Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Darba devēja nodokļu pārskati par nodarbinātajiem ārvalstīs”, kurā skaidrots, kā pareizi iesniegt pārskatus par nodarbinātajiem ārzemēs.
VID informācija 12:56, 23. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Uzņēmumam veiksmīgi attīstoties, rodas vēlme savu preču vai pakalpojumu noietu paplašināt arī ārpus Latvijas robežām. Uzsākot sadarbību ar ārvalstu partneriem un patērētājiem, ir svarīgi apdomāt, kādas potenciālas nodokļu sekas šī turpmākā sadarbība varētu radīt. Tāpēc apskatām tipiskākos gadījumus, kad uzņēmumiem, nosūtot preces uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti vai sniedzot pakalpojumus citas dalībvalsts personai, varētu rasties pienākums reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam attiecīgajā valstī.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 10. Apr. 2024
Lai nodrošinātu teritorijas uzkopšanu uzņēmuma saimnieciskajās struktūrvienībās, tiek izmantots zāles pļāvējs, zāģis un citas ierīces, kurām nepieciešama degviela vai benzīns. Kā uzskaitīt šādu degvielas patēriņu? Vai par degvielas izlietojumu nepieciešams sagatavot arī aktu? Kas tajā jānorāda?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 1. Mar. 2024
Uzņēmums, kurš sniedz informācijas tehnoloģiju pakalpojumus, nosūta darbinieku komandējumā uz citu valsti. Saskaņā ar līgumu komandējuma izmaksas – ceļa izdevumus, t.sk. auto nomu un degvielu, pusdienas, – sedz sadarbības partneris, kuram attiecīgi tiek izrakstīts rēķins par izmaksu kompensāciju. Vai šajā gadījumā jāievēro Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktie ierobežojumi un jāaprēķina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Darba samaksa 06:00, 9. Jan. 2024
Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Apskatām mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kā arī to, kādi riski var rasties un kā tos mazināt.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jan. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Lai ārvalstnieks saņemtu termiņuzturēšanās atļauju, ir jāizpilda vairāki nosacījumi, viens no tiem – jānomaksā nodokļi noteiktā apmērā. Tieši šis aspekts mēdz būt strīdu objekts, un tā noticis arī kādā Senāta izskatītajā lietā, kurā kapitālsabiedrības dalībniekam tika atteikta uzturēšanās atļauja. Apskatām spriedumā gūtās atziņas.
Nodokļi 06:00, 1. Dec. 2023
Uzņēmums, kurš kādu laiku nav spējis nokārtot savas parādsaistības un tā rezultātā tam piesaistīts zvērināts tiesu izpildītājs, pieņem lēmumu izmaksāt darbiniekam pabalstu 250 eiro apmērā saistībā ar tēva nāvi. Vai zvērināts tiesu izpildītājs drīkst veikt ieturējumu no bēru pabalsta? Vai grāmatvedim, aprēķinot summu, kas jāpārskaita zvērinātam tiesu izpildītājam, jāņem vērā bēru pabalsts?
Darba samaksa 06:00, 27. Okt. 2023
Automatizācija ir neatņemama grāmatvežu ikdienas sastāvdaļa. Došanās uz banku ar maksājumu uzdevumiem, konta izraksta saņemšana pie bankas lodziņa, ikmēneša ceļojums uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, lai pēc gaidīšanas rindā iesniegtu nodokļu pārskatus un saņemtu zīmodziņu uz sava eksemplāra, izklausās pēc ainām no senas pagātnes. Šobrīd šīs darbības ir automatizētas, taču automatizācijas līmenis var būt atšķirīgs.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2023
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Ieskatu par to, kā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) veicas ar labas pārvaldības principa ievērošanu, labi redzam Administratīvās rajona tiesas un Administratīvās apgabaltiesas judikatūrā. Piemēram, lietā A420153922 tiek risināts VID darbinieka strīds pret darba devēju (ko tiesā pārstāv Finanšu ministrija (FM)) par algas samazināšanu tādēļ, ka darbinieks ir nepamatoti novilcinājis uzņēmuma auditu. Darbinieka pieļauto pārkāpumu dēļ VID uz deviņiem mēnešiem samazinājis darbinieka algu par 20%.
Nodokļi 06:00, 26. Jūn. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, it sevišķi loģistikas nozarē, nereti darījuma slēdzēji līgumos saskaras ar norādēm uz dažādiem juridiskiem normatīvajiem aktiem, kas rada jautājumus. Kuru normatīvo aktu kurā situācijā pielietot? Vai jāpielieto vairāki normatīvie akti? Vai likumdošanas piemērošana starptautiskajiem pārvadājumu strīdiem atšķiras no vietējo strīdu risināšanas? Viens normatīvajiem aktiem, ar kuru uzņēmējdarbības ietvaros sastopas darījuma slēdzēji, ir CMR konvencija.
Saistību tiesības 06:00, 19. Jūl. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Automatizācijas iespējas uzņēmumos tiek izmantotas arvien vairāk, tostarp arī grāmatvežu darbā. Kādus mazos darba uzdevumus var automatizēt? Kādus tehnoloģiskos risinājumus ir iespēja izmantot? Kur meklēt iespēju apgūt dažādus datu apstrādes un vizualizācijas rīkus 2023.gadā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Jan. 2023
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 20. Jan. 2023
Vieta, kur tiek īstenots projekts “Riga Port City”,ir viena no perspektīvākajām vietām Baltijas valstīs, kam ir plašas krastmalas attīstības iespējas. Viens no projekta virzītājiem ir pieredzējušais investors un uzņēmējs Emanuils Grinšpuns.
Svarīgi 15:44, 16. Dec. 2022
Stājas spēkā ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā, kas galīgajā lasījumā pieņemti pērnā gada nogalē. Grozījumi tapuši, lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam.
Likumdošana 14:33, 5. Jan. 2021
Vai un kā jāreģistrē komandējuma nauda, ko saņēmis darba ņēmējs Latvijā, kas strādā pie darba devēja ārvalstnieka un maksā gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pilnā apmērā, lai nerastos pārpratumi ar VID par nenomaksātiem nodokļiem?
