Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Marts parasti nāk ar pavasara vēsmām, bet "iFinanses" februāra lasītāko rakstu TOP3 nāk ar ziņu, ka laiks domāt par gada pārskata iesniegšanu.
Svarīgi 09:00, 4. Mar. 2024
Eiropas Parlamenta deputāti apstiprinājuši jaunu regulu, kuras mērķis ir nodrošināt, ka bankas maksājumi pie saņēmējiem nonāk zibenīgi ātri. Finanšu nozarē šos grozījumus dēvē par zibmaksājumu regulu. Kas mainīsies banku nozarē un kādas izmaiņas var gaidīt banku klienti, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.
Svarīgi 15:02, 13. Feb. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Mazā sabiedrība 2022.gadā pārsniedza divas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 92.panta 2.daļas 2.punktā minētās bilances rādītāju robežvērtības. Arī 2023.gadā tiek pārsniegtas noteiktās vērtības. Vai 2023.gada pārskats pakļaujams zvērināta revidenta pārbaudei? Vai tomēr revidenta pārbaude būs attiecināma tikai uz 2024.gada pārskatu? Ar ko atšķiras revīzija no ierobežotās pārbaudes?
Gada pārskats 06:00, 1. Feb. 2024
Ne visai bieži tiek runāts par pamatlīdzekļu iekšējo dokumentāciju uzņēmumā, tomēr tai ir nozīme, jo tā sniedz skaidru priekšstatu par pamatlīdzekļu uzskaiti. Kādi iekšējie attaisnojuma dokumenti nepieciešami pamatlīdzekļu uzskaitei un inventarizācijas veikšanai, kādus rekvizītus tiem jāsatur un kāda informācija jānorāda grāmatvedības reģistros?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 15. Jan. 2024
Šobrīd drukātie dokumenti tiek aizstāti ar elektroniskiem, kā arī dažāda veida aprēķini un atskaites tiek sagatavotas ar sistēmu atbalstu. Lai arī grāmatvedības un citas sistēmas nodrošina galveno funkcionalitāti, ne vienmēr to iespējas tiek izmantotas pilnā kapacitātē un joprojām atsevišķas darbības tiek veiktas ārpus tās. Ko mainīt, lai pilnībā izmantotu automatizācijas potenciālu?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Dec. 2023
Tā kā preču transportēšana starp dažādām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm notiek ik dienu un šādu darījumu apjoms tikai pieaug, ir būtiski saprast, kad iespējams piemērot pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi preču piegādes darījumam. Apskatām, kādi ir nosacījumi un kādi dokumenti pamato šādu preču piegādes darījumu.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 15. Nov. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu? Apskatām iespējamos risinājumus nodokļu salīdzināšanai.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Okt. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Apkārt ir daudz satura par ilgtspējas ziņu sniegšanu, tāpēc šajā informācijas plūsmā ir viegli apmaldīties. Tomēr šobrīd jau ir skaidrs regulatīvais rāmis – Korporatīvā ilgtspējas ziņošanas direktīva – kuru ir vērts izprast tiem, kas jau uzsākuši vai vēl tikai plāno uzsākt ilgtspējas ziņošanas ceļu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Aug. 2023
Šī gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā. Ar tiem ieviestas nozīmīgas izmaiņas vairākos būtiskos darba tiesību institūtos, tostarp pārbaudes laika regulējumā, paredzot iespēju noteikt pārbaudes laiku, kas ir ilgāks par līdz šim likumā paredzētajiem trim mēnešiem.
Tiesības 06:00, 31. Aug. 2022
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Šī gada 28.maijā, īsi pirms pusnakts, Saeima pieņēma grozījumus likumā, tā pasludinot 2023.gada 29.maiju jeb dienu pēc Latvijas hokeja komanda izcīnīja bronzas medaļu 2023.gada Pasaules hokeja čempionātā par svētku dienu. Kādu ietekmi šis lēmums atstāja uz grāmatvedības procesiem?
Darba samaksa 06:00, 12. Jūn. 2023
Šī gada 6.martā Latvijas Republikas Tiesībsargs ir publicējis savu atzinumu lietā “Par VID prettiesisku rīcību saistībā ar iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju aizpildīšanu un nodokļa aprēķināšanu nodokļu maksātāja vietā”. Vērtējot vairāku privātpersonu sūdzības, Tiesībsargs secinājis, ka Valsts ieņēmumu dienests rīkojās prettiesiski, pieņemot lēmumus par nodokļu piedziņu. Lai arī Valsts ieņēmumu dienests atzinis konstatētos pārkāpumus, prettiesiskos lēmumus tas atcelt neplāno. Ko darīt nodokļu maksātājiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Mai. 2023
Tiesībsargs pārbaudes lietā par Valsts ieņēmuma dienesta (VID) rīcību konstatējis, ka iestāde prettiesiski (novēloti) aizpildījusi iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju un aprēķinājusi nodokļus to maksātāju vietā. Šāda VID rīcība negatīvi ietekmē daudzu iedzīvotāju intereses, skaidro tiesībsargs.
