas Komisiju, informē Ekonomikas ministrija.
Svarīgi 17:06, 21. Dec. 2022
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Lai īstenotu mērķētu atbalstu tām Latvijas mājsaimniecībām, kurām ir būtiski pieauguši hipotekārā kredīta maksājumi, viens no iespējamajiem risinājumiem ir kredītprocentu maksājumu iekļaušana iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) attaisnotajos izdevumos uz terminētu laiku - 2023. un 2024.gadu, teikts Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajā vēstules projektā.
Svarīgi 16:32, 25. Sep. 2023
Eiropas Centrālā banka 14.septembrī atkal paaugstins trīs galvenās procentu likmes par 25 bāzes punktiem, kas stājas spēkā no 20.septembra.
Svarīgi 08:54, 19. Sep. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Gaidāmas izmaiņas finanšu instrumentu klasifikācijā un novērtēšanā uzņēmumiem, kuri pārskatus sagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskata standartiem. Izskatām svarīgākās.
Gada pārskats 06:00, 7. Jūl. 2023
2023.gada pirmajos mēnešos ir aktualizēti jautājumi par kreditēšanu Latvijā, banku lomu ekonomikas veicināšanā, kā arī banku peļņu. Ņemot vērā, ka “SEB bankā” ar kreditēšanas jautājumiem esmu cieši saistīts jau 20 gadu garumā, tostarp arī strādājot kredītkomitejā Baltijas līmenī, gribu kliedēt dažus mītus, kas kultivē greizu priekšstatu par bankām, kuras it kā teju vai bremzē ekonomikas attīstību. Tas jau pašā saknē ir neloģisks pieņēmums, jo bankas var attīstīties vien tad, ja tiek dibināti jauni uzņēmumi vai paplašināta to darbība un ja cilvēki uzticas valstij un ir gatavi ieguldīt savas labklājības vairošanā.
Finanšu vadība 06:00, 1. Jūn. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja, iegādājas vieglo auto (nav reprezentatīvais), izmantojot operatīvo līzingu. ZS atskaita pievienotās vērtības nodokli (PVN) 50% apmērā kā PVN priekšnodokli no pirmās iemaksas, bet 50% no veiktās iemaksas noraksta kā izdevumus. Vai atlikusī summa un PVN ir personīgie, dividendēm pielīdzināmie izdevumi, kas jāuzrāda UIN deklarācijā un par ko jāmaksā UIN? Vai līzinga maksājumu 50% apmērā drīkst apmaksāt no ZS konta, bet pārējo daļu – no personīgajiem ieņēmumiem?
Izdevumi 06:00, 9. Jūn. 2023
Mūsdienās aizņemtais kapitāls apgrozāmo līdzekļu vai ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai ir kļuvis ierasts gan starptautiskiem uzņēmumiem, gan maziem un vidējiem uzņēmumiem. Kredītiestādes Latvijā un ārpus tās piedāvā visu tautsaimniecības nozaru dalībniekiem ne vien tradicionālus, bet arī inovatīvus finansējuma modeļus, kas izriet no konkrētās kredītiestādes biznesa modeļa un risku apetītes.
Finanšu vadība 06:00, 8. Jūl. 2022
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Nereti nodokļu maksātājiem ir situācijas, kas rada nenoteiktību likuma normu piemērošanā, kā arī prasa vērā ņemamus papildus resursus. Informācijas pieprasījuma vai audita gadījumā tas rezultējas gan ar darbinieku papildus darba stundām, gan uzņēmuma izmaksām, piesaistot ārpakalpojumu sniedzējus situācijas atrisināšanai. Rakstā tiek apskatīti daži prakses aspekti, kas varētu tikt mainīti vai uzlaboti, sekmējot likuma normu piemērošanas noteiktību nodokļu maksātājiem.
Saistītās personas 06:00, 26. Mai. 2023
Darījumiem starp saistītām personām tiek pievērsta īpaša uzmanība no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses, jo ir nepieciešams pārliecināties, vai to pamatā nav darījuma dalībnieku vēlmes izvairīties no saistību izpildes pret valsts budžetu vai iegūt fiskālās priekšrocības. Šādi darījumi laiku pa laikam nonāk arī tiesu vērtējumā. Viens no pēdējiem Senāta spriedumiem, kurā ir vērtēts darījums starp saistītām personām, ir 2022.gada 31.oktobra spriedums lietā SKA 664/2022.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 15. Mai. 2023
Lai veicinātu uzņēmējdarbības digitalizāciju, paaugstinātu produktivitāti un konkurētspēju, Latvijā ir atvērta Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda grantu programma biznesa procesu digitalizācijai. To īstenos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Kopējais finansējums - gandrīz 38 miljoni eiro.