Darba samaksa 07:00, 28. Okt. 2021
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Beidzamajā laikā grāmatvežus aizvien vairāk un vairāk uztrauc elektronisko dokumentu noformēšana, tostarp dokumentu parakstīšana, to atvasinājumi un apstiprināšana ar parakstu. Neizpratni sevišķi rada pavadzīmju un rēķinu digitālie dokumenti. Papētīsim šo jautājumu!
Atbilstoši likumam, ja pretendentam ir nodokļu parāds, to izslēdz no dalības publiskajā iepirkumā. Tomēr, vai pieļaujams liegt pretendenta dalību iepirkuma konkursā, ja šāds nodokļu parāds radies nepareizi iesniegtas nodokļu deklarācijas dēļ? Atbildi nesenā spriedumā meklēja Senāts.
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba samaksa 07:00, 8. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 1. Mar. 2022
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir nosūtījusi darbiniekus veikt darbu Vācijā, par to maksājot dienas naudu un darba algu. Arī izmitināšanas izmaksas no saviem līdzekļiem sedz SIA, pārskaitot naudu Vācijas fiziskai personai, kam darbiniekiem noslēgts līgums. Vai tas ir pareizi? Vai SIA nav jāietur nodoklis par nerezidentam – fiziskai personai – izmaksāto naudu?
Darba samaksa 07:00, 7. Apr. 2021
Darba likumā ir veikti grozījumi, un ir radušās neskaidrības par darbinieku nosūtīšanu uz Eiropas Savienību. Vai saskaņā ar Darba likuma 14.2 panta 3. daļas 5. apakšpunktu darbiniekam ir jāmaksā tās valsts noteiktā alga, uz kur viņš ir nosūtīts? Piemēram, ja darbinieks dodas uz Zviedriju, tad jāmaksā Zviedrijas normatīvos aktos noteiktā darba alga?
Darba samaksa 07:00, 28. Jan. 2021
Vai pareizi, ja fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs – klientiem kārto grāmatvedību tikai vienkāršā ieraksta sistēmā, tā nav uzskatāma par ārpakalpojuma grāmatvedi un uz to neattiecas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Tiesības 07:00, 10. Feb. 2022
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Darba devējiem un pirmsskolas izglītības iestādes vai izglītības iestādes vadītājiem ir pienākumu noteikt kontaktpersonas darba vietā vai izglītības iestādē, ja tās bijušas augsta inficēšanās riska kontaktā ar personu, kurai konstatēta Covid-19 infekcija, negaidot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologa norādījumus, tāpat nepieciešams rūpīgi izvērtēt iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, atgādina SPKC.
Svarīgi 16:00, 27. Okt. 2021
Savs e-veikals vai sadarbība ar tirdzniecības platformām tagad ir teju ikvienam uzņēmumam. Taču pats e-veikals jeb tas, ko redz klienti, ir tikai aisberga redzamā puse. Vislielākā un arī sarežģītākā daļa ir, kā nodrošināt e-veikala darbību, kas ietekmē arī klientu servisu. Lielu daļu no šī darba iespējams automatizēt.
Svarīgi 10:15, 12. Nov. 2021
Lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Darba likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:31, 21. Dec. 2020
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Ja darbinieks tiek sūtīts uz Eiropas Savienības dalībvalsti uz divām dienām veikt kādu nelielu remontu uzņēmuma klienta objektā, vai tā ir darbinieka nosūtīšana, par kuru jāizmaksā komandējuma nauda 30% apmērā? Ja tā, tad kādos gadījumos vispār rodas komandējums, par kuru var izmaksāt dienas naudu 100% apmērā? Un kas notiek gadījumos, ja darbinieks ir nosūtījumā, bet dienas nauda izmaksāta 100% apmērā? Vai 70% no dienas naudas skaitās kā kompensācijas pārsnieguma daļa, par kuru jāsamaksā algas nodokļi?
Darba samaksa 07:00, 24. Mai. 2021
Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par izdevumiem, kas rodas saistībā ar darbinieku nosūtīšanu? Izskatīsim vienu no jaunākajiem Eiropas Savienības Tiesas lēmumiem!
Nodokļi 07:00, 5. Aug. 2020
Uzņēmuma darbinieki bija nosūtīti darba braucienā uz Zviedriju, izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas. Atgriežoties, darbiniekiem jāievēro 14 dienu pašizolācija. To nevar veikt deklarētajā dzīves vietā, jo tur dzīvo arī citi, kuriem nav jāievēro pašizolācija. Uzņēmums vēlas nodrošināt un apmaksāt šo 14 dienu pašizolācijas vietu. Kā pareizi klasificēt šos izdevumus?
Izdevumi 07:40, 3. Aug. 2020
Kā Latvijas uzņēmumiem veicas ar dokumentu digitalizēšanu? Kā praktiski tiek veikts šis process? Ko var un vajag digitalizēt? Vai dokumentus papīra formātā pēc tam drīkst iznīcināt? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem sniedz AS “Unifiedpost” eksperti.
Saimnieciskā darbība 07:00, 9. Jūn. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Pateicoties biznesa vadības sistēmām, šobrīd grāmatvežu darbs ir daudz vienkāršāks un ātrāks nekā pirms vairākiem gadiem. Taču vecie, labie čeki nereti izrādās klupšanas akmens. Tie ir kā nekontrolējamas ātrvilciena bremzes, kas jāsalasa no darbinieku galdu stūriem un naudasmakiem un jāievada grāmatvedības programmā. Patiesībā visiem grāmatvežiem mūsdienās ir iespēja aizmirst papīra čekus un rēķinus!
Svarīgi 10:35, 6. Apr. 2021
Attālinātais darbs ir palielinājis vajadzību izmantot e-risinājumus. Atcerieties, ar kādu sajūsmu ieviesāt savu grāmatvedības sistēmu! Ja tā ir pārtapusi nopūtā vai pārņem sajūta, ka daļa no ikdienas darbiem nav jūsu dzīves laika vērta, visticamāk, ir laiks vairāk darba digitalizēt vai pāriet uz citu grāmatvedības programmu. Aplūkosim, ko un kā iespējams digitalizēt un kādus ieguvumus tas sniedz.
Svarīgi 07:06, 15. Mar. 2021
Šobrīd visu aktuālo informāciju, kas būtu jāzina gan iedzīvotājiem, gan nodarbinātajiem, gan darba devējiem par saslimšanu ar COVID-19, sniedz Slimību profilakses un kontroles centrs.