Svarīgi 13:02, 17. Mar. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Lai mazām sabiedrībām par vienu mēnesi pagarinātu gada pārskatu iesniegšanas termiņus tiem gada pārskatiem, kas tiek sagatavoti par 2022.gadu un vēlāk, 24.janvārī Ministru kabineta sēdē apstiprināja grozījumus Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā. Tie izstrādāti pēc Finanšu ministrijas (FM) iniciatīvas, ņemot vērā Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas un Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas priekšlikumu, informē FM.
Likumdošana 12:27, 25. Jan. 2023
Likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) ir sagatavoti grozījumi, ar kuriem paredzēts ieviest jaunu Valsts ieņēmumu dienesta pārbaudes veidu – nodokļu kontroli, kurā būs integrēti šobrīd likumā par NN noteiktie pārbaužu veidi, izņemot nodokļu revīziju (auditu), jo tā arī turpmāk tiek saglabāta kā atsevišķa, patstāvīga nodokļu administrācijas pārbaude, norādīts grozījumu anotācijā.
Likumdošana 13:50, 13. Okt. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Latvijā no 2024. gada ieviesīs elektroniskā kravas starptautiskā autopārvadājumu līguma (e-CMR) pavadzīmi, kas ievērojami mazinās izmaksas un laiku uzņēmējiem, to paredz valdībā pieņemtais konceptuālais ziņojums, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 14:57, 24. Mai. 2022
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Grāmatvedības likumā, kas stājās spēkā šāgada 1. janvārī, ir paredzēta kvalificēta elektroniskā zīmoga jeb e-zīmoga izmantošana ārējos attaisnojuma dokumentos tajos gadījumos, ja šos dokumentus ir nepieciešams apliecināt. Kas ir šis e-zīmogs?
Dokumenti 06:00, 28. Mar. 2022
2020. gads un Covid-19 pandēmija ieviesa ne mazums pārsteigumu un pārmaiņu ikdienas dzīvē. Darbs no mājām, ceļojumu un izklaides ierobežojumi, uzņēmumu darbības apturēšana Covid-19 ietekmē vairs nav jaunums, taču 2021. gads bija pirmais, kurā tika sagatavotas gada ienākumu deklarācijas pēc Covid-19 pandēmijas sākuma. Atskatoties uz iepriekšējo deklarāciju sagatavošanas sezonu, vēlamies dalīties ar būtiskiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, gatavojot jauno gada ienākumu deklarāciju Covid-19 laikā.
Līdzautore: Tīna Vecvagare, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu nodaļas konsultante.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 16. Mar. 2022
Lai pilnveidotu darba tiesisko attiecību regulējumu, pārņemot Eiropas Savienības direktīvu prasības, plānots veikt grozījumus Darba likumā (DL), tostarp nosakot darbinieka tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 09:00, 16. Mar. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
No 2022. gada 1. janvāra spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kas paredz kārtību attaisnojuma dokumentu izmantošanai un uzglabāšanai elektroniskā formātā. Aplūkosim, kā digitalizēt čekus un rēķinus, lai ar tiem varētu strādāt ērtāk un ātrāk.
Svarīgi 10:16, 8. Dec. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Jebkura tirdzniecības vai ražošanas uzņēmuma darba sastāvdaļa ir krājumu inventarizācija. Neatkarīgi no tā, vai tā tiek veikta reizi gadā vai biežāk, tā parasti saistās ar papildu noslodzi gan darbiniekiem, gan vadībai, kā arī nepieciešamību daļēji vai pilnībā ierobežot ikdienas darba procesus. Arī katrs grāmatvedis zina – inventarizācija nozīmē virkni formalitāšu un iedziļināšanās, kas nereti pat nelielā uzņēmumā aizņem vairākas dienas laika
Grāmatvedība 09:10, 23. Nov. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Grāmatveža loma uzņēmumā ir būtiska, tāpēc nav nekāds brīnums, ka normatīvajos aktos arī grāmatveža profesijai tiek noteiktas arvien jaunas, stingrākas prasības – ne tikai izglītības un profesionālās pieredzes jomā, bet arī reputācijas, piemēram, iepriekšējās sodāmības aizliegums. Bet kā šo informāciju pārbaudīt, pieņemot grāmatvedi darbā vai nododot grāmatvedību ārpakalpojumā?
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Mai. 2021
Darbinieks uzrakstījis atlūgumu pārbaudes laikā. Pieņemts darbā 2020. gada 6. novembrī, diemžēl vairāku darbnespējas lapu B dēļ nav strādājis. Pēc kāda principa aprēķināma neizmantotā atvaļinājuma kompensācija?
Darba samaksa 07:00, 25. Feb. 2021
Kā lietot e-parakstu sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas partneriem? Kādu paraksta un dokumenta formātu izvēlēties? Kā pārbaudīt citā Eiropas Savienības dalībvalstī izdotu e-parakstu? Meklējam atbildes uz šiem un citiem lasītāju jautājumiem!
