Lai arī jautājums par to, vai ir likumīga Valsts ieņēmumu dienesta rīcība – iekasēt svešu nodokļa parādu no nodokļu parādnieka sadarbības partnera, šķiet acīmredzams, tomēr tā izšķiršanai bija nepieciešams Senāts un atkārtota izskatīšana apgabaltiesā.
Svarīgi 10:33, 20. Jūn. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Līdz Senātam nonākusi lieta A420207719, kurā uzņēmums nebija pārskaitījis darījumu partnera nodokļu parādu 100 tūkst. eiro apmērā valsts budžetā.
Svarīgi 13:24, 17. Mai. 2024
Tiesu prakses attiecībā uz uzņēmuma nodokļu parāda piedziņu no valdes locekļa vairs nav retums. Administratīvās tiesas intensīvi un visdažādākajos aspektos veido judikatūru jautājumos par valdes locekļa atbildību nodokļu jomā, jo šobrīd Valsts ieņēmuma dienests aktīvi izmanto likumā noteiktās tiesības pieprasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu uzņēmuma valdes loceklim, ja piedzīt nodokļu parādu no uzņēmuma nav iespējams.
Komerctiesības 06:00, 28. Feb. 2024
Latvijas nodokļu sistēmā paredzēta līdzīga pieeja iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanai Latvijas rezidentu un nerezidentu ienākumiem no kapitāla pieauguma, taču nerezidentiem ir atšķirīga ar nodokli apliekamā bāze, deklarēšanas kārtība un vēl citas nianses. Šajā rakstā apskatītas galvenās līdzības un atšķirības starp šīm divām nodokļu maksātāju kategorijām.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 30. Okt. 2024
2024.gada septembra sākumā Administratīvā rajona tiesa izskatīja visai interesantu, neikdienišķu muitas nodokļa strīda lietu. Apskatām lietu un tajā paustās atziņas.
Nodokļi 09:00, 31. Okt. 2024
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Saistībā ar jaunizveidotās nodokļu maksātāju reitinga sistēmas ieviešanu 2024.gada 8.maijā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.72 “Noteikumi par akcīzes nodokļa nodrošinājumiem”. Apskatām, kādas izmaiņas ir veiktas noteikumos.
Citi 06:00, 26. Sep. 2024
Uzņēmums izmanto grupas kontu jeb cashpool, kas nodrošina naudas līdzekļu konsolidēšanu grupas mātes uzņēmuma kontā ārzemju bankā. Konta īpašnieks – grupas mātes uzņēmums. Naudas līdzekļi, kuri pārsniedz noteikto konta limitu, tiek pārskaitīti grupas kontā vai otrādi, atgriezti vai maksāti avansā, ja konta atlikums nesasniedz limitu. Lai paātrinātu norēķinus grupas ietvaros un minimizētu bankas komisiju izdevumus, korporācijas finanšu vadība plāno ievest netting procesu, kas nozīmē, ka nauda no grupas debitoriem netiks ieskaitīta kontā, bet reizi mēnesī veikti attiecīgi grāmatojumi iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz apmaksājamo rēķinu sarakstiem. Debitoru parādi tiek pārgrāmatoti cashpool kontā. Kādi nodokļu riski var iestāties?
Citi 06:00, 17. Sep. 2024
Ieviešot jaunu nodokļu pārbaudes veidu – nodokļu kontroli, tika apvienoti vairāki pārbaudes veidi, izņemot auditu, kas joprojām darbojas līdztekus nodokļu kontrolei. Kādas izmaiņas gada laikā, kopš regulējums stājies spēkā, ir novērojamas praksē?
Citi 10:30, 26. Sep. 2024
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu “Nodokļi ārvalstu vēstniecībās Latvijā nodarbinātām personām”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību ārvalstu diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās Latvijā nodarbinātu fizisko personu – rezidentu – ienākumam no algota darba.
VID informācija 15:27, 4. Jūl. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada maijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:11, 3. Jūn. 2024
Ir paplašināts to komersantu loks, kuri var prasīt Valsts ieņēmumu dienestam akcīzes nodokļa atmaksu vai pārskaitīšanu citu nodokļu parādu segšanai. Iepriekš šādas tiesības bija tikai tādiem komersantiem, kas ir akcīzes nodokļu maksātāji un ir saņēmuši licenci. Izskatām jauno kārtību!
Citi 06:00, 22. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests var uzsākt nodokļu parāda piedziņas procesu bezstrīda kārtībā, ja uzņēmums laicīgi nenorēķinās par nodokļu saistībām. Bet vai drīkst pieprasīt samaksāt parādu, kas radies nevis pašam uzņēmumam, bet tā sadarbības partnerim, ar kuru debitors jau norēķinājies? Atbilde meklējama Senāta 2023.gada 24.novembra spriedumā lietā SKA-117/2023.
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Atbilstoši likumam, ja pretendentam ir nodokļu parāds, to izslēdz no dalības publiskajā iepirkumā. Tomēr, vai pieļaujams liegt pretendenta dalību iepirkuma konkursā, ja šāds nodokļu parāds radies nepareizi iesniegtas nodokļu deklarācijas dēļ? Atbildi nesenā spriedumā meklēja Senāts.
Valdes loceklim, kas nebija darba attiecībās ar uzņēmumu, bet izmantoja uzņēmuma karti, pirms 3 gadiem izveidojies avansa norēķina parāds. Šobrīd bijušais valdes loceklis vairs nav sasniedzams. Kā norakstīt izveidojušos parādu? Vai šim parādām jāpiemēro darbaspēka nodokļi, lai to varētu norakstīt?
