Reģistrēta pašnodarbināta persona par pakalpojumu izraksta Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu stingrās uzskaites kvīti. Pakalpojuma saņēmējs samaksu veic ar pārskaitījumu, nevis skaidrā naudā. Vai šādi drīkst rīkoties? Vai arī kvīts jāizraksta tikai skaidras naudas norēķiniem, bet, ja samaksa veikta ar pārskaitījumu, tad jāizraksta rēķins? Vai kvīts ir pietiekams attaisnojuma dokuments pakalpojuma saņēmēja grāmatvedībā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jan. 2024
2024.gada 31.oktobrī ir pieņemti grozījumi Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:38, 14. Nov. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus varētu ieviest elektroniskus rēķinus, 2024.gada 31.oktobrī galīgajā lasījumā pieņemti par steidzamiem atzītie grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 12:10, 31. Okt. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus ieviestu elektroniskus rēķinus, 2024.gada 10.oktobrī konceptuāli kā steidzami atbalstīti grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:04, 11. Okt. 2024
24.septembrī Ministru kabinets izskatīja grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz noteikt regulējumu strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanai. Sākot ar 2025.gada 1.janvāri, budžeta iestādēm savstarpēji un uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar budžeta iestādēm, izsniedzot rēķinu, tas būs jānoformē kā strukturēts elektroniskais rēķins.
Likumdošana 13:27, 24. Sep. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Līdz ar jauno mācību gadu atsākas arī dažādi bērnu un jauniešu pulciņi un interešu nodarbības. Tie ir izdevumi, par kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, saglabājot maksājumus apliecinošos dokumentus – čekus, kvītis, internetbankas izdrukas.
VID informācija 10:16, 5. Sep. 2024
“iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmumu elektronizācija 2024”, kas norisinājās šī gada 17.septembrī, Valsts ieņēmumu dienests informēja par izmaiņām saistībā ar e-rēķinu ieviešanu un automātisko rēķinu apmaiņu no 2026.gada.
Svarīgi 09:06, 18. Sep. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina (čeka), kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku (pārdevējs vai arī pats uzņēmums)?
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Ja cilvēka ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā nepārsniedz 3000 eiro, tad var nereģistrēt saimniecisko darbību un nemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no gūtā ienākuma.
VID informācija 10:08, 21. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Svarīgi 14:00, 12. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Tā kā preču transportēšana starp dažādām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm notiek ik dienu un šādu darījumu apjoms tikai pieaug, ir būtiski saprast, kad iespējams piemērot pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi preču piegādes darījumam. Apskatām, kādi ir nosacījumi un kādi dokumenti pamato šādu preču piegādes darījumu.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 15. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Uzņēmums, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, izmantojot sludinājuma portālu Ss.lv, iegādājās malku no fiziskās personas, kas reģistrējusi saimniecisko darbību (nav PVN maksātāja). Darījuma brīdī uzņēmums no pārdevēja saņēma Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētu darījuma apliecinošu kvīti. Kādas atskaites uzņēmumam – malkas pircējam jāiesniedz VID?
Dokumenti 06:00, 20. Okt. 2023
Automatizācija ir neatņemama grāmatvežu ikdienas sastāvdaļa. Došanās uz banku ar maksājumu uzdevumiem, konta izraksta saņemšana pie bankas lodziņa, ikmēneša ceļojums uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, lai pēc gaidīšanas rindā iesniegtu nodokļu pārskatus un saņemtu zīmodziņu uz sava eksemplāra, izklausās pēc ainām no senas pagātnes. Šobrīd šīs darbības ir automatizētas, taču automatizācijas līmenis var būt atšķirīgs.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2023
Līdz ar jauno mācību gadu atsākas arī dažādi bērnu un jauniešu pulciņi un interešu nodarbības. Tie ir izdevumi, par kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tādēļ Valsts ieņēmumu dienests aicina, maksājot par bērnu (līdz 18 gadiem) interešu izglītību, krāt un saglabāt maksājumus apliecinošos dokumentus – čekus, kvītis, internetbankas izdrukas u. tml.
VID informācija 12:30, 6. Sep. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Sabiedrība, kas ir reģistrēta kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja Latvijā, tikko ir nodevusi ēku ekspluatācijā un dažas no tās telpām iznomā. Pašnodarbinātā persona, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, vēlas nomāt telpas un ikmēneša maksu par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem maksāt skaidrā naudā, saņemot no sabiedrības stingrās uzskaites kvīti par veikto maksājumu. Kādi ir ierobežojumi skaidrās naudas darījumiem? Kādas atskaites jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Vai jāiesniedz paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām?
Nauda 06:00, 13. Jūl. 2023
No 2023.gada 1.janvāra Rīgā tiek ieviesta nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu jeb tā sauktā tūristu nodeva. Kā šo nodevu norādīt grāmatvedībā?
Citi 06:00, 13. Jūn. 2023
Zemnieku saimniecības “A” un “B” ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, un katrai saimniecībai ir viens īpašnieks bez ieceltiem pārvaldniekiem. Vai zemāk esošajās situācijās ir pienākums deklarēt skaidro naudu? Vai pastāv kāda veida ierobežojumi naudas līdzekļiem?
Grāmatvedība 06:00, 17. Mar. 2023
Lai gūtu papildu līdzekļus tūrisma jomu atbalstošu vai tūrisma infrastruktūru attīstošu projektu realizācijas veicināšanai un Rīgas kā pilsētas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai, ar Rīgas domes saistošajiem noteikumiem Nr.RD-22-173-sn “Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā” no 2023.gada 1.janvāra Rīgā ir ieviesta pašvaldības nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:36, 15. Mar. 2023
Vai zināji, ka grāmatvedības un lietvedības dokumentus drukāt un glabāt papīra formātā nav nepieciešams? Joprojām lielākajā daļā Latvijas uzņēmumu šo priekšrocību neizmanto, turoties pie vecajiem paradumiem un krājot papīru kaudzes. Mēs varam labāk! Ieviešot elektroniskos dokumentus, rūpēsimies ne tikai par dabu, bet arī par drošiem, juridiski korektiem darījumiem un, protams, savu komfortu. Ar kādiem šķēršļiem nākas saskarties katram uzņēmumam, pārejot no papīra uz elektroniskajiem dokumentiem? Un kā šo procesu iespējams atvieglot? Par šiem un citiem jautājumiem 28. februārī runāsim ikgadējā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”.
Svarīgi 10:30, 10. Feb. 2023
Latvijā jau 358 ārstniecības iestādes papīra kases čeku un kvīšu vietā saviem pacientiem var izsniegt e-kvītis. Ja pacients rakstiski piekrīt, ārstniecības iestāde e-kvīts datus nodod Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Tādā gadījumā cilvēkam, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, kvīts par šiem izdevumiem pašam nav jāpievieno, jo tā jau deklarācijai ir pievienota automātiski, informē VID.