Svarīgi 12:07, 11. Mar. 2020
Vai par naktsmītnes izdevumiem, kas darbiniekam rodas komandējuma laikā, nedrīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli? Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Pievienotās vērtības nodoklis 09:15, 8. Okt. 2020
Vai darba līgumā obligāti jāiekļauj nosacījums, ka darbinieku sūtīs komandējumā, lai to drīkstētu darīt? Vai tomēr ir pietiekami izdot rīkojumu? Darba līgumā nav iekļauts šāds punkts, un darba devējam nepieciešams konkrētu darbinieku norīkot komandējumā uz Vāciju, taču darbinieks atteicies to darīt.
Tiesības 16:00, 11. Dec. 2019
Kopš 2015.gada Darba likumā noteikts, ka, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir pienākums kompensēt darbiniekam visu neizmantotā ikgadējā atvaļinājuma laiku. Lai gan pagājuši gandrīz pieci gadi, jaunā kārtība joprojām nav ieguvusi skaidras aprises.
Tiesības 07:00, 25. Okt. 2019
Valstī izsludinātajā ārkārtējā situācijā, lielai daļai uzņēmumu pārejot strādāt attālināti, sevišķi aktualizējās jautājums par elektronisko dokumentu noformēšanu un izmantošanu. Kādi ir elektronisko dokumentu formāti un kā nodrošināt to apriti elektroniski, lai dokumenti saglabātu juridisko spēku? Aplūkosim praktiskos aspektus!
Dokumenti 07:00, 29. Jūn. 2020
Attālinātā darba laikā būtiski pieaudzis pieprasījums pēc droša elektroniskā paraksta un elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkiem, kas ļauj vienkārši un droši arī fiziskās distancēšanās laikā turpināt darbu – slēgt līgumus un apkalpot klientus, kā arī sadarboties ar partneriem Latvijā un Eiropas Savienībā. eParaksts nodrošina abas funkcijas – gan dokumentu parakstīšanu ar pašrocīgu parakstu, gan identitātes apliecināšanu ar tādu pašu juridisko spēku kā klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
Svarīgi 10:30, 22. Apr. 2020
Portugāles uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) pārdod preci Polijas uzņēmumam (PVN maksātājs). Polijas uzņēmums pārdod šo preci Latvijas uzņēmumam (PVN maksātājs). Latvijas uzņēmums pārdod iepriekš minēto preci Ukrainas uzņēmumam. Preci no Portugāles uz Ukrainu pa tiešo piegādā Ukrainas transporta uzņēmums. Latvijas uzņēmums saņem rēķinu no Polijas uzņēmuma un izraksta rēķinu Ukrainas uzņēmumam. Vai darījumā starp Poliju un Latviju var atskaitīt priekšnodokli un vai pierādījumam vajag transporta dokumentu? Vai darījumā starp Latviju un Ukrainu ir pareizi izrakstīt rēķinu ar PVN 0% likmi?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 30. Mar. 2020
Mātes uzņēmums Somijā plāno sūtīt uz Latviju speciālistu, kurš mums, meitas uzņēmumam, jāpieņem darbā uz diviem gadiem. Šim darbiniekam jānodrošina dzīvoklis, proti, uzņēmumam tas ir jāīrē. Vai šādā situācijā jāmaksā gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? Vai arī šo dzīvokļa īri drīkst klasificēt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, kuriem piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli?
Izdevumi 11:51, 21. Mai. 2019
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Mar. 2020
Darba likumā sagatavoti grozījumi, ar kuriem paredzēts precizēt neskaidrības vidējās izpeļņas aprēķinā. Tāpat grozījumi sagatavoti attiecībā uz darbinieku nosūtīšanu, attālināto darbu un citiem darba attiecību jautājumiem.
Likumdošana 20:58, 17. Jan. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
2019.gada 29.novembrī stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”. Kādas izmaiņas tie paredz?
Izdevumi 12:00, 30. Dec. 2019
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas 10:12, 20. Jan. 2020
19.novembrī pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt izdevumu kompensāciju normas komandējumiem un darba braucieniem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 2. Dec. 2019
Pienācis rudens, tuvojas ziema. Daudziem tuvojas arī gada pārskatu gatavošanas laiks un līdz ar to arī inventarizācijas – ne tikai pamatlīdzekļu, krājumu un skaidrās naudas atlikumu, bet arī saistību un prasību inventarizācija. Tas ir viens no sagatavošanās darbiem, lai pārliecinātos, ka gada pārskatā ietvertā informācija atbilst realitātei.
Gada pārskats 10:42, 28. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
VID informācija 11:30, 21. Nov. 2019
Pieprasot uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam, ir svarīgi detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības specifiku un jautājumu formulēt precīzi, citādi uzziņā sniegtā atbilde var kļūt uzņēmumam neizdevīga, kā tas ir sanācis šajā publikācijā izskatītajā gadījumā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Okt. 2018
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais metodiskais materiāls sniedz palīdzību nodokļu piemērošanā un pārskatu iesniegšanā juridiskām personām – personāla nomniekiem, kas savā saimnieciskajā darbībā izmanto iznomāto personālu.
VID informācija 15:22, 29. Jūl. 2019
Šajā rakstā apkopoti vairāki nozīmīgi Augstākās tiesas Senāta nolēmumi nodokļu lietās. Šīs tiesu atziņas ir ļoti būtiskas, jo tiesas veiktajā darījumu apstākļu izvērtējumā cita starpā ir saskatāms arī ieteikums par to, kā uzņēmējiem pareizi rūpēties par savu darījumu dokumentēšanu, lai arī pēc trīs un vairāk gadiem spētu pierādīt savus labticīgos nolūkus un pamatotu veikto darījumu īstumu.
Nodokļi 07:00, 20. Mai. 2019
Lietderīga grāmatveža darba stundu izmantošana, datu apstrādes automatizēšana un ātra jaunāko likumdošanas prasību ieviešana – tās ir būtiskākās prasības, ko grāmatvedības un uzņēmuma vadības programmai izvirza pieredzējuši grāmatveži un uzņēmumu vadītāji. Kad tādu izdevies atrast, uzņēmēji no programmas vairs nevēlas šķirties un iesaka to sadarbības partneriem.