Avansa norēķini 09:00, 8. Nov. 2024
Pēdējos gados uzņēmējdarbības vidē arvien biežāk parādās termins “finanšu direktors ārpakalpojumā”, kas piedāvā ne tikai grāmatvedības vai nodokļu atbalstu, bet arī stratēģisku finanšu vadību un lēmumu pieņemšanas atbalstu uzņēmumu izaugsmei. Lai gan ārpakalpojuma grāmatvedības risinājumi ir plaši izplatīti, uzņēmumi arvien vairāk apsver iespēju izmantot ārpakalpojuma finanšu direktora pakalpojumus. Kā šis pakalpojums darbojas?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Nov. 2024
No 2024.gada 1.janvāra iesniegumu nodokļu maksājumu samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai var iesniegt piecu darbdienu laikā. Tas ļauj sadalīt nodokļa maksājumu termiņos uz laiku līdz vienam gadam, skaitot no iesnieguma iesniegšanas dienas.
VID informācija 09:08, 28. Dec. 2023
Pērnā gada izskaņā spēkā stājās Kurzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru viena persona – vairāku sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašnieks – atzīta par vainīgu lietā par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas lielā apmērā, savukārt divas personas – par to, ka tās atbalstīja notiesātā SIA īpašnieka noziedzīgos nodarījumus.
Svarīgi 15:29, 8. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
No 2023.gada 28.decembra ikviens uzņēmējs savā Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) profilā var iepazīties ar savu nodokļu maksātāja reitingu.
VID informācija 14:48, 28. Dec. 2023
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Svarīgi 14:00, 12. Jan. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 10:54, 4. Nov. 2024
Šoreiz publicējam kāda lasītāja stāstu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarēšanas problēmām, kuras attiecas uz visiem nodokļa maksātājiem, kuri brīvprātīgi izvēlējušies PVN deklarāciju iesniegt un nodokļa samaksu veikt reizi mēnesī, lai gan tas pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) prasībām jādara reizi ceturksnī. Šoreiz lasītājs ne tikai dalās ar savu situāciju, bet arī piedāvā risinājumu – grozījumus PVN likumā. Sagaidām, ka ierosinājums sasniegs dzirdīgas ausis!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Dec. 2023
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Vai valdes loceklim var uzlikt pienākumu maksāt komercsabiedrības nodokļu parādus? Izskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 25. Jan. 2023
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Lai ārvalstnieks saņemtu termiņuzturēšanās atļauju, ir jāizpilda vairāki nosacījumi, viens no tiem – jānomaksā nodokļi noteiktā apmērā. Tieši šis aspekts mēdz būt strīdu objekts, un tā noticis arī kādā Senāta izskatītajā lietā, kurā kapitālsabiedrības dalībniekam tika atteikta uzturēšanās atļauja. Apskatām spriedumā gūtās atziņas.
Nodokļi 06:00, 1. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Daļai uzņēmumu, kuri sniedz vai saņemt preces/pakalpojumus no budžeta iestādēm rēķini strukturētā formā jeb e-rēķini no 2025.gada 1.janvāra būs obligāti. E-rēķinus no 2025.gada varēs ģenerēt portālā Latvija.lv, tā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024” norādīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Madara Reinika. Turklāt tas būs ērti un viegli izdarāms, īpaši gadījumos, kad uzņēmumam darījumu nav daudz. VID norāda, ka process ir vienkāršs un saprotams. Pārbaudām!
Strukturētie e-rēķini 12:10, 10. Okt. 2024
Tiem cilvēkiem, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2024.gada 3.ceturksnī, no jūlija līdz septembrim, bija vairāk nekā 1000 eiro, līdz 2024.gada 15.oktobrim jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma.
VID informācija 11:37, 9. Okt. 2024
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:52, 2. Nov. 2023
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Skatoties uz Latvijas senioriem un viņu ienākumu līmeni, par pensijas vecumu domāt kļūst baisi – kuram gan gribētos nonākt lūdzēja vai maznodrošinātas personas lomā, ja lielākā daļa mūža aizvadīta, strādājot un valsts budžeta maciņu piepildot ar saviem nodokļiem! Tāpēc šoreiz pētām, kā parūpēties, lai pensijas līmenis būtu atbilstošs vēlmēm.
Finanšu vadība 06:00, 30. Aug. 2024
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina (čeka), kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku (pārdevējs vai arī pats uzņēmums)?
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu? Apskatām iespējamos risinājumus nodokļu salīdzināšanai.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Okt. 2023
Birojā atskan telefona zvans. Klausulē kādas sievietes balss, kura stāsta, ka viņai pieder komercsabiedrība, kura šobrīd veic dzīvojamās mājas būvniecību ar mērķi to tālāk izīrēt... “Izīrēt vai iznomāt?” pārtraucu es… “Izīrēt!” atbild viņa. “Īstermiņā vai ilgtermiņā?” jautāju es. “Kāda šķirba? Ilgtermiņā!” atcērt viņa. “Šķirba – VID uzrēķina summā,” atbildu viņai.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 28. Aug. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Covid-19 ietekmē atsevišķi uzņēmumi nonāca grūtībās vai pat parādos, taču milzīgi nodokļu parādi jau bija pirms tam. Tos galvenokārt radīja negodprātīgi darboņi, izvairoties no nodokļu maksāšanas. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Baibas Mažeikas pētījumu, kā varētu mazināt nodokļu parādus nākotnē.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 23. Dec. 2022
Šī gada 26.septembrī Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā no 2024.gada.