VID informācija 16:28, 8. Dec. 2022
Mobilas telefons ir neatņemama ikdienas lieta. Ar to darām visu iespējamo, izmantojot dažādas lietotnes gan biznesam, gan sadzīvei, gan izklaidei. Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studenti Sergejs Ņikitjuks un Rasma Magiča veikuši pētījumus par nodokļu maksātājiem sniegtajiem pakalpojumiem mobilajā lietotnē. Par to tad arī ir asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīna Hudenko diskusija.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 25. Nov. 2022
Uzņēmuma vadītājs biznesa tikšanās laikā par maltīti norēķinās ar uzņēmuma karti. Maltīte izmaksā 100 eiro, bet vadītājs izvēlas atstāt arī tējas naudu 30 eiro apmērā. Izsniegtajā čekā ir norādīta summa tikai par maltīti – 100 eiro apmērā, bet karšu termināla izsniegtajā čekā ir noņemta nauda 130 eiro apmērā par maltīti un tējas naudu kopā. Tātad čeka summa nesakrīt ar karšu termināla kvīti. Kā šādā situācijā grāmatvedis var uzskaitīt izdevumus? Vai tējas naudai tiek piemēroti nodokļi?
Līdz ar jauno mācību gadu atsākas arī dažādas interešu nodarbības. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa arī no tās summas, kas gada laikā tiek samaksāta par bērnu interešu izglītību, atgādina Valsts ieņēmumu dienests
VID informācija 12:45, 5. Sep. 2022
Vai zemnieku saimniecība, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst veikt tirgus ieņēmumu par pašaudzēto un realizēto produkciju vienkāršotu uzskaiti, un nepieciešamības gadījumā izsniegt stingrās uzskaites kvīti? Vai tomēr kases aparāts ir obligāts?
Nauda 06:00, 7. Jūl. 2022
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, darījuma partneris – nav. Par pakalpojuma sniegšanu tiek noslēgts līgums, izrakstīts avansa rēķins un atbilstoši tam – saņemts avanss. Darījums uzrādīts PVN deklarācijā, bet pēc diviem mēnešiem tas tiek anulēts, tiek izrakstīts kredītrēķins un avanss atmaksāts darījuma partnerim. Kā PVN deklarācijā norādīt šo kredītrēķinu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2022
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Uzņēmums ir saņēmis soda kvīti par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, bet šo pārkāpumu ir izdarījis cita uzņēmuma darbinieks. Uzņēmums soda naudas apmērā izraksta rēķinu vainīgā darbinieka uzņēmumam. Kuram šādā situācijā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis – mūsu uzņēmumam, vainīgajam uzņēmumam vai arī abiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 28. Apr. 2022
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Vai preces pārdevējam mazumtirdzniecībā ir jādeklarē pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas pielikuma PVN 1 3. daļā visi kases čeki, kuros norādītā preču un pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa ir virs 150 eiro, ja tie izsniegti juridiskai personai, pievienotās vērtības nodokļa maksātājai?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Mai. 2022
Zināms, ka kases grāmata ir jākārto katru dienu, kad bijuši darījumi, bet praksē, ja uzņēmums izmanto ārpakalpojumu, situācija ir citādāka – uzņēmumi paši nekārto orderus un kases grāmatu, bet ārpakalpojums var sakārtot kases grāmatu tikai pēc tam, kad ir saņemti dokumenti (reizi vai divas reizes mēnesī, par dienām, kad bijuši darījumi). Tātad to nedara un pat nevar izdarīt par katru dienu!
Dokumenti 06:00, 8. Apr. 2022
Saistībā ar jaunā Grāmatvedības likuma (GL) stāšanos spēkā ir radusies diskusija starp grāmatvežiem par rekvizītiem čekos. Jautājums - vai taisnība, ka saskaņā ar jauno GL neatkarīgi no Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) normām, kā arī esi vai neesi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, ir obligāti čekā iedrukāti pircēja rekvizīti, un summu ierobežojumi šeit nav? Tātad arī čekā par summu 0,01 eiro ir jābūt uzņēmuma rekvizītiem, lai šis būtu attaisnojuma dokuments?
Dokumenti 10:12, 14. Apr. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Kā jūs rīkotos, ja būtu jāpārceļas dzīvot uz citu valsti, kurā ir atšķirīgs klimats un ģērbšanās principi? Vai ņemsiet līdzi ne tikai vairākus čemodānus ar apģērbiem, bet arī sadzīves tehniku, biroja aprīkojumu un mēbeles?
Svarīgi 19:15, 12. Nov. 2021
Pēc izmaiņām advokatūras tiesiskajā regulējumā Valsts ieņēmumu dienests aicina zvērinātu advokātu biroju (ZAB) klientus pārliecināties, ka izvēlētais advokātu birojs ir reģistrēts komercreģistrā, lai attiecīgi tā izrakstītos rēķinus varētu atzīt klienta grāmatvedībā. Savukārt pašiem reģistrētajiem ZAB jāpievērš uzmanība, lai viņu darījumu partneri rēķinos norāda ZAB jaunos rekvizītus.
VID informācija 17:00, 27. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa arī no tās summas, kas gada laikā tiek samaksāta par bērnu – līdz 18 gadu vecumam – interešu izglītību.
VID informācija 14:52, 3. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Pārskata par reģistrēto kvīšu (biļešu) izlietojumu aizpildīšanas kārtība". Metodiskais materiāls attiecināms uz nodokļu maksātājiem, kuri izmanto numurētas un VID reģistrētas kvīšu vai numurētas un VID reģistrētas biļešu (biļete) grāmatiņas vai numurus, nevis elektroniski sagatavotas kvītis ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā ģenerētiem numuriem, t.i., elektroniski sagatavotas reģistrētās kvītis.
VID informācija 11:01, 26. Mai. 2021
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 4. Jūn. 2021
Kā rīkoties un pareizi noformēt attaisnojuma dokumentus, ja mazumtirdzniecības veikalā pēkšņi nestrādā kases aparāts? Šādiem gadījumiem paredzētas Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētās kvītis, taču kā rīkoties pēc tam, kad kvīts pircējam izsniegta? Kādas darbības veikt, kad kases aparāts atsāk darboties? Vai visas kvītis jāiesit elektroniskā kases aparāta čekos, un kvītis jāanulē (to nedrīkst darīt, ja visi trīs eksemplāri nav grāmatiņā)?
Dokumenti 07:00, 8. Nov. 2019
Autors ir arī darba ņēmējs un saņem mazāk par minimālo algu. Kā autoram jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā? Kā situācija mainīsies, ja autors iesniegs Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājumu, ka autoratlīdzības nepārsniegs 1500 eiro ceturksnī? Un kādas ir autoratlīdzības izmaksātāja saistības?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2021
Uzņēmums lieto Valsts ieņēmuma dienestā reģistrētas e-kvītis. Cik ilgi tās elektroniskā veidā jāglabā?
Dokumenti 07:00, 28. Okt. 2019
Jau no šā gada 1. jūlija ir plānots ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Plānots, ka nodokļa nomaksa un deklarēšana tiks vienkāršota. Kā darbosies šis konts un kādi obligātie nosacījumi būs jāievēro? Kā tiks deklarēts un samaksāts nodoklis? Izskatīsim plānotās izmaiņas!
Mikronodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
Pateicoties biznesa vadības sistēmām, šobrīd grāmatvežu darbs ir daudz vienkāršāks un ātrāks nekā pirms vairākiem gadiem. Taču vecie, labie čeki nereti izrādās klupšanas akmens. Tie ir kā nekontrolējamas ātrvilciena bremzes, kas jāsalasa no darbinieku galdu stūriem un naudasmakiem un jāievada grāmatvedības programmā. Patiesībā visiem grāmatvežiem mūsdienās ir iespēja aizmirst papīra čekus un rēķinus!
Svarīgi 10:35, 6. Apr. 2021
No 1. marta, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2020. gadu, iedzīvotāji savos attaisnotajos izdevumos varēs iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta 1. vai 2. grupas invaliditāte.
VID informācija 12:46, 11. Feb. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
2020. gada nogalē ir pieņemtas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” kases aparātu lietošanas kārtībai, nosakot, ka no šī gada 1. aprīļa kases aparāti būs jāizmanto visiem, kas tirgo nevis pašu ražotas, bet gan iepirktas preces, taču vienlaikus ir būtiski vienkāršoti nosacījumi kases aparātu lietotājiem un apkalpojošajiem dienestiem. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 14:50, 18. Jan. 2021
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietā.
VID informācija 11:00, 10. Nov. 2020
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība”. Grozījumi izstrādāti, lai precizētu prasības elektronisko ierīču un iekārtu apkalpojošo dienestu reģistrācijai un uzraudzībai, kā arī pārskatītu atbrīvojumus no elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas, norādīts grozījumu anotācijā.
Likumdošana 14:32, 17. Jūl. 2020
SIA "Z" sniedz veselības aprūpes pakalpojumus un saņem apmaksu gan skaidrā naudā, gan ar maksājuma kartēm, un noformē elektronisko kvīti. Saskaņā ar PVN likumu 52. pantu SIA nav reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. Kad un vai vispār SIA "Z" būtu jāiegādājas un jāstrādā ar kases aparātu?
Nauda 10:15, 21. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka vairākām iedzīvotāju kategorijām līdz šī gada 1. jūnijam obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par 2019. gadu. Tas attiecas arī uz tiem iedzīvotājiem, kam saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
VID informācija 11:15, 21. Mai. 2020
2019. gada 12. jūnija uzziņā 31.1-8.5/21395 sniegts Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis jautājumā, kas varētu būt aktuāls tiem, kam pieder nekustamais īpašums, piemēram, dzīvojamā māja vai dzīvoklis. Kā redzams no uzziņā analizētās situācijas, informētība par svarīgām nodokļu niansēm, nopērkot, izveidojot vai uzlabojot nekustamo īpašumu, īpašniekam var ietaupīt diezgan lielu naudas summu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 13. Mai. 2020
Tuvojas izbraukuma tirdzniecības sezona, kad tirdziņos un uz ielām atkal būs nopērkams saldējums, čaklu rokdarbnieku darinājumi un citi labumi. Skaidrs, ka ne visiem pārdevējiem ir iespēja un nepieciešamība iegādāties kases aparātus, tāpēc dažkārt pietiek ar stingrās uzskaites kvītīm. Kā ar tām apieties?
Dokumenti 07:00, 16. Apr. 2019
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas 10:12, 20. Jan. 2020
Ir radušās neskaidrības, kas ir jānorāda Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētā kvītī, izsniedzot to fiziskai personai par pirkumu? Ja persona atsakās sevi identificēt pēc vārda un uzvārda, vai ir atļauts norādīt tikai pamatojumu un summu?
Dokumenti 07:07, 30. Dec. 2019
Uzņēmuma vadītājs ir noteicis kārtību, ka restorānā ietirgotā skaidrā nauda, sasniedzot noteiktu limitu, diennakts laikā vairākas reizes tiek izņemta no kases aparāta un ielikta seifā. Restorāna vadītājs, kas pilda arī kasiera pienākumus, saskaita diennakts laikā seifā uzkrāto naudu, salīdzina to ar kases aparāta žurnāla datiem un sagatavo kases ieņēmumu orderi. Kases ieņēmumu ordera obligāts rekvizīts ir fiziskas personas (skaidrās naudas maksātāja) vārds, uzvārds un personas kods. Struktūrvienības vadītājs/kasieris naudu no fiziskas personas nepieņem, jo izņem no seifa, kurā naudu ieliek darbinieki. Kā kases ieņēmumu orderī norādīt šo skaidras naudas maksātāju, ja diennakts laikā ir vairākas maiņas?
Nauda 07:00, 19. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2019.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:57, 2. Aug. 2019
15 gadu vecs skolnieks vasarā strādā pie individuālā komersanta, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs. Vai viņš drīkst iekasēt skaidru naudu un izsniegt Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētas kvītis par katamarānu nomas pakalpojumiem?
Tiesības 07:00, 25. Jūn. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka jau no šodienas, 2019.gada 21.jūnija, ikvienam ir pieejama jaunā Čeku loterijas tīmekļvietne www.cekuloterija.lv. Reģistrēt čekus tajā varēs tikai no 1.jūlija, kas ir oficiālais Čeku loterijas sākuma datums, taču jau tagad aicinām ikvienu interesantu izpētīt tīmekļvietni un iepazīties ar tajā pieejamo informāciju, lai jau 1.jūlijā varētu veiksmīgi reģistrēt loterijai savu pirmo čeku, kvīti vai biļeti.
Svarīgi 12:15, 21. Jūn. 2019
Pašnodarbināta persona sniedz būvprojektēšanas pakalpojumus sabiedrībai, kas tai ir apmaksājusi profesionālās pilnveides kursus, kas nepieciešami attiecīgā būvprojekta realizācijai. Kursu apmaksa paredzēta savstarpēji noslēgtajā līgumā. Vai sabiedrība šos izdevumus var klasificēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un vai par šiem izdevumiem ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 29. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka arī šogad vairākām iedzīvotāju kategorijām gada ienākumu deklarācija ir jāsniedz obligāti, un tas jāizdara līdz 3.jūnijam. Šogad šis iedzīvotāju loks ir plašāks, jo gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz arī tiem iedzīvotājiem, kuriem radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
VID informācija 15:50, 16. Mai. 2019
Ziedošs un košs pie lasītājiem dodas jaunākais “iFinanses” numurs, kurā, kā jau ierasts, atradīsiet daudzus noderīgus rakstus par finansēm un grāmatvedību.
Svarīgi 14:37, 30. Apr. 2019
Vai SIA drīkst par pārdotajām precēm izsniegt stingrās uzskaites kvīti un neizmantot kases aparātu? Mēs esam SIA - pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, un mūsu uzņēmumā par sniegtajiem pakalpojumiem tiek lietotas stingrās uzskaites kvītis saskaņā ar MK noteikumu Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" 82.1.3.apakšpunktu. Bet ir uzņēmumi, kas izsniedz stingrās uzskaites kvītis par pārdotajām precēm (piemēram, par auto rezerves daļām 8,72 EUR un PVN 1,83 EUR, kopsumma 10,55 EUR), kvītī nenorādot atsauci uz MK noteikumu Nr.96 punktu un neizsniedzot arī pavadzīmi. Kādos gadījumos drīkst preču realizācijai neizmantot kases aparātu, bet izrakstīt stingrās uzskaites kvītis?