Svarīgi 09:42, 17. Apr. 2023
Uzņēmums darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi par 426 eiro, kā arī papildprogrammu “Atvērtā polise”, pasargājot darbinieku no situācijām, kad medicīnisko pakalpojumu izmaksas ir lielākas, nekā sedz apdrošināšanas polise. Kā šādas polises iegādes izmaksas norādīt grāmatvedībā? Un, ja darbiniekam no atvērtās polises tiek apmaksāta operācija 1000 eiro apmērā, kā to norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 14. Apr. 2023
Uzņēmums “A” ir noslēdzis nomas līgumu ar uzņēmumu “B” par cenu, kas ir zemāka par tirgus cenu. Līgumā ir noteikts, ka uzņēmums “A” nesedz izmaksas, kas saistītas ar nekustamā īpašuma apsaimniekošanu, nodokļa samaksu un apdrošināšanu u.c. Šos izdevumus apņēmies segt uzņēmums “B”. Vai šādā gadījumā piemērojami Pievienotās vērtības nodokļa likuma 34.panta 9.daļas ierobežojumi un uzņēmumam “B” nav tiesību atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli pilnā apmērā par saņemto nomas pakalpojumu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Apr. 2023
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
Par finanšu problēmām var uzskatīt jebkuru situāciju, kad finanšu stāvokļa dēļ uzņēmumam ir grūtības izpildīt saistības – apmaksāt rēķinus, izpildīt solījumus, veikt kredītu pamatsummas vai procentu maksājumus. Un šādā situācija nevēlas nokļūt neviens uzņēmums. Kā laikus pamanīt problēmu, un kā to risināt?
Finanšu vadība 06:00, 3. Mar. 2023
Nekustamo īpašumu nozare ir viens no tiem ekonomikas indikatoriem, kas laicīgi un kopumā precīzi vēsta par noskaņojumu biznesa vidē un pārliecības līmeni par turpmāko attīstību. Par to liecina gan investīciju apjoms jaunos nekustamo īpašumu projektos, gan pieprasījuma un piedāvājuma tendences, gan cenu dinamika. Šajā rakstā īpaša uzmanība veltīta biroju tirgum un jautājumiem, kas ir un būs aktuāli biroju attīstītājiem, ēku īpašniekiem un telpu nomniekiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mar. 2023
Zemnieku saimniecības “A” un “B” ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, un katrai saimniecībai ir viens īpašnieks bez ieceltiem pārvaldniekiem. Vai zemāk esošajās situācijās ir pienākums deklarēt skaidro naudu? Vai pastāv kāda veida ierobežojumi naudas līdzekļiem?
Grāmatvedība 06:00, 17. Mar. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Koalīcijas partijas izskatīs variantu piemērot virspeļņas nodokli ne tikai bankām, bet arī enerģētikas uzņēmumiem, lēmumu pamatojot ar faktu, ka peļņa šajos sektoros veidojusies nevis uzņēmumu pūļu dēļ, bet gan inflācijas un cenu svārstību rezultātā. Nodokļa ieviešana varētu būt veids, kā šiem uzņēmumiem solidarizēties ar sabiedrību, vēstīts LTV "Panorāma" veidotajā sižetā.
Svarīgi 11:26, 21. Mar. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
No šā gada 16. marta Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā lauksaimnieki var pieteikties marķētās dīzeļdegvielas avansam un īstermiņa aizdevumam no vienotā platību maksājuma, informē Lauku atbalsta dienests.