Svarīgi 09:08, 23. Jan. 2019
18.06.2016. stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2014/67/ES, kas regulē darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā, savukārt 09.06.2016. spēkā stājušies ar direktīvu saistīti grozījumi Darba likumā (DL), kas nosaka darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu Latvijā, kā arī, nosūtot darbinieku veikt darbu ārpus Latvijas.
Likumdošana 17:00, 29. Jūn. 2016
Veicot uzņēmuma reorganizāciju, nepieciešams veikt arī vairākas darbības, kas saistītas ar uzņēmuma darbiniekiem. Ir jāatrisina jautājums, kuri darbinieki tiks atlaisti, kuri paliks strādāt jaunajā uzņēmumā, tāpat arī jāparūpējas par gala norēķiniem, atskaišu iesniegšanu un citiem jautājumiem.
Saimnieciskā darbība 08:00, 17. Nov. 2017
Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks viņam noteiktajā darba dienā neierodas darbā un viņu nav iespējams sazvanīt?
Tiesības 09:18, 19. Okt. 2017
Darbiniekam noteikts pārbaudes laiks. Kādu dienu viņš neierodas darbā, neatbild uz telefona zvaniem un e-pastiem. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam? Vai drīkst uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārbaudes laikā nav sasniedzams? Vai ir pietiekami ar vadītāja rīkojumu, ka darbinieks nav izturējis pārbaudes laiku?
Tiesības 11:53, 29. Aug. 2017
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 23. Mai. 2018
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Darbinieks uz 4 mēnešiem devies nosūtījumā uz saistītu grupas uzņēmumu Zviedrijā. Ja līgumā par nosūtījumu paredzēts, ka darbiniekam nosūtījuma periodā tiks izmaksāti 50% no dienas naudas, vai tas ir pretrunā ar Ministru kabineta noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" paredzētajām konkrētajām dienas naudas normām? Nosūtījuma laikā darbiniekam ir nodrošināta bezmaksas uzturēšanās, kuru kompensē Zviedrijas uzņēmums. Vai Latvijas uzņēmums nosūtījuma laikā drīkst kompensēt izdevumus par sabiedrisko transportu (nokļūšana no dzīves vietas uz ofisu)?
Tiesības 08:00, 1. Mai. 2017
Daudzi uzņēmumi nosūta savus darbiniekus uz Eiropas Savienības (ES) valstīm. Praksē bieži vien sastopams specifisks regulējums, īpaši nodokļu tiesību jomā, kad nepieciešamas ārzemju juristu konsultācijas. Tādēļ jums ir unikāla iespēja saņemt ekspertu konsultācijas no 7 ES valstīm, uz kurām visbiežāk tiek nosūtīti darbinieki no Baltijas valstīm.
Svarīgi 09:44, 29. Jan. 2018
Otrdien, 15.martā, Ministru kabinets (MK) apstiprinājis grozījumus Darba likumā (DL), kas reglamentēs vispārīgos ar darbinieku nosūtīšanu saistītos jautājumus, un noteiks darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu Latvijā, un darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu ārpus Latvijas.
Likumdošana 14:08, 16. Mar. 2016
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba laiks 08:00, 24. Okt. 2017
Tā kā arvien vairāk uzņēmumu meklē iespējas paplašināt darbību ārpus Latvijas robežām, aizvien aktuālāki kļūst darījumi ar ārvalstu darījumu partneriem un ar tiem saistītie nodokļu jautājumi. Piemēram, kā maksājami nodokļi, ja Latvijas uzņēmums nosūta darbiniekus uz citu Eiropas Savienības (ES) valsti veikt būvdarbus?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:10, 24. Apr. 2015
Latvijas uzņēmums plāno sniegt ar nekustamo īpašumu saistītus pakalpojumus – nekustamā īpašuma pārvaldīšanu un uzkopšanu. Nekustamais īpašums atrodas Francijā. Kā pareizi nosūtīt darbinieku uz Franciju? Vai ir kādi ierobežojumi darbiniekam atrasties Francijā? Kam jāpievērš uzmanība šādos nosūtīšanas darījumos?
Tiesības 08:00, 6. Sep. 2016
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Darbinieka nosūtīšanu reglamentē Darba likuma (DL) 14.pants, kurā pārņemti Eiropas Parlamenta un Padomes 16.12.1996. Direktīvas Nr.96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā (Direktīva) noteikumi, informē Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 10:08, 3. Aug. 2015
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Uz celtniecības objektu, kas atrodas Skandināvijā, līdz tā pabeigšanai komandējumā tiek norīkoti darbinieki no Latvijas. Komandējuma beigu termiņš ir atkarīgs no daudziem apstākļiem, tostarp biļešu pieejamības atpakaļceļam pēc objekta pabeigšanas. Kā noformēt rīkojumu par komandējumu, ja nav zināms konkrēts atgriešanās datums?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Bonus-malus sistēma ir ierasta apdrošināšanā, kur ar tās palīdzību tiek identificēti riskantākie un mazāk riskantākie autovadītāji. Tomēr šīs sistēmas piemērošanas iespējas ir daudz plašākas. Nelaimes novēršanas galvenā ideja ir saistīta ar kolektīvo (savstarpējo) apdrošināšanu un izvairīšanos no riska.
Finanšu vadība 08:00, 14. Okt. 2016
Uzņēmuma atbildīgais darbinieks sagatavo pavadvēstuli nosūtīšanai citam uzņēmumam. Pavadvēstulei tiek pievienots uzņēmuma parakstīts akts ar pielikumu parakstīšanai pretējai pusei. Vai šādai izejošai vēstulei, kas paliek uzņēmumā, ir jāpievieno arī oriģināli nosūtītāja parakstīti akti ar pielikumiem, vai arī ir pietiekami, ka akts ar pielikumu tiek nokopēts un pievienots pavadvēstulei, kas paliek uzņēmumā kā apliecinājums par sūtījuma faktu? Kurā normatīvajā aktā tas noteikts? Vai arī minētās darbības ir jāregulē kādā iekšējā lietvedības kārtībā?