Dokumenti 10:18, 11. Okt. 2017
Lai samazinātu administratīvo slogu ģimenes ārstiem un citiem veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem ar mazu apgrozījumu, Veselības ministrija piedāvā atsacīties no iepriekš noteiktā pienākuma Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā sistēmā ievadīt detalizētu informāciju par pacientiem izrakstītajām kvītīm. Valdība šodien, 9.aprīlī, Veselības ministrijas piedāvātos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” atbalstīja.
Likumdošana 19:25, 9. Apr. 2019
Uzņēmuma forma - SIA. Esam reģistrējuši kvītis Valsts ieņēmumu dienestā, jo plānojam, ka uzņēmums varētu tirgot savu preci izbraukuma tirdzniecībā. Katras dienas beigās uzņēmuma darbinieks, kas pārdos preci, obligāti dosies uz bankomātu un ar uzņēmuma karti naudu iemaksās bankomātā. Kā šāds gadījums būtu jāgrāmato? Vai obligāti jālieto konts "Nauda kasē", ņemot vērā, ka nauda kasē netiek iemaksāta, bet uzreiz no norēķinu personas tiek iemaksāta bankas kontā? Vai šādā gadījumā var lietot, piemēram, kontu "Nauda ceļā"? Varbūt ir kāda cita alternatīva?
Grāmatvedība 07:00, 14. Feb. 2019
Ar šo gadu ir jauna kārtība par kvītīm, kas ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā un ko var izmantot kases čeka vietā par skaidrās naudas saņemšanu. Šajā sakarā ir radies jautājums VID par šādu kvīšu lietošanu gadatirgū. Pašvaldības SIA (pievienotās vērtības nodokļa maksātāja) rīkos gadatirgu un no tirgotājiem iekasēs tirgus nomas maksu. Vai šajā gadījumā drīkstētu izsniegt stingrās uzskaites biļetes vai arī obligāti jāizraksta stingrās uzskaites kvītis? Plānots, ka tirgotāji būs diezgan daudz, un kvīšu rakstīšana aizņems krietnu laiku.
Nauda 10:13, 21. Feb. 2019
Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.584 “Kases operāciju uzskaites noteikumi” (MK noteikumi Nr.584) 8.punktu, ja uzņēmums saņem no personas tādu skaidrās naudas maksājumu, uz kuru neattiecas normatīvajos aktos, kas nosaka nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanu, minētās prasības (piemēram, darbinieks iemaksā uzņēmuma kasē skaidro naudu kā saņemtā avansa pārpalikumu), katram šādam maksājumam sagatavo atsevišķu kases ieņēmumu orderi, ar kuru saskaņā iemaksā naudu kasē un izdara ierakstu kases grāmatā.
VID informācija 10:27, 30. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:55, 4. Jan. 2019
2018.gada 22.decembrī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" un MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".
Likumdošana 23:01, 31. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu par Ministru kabineta noteikumiem Nr.584 “Kases operāciju uzskaites noteikumi”.
VID informācija 12:02, 14. Jan. 2019
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Saeima 1.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz rīkot čeku loteriju. Mudinot pircējus par saņemto pakalpojumu vai iegādāto preci pieprasīt kases čeku, kvīti vai biļeti, šo loteriju iedzīvotājiem plānots piedāvāt kā vienu no pasākumiem ēnu ekonomikas apkarošanai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:50, 1. Nov. 2018
Saeima otrajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz rīkot čeku loteriju. Pircēji par saņemto pakalpojumu vai iegādāto preci pieprasot kases čeku, kvīti vai biļeti varēs ar šo čeku piedalīties Valsts ieņēmumu dienesta organizētajā loterijā un laimēt balvu, informē Saeimas Preses dienests.
Svarīgi 10:51, 19. Okt. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2018.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 09:45, 25. Sep. 2018
Ministru kabinets (MK) 07.08.2018. pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.584 "Kases operāciju uzskaites noteikumi", kas izstrādāti, lai pilnveidotu kases operāciju uzskaites noteikumus attiecībā uz iestādes, kura tiek finansēta no pašvaldības budžeta, administrēto nodokļu un nodevu vai maksas pakalpojumu iekasēšanas kārtību.
Likumdošana 11:53, 7. Aug. 2018
29.05.2018. Ministru kabinets apstiprināja Finanšu ministrijas sagatavoto Čeku spēles likumprojektu, kura mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, apkarot nodokļu krāpniecību un mudināt pircējus no saimnieciskās darbības veicējiem un komersantiem pieprasīt čekus un kvītis.
Likumdošana 16:00, 30. Mai. 2018
SIA ražo preces un vēlas tās pārdot ražošanas vietā. Neskaidrība radās par to, kādi dokumenti būtu jānoformē, ja pircējs samaksu veic skaidrā naudā.
Nauda 12:45, 15. Jūn. 2018
Uzņēmums pārdod preces mazumtirdzniecībā un darījumus noformē, izmantojot elektronisko kases aparātu. Tā kā pircēji nereti izvēlas maksāt ar karti, uzņēmums apsver iespēju izmantot mobilo POS termināli. Vai atbilstoši likumdošanā noteiktajām prasībām ir pietiekami, ja uzņēmums izraksta pārdošanas pavadzīmi un samaksa par precēm tiek veikta, izmantojot šādu POS termināli? Tādējādi nauda tiek ieskaitīta uzņēmuma bankas kontā, savukārt klients saņem POS termināla čeku un pavadzīmi. Vai tad, ja pircējs ir fiziskā persona, pavadzīmes rekvizītu ailē "Pircējs" ir obligāti jānorāda klienta vārds, uzvārds un personas kods?
Nauda 08:00, 23. Nov. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā ievērojami atvieglos jau sen gaidītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (MK noteikumi Nr.188), kas pieņemti 11.07.2017. un stājās spēkā 14.07.2017.
Grāmatvedība 08:00, 15. Sep. 2017
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada maijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:39, 1. Jūn. 2017
Kā rīkoties, ja faktiski nauda galvenajā kasē vai nu ienāk ar nokavēšanos (rezultātā, sagatavojot šādu orderi, galvenajā kasē nesakrīt faktiskais naudas atlikums) vai arī neienāk vispār (ja to nedēļas beigās iemaksā bankomātā)? Kādi ir šīs problēmas risinājumi?
Grāmatvedība 08:00, 25. Nov. 2016
Inventarizācija ir saimnieciskajā darbībā lietojamās mantas, debitoru parādu un kreditoru saistību salīdzināšana ar grāmatvedības uzskaites datiem, tās saskaitot un novērtējot. Kā jāveic inventarizācija pašnodarbinātajām personām?