Līgumi 07:00, 24. Mar. 2021
Elektroniskie dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Līdz ar to rodas arvien vairāk jautājumu par elektronisko dokumentu noformēšanu, parakstīšanu, apriti un izmantošanu dažādos saimnieciskajos procesos. Esam apkopojuši lasītāju iesūtītos jautājumus un sniedzam atbildes uz tiem.
Kas ir uzskatāms par parakstīšanas datumu dokumentam, ja katra puse to ir parakstījusi ar drošu elektronisko parakstu citā datumā? Piemēram, ja pieņemšanas-nodošanas aktu viena puse paraksta mēnesi vēlāk. Vai darījums ir spēkā no brīža, kad to parakstījis pirmais parakstītājs?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 3. Feb. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Lai gan vasara esot atvaļinājumu laiks, šī gada jūlijā un augustā Eiropas Savienības Tiesa ražīgi strādājusi. Izskatīsim svarīgākās pievienotās vērtības nodokļa lietas šajā laika periodā!
Nodokļi 07:00, 6. Nov. 2020
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests pēdējā laikā ļoti aktīvi veicis nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, būtiski pieaugusi arī kontroles pasākumu daudzveidība un skaits. Kādi mājasdarbi jāizpilda grāmatvežiem un uzņēmējiem, gaidot ciemos inspektoru?
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Aug. 2019
2020. gada 23. martā stājās spēkā steidzamības kārtībā pieņemtie grozījumi Komerclikumā (KL), ar kuriem tika noregulēti jautājumi par attālinātu dalību un balsošanu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku sapulcē vai akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulcē, balsošanu pirms dalībnieku vai akcionāru sapulces, kā arī veiktas izmaiņas prasībās par valdes un sapulces protokolu parakstīšanu. Grozījumi jāņem vērā, arī lemjot par gada pārskata apstiprināšanu.
Saimnieciskā darbība 07:00, 26. Jūn. 2020
Ja rēķins nav pareizi noformēts, tas nepilda attaisnojuma dokumenta funkcijas grāmatvedībā. Bet ko darīt, ja darbi izdarīti, rēķins noformēts korekti, bet tajā nav norādīts samaksas termiņš? Kad apmaksāt šādu rēķinu? Kurš to izlemj? Un kas noteikts normatīvajos aktos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Mai. 2020
Daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem un citiem dīkstāves aspektiem. Žurnāls "iTiesības" sadarbībā ar ZAB "BDO Law" apkopojis aktuālos problēmjautājumus par dīkstāves pabalstu piešķiršanu un izmaksu Covid-19 laikā. Piedāvājam to arī saviem lasītājiem!
Tiesības 10:00, 28. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
Darba likumā (DL) ir paredzēts pārbaudes laiks, kura maksimālais ilgums var būt 3 mēneši. Savukārt Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā (Likums) paredzēts 2 mēnešu termiņš, kura laikā persona var būt darba ņēmējs, pēc tam nezaudējot bezdarbnieka statusu. Tādējādi, ja paiet 3 mēneši un darba devējs nepagarina darba līgumu, tad, vēloties atgriezties bezdarbnieka statusā, persona šādu iespēju ir zaudējusi. Kādēļ šāda pretruna likumu regulējumā? Kā jārīkojas šādā situācijā?
Tiesības 08:00, 31. Okt. 2017
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Noslēdzot tēmu par sadarbības ekonomikas nodokļu sistēmu, Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs pārrunās un analizēs maģistrantes Ilzes Varlamovas piedāvājumus Latvijas nodokļu sistēmas attīstībai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Dec. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 19. Aug. 2019
Oficiālās e-adreses lietošana kopš 2018.gada vidus ir obligāta valsts un pašvaldības iestādēs, bet uzņēmēji šobrīd to var lietot brīvprātīgi. Šī kārtība mainīsies, sākot no 2020.gada 1.janvāra, kad saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likumu visos uzņēmumos oficiālās e-adreses lietošana būs obligāta. Jāsāk gatavoties!
Saimnieciskā darbība 07:04, 26. Jūl. 2019
Visi esam dzirdējuši par pieaugošo regulatoru un investoru interesi ātrāk un kvalitatīvāk apstrādāt finanšu datus, par to, ka finanšu pārskati PDF formātā ir gari un nelietojami, tos neviens nelasa utt. Risinājumu šīm problēmām meklējusi arī Eiropas Komisija, un tas rezultējies Eiropas vienotajā elektroniskā formāta regulējumā.
Gada pārskats 07:00, 25. Jūn. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā.
Finanšu vadība 07:00, 27. Mai. 2019
6.martā SIA “PricewaterhouseCoopers” rīkoja “PwC CFO Pavasara brokastis” uzņēmumu finanšu ekspertiem. Finanšu vadītāju loma mainās, līdz ar to nāk klāt dažādas jomas, kurās jāspēj viegli un ātri orientēties. Regulējuma prasības aug visā pasaulē, arī pie mums, tāpēc šāds pasākums ļauj dalīties pieredzē un palīdz klientiem atrast piemērotākos risinājumus savās situācijās.