Svarīgi 13:46, 16. Mar. 2022
Otrdien, 17.janvārī, Ministru kabineta sēdē apstiprināja Vērtspapīrošanas likumprojektu un ar to saistīto likumprojektu pakotni, kas paredz radīt tiesiskus priekšnoteikumus vērtspapīrošanas darījumu veicināšanai Latvijā. Likumprojekta pieņemšana aktivizēs Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:31, 20. Jan. 2023
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2023.gada 1.janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 06:00, 2. Jan. 2023
Tiešo nodokļu, tostarp uzņēmumu ienākuma nodokļa, sistēma ir radīta vairāk nekā pirms gadsimta. Šodien uzņēmējdarības vide ir būtiski mainījusies, tāpēc Eiropas Komisija aktīvi strādā pie jaunas vienotas sistēmas ieviešanas visā Eiropas Savienībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 16. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Lūgums paskaidrot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta 2.1punktu! Uz kuriem avansa maksājumiem tas attiecas – tikai saņemtajiem vai arī izsniegtajiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 24. Jan. 2023
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Covid-19 laikā, lai novērstu pandēmijas radītās sekas, Latvijā tika ieviesti vairāki nodokļu atvieglojumi, tostarp arī palielinātajiem procentu maksājumiem. Apskatīsim, kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) palielinātajiem procentu maksājumiem un ko vēl var paspēt izdarīt 2022.gadā, lai nerastos UIN sekas nākotnē.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Dec. 2022
Ņemot vērā, ka iesniegt vai precizēt jau iesniegtās gada ienākumu deklarācijas drīkst trīs gadu laikā, ielūkosimies 2022.gada 31.marta Senāta Administratīvo lietu departamenta lietā SKA-161/2022, kurā tika skatīts jautājums par mikrouzņēmuma – mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja – darbinieku tiesībām piemērot atvieglojumus par apgādājamajiem un vai darbiniekiem, neļaujot gada ienākumiem piemērot atvieglojumus, tika pārkāpta Satversme?
Nodokļi 06:00, 9. Dec. 2022
Kādus ienākumus banka ņems vērā, ja pašnodarbinātais vēlas bankā ņemt kredītu, lai realizētu ideju par piebūvi mājai? Vai kredīta izsniegšanas izvērtēšanas principi mainītos atkarībā no tā, kādā nodokļu maksāšanas režīmā reģistrēts pašnodarbinātais? Piemēram, vai pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, vai ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Tiesības 09:02, 23. Dec. 2022
Sabiedrībai pieder brīvdienu māja, kurā tiek sniegti izmitināšanas pakalpojumi tūristiem. Lai pakalpojumus pilnveidotu, paplašinātu un attīstītu, sabiedrības vadība brauc uz citiem viesu namiem, lai izpētītu konkurenci. Sabiedrība saņem rēķinus par izmitināšanu viesnīcās. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 29. Nov. 2022
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
2023.gads Latvijā sāksies ar tehnisko jeb pagaidu budžetu. Ja, sākoties saimnieciskajam gadam, nav stājies spēkā gadskārtējais valsts budžeta likums, tiek apstiprināts pagaidu jeb tehniskais budžets, kas paredz izpildīt līdzšinējo politiku, nemainot to. Pagaidu budžets neparedz politikas izmaiņas, jaunas iniciatīvas un risinājumus, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 10:53, 24. Nov. 2022
Gada nogalē uzņēmumi aktīvi darbojas ar savu finanšu plānu sagatavošanu nākamajam darba gadam. Uzdevums ir izaicinošs, jo jāspēj prognozēt ne tikai sava uzņēmuma tālākā darbība, bet arī ārējie apstākļi, kas to ietekmēs. Tāpēc 8. novembrī sanācām kopā žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Finanšu prognozes 2023” un pārspriedām būtiskāko, kas jāņem vērā uzņēmējiem, plānojot 2023.gada budžetu.
Svarīgi 07:00, 11. Nov. 2022
Eiropas Centrālā banka 27.oktobrī nolēma paaugstināt galveno bāzes procentlikmi par 0,75 procentpunktiem, tai sasniedzot 2% atzīmi. Šī bāzes procentlikme ir spēkā no 2.novembra.
Svarīgi 15:57, 3. Nov. 2022
Uzņēmējiem priekšā ir izaicinājumu pilni mēneši, tomēr pats galvenais šobrīd ir neapstāties un negaidīt, bet aktīvi izmantot valsts un bankas piedāvātās iespējas padarīt savu uzņēmumu noturīgāku pret iespējamām krīzēm.