Grāmatvedība 08:00, 7. Okt. 2016
30.09.2016. stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" (MK noteikumi Nr.96), saskaņā ar kuriem ieviestas izmaiņas apkalpojošo dienestu pārreģistrācijai, noteiktas nodokļu maksātāju grupas, kas var darījumu reģistrēšanai nelietot kases aparātus, kā arī paplašināti maksājumu veidi, kurus izmantojot, noteiktos izņēmuma gadījumos darījumu reģistrēšanai var nelietot kases aparātus, hibrīda kases aparātus vai kases sistēmas.
Svarīgi 15:42, 29. Sep. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:55, 3. Okt. 2016
Darbiniekam reizēm jābrauc pie klientiem, bet viņam nav automašīnas, un ar sabiedrisko transportu pārvietoties ir ekonomiski izdevīgāk. Kā noformēt darbinieku biļetes vai mēnešbiļetes sabiedriskajā transportā tā, lai tās varētu uzskatīt par ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem? Ja pareizi saprotu, atmaksājot izdevumus par mēnešbiļeti, darbiniekam rodas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekams ienākums?
Izdevumi 08:00, 17. Okt. 2016
Saimnieciskās darbības veicēji darījumus var veikt gan, izmantojot bezskaidrās naudas norēķinus, gan arī ar skaidro naudu. Kas jāievēro, veicot skaidrās naudas darījumus, kā tos reģistrēt Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (Saimnieciskās darbības žurnāls) un kādi ierobežojumi jāievēro šādos darījumos – par to šajā publikācijā.
Grāmatvedība 08:00, 26. Aug. 2016
Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt.Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt. Bilances dati kopš 01.01.2016., pamatojoties uz 2015.gada nulles apgrozījumu, ir pārtraukts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, kas pastāvēja kopš uzņēmuma dibināšanas 2013.gadā. Kā likvidēt uzņēmumu? Vai dalībnieka aizdevums tiek uzskatīts par ieņēmumiem un par to jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) 15% apmērā? Vai, tā kā nav aktīvu, ar ko segt aizdevumu, vienīgā iespēja ir maksātnespēja, kas dalībniekam ir papildu izmaksas?
Saimnieciskā darbība 08:00, 31. Aug. 2016
Sākot ar 2017.gadu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi varēs atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) arī no summas, kas 2016.gadā būs samaksāta par bērnu interešu izglītību, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 13:09, 1. Sep. 2016
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) nav kases aparāta, bet skaidro naudu SIA no klientiem saņem, izrakstot pircējiem Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētas kvītis. Cik ilgi darba vietā var glābāt saņemto skaidro naudu? Vai ir nepieciešams saņemšanas dienā to ieskaitīt uzņēmuma bankas kontā?
Nauda 08:00, 2. Aug. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādājis īpašu mobilo lietotni "Aizdomīgie darījumi" ar mērķi vienkāršot un padarīt ērtāku iespēju ikvienam iedzīvotājam iesaistīties negodprātīgu uzņēmēju apzināšanā un atbalstīt ēnu ekonomikas samazināšanu, anonīmi nosūtot VID čeku, kvīti vai citu maksājumu apliecinošu dokumentu par šaubīgiem darījumiem.
Svarīgi 14:19, 10. Jūn. 2016
Sākot ar 2017.gadu, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju, nodokļu maksātāji varēs atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) arī no tās summas, kas šogad būs samaksāta par bērnu interešu izglītību.
Likumdošana 15:06, 17. Feb. 2016
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 12:00, 20. Jan. 2016
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) ir veiktas vairākas izmaiņas, lai nodokļu maksātāji ērti varētu pildīt nodokļu saistības atbilstoši normatīvo aktu prasībām, informē VID.
Svarīgi 14:30, 28. Dec. 2015
Valsts ieņēmumu dienests aicina ikvienu iedzīvotāju iesaistīties cīņā ar ēnu ekonomiku un nelikumīgo parādību ļaunprātīgi iejaukties kases aparātu darbībā, samazinot to ieņēmumu apmēru, no kura būtu godprātīgi maksājami nodokļi valsts budžetā. Kopīgiem spēkiem vēršoties pret nodokļu nemaksātājiem, izdosies sekmēt nodokļu ieņēmumu pieaugumu valsts budžetā un tas mums visiem nozīmēs arvien kvalitatīvākus valsts sniegtos pakalpojumus.
Svarīgi 12:05, 24. Nov. 2015
Ņemot vērā, ka lielākā daļa skaistumkopšanas speciālistu ir pašnodarbinātas personas, kuras reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā nodokļu maksātāji, šīs profesijas pārstāvji nav ieinteresēti slēgt darba līgumu, bet gan uzņēmuma līgumu.
Tiesības 09:30, 21. Dec. 2015
Sabiedrība maksā uzņēmuma vieglo transportlīdzekļu nodokli par tai piederošo automašīnu. Par pārāk ilgu stāvēšanu stāvvietā EuroPark ir izrakstījis soda kvīti. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi 09:00, 4. Nov. 2015
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis ieteikumus darījuma partnera un darījuma riska novērtēšanai. Publicējam saīsinātu informatīvā materiāla versiju, kurā apkopoti iespējamie informācijas iegūšanas avoti un sniegti iespējamie riska novērtēšanas piemēri.
VID informācija 15:42, 27. Okt. 2015
Kopš 01.10.2015. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodrošina publiski pieejamu VID reģistrēto kvīšu vienoto datubāzi (reģistru), kurā ir iekļauta informācija par nodokļu maksātāju VID reģistrētām darījumus apliecinošām kvītīm. Izmantojot VID reģistrēto kvīšu vienoto datubāzi, jebkura persona var pārliecināties, vai darījuma partnerim ir reģistrēta kvīts, neprasot to apliecināt pašam darījuma partnerim, informē VID.
Svarīgi 12:23, 16. Okt. 2015
Uzņēmumam ir interneta veikals. Klienti, lielākoties fiziskās personas, pasūta preci, un tā viņiem tiek nosūtīta ar Latvijas Pasta starpniecību. Klients par preci samaksā pastā skaidrā naudā, un Latvijas Pasts pārskaita naudu uzņēmumam. Preču pavaddokuments ir pavadzīme, bet šajā gadījumā nav iespējams no klienta saņemt atpakaļ parakstītu pavadzīmi, jo Latvijas Pastā klients par apmaksu paraksta kvīti, kuru patur pasts, bet, ja prasītu klientam sūtīt atpakaļ pa pastu parakstītu pavadzīmi, visticamāk, mēs šo pavadzīmi tā arī nesaņemtu.
Dokumenti 17:58, 7. Sep. 2015
Tuvojas 30.septembris - termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2014.gadu. Par kādām izmaksām nodokli var atgūt, kādi ir ierobežojumi, un kādi dokumenti jāsagatavo nodokļu maksātājam?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:55, 7. Sep. 2015
Apdrošināšanas brokeru sabiedrību (ABS) saimnieciskās darbības veids ir apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpniecība klienta vārdā un interesēs, pamatojoties uz vispusīgu apdrošināšanas sabiedrību (AAS) piedāvājuma analīzi. Kādas specifiskas prasības ir jāņem vērā šo sabiedrību grāmatvedības uzskaitē, un kā to sniegtajiem pakalpojumiem piemēro nodokļus?