Svarīgi 13:51, 7. Mar. 2019
Darbiniekam ir jāapmeklē ārsts, bet ārsta pieņemšanas laiks sakrīt ar darba laiku. Kā darbiniekam pareizi rīkoties šādā situācijā?
Darba laiks 07:00, 8. Feb. 2019
It kā sākotnēji izklausās loģiski – ierobežotā pārbaude ir šķietami vienkāršāka, ātrāk veicama nekā gada pārskata revīzija, līdz ar to droši vien arī lētāka. Vai tā tas tiešām ir? Kas abām šīm pārbaudēm kopīgs, bet kas – atšķirīgs?
Gada pārskats 07:00, 9. Apr. 2018
Darbinieks tiek atbrīvots uz Darba likuma 47.panta 1.daļas pamata, t.i., pārbaudes laika neizturēšana. Rīkojums izdots 23.novembrī, kas ir piektdiena (darbiniekam noteiks nepilnais summētais darba laiks), 24. un 25.novembris darbiniekam brīvs, 26.novembris - darba diena. Kurš datums - 25. vai 26.novembris - jānorāda rīkojumā kā diena, kurā izbeigtas darba tiesiskās attiecības?
Tiesības 07:00, 23. Jan. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Uz atvadām iepriekšējās jeb 12.Saeimas deputāti 2018.gada 1.novembrī pieņēma divus grozījumus Darba likumā, kas jau stājušies spēkā 2018.gada 28.novembrī. Sniedzam ieskatu grozījumu būtībā, kā arī analizējam to nepieciešamību un ietekmi uz darba tiesiskajām attiecībām.
Tiesības 09:52, 12. Dec. 2018
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Valsts ieņēmumu dienests savā tīmekļa vietnē publicējis uzziņu "Par Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu", kas sagatavota pēc tulkošanas pakalpojumu sniedzēja, kura klienti ir gan fiziskās, gan juridiskās personas, pieprasījuma. Iesniedzējs interesējas par klientu personas datu aizsardzības nepieciešamību.
VID informācija 10:14, 13. Aug. 2018
Darbiniekam noteikts pārbaudes laiks. Kādu dienu viņš neierodas darbā, neatbild uz telefona zvaniem un e-pastiem. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam? Vai drīkst uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārbaudes laikā nav sasniedzams? Vai ir pietiekami ar vadītāja rīkojumu, ka darbinieks nav izturējis pārbaudes laiku?
Tiesības 11:53, 29. Aug. 2017
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Ir atlicis mazāk par gadu, līdz būs jāsāk ievērot jaunā Vispārīgā datu aizsardzības regula jeb Eiropas Parlamenta un Padomes Regula 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Regula). Regula tika pieņemta un stājās spēkā 2016.gadā un paredz būtiskas izmaiņas esošajā Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteiktajā regulējumā. Līdz ar to ikvienam komersantam, iestādei un organizācijai kā personas datu apstrādes – jebkādas darbības ar jebkuru informāciju par fiziskajām personām – veicējiem ieteicams pievērst uzmanību šai regulai.
Svarīgi 07:50, 29. Sep. 2017
Darbinieks pieņemts darbā 13.novembrī. 11.novembrī viņam piedzima bērns. Darbinieks jaunajā darba vietā pieprasa paternitātes atvaļinājumu, lai gan bērns viņam piedzima, kad darbinieks vēl nebija darba attiecībās ar darba devēju. Vai darba devējam ir pienākums šādu atvaļinājumu piešķirt?
Tiesības 08:00, 23. Jan. 2018
Darba likuma (DL) 47.panta 1.daļā noteikts, ka darbinieks un darba devējs pārbaudes laikā var pārtraukt darba attiecības, 3 dienas iepriekš par to paziņojot otrai pusei. Kura ir pēdējā diena šādam uzteikumam - pārbaudes laika pēdējā diena vai tomēr 3 dienas pirms pārbaudes laika pēdējās dienas? Ja pārbaudes laika pēdējā dienā tiek paziņots, ka darba attiecības netiks turpinātas, tad 3 dienas tiek strādātas jau pēc pārbaudes laika beigām. Vai šādā gadījumā būtu jāslēdz vienošanās?
Tiesības 09:00, 10. Feb. 2017
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
Statistika jau daudzus gadus nemainīgi apstiprina: ja Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēmis veikt nodokļu auditu, aptuveni 95% gadījumu tas noslēgsies ar uzrēķinu.
Saimnieciskā darbība 08:00, 15. Nov. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir uzsācis pārbaudes būvniecības objektos, lai pārliecinātos, kā būvniecības uzņēmumiem veicas ar elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas ieviešanu. Pārbaužu mērķis ir apzināt, vai būvnieki ir izpratuši jaunās prasības, cik veiksmīgi tās tiek pildītas, kā arī veicināt, lai uzņēmēji laikus novērstu iespējamās nepilnības.