Svarīgi 15:42, 26. Sep. 2023
Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Atbildi uz šo jautājumu sniedza zvērināta revidente Modrīte Johansone (Vai nepārtraukta avansa izsniegšana ir pārkāpums? iFinanses, 17.06.2024.), bet šoreiz ir iespēja uzzināt, kā šāda situācija tiek vērtēta no juristu redzes punkta.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Aug. 2024
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Eiropas Savienības Tiesa 20.oktobrī pasludināja spriedumu lietā C‑542/21, atbildot uz Senāta Administratīvo lietu departamenta uzdotiem jautājumiem pieteicējas strīdā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VDI), informē Senāts. Ar VID lēmumu pieteicējai noteikts muitas nodokļa parāds.
Svarīgi 16:15, 28. Okt. 2022
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Katrs vadītājs savā karjerā vismaz pāris reižu ieviesis kādu finanšu vadības sistēmu, kas uzņēmumā pārvalda ienākumus, izdevumus un pamatlīdzekļus (piemēram, “Horizon”, “Oracle E-Business Suite”, “SAP”, “Microsoft Dynamics 365”). Ņemot vērā, ka sistēmu piedāvājums ir visai plašs, tad var rasties situācija, ka uzņēmums finanšu vadībai izmanto pat vairākas sistēmas. Kā gudri pārvaldīt finanšu sistēmu ieviešanas procesu? Kādi nosacījumi jāievēro?
Finanšu vadība 06:00, 26. Jūl. 2024
Eiropas Savienības Tiesas izskatīšanā šobrīd ir lieta C-585/22, kurā tiek analizēts jautājums par to, vai Nīderlandē reģistrētai komercsabiedrībai ir tiesības procentus, kas aprēķināti par saņemto aizdevumu, uzskatīt par saimnieciskās darbības izmaksām, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli. Apskatām lietu!
Nodokļi 06:00, 28. Jūn. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Lūdzu paskaidrojiet, kā grāmatot platformā “Etsy” veiktos darījumus! Uzņēmums pārdod digitālu produktu, kam nav jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Kā pareizi kontēt bankas kontā saņemto naudu? Iegrāmatot katra pircēja darījumu nav iespējams. Vai drīkst izrakstīt rēķinu par visu saņemto naudu no “Etsy” uzņēmuma konta un uz tā pamata veikt grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 13. Aug. 2024
No 2024.gada 8.augusta lietotāju ērtībām pieejama vēl viena iespēja pieslēgties elektroniskās deklarēšanas sistēmai – ar elektroniskās autentifikācijas rīku “Smart-ID”, kas ir vienkāršs, drošs un ātrs veids, kā identificēt sevi tiešsaistē, reģistrēties e-pakalpojumu saņemšanai un parakstīt dokumentus, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:12, 8. Aug. 2024
Darba devējs sedz 200 eiro darbinieka telefona iegādei. Ja darbinieks vēlas iegādāties labāku telefonu, kas maksā vairāk nekā 200 eiro, tad darbinieks var piemaksāt starpību. Vai šādā gadījumā uzņēmumam un darbiniekam rodas kādi riski? Vai darbinieka piemaksu apliek ar pievienotās vērtības nodokli?
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 11:40, 4. Jūl. 2024
Publiskai apspriešanai Tiesību aktu projektu portālā iesniegti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas un precizējumi, kas vienlaikus vērsti uz to, lai atvieglotu nokavējuma naudas aprēķināšanu gan nodokļu maksātājiem, gan administrācijai, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:18, 5. Jūn. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Līdz pat 85% samazinātas nokavējuma naudas un samazināta vai pilnībā atcelta soda nauda – to paredz jaunās vienošanās iespējas, kas pieejamas uzņēmējiem un iedzīvotājiem, kam Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis nodokļu pārbaudi un konstatējis nenomaksātus nodokļu maksājumus, vēsta VID. Tāpat ieviests princips, kas paredz – jo ātrāk notiks vienošanās, jo lielāks būs šo maksājumu samazinājums.
VID informācija 11:55, 3. Jūl. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu to skaidrojumu.
VID informācija 08:00, 14. Jūl. 2023
Šī gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot, ka neapliekamo minimumu un atvieglojumus piemēros arī tām personām, kas papildus gūst ienākumus arī kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji.
Mikronodoklis 06:00, 19. Apr. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Pēdējā laikā ir vērojama uzņēmumiem pozitīva tendence strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) uzņēmuma pārejas lietās. Konkrētajā lietu kategorijā tiesas biežāk sākušas skatīties uz VID argumentiem kritiskāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 24. Apr. 2024
No 2024.gada Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodrošinās Latvijas uzņēmumu reitinga sistēmu, tā informē Finanšu ministrija. Jaunajai sistēmai ir divi uzdevumi. Pirmkārt, šādi uzņēmumi detalizēti redzēs paši savu nodokļu nomaksas disciplīnu, kas ietekmē un no kuras izriet tālākā sadarbība ar VID. Otrkārt, vispārīgā līmenī, bez detalizācijas, reitings būs redzams publiski, kas atvieglos uzziņu par uzņēmuma situāciju viņa sadarbības partneriem, klientiem un citiem interesentiem. Uzņēmumu reitinga kopējam novērtējumam būs informatīvs raksturs.
Svarīgi 13:00, 9. Jūn. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no jūrnieku, kuri nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, ienākumiem”, kurā skaidrots, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) šādiem ienākumiem.
VID informācija 15:47, 18. Apr. 2024
Mēs – Izdevniecība iŽurnāli – šī gada 25.martā svinam savu 15 gadu jubileju! Sākot domāt par laiku, kad e-rēķini bija neeksistējošs termins, izdegšanas sindroms nebija arodslimību sarakstā, skaidrs, ka laiks ir paskrējis. Dzimšanas dienai par godu sniedzam ieskatu mūsu pirmsākumos un uzņēmuma dibinātājas Kristīnes Dzelstiņas atmiņās.