Lietvedība 08:00, 21. Jūn. 2016
Par pārkāpumu ir jāsaņem sods. Tomēr, kā izvērtēt, cik smags ir pārkāpums, kādu sodu darbiniekam drīkst piemērot un kā "pareizi" sodīt? Ko paredz Darba likums?
Tiesības 09:00, 4. Feb. 2016
Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi"(MK noteikumi Nr.969), kas stājās spēkā 27.10.2010., paredz, ka komandējumā var nosūtīt ne tikai darbinieku, bet arī citu fizisko personu, kura nav darba attiecībās ar uzņēmumu, kas šo personu sūta komandējumā. Kādos gadījumos tas ir iespējams, un vai tādā situācijā šai personai ir jāmaksā atlīdzība?
Darba samaksa 12:01, 31. Mar. 2015
Saimnieciskās darbības veicējs jeb pašnodarbinātais pats kļūst par savu nodokļu aprēķinātāju un maksātāju. Lai izvēlētos pareizi, vispirms ir jāzina, kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un jāaprēķina, kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam.
Nodokļi 09:00, 15. Jan. 2016
Šobrīd ir īstais laiks, lai veiktu dažādus priekšdarbus, kas palīdzēs gada pārskatu sagatavot bez liekiem stresiem. Iepriekšējā rakstā apskatījām normatīvos aktus, kas regulē gada pārskatu sagatavošanu, un inventarizācijas. Turpinājumā pievēršamies gada pārskata sastādīšanas metodikai un rudens mēnešos veicamajiem darbiem.
Gada pārskats 18:25, 26. Okt. 2015
Latvijas uzņēmums veic maksājumus par juridiskajiem pakalpojumiem ārvalsts sabiedrībai, izmanto ārvalsts uzņēmuma darbiniekus, lai sniegtu pakalpojumu saviem klientiem, saņem konsultatīvos un vadības pakalpojumus no saistītas ārvalsts sabiedrības vai maksā par ārvalsts kapitālsabiedrības sniegtu pakalpojumu informācijas tehnoloģiju jomā. Kurš no šiem gadījumiem būtu uzskatāms par personāla nomu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 18:18, 19. Okt. 2015
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) ir atsūtījusi šādu vēstuli: "Saņēmām no Somijas kompetentās iestādes lūgumu vienoties par Somijas tiesību aktu piemērošanu attiecībā uz Jums par periodu no 01.01.2015. Saskaņā ar datu bāzē pieejamo informāciju darba devējs sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A iemaksas par Jums veica par visu 2015.gadu līdz šim brīdim.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:30, 17. Sep. 2015
Darbinieks, kuram noteikts summētais darba laiks ar vismaz 32 darba stundām nedēļā, tiek nosūtīts komandējumā uz ārvalstīm. Komandējuma laikā ietilpst arī svētdiena, kas tiek pavadīta ceļā, lai nokļūtu uz paredzēto tikšanos pirmdienas rītā. Tādā pašā komandējumā tiek nosūtīts arī darbinieks ar normālo darba laiku (5 darba dienas un 40 stundas nedēļā). Vai abiem darbiniekiem pēc atgriešanās no komandējuma ir jāparedz brīva diena, kompensējot svētdienu?
Darba laiks 09:47, 17. Jūl. 2015
Lai piedalītos izstādē, darbiniekam tika nopirktas aviobiļetes (turp un atpakaļ) uz izstādes norises pilsētu. Jau izstādes norises laikā noskaidrojās, ka darbiniekam ir jāatgriežas dienu agrāk, nekā bija paredzēts. Tika nopirkta vēl viena aviobiļete atpakaļceļam. Vai drīkst izdevumos norakstīt abas atpakaļvirziena aviobiļetes?
Izdevumi 16:28, 8. Jūl. 2015
Latvijas uzņēmumam ir sadarbības līgums ar Dānijas uzņēmumu par informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumiem. Latvijas uzņēmuma darbinieks regulāri - katru nedēļu uz 3 dienām - brauc uz Dāniju. Vai darbiniekam jānoformē komandējums, darba brauciens vai nosūtījums?
Darba laiks 16:46, 10. Jūn. 2015
Uzņēmuma darbinieku darbavieta ir Rīgā, bet dažādās vietās Latvijā ir mūsu pārziņā esoši objekti. Darbinieks nepieciešamības gadījumā brauc uz šiem objektiem ar darba auto. Piemēram, ja pazudusi elektrība, darbinieks dodas uz objektu novērst bojājumu, taču šādi braucieni nav sistemātiski. Vai tie jānoformē kā komandējumi? Tāpat, ja vienreiz gadā notiek inventarizācija un komisija dodas veikt inventarizāciju uz objektiem, vai būtu jānoformē komandējums?
Darba laiks 10:14, 24. Apr. 2015
Uzņēmuma darbinieks strādā summēto darba laiku, un viņa samaksa veidojas: stundu likme plus piemaksa par saražoto produkciju. Darbinieks uz vienu dienu tika nosūtīts uz semināru. Kā viņam apmaksājama šī diena? Vai šāds vidējās izpeļņas aprēķins ir pareizs: nopelnītā summa (plus visa veida prēmijas, piemaksas) 6 mēnešos / nostrādātās stundas x 8 stundas?
Darba samaksa 10:08, 30. Jūn. 2014
Vai uzņēmums var nosūtīt komandējumā nepilngadīgu (10 gadus vecu bērnu) kā bērnu grāmatu ekspertu uz bērnu grāmatu izstādi ārzemēs? Ja tas ir iespējams un atļauts, tad kā to pareizi noformēt gan lietvedībā, gan grāmatvedībā?
Tiesības 13:49, 5. Mai. 2015
Ļoti bieži saņemam jautājumus par darbinieku nosūtīšanu strādāt uz ārzemēm. Šoreiz par pamatu skaidrojumam ņemsim lasītāja jautājumu: Latvijas uzņēmums sadarbojas ar Zviedrijas uzņēmumu. Kādi dokumenti ir nepieciešami un kādi nodokļi jāmaksā, ja Latvijas uzņēmums nosūta savus darbiniekus strādāt uz Zviedriju (celtniecībā)? Atalgojumu maksās Zviedrijas uzņēmums.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15:51, 12. Mai. 2014
01.01.2015. spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). 12.02.2015. publikācijā "Kam jāmaksā par darbinieku apmācībām?" rakstījām par izmaiņām, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu. Šoreiz – par uzteikuma paziņošanu un darba līgumu ar valdes locekli.