Svarīgi 11:59, 1. Nov. 2017
Ceturtdien, 26.oktobrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", ar kuriem plānots ieviest būtiskas izmaiņas transfertcenu dokumentācijas sagatavošanā darījumos ar saistītajām personām.
Likumdošana 09:00, 27. Okt. 2017
Darba devējs pieņēma darbā darbinieku, kas uzsāka darbu pirmdien. Pēc 1.darba dienas bija saprotams, ka darbinieks nav kvalificēts un neprot veikt konkrēto darbu, turklāt jau radījis zaudējumus. Darba devējs arī saņēma sūdzību no klienta, kas rada negatīvu ietekmi viņa reputācijai. 2.darba dienā situācija pasliktinājās, un darba devējs nolēma pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku. Darba devējs sagatavoja rīkojumu par darba attiecību pārtraukšanu pārbaudes laikā. Saskaņā ar normatīvo regulējumu darbiniekam jāstrādā vēl 3 dienas, līdz ar to pēdējā darba diena būtu piektdiena. Vai šajās dienās darbinieku var nenodarbināt?
Darba samaksa 08:00, 11. Sep. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas vairākas iespējas, lai gan fiziskajām, gan juridiskajām personām, kam izveidojušies nodokļu parādi, atvieglotu labprātīgu nodokļu parādu samaksu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:10, 21. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:21, 4. Jūl. 2017
Latvijas Būvniecības padome (BP) šā gada 09.05.2017. ārkārtas sēdē apsprieda Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto grozījumu likumā "Par nodokļiem un nodevām" projektu, atbilstoši kuram būvniecībā paredzēts ieviest elektronisko darba laika uzskaiti.
Likumdošana 13:22, 11. Mai. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Kad Latvijā biznesam kļūst par šauru, šķietami visvienkāršāk ir jaunus plašumus iegūt tepat kaimiņos. Lūk, daži pamatnoteikumi, kas jāzina, lai veiksmīgi uzsāktu komercdarbību vai paplašinātu savu noieta tirgu Igaunijā!
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Mai. 2017
Daudzi grāmatveži uzskata, ka gada pārskats jāsagatavo tikai Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), tomēr tajā iesniegtais dokuments ir tikai gada pārskata noraksts. Kā sagatavot gada pārskatu atbilstoši visiem normatīvajiem aktiem par dokumentu noformēšanu?
Gada pārskats 08:00, 10. Apr. 2017
Lielākajai daļai komercsabiedrību ir noslēdzies kārtējais finanšu gads un tiek gatavoti finanšu pārskati. Šajā rakstā atgādināšu, kādi ir Komerclikumā (KL) noteiktie pamata nosacījumi gada pārskata apstiprināšanai, akcentējot likuma noteikumus, kas komercsabiedrību valdei un to dalībniekiem vai akcionāriem ir jāievēro praktiski.
Finanšu vadība 08:00, 24. Mar. 2017
Jaunais gads ir pienācis ar vairākiem jaunumiem pievienotās vērtības nodokli regulējošajos normatīvajos aktos un to piemērošanā. Diemžēl vairākas ilgi gaidītas izmaiņas grozījumos tā arī netika iekļautas.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Jan. 2017
Spēkā stājas izmaiņas elektronisko kases aparātu normatīvajā regulējumā. Kas, sākot ar 2017.gadu, jāņem vērā nodokļu maksātājiem? Kādas ir būtiskākās izmaiņas, kas skar kases aparātu lietotājus? Kā tiks īstenota pāreja uz jauna veida kases aparātiem?
Nauda 08:00, 20. Dec. 2016
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Uzsākot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir tiesības noteikt darbiniekam pārbaudes laiku līdz 3 mēnešiem. Šajā pārbaudes laikā abām pusēm ir noteikta vienkāršota uzteikuma procedūra. Kādi dokumenti un vienošanās ir nepieciešamas, kādi termiņi jāievēro, un kādas summas jāizmaksā? Un kuros gadījumos arī pārbaudes laikā darbinieku nedrīkst atlaist?
Tiesības 10:45, 24. Sep. 2015
Globālās konkurences apstākļos arvien lielāka loma uzņēmumu attīstībā ir dažādu jaunu, inovatīvu risinājumu izstrādei un ieviešanai ikdienas darbā. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) ir viena no ekonomiskās attīstības prioritātēm, piedāvājot uzņēmējiem dažādus atbalsta instrumentus, t.sk. nodokļu atvieglojumus. Kā praktiski organizēt P&A izmaksu uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 31. Aug. 2016
18.06.2016. stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2014/67/ES, kas regulē darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā, savukārt 09.06.2016. spēkā stājušies ar direktīvu saistīti grozījumi Darba likumā (DL), kas nosaka darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu Latvijā, kā arī, nosūtot darbinieku veikt darbu ārpus Latvijas.