Svarīgi 09:00, 25. Mar. 2024
Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē uz datiem balstīta lēmumu pieņemšana nav iespēja, bet gan nepieciešamība – tā intervijā pauž viena no pasaules vadošajiem datu analīzes uzņēmumiem “Dun & Bradstreet” (D&B) Ziemeļeiropas ģenerāldirektors, D&B Latvija padomes priekšsēdētājs Stefans Alariksons (Stefan Alariksson).
Svarīgi 10:39, 28. Mar. 2024
Kā grāmatot saņemto drošības naudu par telpu nomu?
Grāmatvedība 09:00, 27. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no saistību samazināšanas vai dzēšanas”, kurā skaidrots, kuros gadījumos šos ienākumus apliek ar nodokli.
VID informācija 15:09, 18. Apr. 2024
Uzņēmumam 2020.gadā ir izveidojies debitora parāds. Debitors 2022.gadā ir likvidēts. Vai drīkst debitora parādu norakstīt izdevumos un tos neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta 3.daļas 10.punktu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 20. Apr. 2023
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Tiem cilvēkiem, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada 1.ceturksnī bija vairāk nekā 1000 eiro, līdz 15.aprīlim ir jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma.
VID informācija 14:03, 11. Apr. 2024
Sankcionētās personas, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no 2024.gada 1.jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās. To paredz grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kas virzīti izskatīšanai Saeimā.
Likumdošana 15:29, 6. Mar. 2024
Rīgā no 2024.gada stājušās spēkā vairākas izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanā, tostarp no šī gada iespējams saņemt atvieglojumus par ilgtspējīgām jaunuzceltām vai pilnībā renovētām ēkām, atgādina Rīgas pašvaldība.
Svarīgi 11:18, 5. Mar. 2024
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 5. Mar. 2024
Sankcijām pakļautām personām, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no 2024.gada 1.jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās. To paredz 2024.gada 21.martā pieņemtie grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, informē Saeima.
Likumdošana 11:27, 21. Mar. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Grāmatvežiem līdz 31.janvārim jāsalīdzina dati ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Ja tas netiks izdarīts un no uzņēmuma nebūs saņemta informācija par atšķirībām datos uz pārskata gada 31.decembri, VID datus uzskatīs par salīdzinātiem. Uzņēmumi gan rēķinus, gan citus attaisnojošus dokumentus parasti apkopo uz gada pārskata sagatavošanu. Tas nozīmē, ka visi dokumenti vēl var nebūt pieejami. Kas tad galu galā šobrīd ir jāsalīdzina? Kādu informāciju VID gaida no grāmatvežiem? Piemēram, ja tiks veikti labojumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā, kas notiks ar salīdzinātajiem datiem? Vai tiks ņemti vērā veiktie labojumi?
Grāmatvedība 10:00, 31. Jan. 2024
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā nav paredzēts atbrīvojums no vispārējās uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas kārtības gūtajiem procentiem no vērtspapīriem un ienākumiem no obligāciju atsavināšanas. Attiecīgi peļņas no procentu ienākumiem sadale apliekama ar UIN likmi 20% apmērā, piemērojot koeficientu 0,8. Kā UIN deklarācijā jānorāda saņemtie procenti no vērtspapīriem? Cik bieži tas jādara – katru mēnesi vai reizi gadā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 22. Feb. 2024
Latvijas uzņēmums “A” (cedents) vēlas pārdot debitora/parādnieka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) uzņēmuma “B” parādu citam ASV uzņēmumam “C” (cesionārs) par mazāku summu nekā “B” parāds. Tātad uzņēmumam “A” rastos zaudējumi no negūtā ienākuma. Ar kādu dokumentāciju un pierādījumiem jānodrošinās un kādi noteikumi jāievēro, lai “A” neveidotos ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze par negūto ienākumu no cesijā nodotajām tiesībām, atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 12.punktam un 8.panta 11.daļai? Vai “A” drīkst cedēt tālāk jau iegādātas prasījuma tiesības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 18. Jan. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Vai inflācijas atplūdi šogad turpināsies? Investīcijas tehnoloģijās – ceļš uz ilgtspēju? Vai paraksts e-rēķinā ir obligāts? Darbinieks no Ukrainas – rezidents vai nerezidents? Darbinieka rīcība ārpus darba laika – pamats uzteikumam? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:00, 2. Feb. 2024
2024.gada 23.janvārī Ministru kabinets apstiprināja Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu 2024.–2027.gadam. Lai nodrošinātu kvalitatīvu un sakārtotu uzņēmējdarbības vidi, kas veicina uzņēmumu attīstību un sekmē konkurētspējas paaugstināšanos, sadarbībā ar nozaru ekspertiem ir sagatavots vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kura prioritāte turpmākajiem četriem gadiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, īstenojot gan horizontāla rakstura pasākumus, gan fokusētus pasākumus konkrētās tautsaimniecības nozarēs, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 11:33, 24. Jan. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Dabas resursu nodokli no 1.jūlija piemēros uzņēmumiem, kas pārdod importētus vai ražotus tekstilizstrādājumus, liekot uzņēmumiem uzņemties atbildību par ievesto produkciju, bet valstij un apsaimniekotājiem – veicināt tekstila nenonākšanu kopējos atkritumos, informē akciju sabiedrība “AJ Power Recycling”.
Likumdošana 09:16, 29. Jan. 2024
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 9. Jan. 2024
Mūsu uzņēmuma partnerim – būvniecības uzņēmumam – ir samaksāts avanss par darbiem (reversais PVN būvniecības pakalpojumiem), bet darbi nav izpildīti vai izpildīti daļēji. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) aprēķināts reversā kārtībā. Partneris nevēlas atmaksāt naudu ar pārskaitījumu, bet piedāvā veikt savstarpējo ieskaitu pret iemaksāto garantijas naudu, ko mūsu uzņēmums ir parādā būvniekam. Vai šādā gadījumā ir iespējams savstarpējais ieskaits, ja viena darījuma partnera samaksātajam avansam piemērots reversais PVN, bet otras puses izrakstītajam rēķinam – PVN vispārējā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 27. Dec. 2023
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
No šī gada stājas spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums).