Svarīgi 08:53, 7. Nov. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
2021.gadā uzņēmums "A" iegādājās uzņēmuma "B" kapitāla daļas, kuru vērtība sastāda 40% no uzņēmuma "B" pamatkapitāla. Šogad uzņēmums "A" samaksāja par pamatlīdzekļiem un iekārtām, lai "B" varētu sekmīgi strādāt. Vai "A" var iegādāties pamatlīdzekļus asociētam uzņēmumam, un kā iegrāmatot šo darījumu?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 25. Okt. 2022
Arvien lielākus apgriezienus uzņem privātpersonu darījumi virtuālo valūtu tirgos. Turklāt ieguldīt un pelnīt var ikviens, kas iemācās šīs iespējas izmantot, un tās var nest līdzi augstu ienākuma līmeni. Tādēļ kļūst aktuāls jautājums – kā pareizi samaksāt nodokļus un neapmaldīties normatīvo aktu labirintos? Vēlamies dalīties ar dažiem pieredzes stāstiem un arī mūsu viedokli.
Citi 06:00, 19. Okt. 2022
Praksē starptautisku uzņēmumu grupu uzņēmumi izmanto grupas kontu jeb cashpool. Kas ir grupas konts? Kādos gadījumos tas ir izdevīgs? Un vai darījumiem uzņēmumu grupas kontā ir jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis? Šis jautājums raisa diskusijas.
Finanšu vadība 06:00, 5. Okt. 2022
Vai individuālais komersants var visu savu mantu un saistības nodot sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, ja tiek veikta reorganizācija?
Grāmatvedība 06:00, 30. Sep. 2022
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāņem vērā, lai mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību izmaksātu dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 1. Sep. 2022
Uzņēmums vēlas patapināt reprezentatīvu automašīnu no valdes locekļa. Kādi nodokļi uzņēmumam būtu jāmaksā?
Klausies
Dalībnieks un valdes loceklis
06:00, 13. Sep. 2022
Uzņēmums līdz 2021.gada 31.decembrim bija mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Apmaksātais pamatkapitāls – 1000 eiro. 2020.gadā izveidotas rezerves pamatkapitāla palielināšanai 1800 eiro apmērā, bet attiecīgie dokumenti netika sagatavoti, lai iesniegtu tos Uzņēmumu reģistrā pamatkapitāla palielināšanai. 2021.gada 31.decembrī uzņēmumam bija zaudējumi. Vai šobrīd, iesniedzot dokumentus par pamatkapitāla palielināšanu no izveidotajām rezervēm, būs kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa nodokļu konsekvences?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 23. Aug. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
Lai sniegtu valsts atbalstu uzņēmumiem, kuri cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā sekām, Saeima 2. jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma Pret Ukrainu vērstās Krievijas militārās agresijas dēļ piemēroto sankciju un pretpasākumu izraisīto ekonomisko seku pārvarēšanas atbalsta likumu.
Likumdošana 06:54, 6. Jūn. 2022
Galvenā uzņēmuma modelis ir plaši izmantots saimnieciskās darbības modelis starptautisku uzņēmumu grupās. Aplūkosim, kādi savstarpēji veiktie darījumi izraisa paaugstinātu nodokļu administrāciju interesi un kā izvairīties no šiem riskiem! Pieskarsimies arī Covid-19 ietekmei uz transfertcenām.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Jūn. 2022
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Esmu grāmatvedības apkalpošanas uzņēmuma grāmatvede, un man ir neskaidrības par nodokļu nomaksas termiņu pagarinājuma iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Sabiedrība janvārī pārdeva preces un izveidojās liela maksājamā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summa. Ņemot vērā esošo situāciju uzņēmumā, sabiedrība bija spiesta izlemt par termiņa pagarinājumu šim PVN.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 1. Apr. 2022
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienības (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Svarīgi 17:00, 10. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:00, 7. Feb. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Nodokļu administrāciju vidū valda viedoklis, ka zemu nodokļu teritorijas tiek izmantotas darījumos, lai izvairītos no nodokļu nomaksas savā rezidences valstī vai samazinātu rezidences valstī maksājamos nodokļus. Rezultātā virkne valstu savos nodokļu regulējumos iekļāvušas tā sauktos ofšoru sarakstus, norādot tajos zemu nodokļu vai beznodokļu valstis vai teritorijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Aug. 2020
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 3. Jan. 2022
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, no fiziskās personas februārī iegādājās nekustamo īpašumu – neapdzīvojamas telpas un domājamo daļu no ēkas materiālu uzglabāšanai, telpās veicot kosmētisko remontu un atskaitot priekšnodokli. Tā kā sākotnējos plānus nav iespējams realizēt, tiek nolemts telpas pārdot uz nomaksu uzņēmuma vienīgā dalībnieka un valdes locekļa meitai, kas iegādājas nekustamo īpašumu saimnieciskās darbības ietvaros. Vai šis darījums Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma izpratnē ir uzskatāms par darījumu ar saistītu personu? Vai uzņēmumam ir pienākums atmaksāt budžetā par remonta darbiem atskaitīto PVN priekšnodokli?