Likumdošana 17:00, 29. Jūn. 2016
Iepriekšējā publikācijā aplūkoju, kas ir nemateriālie aktīvi un kā tos novērtēt. Šajā rakstā turpināšu analizēt jautājumus par nemateriālo aktīvu vērtēšanu, īpaši pievēršot uzmanību nodokļu izmaksām un ietaupījumiem un diskonta likmes aprēķinam, kā arī aplūkošu piemēru, kā noteikt nemateriālā aktīva vērtību.
Finanšu vadība 08:00, 10. Jūn. 2016
Sarežģītākais posms pašizmaksas aprēķināšanā ir kapitālieguldījumu norakstīšanas novērtēšana. Lai gan grāmatvedības standartos nolietojums ir pamatlīdzekļu vērtības sistemātisks samazinājums, realitātē vienotu vērtības samazināšanās sistēmu saskatīt ir grūti. Taču šoreiz vēlos vērst uzmanību uz citu pašizmaksu ietekmējošu faktoru – tiešo un pastāvīgo izmaksu lielumu atkarībā no kapitālieguldījumu dzīves posma.
Finanšu vadība 08:00, 3. Jūn. 2016
Darbinieks uzsāk darbu 16.03.2015. Pēc nedēļas darbinieks pazūd, uz telefona zvaniem neatbild un nevienam nav ziņojis par veselības traucējumiem vai slimības lapu esamību. Darba līgumā ir noteikts pārbaudes laiks 3 mēneši. Vai var uzteikt darba līgumu darbiniekam saskaņā ar Darba likuma (DL) 47.panta 1.daļu? Vai jāmaksā atlaišanas pabalsts, un vai ir nepieciešams darbinieka paraksts uz uzteikuma (jāpiebilst, ka darbinieks nav atrodams)?
Tiesības 07:38, 30. Apr. 2015
Ikdienā, sniedzot klientiem juridisko palīdzību darba tiesību jomā, nereti jāsaskaras ar situācijām, kad darba devēju noslēgto darba līgumu, darba kārtības noteikumu, rīkojumu vai citu dokumentu noteikumi ir pretrunā Darba likuma vai citu normatīvo aktu regulējumam, un tā prettiesiski tiek pasliktināts darbinieku stāvoklis.
Tiesības 09:00, 18. Mar. 2016
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība 12:51, 9. Nov. 2015
Šā gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL), ar kuriem sprieduma izpildes procesā ir mainīta nekustamo īpašumu izsoļu norises kārtība no izsoles klātienē uz izsoli elektroniskā vidē. Raksta 2.daļā apskatīsim elektronisko izsoļu regulējumu tehnisko traucējumu gadījumā, kā arī jaunā regulējuma mērķi un ieguvumiem!
Saimnieciskā darbība 14:58, 6. Nov. 2015
Kā ierasts, gada nogalē Saeima un Ministru kabinets vairākos normatīvajos aktos veic izmaiņas, kas stāsies spēkā ar nākamo gadu. Darba devējiem savlaicīgi ar šīm izmaiņām ir jāiepazīstas, lai varētu labāk plānot darbu un racionālāk izmantot pieejamos finanšu un darbaspēka resursus. Un, lai atvieglotu darba devēju darbu, piedāvājam jauno Darba laika kalendāru 2016.gadam.
Darba laiks 09:10, 30. Nov. 2015
Ievērojot principu, ka ratus taisa ziemā un ragavas – vasarā, turpinām apskatīt priekšdarbus, kas būtiski atvieglos gada pārskatu sagatavošanu. Iepriekšējā raksta daļā apskatījām gada pārskata sastādīšanas metodiku un rudens mēnešos veicamos darbus. Turpinām! Ko vēlams izdarīt vēl novembrī un decembrī, ko var atstāt nākamajiem mēnešiem, un kā sagatavoto gada pārskatu noformēt?
Gada pārskats 14:01, 2. Nov. 2015
Labdien! Kā rīkoties šādā situācijā: darbiniece pieņemta darbā 2011.gada maijā, līgumā nosakot pārbaudes laiku 3 mēneši. Pēc nostrādāta mēneša darbiniece informēja darba devēju par grūtniecību un iesniedza darba nespējas lapu. No 2011.gada jūnija līdz 2012.gada februārim darbiniecei bija pārejoša darbnespēja, kam sekoja bērna kopšanas atvaļinājums līdz 2013.gada februārim. Vai pēc darbinieces atgriešanās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma turpinās pārbaudes laiks? Ja tā, vai darba devējs ir tiesīgs atbrīvot darbinieci, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 47.panta 1.daļu, vai darba devējam ir aizliegts atbrīvot, pamatojoties uz DL 109.panta 1.daļu?
Tiesības 08:53, 17. Apr. 2013
Turpinot rakstā Gada pārskatu sagatavošanas sistēmas pārvērtību laiks skatīto tēmu par jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma projektu, vēlētos to īsumā papildināt ar informāciju par kritērijiem sabiedrību klasificēšanai kategorijās un nosacījumiem gada pārskatu revīziju veikšanai.