VID informācija 10:35, 2. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojošu materiālu par soda naudas piemērošanu transfertcenu dokumentācijas pārkāpumos. Sagatavoto vadlīniju mērķis ir ieviest algoritmu, lai konsekventi noteiktu, kā aprēķināma soda nauda par transfertcenu dokumentācijas savlaicīgu neiesniegšanu vai būtisku tās sagatavošanas prasību pārkāpšanu. Apskatām, kas mainās un kā būs turpmāk!
Saistītās personas 06:00, 16. Jan. 2024
Vai kopā ar pakalpojumu izsniegta dāvana jāuztver kā vienots pakalpojums vai kā divi dažādi darījumi? Ko var un ko nevar uzskatīt par vienotu pakalpojumu? Šie jautājumi ir svarīgi, lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli. Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un Latvijā esošo praksi, piemērojot pievienotās vērtības nodokli dāvanām!
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 27. Dec. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
Nekustamo īpašumu nozare ir viens no tiem ekonomikas indikatoriem, kas laicīgi un kopumā precīzi vēsta par noskaņojumu biznesa vidē un pārliecības līmeni par turpmāko attīstību. Par to liecina gan investīciju apjoms jaunos nekustamo īpašumu projektos, gan pieprasījuma un piedāvājuma tendences, gan cenu dinamika. Šajā rakstā īpaša uzmanība veltīta biroju tirgum un jautājumiem, kas ir un būs aktuāli biroju attīstītājiem, ēku īpašniekiem un telpu nomniekiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mar. 2023
2023.gada 9.oktobrī Augstākās tiesas Senāts pieņēma spriedumu lietā A42-00784-23/3, ar kuru tika mainīta kārtība, kā turpmāk Valsts ieņēmumu dienests un tiesa skatīs lietas par nodokļu maksātāju tiesībām atgūt pārmaksāto pievienotās vērtības nodokli.
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Lai arī jau pirmā advente aizvadīta un oficiāli ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, tomēr vēl jāpaspēj atskatīties uz “iFinanses” novembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:51, 6. Dec. 2023
Apgrozāmie līdzekļi un to pārvaldība ir būtisks uzņēmuma finanšu veselības indikators, kas palīdz novērtēt spēju tikt galā ar neparedzētiem finanšu izaicinājumiem. Apgrozāmie līdzekļi tiek definēti kā uzņēmuma īstermiņa (īsāki par vienu gadu) aktīvu un īstermiņa saistību starpība. Pozitīvi apgrozāmie līdzekļi norāda uz uzņēmuma spēju segt īstermiņa saistības un investēt uzņēmuma izaugsmē.
Finanšu vadība 06:00, 8. Dec. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Šī gada 13.februārī spēkā stāsies būtiski grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", mainot iepriekš spēkā esošo akcīzes nodokļa piemērošanas vispārējo režīmu. Izskatām svarīgākās izmaiņas!
Citi 06:00, 11. Jan. 2023
Kredītrēķins finanšu uzskaitē ir ierasts dokuments. Tomēr ne vienmēr ir saprotams, kā un vai saņemtais kredītrēķins ir jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā. Apskatām, kā saņemtais kredītrēķins jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un kura taksācijas perioda deklarācijā jāveic korekcijas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 8. Nov. 2023
Noslēdzot nomas līgumu, iznomātājs nomniekam par maksu uz noteiktu laika periodu piešķir tiesības izmantot aktīvu. Kā iznomāto aktīvu uzrādīt grāmatvedībā? Vai tam ir jāaprēķina nolietojums, un kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 06:00, 13. Nov. 2023
No 2024.gada ir plānots paaugstināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas slieksni no pašreizējiem 40 000 eiro līdz 50 000 eiro. Tāpat tiek plānots paaugstināt priekšnodokļa korekcijām par zaudētajiem parādiem noteikto slieksni un veikt citas izmaiņas PVN piemērošanā.
Svarīgi 11:16, 27. Sep. 2023
Sagatavoti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas paredz pārskatīt nosacījumus attiecībā uz priekšnodokļa korekciju zaudētiem parādiem. Tāpat paredzēts, ka ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) neapliek konkrētus pakalpojumus, kas cieši saistīti ar sportu, tādējādi ieviešot skaidrāku tiesisko regulējumu PVN jomā.
Likumdošana 10:51, 10. Okt. 2023
Automatizācija ir neatņemama grāmatvežu ikdienas sastāvdaļa. Došanās uz banku ar maksājumu uzdevumiem, konta izraksta saņemšana pie bankas lodziņa, ikmēneša ceļojums uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, lai pēc gaidīšanas rindā iesniegtu nodokļu pārskatus un saņemtu zīmodziņu uz sava eksemplāra, izklausās pēc ainām no senas pagātnes. Šobrīd šīs darbības ir automatizētas, taču automatizācijas līmenis var būt atšķirīgs.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2023
Tiem cilvēkiem, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada 3.ceturksnī, no jūlija līdz septembrim, bija vairāk nekā 1000 eiro, līdz 2023.gada 16.oktobrim jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma. Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā Vienotajā nodokļu kontā līdz 2023.gada 23. ktobrim, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 14:31, 13. Okt. 2023
Senāts šī gada februārī pieņēma spriedumu lietā par nodokļu administrācijas tiesībām aplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas. Spriedumā ir vērtīgas atziņas IIN likuma normas interpretācijai par attaisnotajiem izdevumiem, kas saistīti ar nekustamā īpašuma uzlabošanu vai atjaunošanu. Izskatām tās!