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Pandēmijas laikā daudziem uzņēmumiem uzlabojusies situācija ar pašu kapitālu, kas nozīmē – izveidojusies auglīga augsne jaunām investīcijām. Kā izvērtēt savas investīcijas no nākotnes tendenču skatupunkta?
Finanšu vadība 00:00, 30. Nov. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Šā gada 18. oktobrī tika aktualizēts Valsts ieņēmumu dienesta metodiskais materiāls par ienākumu no akciju pirkuma tiesību īstenošanas. Apskatīsim būtiskāko, kas tajā skaidrots, un izskatīsim arī dažus piemērus, kas nerada viennozīmīgu un skaidru izpratni par nodokļu piemērošanu.
Citi 07:00, 6. Dec. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Ņemot vērā 2020. gada nogalē pieņemtās izmaiņas Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, tās sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kam šobrīd ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, to zaudēs un automātiski kļūs par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājām.
VID informācija 10:00, 6. Dec. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir nosacījumi, kuriem iestājoties, uzņēmuma izsniegtais aizdevums fiziskai personai tiek klasificēts kā tās ienākums, kam piemērojams iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kādos gadījumos var nākties maksāt nodokli par aizdevumu? Un kam ir pienākums to maksāt? Izskatīsim piemērus!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:45, 27. Jan. 2021
Pavisam nesen Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā publicēja uzziņu, kurā sniedz viedokli par ienākuma nodokļu jomu regulējošo tiesību normu piemērošanu procentu maksājumiem. Analizēsim uzziņā izdarītos secinājumus!
Citi 07:00, 15. Nov. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas trešo izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalstam par 2021. gada oktobri un novembri var pieteikties, sākot no šī gada 22. novembra līdz 15. decembrim Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
VID informācija 17:00, 15. Nov. 2021
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
Latvijā par finanšu lietām, īpaši aizdevumiem, nav ierasts runāt, tāpēc vārds “kredītvēsture” nereti tiek uzskatīts gandrīz vai par tabu. Tomēr kredītvēsture ir ikvienam. Tā ir svarīga brīžos, kad iecerēts aizdevums vai kāds lielāks pirkums. Cilvēki ar pozitīvu kredītvēsturi vienmēr saņem izdevīgākus piedāvājumus un, pats galvenais – viņiem pakalpojumu neatsaka. Savukārt, ja kredītvēsture ir slikta, tas var kalpot par iemeslu augstākām procentu likmēm vai pat nespējai tikt pie kredīta vai preces uz nomaksu.
Svarīgi 13:45, 7. Okt. 2021
Interneta lietošanas statistika Latvijā liecina, ka Latvijas iedzīvotāji aktīvi izmanto preču salīdzināšanas portālus (salidzini.lv, kurpirkt.lv u. c. ). Tas vēstī par labām prasmēm izmantot pieejamos interneta resursus, lai atrastu, kur un kā to pašu preci var iegādāties lētāk un vēlmi ietaupīt. Tomēr, kad runa ir par finanšu pakalpojumiem, piemēram, aizdevumiem, šī vēlme atrast lētāku pakalpojumu tiek aizmirsts un cilvēki bieži pat nenojauš, cik izdevīgs vai neizdevīgs ir viņu noformētais kredīts.
Svarīgi 10:52, 25. Okt. 2021
Oktobris ir abonēšanas kampaņu mēnesis, un arī mēs aicinām izdevīgi abonēt mūsu drukātos žurnālus nākamajam gadam! Šajā iFinanses numurā lasiet, kā slēgt darījumus uzņēmumu starpā, ko autori var iekļaut izdevumos, kā arī atgādinām par kādu sevišķi rudens sezonā aktuālu tēmu – kā aprēķināt slimības naudu. Vēlam veselību un možu garu, un iepazīstinām ar citām šī numura tēmām.