Gada pārskats 11:59, 6. Okt. 2014
Nesen Lielbritānijas prese rakstīja par 60 gadus vecu grāmatvedi, kas strādāja BMW Mini rūpnīcā. Grāmatvedis papildus viņa tiešajiem pienākumiem pēdējo 5 gadu laikā izkrāpis no BMW vairāk nekā 6 miljonus sterliņu mārciņu, veicot bankas pārskaitījumus uz saviem norēķinu kontiem. Grāmatvedis ir apcietināts, bet BMW, izskatās, naudu atgūt neizdosies. Kā teikuši BMW uzņēmuma pārstāvji, viņiem būs jāpārskata iekšējās kontroles un procedūras, lai nākotnē izvairītos no līdzīgām situācijām.
Finanšu vadība 17:51, 13. Aug. 2015
Pirmdien, 10.08.2015., Ministru kabineta komiteja (MKK) konceptuāli atbalstīja precizētās tehniskās kases aparātu prasības, vienlaikos vienojoties pie jautājuma par prasību ieviešanas termiņu atgriezties vēlāk.
Likumdošana 12:52, 11. Aug. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības 08:10, 4. Jūn. 2015
Smagās automašīnas uzskaites vērtība veidojas analoģiski kā jebkura cita pamatlīdzekļa (PL) iegādes gadījumā: tiek summētas iegādes, piegādes un citi izdevumi, kas tieši saistīti ar iegādāto (arī līzingā saņemto) PL (izņemot līzinga procentus). Droši var pieņemt, ka smagā mašīna piedalīsies uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, tādēļ pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas uzrādīts nodokļu rēķinos, kļūs par priekšnodokli. Turklāt pilnā summā, jo PVN atskaitīšanas proporcionālais ierobežojums attiecināms tikai uz vieglo autotransportu.
Pamatlīdzekļi 10:55, 14. Apr. 2015
Vairākas organizācijas gadiem ilgi strādā ar vienu un to pašu grāmatvedības programmu. Lietot sen zināmu produktu ir ērti, jo ir apzināta programmas funkcionalitāte un personāls ir pie tās pieradis, turklāt jebkura programmnodrošinājuma maiņa ir saistīta ar papildu laika un naudas tēriņiem, kā arī dažādu izmaiņu radītiem riskiem. Tomēr daudzos uzņēmumos pienāk brīdis, ka vadības sanāksmē tiek ierosināts jautājums par grāmatvedības programmas maiņu.
Gada pārskats 07:27, 25. Mar. 2015
Diezgan droši var teikt, ka nav tāda uzņēmuma, kuram nebūtu pamatlīdzekļu (PL). Tāpēc pilnīgi loģiski šķistu, ka ar to uzskaiti jābūt visam kārtībā, bet diemžēl dzīvē izrādās citādāk — PL uzskaite daudzos uzņēmumos ir formāla, bez izpratnes. Šinī rakstā analizēšu, kāpēc PL uzskaitei jābūt precīzai un kādu ietekmi tā rada uz nodokļiem.
Pamatlīdzekļi 11:25, 29. Jan. 2015
Grāmatvedim un informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistam ir atšķirīga izglītība, zināšanas un pieredze. Nereti, saņemot rēķinu no IT ārpakalpojuma sniedzēja, var rasties neizpratne, ko nozīmē tajā uzrādītie akronīmi vai ciparu kombinācijas. Var nebūt skaidrs, vai piegādāts ir pakalpojums, pamatlīdzeklis vai programmatūra. Bet varbūt piegādāts ir viss minētais, un grāmatvedim jāmežģī galva, kuros kontos to uzskaitīt, ko un kā sadalīt, apvienot vienumos, lai inventarizācijas laikā iegādāto spētu nepārprotami un pareizi identificēt.
Pamatlīdzekļi 15:55, 9. Jan. 2015
Drīz noslēgsies kārtējais darba gads, un, kā ierasts, gada pēdējā ceturksnī tiek sagatavots jaunais darba laika kalendārs nākamajam gadam.
Darba laiks 09:43, 8. Dec. 2014
Nav liels noslēpums, ka mūsu Darba likums (DL) jautājumos par darba samaksas aprēķināšanu orientēts tikai un vienīgi uz normālo darba laiku. Kā veikt apmaksu citā veidā nodarbinātām personām, grāmatvežiem jārūpējas patstāvīgi pēc sava prāta un izpratnes. Protams, ir definīcijas, kas ir summētais, maiņu un nepilnais darba laiks, bet kaut kā nejauši aizmirsts paskaidrot, kādā veidā būtu jāveic attaisnotās prombūtnes (atvaļinājumi, slimības nauda, DL 74.pantā minētie gadījumi) apmaksa darbiniekiem, kas nodarbināti citādāk nekā normālo darba laiku.