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Šī gada 1.oktobrī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.500 "Muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas un brīvo zonu noteikumi".
VID informācija 16:38, 4. Okt. 2023
Šā gada 1.oktobrī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.500 “Muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas un brīvo zonu noteikumi”, kuros turpmāk būs iekļautas stingrākas prasības muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas vietu un darbību brīvajā zonā atļauju saņemšanai.
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Sep. 2023
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, daļu no brīvajiem naudas līdzekļiem vēlas ieguldīt ieguldījumu fondos (dažādu vērtspapīru kopums), atverot Latvijā reģistrētā kredītiestādē vērtspapīru kontu. Cerot uz ieguldījuma fonda vērtības pieaugumu, laika gaitā veidotos peļņa. Ar kādiem nodokļiem apliekama gūtā peļņa no darījumiem ar ieguldījumu fondiem, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs vai atstāta nesadalīta? Vai nepieciešams reģistrēt papildu saimnieciskās darbības veidu, ja veic šādus darījumus?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Sep. 2023
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta “melno sarakstu” jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē!
Nodokļi 07:00, 3. Dec. 2021
Tagad, kad vasarīgais septembris jau aiz muguras un priekšā drēgnais rudens cēliens, ir laiks ielūkoties “iFinanses” septembra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:15, 10. Okt. 2023
No 2024.gada ikvienam uzņēmumam Latvijā būs pieejams nodokļu maksātāja reitings. Reitinga vērtējums atspoguļos uzņēmuma nodokļu saistību izpildes disciplīnu. Nodokļu maksātāja reitings atšķirīgā detalizācijas pakāpē būs pieejams gan pašam uzņēmējam Valsts ieņēmuma dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (VID EDS), gan publiski – VID publiskojamo datu bāzē. Tāpēc VID ir apkopojis praktiskus ieteikumus uzņēmējiem nodokļu maksātāja reitinga uzlabošanai.
VID informācija 09:53, 18. Sep. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:32, 3. Nov. 2022
Lai pilnveidotu nodokļu administrācijas pārbaudes procesa normatīvo regulējumu, trešdien, 2.novembrī, Ministru kabinets izskatīja grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām". Plānotās izmaiņas paredz apvienot vairākus pašlaik spēkā esošos pārbaužu veidus vienā pārbaudes veidā – nodokļu kontrole –, kas būs jauna pieeja nodokļu administrēšanā, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:26, 3. Nov. 2022
Ar prieku varam pavēstīt, ka Smilšu kastes diskusijas atgriežas! Atgādinām, ka tajā diskutē Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras asociētais profesors Māris Jurušs ar docenti Justīnu Hudenko par Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā aktuāliem jautājumiem, analizējot arī kādu no savu studentu darbiem. Un šoreiz – par to, kā ar nodokļu risinājumiem var uzlabot produktivitāti.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 30. Sep. 2022
Arvien lielākus apgriezienus uzņem privātpersonu darījumi virtuālo valūtu tirgos. Turklāt ieguldīt un pelnīt var ikviens, kas iemācās šīs iespējas izmantot, un tās var nest līdzi augstu ienākuma līmeni. Tādēļ kļūst aktuāls jautājums – kā pareizi samaksāt nodokļus un neapmaldīties normatīvo aktu labirintos? Vēlamies dalīties ar dažiem pieredzes stāstiem un arī mūsu viedokli.
Citi 06:00, 19. Okt. 2022
Uzņēmums noslēdz pakalpojumu sniegšanas līgumu par summu 3630 eiro, t. sk. pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 630 eiro. Par termiņā nesamaksātu rēķinu pakalpojuma saņēmējam ir jāmaksā pakalpojuma sniedzējam līgumsods 5% apmērā no līgumsummas. Vai šos 5% aprēķina no summas ar vai bez PVN?
Izdevumi 06:00, 29. Aug. 2023
2022.gada 1.augustā spēkā stājās grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", atbilstoši kuriem likumā veikti vairāki būtiski papildinājumi.
Citi 06:00, 21. Sep. 2022
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Pieaugošā aktivitāte fondu biržā beidzamajos gados arī Latvijas uzņēmumiem liek aizdomāties par šādas iespējas izmantošanu ar mērķi investēt finanšu līdzekļus vērtspapīros, kas ļauj attīstīt un paplašināt savu uzņēmējdarbību. Apskatīsim šo iespēju no grāmatvedības un nodokļu puses!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 29. Aug. 2022
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Lai noteiktu Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu nodrošināt publiski pieejamu VID noteikto nodokļu maksātāju reitinga kopējo novērtējumu, otrdien, 2022.gada 20.septembrī, Ministru kabinets izskatīja grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām. Šāda pienākuma noteikšana normatīvajā regulējumā izriet arī no Latvijas Atveseļošanas fonda plāna, skaidro Finanšu ministrija.
Svarīgi 08:59, 21. Sep. 2022
Šī gada 6.martā Latvijas Republikas Tiesībsargs ir publicējis savu atzinumu lietā “Par VID prettiesisku rīcību saistībā ar iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju aizpildīšanu un nodokļa aprēķināšanu nodokļu maksātāja vietā”. Vērtējot vairāku privātpersonu sūdzības, Tiesībsargs secinājis, ka Valsts ieņēmumu dienests rīkojās prettiesiski, pieņemot lēmumus par nodokļu piedziņu. Lai arī Valsts ieņēmumu dienests atzinis konstatētos pārkāpumus, prettiesiskos lēmumus tas atcelt neplāno. Ko darīt nodokļu maksātājiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Mai. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Tiem cilvēkiem, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada otrajā ceturksnī, no aprīļa līdz jūnijam, bija vairāk nekā 1000 eiro, līdz 2023.gada 17.jūlijam ir jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma, ziņo Valsts ieņēmumu dienests. Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā Vienotajā nodokļu kontā līdz 2023.gada 24.jūlijam.