Gada pārskats 14:37, 18. Aug. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) vērš uzmanību, ka braukšanas apmācības instruktora darbs ir pakalpojuma sniegšana, tāpēc ikvienam instruktoram jābūt darba attiecībām ar autoskolu vai pašam jāreģistrē sava saimnieciskā darbība. Savukārt personai, kura izmanto instruktora sniegtos pakalpojumus un samaksu veic skaidrā naudā vai ar maksājumu karti, vienmēr ir jāsaņem darījumu apliecinošs dokuments – kases čeks vai VID reģistrēta kvīts.
Svarīgi 11:05, 3. Aug. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Kuri normatīvie akti regulē grāmatvedības uzskaiti biedrībās, un kā sagatavojams biedrības gada pārskats?
Gada pārskats 10:50, 24. Jūl. 2015
Vai, veicot nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) samaksu skaidrā naudā pašvaldības kasē, NĪN maksātājam obligāti ir jāizsniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrēta darījumu apliecinoša kvīts? Vai maksātājam kā izdevumus attaisnojošs dokuments der arī no NĪN administrēšanas programmas "NINO" izdrukāta kvīts? Programma ir licencēta, un to plaši pielieto pašvaldības NĪN administrēšanas vajadzībām.
Dokumenti 09:10, 14. Aug. 2015
Vai ģimenes ārstam, saņemot pacienta maksu 1,42 EUR, obligāti jālieto kases aparāts vai darījuma kvīts?
Dokumenti 10:26, 20. Jūl. 2015
Vasaras periodā Latvijas tirgos gan ārvalstu tirgotāji cenšas realizēt ievērojamu daudzumu augļu un dārzeņu, gan arī Latvijas tirgotāji pārdod no kaimiņvalstīm ievestu preci, taču maldīgi uzdod to par pašu izaudzētu. Tas rada nevienlīdzīgu konkurenci pašmāju zemniekiem un lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem, kuri realizē pašu izaudzēto produkciju, kā arī norāda, ka ievesto dārzeņu un augļu tirgotāji veic nereģistrētu saimniecisko darbību, neuzrāda ieņēmumus un nemaksā nodokļus. Tādēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) arī šogad pievērsīs pastiprinātu uzmanību situācijai Latvijas tirgos un nakts tirdzniecības vietās.
Svarīgi 09:28, 29. Jūn. 2015
Vasaras periodā tiek organizēti brīvdabas pasākumi un aktuālāka kļūst arī ielu tirdzniecība, tādējādi Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka kases aparātu lietošanu, saņemtā samaksa par ieeju šajos pasākumos, kā arī saņemtā samaksa par precēm ielu tirdzniecībā ir reģistrējama, izmantojot kases aparātus.
Likumdošana 21:25, 7. Jūn. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, plāno braukt uz Vāciju piedalīties numismātikas izstādē, kā arī pārdot preci (kolekciju priekšmetus).
Tiesības 10:16, 20. Apr. 2015
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu var saņemt, pamatojoties uz tādiem attaisnojuma dokumentiem, kas atbilst pakalpojumu faktiskajai būtībai, ir patiesi un atbilstoši kuriem ieņēmumi ir norādīti pakalpojuma sniedzēja grāmatvedībā. Lai pasargātu pakalpojumu saņēmējus, klientus no nepatīkamām situācijām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina komersantus strikti ievērot kases aparātu lietošanas un grāmatvedības uzskaites noteikumus.
Svarīgi 07:57, 17. Apr. 2015
Smagās automašīnas uzskaites vērtība veidojas analoģiski kā jebkura cita pamatlīdzekļa (PL) iegādes gadījumā: tiek summētas iegādes, piegādes un citi izdevumi, kas tieši saistīti ar iegādāto (arī līzingā saņemto) PL (izņemot līzinga procentus). Droši var pieņemt, ka smagā mašīna piedalīsies uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, tādēļ pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas uzrādīts nodokļu rēķinos, kļūs par priekšnodokli. Turklāt pilnā summā, jo PVN atskaitīšanas proporcionālais ierobežojums attiecināms tikai uz vieglo autotransportu.
Pamatlīdzekļi 10:55, 14. Apr. 2015
Vairākas organizācijas gadiem ilgi strādā ar vienu un to pašu grāmatvedības programmu. Lietot sen zināmu produktu ir ērti, jo ir apzināta programmas funkcionalitāte un personāls ir pie tās pieradis, turklāt jebkura programmnodrošinājuma maiņa ir saistīta ar papildu laika un naudas tēriņiem, kā arī dažādu izmaiņu radītiem riskiem. Tomēr daudzos uzņēmumos pienāk brīdis, ka vadības sanāksmē tiek ierosināts jautājums par grāmatvedības programmas maiņu.
Gada pārskats 07:27, 25. Mar. 2015
Gada ienākumu deklarācija par 2014.gadā gūto ienākumu jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) no 01.03.2015., tādēļ arī šobrīd tā vēl nav pieejama VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS). Arī papīra formātā gada ienākumu deklarāciju par 2014.gadu iedzīvotāji aicināti iesniegt, sākot ar 02.03.2015. (jo 1.marts ir brīvdiena), atgādina VID.
Svarīgi 16:23, 21. Jan. 2015
Uzņēmums iepērk gatavo produkciju no ražotāja un veic tās apdari un montāžu (ārpus uzņēmuma pastāvīgās adreses). Par to klientam tiek izrakstīta pavadzīme, kurā attiecīgi ir iekļauta gatavā produkcija, montāža un apdare. Vai šajā gadījumā uzņēmumam ir jālieto kases aparāts?
Nauda 15:59, 10. Nov. 2014
Man ir jautājums par MK noteikumu Nr.969 Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi (MK noteikumi Nr.969) 8.2.apakšpunktu, kurā teikts, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus (ja ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Līdz šim bija vienkārši - atgriežoties no komandējuma, darbinieks iesniedza lidmašīnas biļetes pasaknīti. Tagad esam kļuvuši ļoti mobili. Kādi apliecinošie dokumenti jāpievieno komandējuma atskaitei, ja apstiprinājums par lidojuma norisi ir elektronisks un visa informācija ir mobilajā tālrunī?
Dokumenti 17:04, 23. Okt. 2014
Informatīvajā materiālā sniegta informācija par kases aparātu lietošanas un reģistrēšanas prasībām. Valsts ieņēmumu dienests (VID), izvērtējot visu tā rīcībā esošo informāciju par nodokļu maksātājiem un to veikto saimniecisko darbību, ir konstatējis, ka joprojām aktuāls ir jautājums par to, kādos gadījumos ir obligāti jālieto kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta, tajā skaitā tirdzniecības automāts un taksometru skaitītājs (kases aparāts), reģistrējot par darījumiem saņemto samaksu.