Tiesības 08:08, 11. Mar. 2015
Uzņēmuma (SIA) darbības joma ir meža izstrādes pakalpojumi Nīderlandē un Latvijā. Uzņēmuma īpašnieks ir arī tā darbinieks. Vai darba laiks, ko šis darbinieks pavada Nīderlandē meža izstrādes darbos, ir komandējums, un vai viņam var maksāt dienas naudu 29 EUR un segt ceļa izdevumus par lidmašīnas biļetēm? Par dzīvošanu Nīderlandē tiek izrakstīts rēķins, ko apmaksā uzņēmums. Vai uzņēmums rīkojas pareizi?
Darba samaksa 17:16, 19. Feb. 2015
Šis ir turpinājums 14.07.2014. publicētajam rakstam Nodarbināšana ārvalstīs – juridiskie un nodokļu aspekti. Kā būtiska problēma tika uzsvērta darba devēju juridiskās formas izvēle darba līgumā darbinieka nodarbināšanai ārvalstīs, proti, vai darbinieks izpildīt darbu ārpus savas ierastās darbavietas jāsūta komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā. Šajā saistībā svarīgs ir Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 30.09.2014. spriedums lietā Nr.C28469512, SKA-2425/2014 par darba samaksas piedziņu. Atkārtoti jāuzver, ka gan Rīgas apgabaltiesas, gan Augstākās tiesas spriedumi minētajā lietā ir aplūkojami kritiski, nevērtējot faktisko apstākļu un nosūtījuma / komandējuma kritērijus.
Darba tiesības 08:43, 30. Dec. 2014
Pirms vairākiem gadiem mediju uzmanību piesaistīja kāds ārvalstīs samērā bieži sastopams nodokļu optimizācijas veids. Lai mazinātu darbaspēka nodokļu slogu, Latvijas uzņēmuma darbinieki tika pārcelti uz Kipras sabiedrību, tiem piešķirot jaunās sabiedrības kapitāla daļas. Reaģējot uz minēto gadījumu, 2010.gadā likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) tika iekļauti noteikumi par nodokļu uzlikšanu ienākumam no personāla nomas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:28, 3. Dec. 2014
Inventarizāciju apvienojot ar kontu pārbaudi, tā tiek veikta plašākā mērogā, nekā daudzviet pieņemts. Bez visu kontu pārbaudes (inventarizācijas) nav iespējams noslēgt pārskata gadu, jo nav pārliecības, ka grāmatvedībā ir reģistrēti visi saimnieciskie darījumi, ka visos kontos ir uzrādītas pareizās summas, ir apzināta un iegūta visa informācija, kas varētu ietekmēt gada pārskatos uzrādītos datus, un ka darījumi ir pareizi klasificēti.
Gada pārskats 10:28, 15. Dec. 2014
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības 10:11, 22. Dec. 2014
Turpinām 04.07.2012. publikāciju Darbinieku nosūtīšana darbam ārvalstīs. Šajā publikācijā lasiet par svarīgākajiem darbinieku darba samaksai piemērojamiem nodokļu jautājumiem, kas ir jāņem vērā darbinieku nosūtīšanas gadījumā.
Tiesības 10:02, 9. Jūl. 2012
Arvien biežāk Latvijas uzņēmēji – darba devēji, sniedz pakalpojumus vai veic darbu ārvalstīs, un šo pakalpojumu sniegšanai vai darba veikšanai izmanto darbiniekus, kuri ir darba attiecībās ar Latvijas uzņēmumu. Līdz ar to šādos gadījumos ļoti svarīgi ir savlaicīgi un pirms darbinieki tiek nosūtīti uz ārvalstīm noskaidrot šādas darbības tiesiskos un nodokļu aspektus. Ja darbs tiek veikts citā Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstī – Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Islandē, vai arī Šveicē, tad šajās valstīs darbinieki var paļauties, ka tiem tiks nodrošinātas līdzvērtīgas sociālās garantijas, kā arī uz tiem tiks attiecināti tādi paši minimālie standarti attiecībā uz darba drošuma un darba aizsardzības prasībām, kādi tie tiek piemēroti attiecīgās dalībvalsts, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts, pilsoņiem. Tomēr jāņem vērā, ka ienākuma nodokļu aspekti ES nav harmonizēti, un līdz ar to piemērojamie nodokļi un to maksāšanas kārtība dažādās valstīs var atšķirties.
Tiesības 14:41, 2. Jūl. 2012
Man ir jautājums saistībā ar komandējumiem ārvalstīs. Darbinieks ārzemēs paņēmis nomā auto, lai ātrāk un ērtāk pārvietotos starp pilsētām. Tas ir arī izdevīgāk nekā pārvietoties ar vilcienu, lidmašīnu vai autobusu. Vai šos izdevumus (auto noma, degviela) uzņēmums drīkst atmaksāt darbiniekam pilnā apmērā?
Darba samaksa 11:13, 1. Okt. 2014
Lūdzu sniegt skaidrojumu par MK noteikumu Nr.969 ''Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi''(MK noteikumi Nr.969) 2.punktu, kurā minēts, ka komandējumā var sūtīt fiziskās personas, kuras nav darba attiecībās ar institūciju. Kādos gadījumos šo normu drīkst piemērot?
Tiesības 10:33, 30. Sep. 2014
Finanšu rādītāju analīzi var salīdzināt ar vizīti pie ārsta: ja ir pamanīti kādas slimības simptomi, tad ir nepieciešams izvirzīt diagnozes hipotēzi un pārbaudīt to, veicot speciālas analīzes. Ja slimība ir hroniska vai cilvēkam ir kāda ģenētiska nosliece, tad analīzes jāveic regulāri, izveidojot raksturīgo rādītāju sistēmu ar mērķi novērst riskus, novērtēt esošās ārstēšanas efektivitāti vai arī prognozēt slimības komplikācijas, ietekmi uz kopējo organisma veselību.