VID informācija 17:00, 13. Jūl. 2023
Lai paredzētu nodokļu atvieglojumus piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas un vienota nekustamā īpašuma izveidošanas gadījumā, šodien, 2022.gada 14.septembrī, galīgajā lasījumā tika atbalstīti grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", informē Saeima.
Likumdošana 15:06, 14. Sep. 2022
Lai paredzētu nodokļu atvieglojumus piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas un vienota nekustamā īpašuma izveidošanas gadījumā, 2022.gada 22.septembrī, galīgajā lasījumā tika pieņemti grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", informē Saeima.
Likumdošana 08:40, 23. Sep. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Uzņēmums maksā procentu maksājumus saistītajam uzņēmumam Vācijā, kas saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantu ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Vai uzņēmums drīkst neaplikt šos procentu maksājumus ar uzņēmumu ienākuma nodokli, ja tiek piemērota direktīva 2003/49/EK par kopīgu nodokļu sistēmu, ko piemēro procentu un honorāru maksājumiem, kurus veic asociēti uzņēmumi dažādās dalībvalstīs? Vai šo direktīvu drīkst attiecināt uz procentu maksājumiem saistītajam uzņēmumam?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 30. Mai. 2023
Radies jautājums par atgriezeniskā faktoringa grāmatojumiem noteiktam darījumam. Kādus grāmatojumus un uz kā pamata būtu pareizi veidot? Kā un uz kāda dokumenta pamata organizēt apmaksas kontroli grāmatvedības programmā (piemēram, “Jumis”)?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūn. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 14.martā pieņēma spriedumu lietā SKA-200/2023, ar ko atcēla Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 28.jūnija spriedumu, kura pamatā bija strīds, kas izcēlies starp pieteicēju un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par nodokļa apmēru nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumā. Izskatām nedaudz sīkāk šo spriedumu!
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Latvijas uzņēmums pērk preces no trešajām valstīm, piemērojot īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu. Saskaņā ar līguma noteikumiem pēc mēneša beigām piegādātājs piešķir atlaidi, kas ir atkarīga no preču iepirkuma apjoma. Kreditors izraksta kredītrēķinu, kur norādīta parāda summa ar atlaidi. Muitas deklarācijās šī summa nav norādīta. Kā Latvijas uzņēmumam norādīt piešķirto atlaidi PVN deklarācijā?
Otrs jautājums – piegādātājs izrakstījis kredītrēķinu par iepriekš nosūtītās preces cenas samazinājumu, prece izsūtīta novembrī, bet rēķins no piegādātāja saņemts decembrī. Kā norādīt šo kredītrēķinu PVN deklarācijā? Vai nepieciešams labot novembra muitas deklarāciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Mai. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
2023.gada sākumā Lietuvas Finanšu ministrija un Lietuvas Banka ierosināja ieviest banku solidaritātes nodokli – nu likumprojekts jau ir apstiprināts.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Šī gada 20.jūnijā Spīķeru koncertzālē notiks žurnāla “iBizness” organizētais forums “Mazā uzņēmuma lielie izaicinājumi”, kas veltīts Latvijas mazajiem uzņēmumiem. Foruma noslēgumā tiks pasniegta mazo uzņēmumu gada balva “Biznesa lepnums 2023”.
Svarīgi 14:42, 16. Jūn. 2023
2023.gada pirmajos mēnešos ir aktualizēti jautājumi par kreditēšanu Latvijā, banku lomu ekonomikas veicināšanā, kā arī banku peļņu. Ņemot vērā, ka “SEB bankā” ar kreditēšanas jautājumiem esmu cieši saistīts jau 20 gadu garumā, tostarp arī strādājot kredītkomitejā Baltijas līmenī, gribu kliedēt dažus mītus, kas kultivē greizu priekšstatu par bankām, kuras it kā teju vai bremzē ekonomikas attīstību. Tas jau pašā saknē ir neloģisks pieņēmums, jo bankas var attīstīties vien tad, ja tiek dibināti jauni uzņēmumi vai paplašināta to darbība un ja cilvēki uzticas valstij un ir gatavi ieguldīt savas labklājības vairošanā.
Finanšu vadība 06:00, 1. Jūn. 2023
Pašnodarbināta persona Margarita sniedz pakalpojumus skaistumkopšanā. Tiek pieaicināta speciāliste, pašnodarbinātā persona Liesma, lai sniegtu papildu pakalpojumus Margaritas klientiem, par ko klienti norēķinās ar Margaritu. Liesma par saviem pakalpojumiem izraksta rēķinu Margaritai. Liesma izmanto gan savus, gan Margaritas materiālus un instrumentus. Vai Margarita saņemtos rēķinus drīkst iekļaut savos izdevumos?
Tiesības 06:00, 22. Jūn. 2023
Uzņēmums ir reģistrējis jaunu struktūrvienību – internetveikalu, un tajā piedāvā preces juridiskām un fiziskām personām Latvijā. Klients var veikt pasūtījuma apmaksu ar norēķinu karti vai izmantojot e-maksājumu iespējas. Kā grāmatvedībā norādīt saņemtos maksājumus par pasūtītajām precēm no internetveikala, ja prece vēl nav izņemta no noliktavas?