VID informācija 10:59, 20. Okt. 2014
30.septembris ir pēdējais datums, kad iespējams iesniegt pieteikumu ārvalstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atgūšanai par 2013.gadu, atgādina zvērinātu advokātu birojs SORAINEN.
Svarīgi 14:16, 22. Sep. 2014
22.septembrī iFinanses.lv jau tika publicēts atgādinājums par to, ka tuvojas 30.septembris - pēdējais termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2013.gadu. IFinanses.lv redakcijā ir saņēmti vairāki jautājumi par PVN atprasīšanu citās valstīs, tāpēc esam sagatavojušas izvērstu apkopojumu par galveno, kas nodokļu maksātājiem būtu jāzina par PVN atmaksas pieprasīšanu ārvalstīs.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:32, 25. Sep. 2014
Atgādinām, ka preču un pakalpojumu cenu paralēlās atspoguļošanas periods, kura laikā cenas patērētājiem jānorāda gan latos, gan eiro, turpinās līdz šī gada 30.jūnijam, bet no 1.jūlija cenas jānorāda tikai 1 valūtā - eiro.
Svarīgi 11:25, 13. Jūn. 2014
Labdien! Lai iekasētu naudu par kapu vietu ierādīšanu, kapličas nomu (līdz 500 Ls mēnesī), nepieciešams kases aparāts? Vai pietiek ar Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu kvīšu grāmatiņu?
Nauda 11:59, 12. Jūl. 2013
Vai ir nepieciešams grāmatvedības uzskaitē saglabāt bankas termināla čekus par norēķiniem ar bankas maksājumu kartēm? Dienas kopējā realizācijas summa ir pieejama arī Z pārskatā. Vai ir nepieciešams saglabāt bankomāta izsniegtās kvītis par naudas iemaksu? Šī informācija ir pieejama bankas konta izrakstā. Ja grāmatvedības organizācijas dokumentā atrunājam, kur ir iegūstama šī informācija, vai varam iepriekš nosauktās kvītis neuzglabāt?
Dokumenti 11:27, 25. Mar. 2014
Kā likvidēt pilnsabiedrību, ja tā 2014.gada janvārī ir sasniegusi mērķi, kuram tika dibināta? Vai pareizi saprotu darbu secību:
Saimnieciskā darbība 09:42, 28. Feb. 2014
Biedrība, kuras biedri auž, ada, izšuj, lej sveces, u.c., piedalīsies gadatirgū un šīs preces pārdos, peļņu ieguldot biedrības apgrozāmajos līdzekļos. Tirdziņš varētu darboties kādas desmit dienas. Vai biedrība var tirgot šīs savu biedru izgatavotās lietas un vai drīkst iepirkt no fiziskām personām (citām, kas nav biedrības biedri) zeķes, cimdus un citus mājražojumus un arī tos tirgot šajā tirdziņā? Kā ar kases aparātu, vai var iztikt bez tā? Norēķini ar fiziskām personām par precēm, kas iedotas tirdzniecībā, tiks veikti ar pārskaitījumu.
Nauda 13:35, 16. Jan. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka likums Par nodokļiem un nodevām nosaka, ka visām fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, no 01.01.2014. konkrētajos nodokļu likumos paredzētās nodokļu un informatīvās deklarācijasobligāti jāiesniedz VID elektroniskā veidā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).
Svarīgi 14:52, 16. Jan. 2014
Turpinām Andas Ziemeles publikāciju Vienlaicīgās apgrozības periods – skaidrās naudas nianses (iFinanses.lv, 08.12.2013.). Šajā daļā lasiet par norēķiniem latos un eiro, divu valūtu glabāšanu, uzskaiti un inkasāciju vienlaicīgās apgrozības periodā.
Nauda 14:28, 11. Dec. 2013
Vēlos uzdot jautājumu par koncertu un teātru programmiņu pārdošanu. Vai, pārdodot koncertu un teātru programmiņas pasākumu norises vietās, ieņēmumi no to tirdzniecības ir jāreģistrē elektroniskajās maksājumu reģistrēšanas ierīcēs un iekārtās?
Nauda 08:01, 30. Okt. 2013
Pārdodot preces, ir jānoformē preču piegādes dokuments un MK noteikumos Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr.585) ir noteikts, ka:
Dokumenti 11:00, 23. Aug. 2013
Š.g. 9.augustā spēkā stājas grozījumi MK noteikumos Nr.282 Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība, nosakot kārtību, kādā paralēlās preču un pakalpojumu cenu atspoguļošanas periodā (no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 30.jūnijam) kases čekos un Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētās kvītīs darījuma kopsummu norāda latos un eiro.
Likumdošana 10:49, 8. Aug. 2013
SIA saskaņā ar MK noteikumiem nelieto kases aparātu. Uzņēmums sniedz foto pakalpojumus. Kad klients iegādājas uzņēmuma dāvanu karti, tiek noformēta stingrās uzskaites kvīts. Vai brīdī, kad par dāvanu karti klients iegādājas preces, arī jānoformē stingrās uzskaites kvīts? Un kvīšu izlietojuma pārskatā šis sniegtais pakalpojums par dāvanu kartes iegādi (izrakstītas divas kvītis) tiek uzrādīts divas reizes?
Nauda 16:11, 9. Jūl. 2013
Lai noskaidrotu, kādos gadījumos nodokļu maksātājiem ir nepieciešami kases aparāti, protams, rūpīgi jāiepazīstas ar normatīvo aktu prasībām.
Nauda 10:22, 28. Jūn. 2013
Tuvojoties eiro ieviešanas dienai (01.01.2014.), kā arī eiro un latu paralēlās atspoguļošanas periodam (no 01.10.2013. līdz 30.06.2014.), medijos ir informācija, kas vairāk skaidro, kā jāatspoguļo cenas eiro un latos veikalos, bet kā un kas šajā sakarā jānorāda rēķinos par sniegtajiem pakalpojumiem - abās valūtās jānorāda tikai rēķina summas, tikai pakalpojuma cena, tikai kopējā summa apmaksai, vai visas iepriekš nosauktās vērtības? Kas jādara ar līgumsodiem vai pārmaksām (avansiem), ko norāda rēķinā?
Dokumenti 18:16, 1. Jūl. 2013
Strādājot ar elektronisko kases aparātu (EKA), neizbēgama prasība bez pirkumu apliecinošo čeku izsniegšanas nepieciešams izdrukāt arī finanšu atskaites — Z un X.
Nauda 12:07, 19. Jūn. 2013
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas audzēšanu (ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs). Vai SIA ir nepieciešams elektroniskais kases aparāts (EKA), pārdodot savu audzēto lauksaimniecības produkciju tirgū un nomātās tirdzniecības vietās lielveikalos?
Nauda 11:52, 6. Jūn. 2013
Turpinot iesākto tēmu par cenu norādīšanu paralēlās atspoguļošanas periodā, nevar nerunāt par elektronisko kases aparātu (EKA) prasībām saistībā ar eiro ieviešanu.
Nauda 09:39, 10. Jūn. 2013
Publikācijas Kompensācijas darbiniekiem un avansa norēķini - atšķirības, noformēšana, grāmatošana, nodokļu aspekti 1.daļā (iFinanses.lv, 19.04.2013.) mēs runājām par kompensācijām, bet šis raksts būs par avansa norēķiniem.