Finanšu vadība 10:52, 3. Okt. 2014
Pēdējā laikā daudz runāts un rakstīts par uzņēmuma darbinieku nosūtīšanu komandējumos un to komandējumu izdevumiem. Bet kādi noteikumi attiecas uz biedrībām? Kuras personas biedrība drīkst nosūtīt komandējumā? Un kā kompensēt šo personu komandējuma izdevumus? Šajā rakstā sniegšu ieskatu normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba samaksa 11:37, 2. Sep. 2014
Lai gan normatīvie akti, kas nosaka darbinieku obligātās veselības pārbaudes (OVP) veikšanu, spēkā ir jau vairāk nekā 15 gadus, vēl joprojām regulāri nākas uzklausīt jautājumu: Vai tiešām arī mums, tiem, kas strādā birojā, ir jāveic kādas veselības pārbaudes?
Darba drošība 11:24, 12. Aug. 2014
Mūsdienīgi uzņēmumi lielākoties strādā iespējami plaši, aptverot ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības un pat pasaules tirgus, līdz ar to darbiniekiem nereti ir jādodas komandējumos, jāstrādā ārvalstīs, taču darba devējiem aktuāls ir jautājums, kāda juridiskā forma ir piemērojama šādiem gadījumiem. Vai darbinieks ir jānorīko komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā? Tas viss ir būtiski, jo ietekmē gan izdevumu apmēru, gan maksājamos nodokļus.
Darba tiesības 09:43, 14. Jūl. 2014
Čehijas uzņēmums nodrošina programmatūras izstrādi Latvijas uzņēmumam un Latvijas uzņēmuma darbinieku apmācību. Līgumā ir noteikts, ka pakalpojums tiek sniegts no Čehijas ofisa. Līguma pielikumā ir noteikta iesaistīto speciālistu stundas likme atbilstoši ieņemamajam amatam (piem., vecākais projektu menedžeris, jaunākais analītiķis) un kārtība, kādā tiek iesniegtas atskaites par paveiktajiem darbiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:20, 8. Jūl. 2014
Šobrīd tirdzniecībā vislabākie panākumi ir tiem, kas operatīvi reaģē uz pieprasījumu, īpaši svarīgs ir piegāžu ātrums. Tādēļ preču darījumos sen vairs nav iesaistītas tikai divas puses - pārdevējs un pircējs. Ļoti tipiski, ka pārdošanas darījumos puses saved kopā starpnieks un pat vairāki. Tāpat darījumos ir iesaistīti arī preču transportētāji un starpnieki, kas organizē transportu. Līdz ar to parādās daudz jautājumu – kā piemērojami nodokļi piegādēm, kurās iesaistīti viens vai vairāki starpnieki, kas veic preču transportēšanu, un vai tas ietekmē nodokļu piemērošanu, kādi pavaddokumenti ir nepieciešami, lai pamatotu piegādes un preču transportēšanu.
Pievienotās vērtības nodoklis 17:07, 4. Mar. 2014
Stājoties darba attiecībās vai slēdzot uzņēmuma līgumu ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā patstāvīgs nodokļu maksātājs, svarīgs ir rakstveida līgums. Par to ir atbildīgs darba devējs (pasūtītājs, ja ir slēgts uzņēmuma līgums). Tomēr, slēdzot dažādus līgumus, jāiedziļinās normatīvajos aktos, lai pievērstu uzmanību ne vien atšķirībām starp šiem līgumiem, bet arī nodokļu sekām.
Sociālais 10:22, 5. Nov. 2013
Uzņēmumā strādnieku brigādei, kas nodarbināta ražošanā, noteikta akorda darba alga. Uzņēmumam radās nepieciešamība nosūtīt šos darbiniekus komandējumā pašražotās produkcijas montāžai. Par šiem darbiem plānots maksāt pēc laika algas principa. Montāžas darbus iecerēts veikt nedaudz ilgāk par mēnesi, pēc tam strādnieku brigāde atgriezīsies pie ražošanas darbiem ar iepriekšējiem noteikumiem. Nav paredzēts, ka šādi darbi varētu atkārtoties. Kā pareizāk noformēt šīs izmaiņas darba līgumā? Kas jāņem vērā, veicot izmaiņas darba algas apmērā? Vai var mainīt akorda algas likmi, ja mainās darba specifika, un kā to noformēt?
Tiesības 10:22, 3. Okt. 2013
Palielinoties starptautiskajai preču apritei pasaulē, likumsakarīgi aug arī nepieciešamība pēc ātrākas un ērtākas šo preču plūsmas apkalpošanas. Lai efektīvāk organizētu gan komersantu, gan atbildīgo valsts iestāžu darbu, ir izveidota īpaša atvieglojumu un vienkāršojumu sistēma preču plūsmas kontrolei pāri Eiropas Savienības (ES) robežai. Viena no būtiskākajām tās sastāvdaļām noteikti ir atzītā komersanta statusa izveide saskaņā ar ES normatīvajiem aktiem. Sākotnēji šāda statusa izveides nepieciešamība tika nostiprināta Pasaules Muitas organizācijas izveidotajā SAFE standartu sistēmā drošībai un vienkāršojumiem starptautiskajā tirdzniecībā, savukārt ES tā ir noteikta ar grozījumiem Muitas kodeksā, kas stājās spēkā 2008.gadā.
Saimnieciskā darbība 11:36, 10. Okt. 2013
Vai uzņēmums, kas darbojas Latvijā, drīkst sūtīt komandējumā personu no Lietuvas uz Latviju veikt uzdevumu Latvijas uzņēmuma interesēs, ja ar šo personu Latvijas uzņēmumam nav darba attiecību? Ja drīkst, kuras normas būtu jāpiemēro, aprēķinot dienas naudu un citu izdevumu kompensāciju?
Tiesības 12:19, 22. Okt. 2013
Kā pareizi jānoformē vienošanās par nepamatoti izlietotu līdzekļu atjaunošanu, ja dienesta pārbaudē konstatēts, ka līdzekļi ir izlietoti neatbilstoši mērķim, un vainīgais ir piekritis bez policijas iejaukšanās atmaksāt nepamatoti izlietotos līdzekļus?