Svarīgi 15:04, 1. Okt. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
Mūsu SIA valdes loceklis ir Baltkrievijas pilsonis ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Viņam pieder arī uzņēmums Kazahstānā (viens īpašnieks), kuram mūsu SIA aizdeva naudu automašīnu iegādei. Arī valdes locekļa tēvam pieder uzņēmums – Krievijā (viens īpašnieks), kuram arī esam aizdevuši naudas līdzekļus. Vai, aizdodot naudu no SIA, kur valdes loceklis ir vienīgais īpašnieks, uzņēmumam citā valstī, kuram viņš arī ir vienīgais īpašnieks, jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai šīs ir saistītās personas? Un tad visi mūsu SIA aizdevumi jāapliek ar UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:15, 24. Mar. 2020
Kādi konti jāpielieto, lai slēgtu kontus un sagatavotu likvidācijas bilanci mikrouzņēmumam, kam nav nekādu parādsaistību un naudas, bet ir tikai materiālu krājumu atlikums, zaudējumi un paša ieguldītā aizdevuma atlikums?
Grāmatvedība 07:00, 21. Sep. 2021
2021. gada 7. septembra Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni noteikumi "Noteikumi par paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju", ar kuriem ir paredzēts ieviest jaunu formu paziņojumu iesniegšanai.
Likumdošana 14:37, 7. Sep. 2021
Salīdzinoši nesen Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā tika veikti grozījumi un tādējādi ieviests jauns apliekamās bāzes elements, kas veidojas no hibrīdneatbilstībām. Skaidrojam, kas ir hibrīdneatbilstība un kā to var konstatēt.
Finanšu vadība 09:15, 8. Sep. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Vai ir iespēja sākt sadalīt peļņu, kas gūta no 2018. gada, piemērojot uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi par saņemtajām subsīdijām, ja līdz 2017. gada 31. decembrim zemnieku saimniecībai ir palikusi liela nesadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 9. Sep. 2021
Liela daļa grāmatvežu noteikti ir saskārusies ar situāciju, kad partnera grāmatvedis palūdz izrakstītajā rēķinā nomainīt tā datumu. Un iemesls tam nebūt nav kļūda, bet gan vēlme “iegrāmatot vienkāršāk” izmaksas, kas attiecas uz nākamajiem periodiem.
Izdevumi 07:00, 9. Aug. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, darbojas vispārējā nodokļu režīmā. Ir viens kreditors – uzņēmuma vienīgais īpašnieks. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai īpašnieks var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas neradīs PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa subjektu? Vai arī šajā gadījumā jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Saimnieciskā darbība 07:00, 1. Jūl. 2021
Uzņēmumi arvien plašāk izmanto auto līzingu un auto kredītu, kas ļauj iegādāties dažādus transportlīdzekļus bez pilnīgas, tūlītējas pirkuma apmaksas. Šie pakalpojumi pieejami gan jauniem, gan lietotiem automobiļiem. Turklāt juridiskajām personām tiek piedāvāta vēl plašāka auto izvēle, jo dažādi aizdevumi veidi attiecas arī uz speciālo auto tehniku, piemēram, celtņiem, buldozeriem, ekskavatoriem.
Svarīgi 08:11, 7. Jūl. 2021
Vai SIA 100% kapitāla daļu īpašnieks - fiziskā persona, Latvijas nodokļu rezidents var pārskaitīt naudu (aizdot) savam uzņēmumam, lai to ieguldītu attīstībā? Kādus nodokļus skar šis darījums?
Nauda 07:00, 23. Jūl. 2021
Vai naudas izņemšana bankomātā no uzņēmuma konta tiek uzskatīta par darījumu skaidrā naudā? Tādā veidā uzņēmuma valdes loceklis izņem uzņēmumam iepriekš izsniegto aizdevumu.
Atbilstoši Latvijas likumvidei reprezentatīva automobiļa iegāde vai lietošana saistās ar papildu nodokļu slogu – jāmaksā gan pievienotās vērtības nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šo nodokļu piemērošanas jomā aktīvi darbojas Valsts ieņēmumu dienests, un jau ir izveidojusies tiesu prakse, par ko sīkāk šajā rakstā.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
08:30, 26. Jūl. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks par sevi ir maksājis pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai īpašniekam gada ienākumu deklarācijā ir jāaizpilda D31 "Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā" pielikums, ja ZS sniegs gada pārskatu, kur ir visi ieņēmumi un izdevumi, tai skaitā arī par īpašnieku kā pašnodarbināto veiktās VSAOI?