Avansa norēķini 15:40, 8. Mai. 2013
Darbinieks avansa norēķinā par komandējumu norāda čekus valūtā. Čekiem valūtā tiek piemērots atbilstošs Latvijas Bankas (LB) noteiktais kurss dienā, kad darbinieks veic norēķinus ar institūciju par komandējuma izdevumiem, jo nav iesniegta valūtas maiņas kvīts. Čeka datums nesakrīt ar darbinieka avansa norēķina datumu, LB noteiktie kursi ir atšķirīgi. Ja attaisnojuma dokumentā vērtības mērs ir ārvalsts valūta, tajā norādītās summas iegrāmatošanai pārrēķina latos pēc LB noteiktā attiecīgās ārvalsts valūtas kursa, kas ir spēkā saimnieciskā darījuma dienā? Vai ir jāveic valūtas kursu svārstību dēļ radušos ieņēmumu vai izdevumu aprēķins un uzskaite?
Avansa norēķini 15:31, 3. Mai. 2013
Eiropas Savienības normatīvais akts – Padomes 1992. gada 12. oktobra Regula (EEK) Nr. 2913/92 par Kopienas muitas kodeksa izveidi (turpmāk – Muitas kodekss) nosaka, ka visām precēm, kuras nodod kādā muitas procedūrā, ir jābūt deklarētām šai muitas procedūrai. Preču uzrādīšana muitas iestādē un muitas deklarācijas iesniegšana norāda uz personas vēlmi attiecīgajām precēm pieteikt muitas procedūru vai režīmu, tādējādi nododot šīs preces tirdzniecībai ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis vai to apritei ārpus ES robežām.
Dokumenti 17:29, 1. Mar. 2013
Saeima ceturtdien, 31.janvārī, galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma Euro ieviešanas kārtības likumu, kas nosaka Eiropas Savienības vienotās valūtas eiro ieviešanas kārtību Latvijā.
Likumdošana 15:22, 31. Jan. 2013
Līdz ar grozījumu MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kuri paredz iesniegt ziņas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) arī par fiziskām personām, kas strādā uz uzņēmuma līguma pamata un nav reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicējas, stāšanos spēkā 12.10.2012., neskaidrības ir radušās ar autoratlīdzības līgumiem – vai VID jāziņo arī par personām, kuras strādā uz autoratlīdzības līguma pamata?
Tiesības 12:16, 23. Okt. 2012
2013.gada 1.janvārī stāsies spēkā būtiskas izmaiņas likumā Par nodokļiem un nodevām. Īpašu uzmanību vēlētos vērst minētā likuma 30.panta 1.daļas izmaiņām, kas noteiks turpmāk minēto: nodokļu maksātāji, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, katru mēnesi līdz 15.datumam Ministru kabineta noteiktajā kārtībā deklarē visus iepriekšējā mēneša laikā savstarpēji skaidrā naudā veiktos darījumus (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās), kuru summa pārsniedz 1000 latu. Nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 5000 latu (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās).
Nauda 10:23, 11. Sep. 2012
Turpinām 10.08.2012. publikāciju Kase, kases operācijas un to uzskaite. Šajā daļā lasiet par kases grāmatas kārtošanas prasībām.
Dokumenti 11:03, 17. Aug. 2012
Fiziskās personas ienākums no saimnieciskās darbības tiek aprēķināts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpība. No šī ienākuma tiek aprēķināts ienākuma nodoklis no saimnieciskās darbības. Šajā publikācijā noskaidrosim, ko un kādā apjomā var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, kā arī apskatīsim, ko šajos izdevumos ietvert nedrīkst.
Grāmatvedība 15:15, 6. Jūn. 2012
Kā viens no grāmatvedības ikdienas problēmjautājumiem ir saņemtie attaisnojuma dokumenti no avansa norēķinu personām - darbiniekiem. Tas var būt gadījumos, kad darbinieks iegādājas darba vajadzībām nepieciešamās izejvielas vai materiālus, kancelejas preces u.c., kā arī izdevumi, kas rodas komandējumu laikā. Taču ko darīt gadījumā, ja šajos dokumentos trūkst visu obligāto rekvizītu, kas ikdienas praksē ir diezgan bieži sastopama problēma?
Dokumenti 11:01, 11. Mar. 2011
Ar 01.01.2011. stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta 22.12.2009. noteikumos Nr.1640 Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarāciju. Šī jaunā kārtība pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarāciju sagatavošanā jāpiemēro no 01.02.2011., tātad – ar janvāra deklarāciju, kas tiks iesniegta 2011.gada februārī.
Pievienotās vērtības nodoklis 20:03, 25. Jan. 2011
Šī raksta mērķis ir konspektīvi apskatīt dažus no visbiežāk uzdotiem jautājumiem par izdevumu, kas saistīti ar komandējumiem un darba braucieniem, kompensāciju.
Darba samaksa 14:05, 19. Okt. 2010
Viens no biežāk izmantotiem sabiedrības (šajā rakstā ar terminu sabiedrība tiek saprasta kapitālsabiedrība, galvenokārt sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), jo attiecībā uz akciju sabiedrībām konkrētos gadījumos var būt īpašs regulējums) finansēšanas veidiem ir dalībnieku aizdevumi. Taču var būt situācijas, kad sabiedrībai ir nepieciešams palielināt arī pamatkapitālu (piemēram, lai uzlabotu finanšu rādītājus, kreditoru prasības u.tml.), bet reāli jaunus finanšu līdzekļus piesaistīt nav iespējams vai arī dalībnieki to nevēlas. Šādā gadījumā var izmantot iespēju kapitalizēt agrāk izsniegtos dalībnieku aizdevumus, kā rezultātā pamatkapitāls tiks palielināts uz jau esošu ieguldījumu rēķinā. Līdz ar to tālāk tiks sīkāk apskatīta šāda pamatkapitāla palielināšanas kārtība.
Saimnieciskā darbība 12:18, 9. Sep. 2010
2009. gada nogalē un 2010. gada sākumā aktualizējās jautājums par iespēju individuālajiem uzņēmumiem (IU), zemnieku un zvejnieku saimniecībām (ZZS) brīvprātīgi kļūt par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem. Līdz šim tāda iespēja normatīvajos aktos netika paredzēta, jo „Gada pārskatu likums” (GPL) noteica, ka gada pārskatu sagatavo tikai tie IU un ZZS, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības pārsnieguši 200 000 Ls.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:48, 10. Aug. 2010
Nodokļu maksātājs, kuram taksācijas gadā bijuši izdevumi, kas atbilstoši likumam „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” uzskatāmi par attaisnotiem izdevumiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir tiesīgs veikt gada laikā ieturētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārrēķinu. Tādējādi nodokļu maksātājam ir iespēja atgūt 25% no veiktajām IIN iemaksām par summu, kas nepārsniedz 20% no gada apliekamiem ienākumiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:24, 12. Jūn. 2009