Tiesības 17:41, 16. Sep. 2013
Lūdzam skaidrot Darba likuma 130.panta un 53.panta piemērošanu attiecībā uz darbinieku, kuram noteikts summētais darba laiks. Darbiniekam piemēroti šādi nosacījumi:
Darba samaksa 12:45, 19. Okt. 2012
Ja mūsu federācija uzaicina tiesnesi no ārzemēm un apmaksā ceļa izdevumus, nakstmītni un atlīdzību par tiesāšanu, tad no šiem ienākumiem federācija maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un reģistrē šo nerezidentu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Nu, protams, iesniedzam arī ziņas VID. Vai varbūt tagad kaut kas ir mainījies?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:45, 20. Aug. 2013
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar mēbeļu ražošanu un ir noslēgusi līgumu par mēbeļu montāžu Anglijā. Pēc līguma darbs 1 mēnesim, darbu veikšana tiek pagarināta uz 2 mēnešiem. Sakiet lūdzu, vai šāds darbs jānoformē kā komandējums, vai darba brauciens?
Tiesības 15:42, 21. Aug. 2013
Vai juridiskai personai ir tiesības izmaksāt komandējuma dienas naudu fiziskai personai, ar kuru ir noslēgts autoratlīdzības līgums un kura savu darbu nepilda savas saimnieciskās darbības ietvaros?
Darba samaksa 16:27, 8. Mai. 2013
Prasība maksāt nodokli par uzņēmumā lietoto vieglo transportlīdzekli (UVTN) pastāv jau ne pirmo gadu, tomēr jautājumi par pienākumu maksāt (vai likumīgi izvairīties no maksāšanas) arvien uzrodas. Apskatīsim visu pēc kārtas.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:10, 27. Feb. 2013
Darba likuma 4.panta 2.daļa nosaka: Ja darba līgumu ar darbinieku slēdz darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs, lai uz noteiktu laiku norīkotu darbinieku veikt darbu darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmēja labā un vadībā, par darba devēju uzskatāms darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs. Kā šo normu attiecināt uz mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem un to darbiniekiem?
Tiesības 13:43, 19. Okt. 2012
Pēc lasītāju lūguma šajā publikācijā ir sniegts skaidrojums par darba algas aprēķināšanu komandējuma laikā, ja komandējums darbiniekam ir bijis arī brīvdienā, par pamatu skaidrojumam ņemot konkrētu lasītāja jautājumu.
Darba samaksa 10:34, 3. Mai. 2012
2011.gada 22.decembrī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (turpmāk – MK noteikumi). MK noteikumi ir papildināti ar prasībām saistībā ar attaisnojuma dokumentiem - kases čekiem un dokumentu kopijām, kas nosūtītas skenētā veidā vai pa faksu - un ar prasībām preču piegādes dokumentiem un to reģisrēšanai. Šajā publikācijā lasiet skaidrojumus par šo grozījumu piemērošanas jautājumiem.
Dokumenti 18:38, 23. Jan. 2012
Vairumam iFinanses.lv lasītāju jau ir zināms, ka kopš 2010.gada 1. janvāra ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tiek aplikts arī iznomātā personāla ienākums, kuru apmaksā Latvijas rezidents. Lai arī attiecīgais likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) pants tika ieviests turpat pirms diviem gadiem, prakse rāda, ka vēl joprojām viedokļi par IIN piemērošanu minētajam ienākuma veidam ir dažādi, jo katra no pusēm, proti, Valsts ieņēmumu dienests (VID) un nodokļu maksātājs, personāla nomas darījuma būtību interpretē atbilstoši savai izpratnei vai, iespējams, izdevīgumam. Tādēļ šīs publikācijas mērķis ir veikt attiecīgās likuma par IIN normas analīzi un, pamatojoties uz to, sniegt autora izpratni par personāla nomas būtību.
Personāla vadība 09:58, 28. Nov. 2011
Turpinām š.g. 10., 22. augustā un 12. septembrī aizsāktās publikācijas par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par dokumentu apgrozījuma aprakstiem un shēmām, par iekšējās kontroles procedūru nozīmi grāmatvedības organizācijā, kā arī skatiet konkrētu piemēru ienākošo rēķinu plūsmas aprakstam.
Dokumenti 13:29, 28. Sep. 2011
Izvērtējot darbinieku un ar tiem saistītās administratīvās izmaksas un ņemot vērā biznesa īpatnības, kā alternatīvu var izskatīt darbinieku nomu. Darbinieku nomu mēdz izmanto arī uzņēmumu grupas uzņēmumi, nodarbinot darbiniekus grupas ietvaros.
Citi 12:07, 6. Jūl. 2010
Bieži vien neskaidrības rodas par vidējās izpeļņas aprēķināšanu un darba laika uzskaiti komandējuma laikā. Vai vidējā izpeļņa tiek ietekmēta, ja darbiniekam noteikts summētais darba laiks? Vai dienas nauda ir maksājama arī par sestdienu un svētdienu, ja darbinieks atrodas komandējumā, bet darbu brīvdienās neveic?
Darba laiks 11:27, 11. Apr. 2011
Darba likums garantē darbiniekam tiesības saņemt nolīgto samaksu par veikto darbu. Šīs tiesības var ierobežot tikai likumā noteiktos gadījumos, piemēram, darba devējam izmantojot Darba likuma 21. nodaļā paredzētās tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Rakstā tiks apskatīts likumā noteiktais regulējums un tā piemērošanas prakse, aplūkojot gadījumus, kad šādi ieturējumi ir pieļaujami, to veikšanas kārtību un apmēru.
Tiesības 11:49, 27. Okt. 2010
Reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN, arī - nodoklis) maksāšana ir preču iegāde citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī no ES PVN apliekamās personas, kā rezultātā PVN deklarācijā tiek uzrādīta preču vērtība, aprēķinātais nodoklis un atskaitītais priekšnodoklis.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:44, 15. Jūn. 2010
Ar 2009. gada 1. aprīli spēkā stājās jaunie 10.03.2009. MK noteikumi Nr. 219 „Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” (MK noteikumi), kuru galvenais mērķis ir uzlabot obligāto veselības pārbaužu veikšanas kvalitāti.
Darba drošība 14:39, 7. Jūl. 2009
Šodien 1. decembrī stājas spēkā grozījumi likumā „Par pievienotās vērtības nodokli” (turpmāk – likums), kas paredz būtiskus jaunievedumus, kā arī precizējumus jau šobrīd spēkā esošajā regulējumā.
Pievienotās vērtības nodoklis 18:34, 30. Nov. 2009