Nodokļi 07:00, 31. Mai. 2021
Finanšu nozares asociācija sadarbībā ar tās biedriem un atbilstoši Eiropas banku iestādes vadlīnijām, kā arī ievērojot to, ka globālās ekonomikas izaugsme kavējas, līdz šī gada 30. septembrim pagarina privātpersonu un juridisko personu moratoriju piemērošanas termiņu, ziņo Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:52, 1. Jūl. 2020
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Kā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – neKā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – negaidītas iespējas. Šādos brīžos uzņēmējam jāizšķiras par tālāko rīcību, un bieži tas nozīmē piesaistīt ārēju naudu jeb aizņemties
Svarīgi 06:39, 5. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 11. maijā galīgajam lasījumam atbalstīja likumprojektu "Segto obligāciju likums", kas turpmāk noteiks regulējumu segto obligāciju jomā, pārņemot Eiropas Savienības prasības par šo obligāciju emisiju un publisko uzraudzību, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:34, 12. Mai. 2021
Eiropas Savienības Tiesai šāgada pirmais ceturksnis lietās par pievienotās vērtības nodokli ir bijis visai ražīgs. Izskatīsim svarīgāko spriedumu apkopojumu.
Nodokļi 07:00, 28. Mai. 2021
Saeima šā gada 27. maijā pieņēma Segto obligāciju likumu (Likums), ar kuru turpmāk tiks noteikts regulējums segto obligāciju jomā, pārņemot Eiropas Savienības prasības par šo obligāciju emisiju un publisko uzraudzību, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:36, 28. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
Ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultantu atbildes šajā jautājumā atšķiras, lūdzu sniegt eksperta skaidrojumu tam, kā Covid-19 krīzes skartā uzņēmuma saņemtais valsts atbalsts (grants) jāuzrāda konkrētajos iesniegumos, nevis atspoguļojams grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
Tuvojas ikgadējais termiņš – 1. jūnijs – Valsts ieņēmumu dienesta paziņojumiem par fiziskām personām izsniegtajiem aizdevumiem. Laiks atcerēties aizdevumu darījumus ar fiziskām personām 2019. un arī 2018. gadā.
Dokumenti 07:00, 22. Mai. 2020
SIA “A” 2018. gadā izsniedza aizdevumu saistītam uzņēmumam SIA “B” 5000 eiro apmērā. SIA “A” ir arī nesadalītā peļņa, kas gūta līdz 2017. gada 31. decembrim, 8000 eiro apmērā. 2018. gadā izsniegtais aizdevums uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā tika norādīts kā summa, kas samazina nesadalīto peļņu, kas gūta līdz 2017. gada 31. decembrim, pamatojoties uz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma pārejas noteikumu 34. punktu. 2019. gadā daļa no šī aizdevuma tika atmaksāta. Vai UIN deklarācijā 2019. gadā kaut kur ir jāatspoguļo tas, ka daļa no 2018. gadā izsniegtā aizdevuma, kas samazināja nesadalīto peļņu, tiek saņemta atpakaļ?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Mai. 2020
Radās nesapratne, kur bilancē jāliek aizdevuma atlikums uz 2019. gada 31. decembri. Ir divi saistīti uzņēmumi – SIA “A” un SIA “B” –, kas pieder vienai fiziskai personai. Tātad šai personai pieder visi 100% kapitāla daļu no abiem uzņēmumiem. SIA “A” 2019. gada vidū aizdeva uzņēmumam SIA “B” īstermiņa aizdevumu. Sakiet, lūdzu, kurā bilances postenī SIA “A” jāliek šī aizdevuma atlikums, jo tas nav īstermiņa aizdevums sabiedrības līdzīpašniekiem un vadībai, radniecīgo sabiedrību parādi, asociēto sabiedrību parādi.
Grāmatvedība 07:00, 19. Mai. 2020
Sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu tā veiktā audita laikā var ietaupīt gan laiku, gan nervus, gan naudas. Kā apliecinājums tam kalpo arī pērnā gada nogalē pieņemtais Senāta spriedums. Aplūkosim to!
Nodokļi 07:00, 26. Mar. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021