Grāmatvedība 06:00, 6. Jūn. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
Sākot ar 2022.gada 16.maiju, pamatojoties uz 12.maija grozījumiem likumā "Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un tā Protokolu", Latvijas un Krievijas nodokļu līguma darbība ir apturēta uz nenoteiktu laiku, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:14, 18. Jūl. 2022
Ja nekustamais īpašums tiek sadalīts, kā piemērot iedzīvotāju ienākumu nodokli no kapitāla pieauguma?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 6. Jūl. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:14, 4. Jūl. 2022
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Ar mērķi padarīt pieejamāku finansējumu uzņēmumiem, Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar ideju par kapitāla tirgus savienību. Ko šāda vienota kapitāla tirgus izveide varētu nozīmēt Latvijas uzņēmējiem?
Finanšu vadība 06:00, 19. Mai. 2023
Katram uzņēmumam ir sava veiksmes atslēga – vienam tās ir inovatīvas idejas, citam gluži pretēji – pragmatisks darbs, vēl citam – spēja izmantot situāciju. Bet, iespējams, lai veiksmīgi strādātu un attīstītu uzņēmumu, ir noderīgi apvienot visas šīs prasmes. “Biznesa lepnums 2023” atgriežas 2023. gada 20. jūnijā, lai izceltu labākos, veiksmīgākos un inovatīvākos uzņēmumus Latvijā!
Svarīgi 13:59, 2. Mai. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, daudzi uzņēmumi ziedo dažādām organizācijām dažādiem mērķiem. Lai atbalstītu ziedotājus, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir iestrādāta iespēja ziedojumu summām piemērot nodokļa atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 29. Mar. 2023
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Tiek saņemts elektroniskais dokuments XML formātā, kas tiek ielasīts grāmatvedības programmā. Valsts ieņēmumu dienests (VID) lūdz atsūtīt darījuma apliecinošu dokumentu. Vai VID ir jānosūta šī darījuma dokuments XML formātā?
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Uzņēmumam, kam ir noslēgts koplīgums un kas sniedz komunālos pakalpojumus, reizēm ir nepieciešams veikt avārijas likvidēšanas darbus, kuros piedalās uzņēmuma vienas nodaļas darbinieki. Šādā situācijā darbiniekiem nav iespējams doties pusdienu pārtraukumā, tāpēc uzņēmums vēlas apmaksāt šo darbinieku ēdināšanas piegādes izdevumus uz darba norises vietu. Vai uz darbinieku ēdināšanas izdevumu apmaksu var attiecināt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 15.punkta nosacījumus?
Tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Vai rēķina summa jānorāda ar vārdiem? Vai atvaļinājumu drīkst kompensēt ar naudu? Nomas un īres līgums – kāda atšķirība? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 13:39, 2. Mai. 2023
Straujās ekonomikas digitalizācijas iespaidā beidzamajos gados īpašu popularitāti un uzticību iemantojušas dažādas digitālās platformas, ar kuru palīdzību komersantiem iespējams padarīt savus pakalpojumus pieejamus plašai klientu auditorijai. Restorānu, taksistu, transportlīdzekļu un dzīvokļu īstermiņu īres pakalpojumi šobrīd atrodas klikšķa attālumā. Tomēr līdz ar ekonomikas digitalizācijas radītajām ērtībām parādījušies arī atsevišķi riski – komersantu veiktie darījumi un gūtie ienākumi ir grūti izsekojami, un tie ne vienmēr pilnībā tiek atspoguļoti nodokļu deklarācijās.
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Mar. 2023
Pienācis laiks sagatavot gada pārskatu, izvērtēt gada laikā paveikto un veikt novērtējumu būvdarbu līgumu izpildei bilances datumā. Būvdarbu līgumu var noslēgt par viena vai vairāku aktīvu objektu celtniecību, bet, lai uzsāktu būvniecības darbus, pasūtītājam ir jāvienojas ar celtniekiem par celtniecības darbu veikšanu, sastādot darbu tāmi un noslēdzot līgumu. Būvdarbu līguma nosacījumi nosaka kārtību, kādā tiks pieņemti darbi. Bet kā šīs saistības norādīt grāmatvedībā?
Gada pārskats 06:00, 8. Mai. 2023
Sabiedrības īpašnieks, kam pieder visas tās kapitāla daļas, ir aizdevis naudu citam savam uzņēmumam, lai uzsāktu tā darbību. Ir sagatavots aizdevuma līgums, kurā norādīts, ka tas ir bezprocentu aizdevums. Vai, saņemot atpakaļ naudu, pie aizdevuma summas ir jāaprēķina arī procenti? Ja ir, tad kuros normatīvajos aktos tas noteikts?
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2023.gada 30.martā ir pieņemti grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, papildinot to ar 11.4pantu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojums ziedotājam”. Grozījumi stājās spēkā šī gada 7.aprīlī.
VID informācija 16:17, 12. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Kā novērtēt krājumus gada pārskatā? Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas? Kāda ir garantija programmēšanas darbiem? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:43, 31. Mar. 2023
Piemērotās transfertcenas Valsts ieņēmumu dienests var pārbaudīt par beidzamajiem pieciem gadiem. Pēdējā laikā ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs saistīto pušu darījumiem tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība un kopumā vērojams pieaugošs informācijas pieprasījumu un pārbaužu skaits. Pandēmija radīja būtisku ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi, un arī šobrīd tā turpinās, jo ir vērojamas darbinieku biežākas saslimšanas.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 24. Mar. 2023
Kopš pagājušā gada vidus Valsts ieņēmumu dienestam ir noteiktas tiesības publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem dienesta pieņemtajiem lēmumiem. Kā šī publiskā informācija izskatās un ko tā spēj pateikt par uzņēmumu? Ieskatīsimies arī, kādi mēdz būt apsvērumi, lai atteiktu pievienotās vērtības nodokļa atmaksu uzņēmumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Mai. 2022