Vidējā izpeļņa 11:51, 5. Dec. 2014
Inventarizāciju apvienojot ar kontu pārbaudi, tā tiek veikta plašākā mērogā, nekā daudzviet pieņemts. Bez visu kontu pārbaudes (inventarizācijas) nav iespējams noslēgt pārskata gadu, jo nav pārliecības, ka grāmatvedībā ir reģistrēti visi saimnieciskie darījumi, ka visos kontos ir uzrādītas pareizās summas, ir apzināta un iegūta visa informācija, kas varētu ietekmēt gada pārskatos uzrādītos datus, un ka darījumi ir pareizi klasificēti.
Gada pārskats 10:28, 15. Dec. 2014
Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi grozījumus likumā Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam, tādējādi pilnveidojot bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksu tiesisko regulējumu, informē LM.
Likumdošana 15:00, 5. Dec. 2014
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība 11:26, 9. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Grāmatvedības standarti nosaka, ka atkarībā no aktīva veida ik gadu vai katrā finanšu pārskata sagatavošanas datumā, kad ir norādījumi par iespējamo aktīva vērtības samazināšanos, ir jāveic aktīva vērtības samazināšanās pārbaude. Galvenais vērtības samazināšanās pārbaudes mērķis ir pārliecināties, ka grāmatvedības uzskaitē norādītā aktīva vērtība nav augstāka par šī aktīva patieso vērtību mīnus pārdošanas izmaksas (pārdošanas vērtība) vai šī aktīva lietošanas vērtību.
Finanšu vadība 12:24, 10. Jan. 2014
Saeima ceturtdien, 23.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL), kas paredz noteikt jaunus pienākumus, atbildību un tiesības gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:15, 24. Okt. 2014
Darba vides riska novērtēšana ir darba aizsardzības sistēmas stūrakmens. Tā ir visu tālāk veicamo pasākumu pamatā. Tikai precīzi un kvalitatīvi novērtējot darba vides riskus, iespējams noteikt, kādi pasākumi jāveic, lai uzlabotu darba vidi, kādas obligātās veselības pārbaudes jāveic, kuri individuālie aizsardzības līdzekļi jālieto, vai darbinieki jāvakcinē pret kādu infekcijas slimību u.c.
Darba drošība 13:37, 23. Sep. 2014
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Finanšu rādītāju analīzi var salīdzināt ar vizīti pie ārsta: ja ir pamanīti kādas slimības simptomi, tad ir nepieciešams izvirzīt diagnozes hipotēzi un pārbaudīt to, veicot speciālas analīzes. Ja slimība ir hroniska vai cilvēkam ir kāda ģenētiska nosliece, tad analīzes jāveic regulāri, izveidojot raksturīgo rādītāju sistēmu ar mērķi novērst riskus, novērtēt esošās ārstēšanas efektivitāti vai arī prognozēt slimības komplikācijas, ietekmi uz kopējo organisma veselību.
Finanšu vadība 10:52, 3. Okt. 2014
Pastāv vairākas iespējas, kā klasificēt nekustamo īpašumu. To var uzskaitīt ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā kā pamatlīdzekli vai kā ieguldījuma īpašumu. Nekustamo īpašumu var uzskaitīt arī apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus vai kā pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu. Viss atkarīgs no tā, kādiem mērķiem iegādātais īpašums tiks lietots.
Pamatlīdzekļi 11:09, 25. Jūl. 2014
Kādi dokumenti ir jānoformē, lai iepirktu alkoholiskos dzērienus (alu un vīnu) no cita Latvijā reģistrēta uzņēmuma un sāktu šo dzērienu tirdzniecību? Kā ir jābūt noformētai pavadzīmei, kura satur akcīzes preci? Kurš ir atbildīgs par akcīzes nodokļa (AN) nomaksu, kāda ir nomaksas kārtība? Lai atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, publikācijā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības. Publikācijas 2.daļā lasiet par alkoholisko dzērienu iegādi, piegādes un attaisnojuma dokumentu noformēšanu, dokumentu reģistru, norēķiniem u.c.
Saimnieciskā darbība 16:34, 27. Jūn. 2014
No šī gada 9.aprīļa ir spēkā MK noteikumi Nr.95 Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām. Uzņēmējus ir satraukusi šī ziņa, jo tiek pausts uzskats, ka hibrīda kases aparātu un kases sistēmu ieviešana prasīs būtiskus ieguldījumus un tas skars visus tirgotājus. Vai tā ir taisnība?
Nauda 09:12, 16. Jūn. 2014
Pirms gada pārskata sagatavošanas vēl var laicīgi izlabot kļūdas un sakārtot visu nepieciešamo dokumentāciju. Šajā rakstā runāšu par uzkrāto atvaļinājumu izmaksu atzīšanas pamatu, par to aprēķināšanu un grāmatošanu, kā arī par to, vai bilancē uzkrāto atvaļinājumu izmaksas klasificējamas kā uzkrājumi vai uzkrātās saistības.
Gada pārskats 10:58, 10. Apr. 2014
Atkal ir pienācis ikgadējais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas sagatavošanas laiks. Pirmā darbība, ko veic, aprēķinot ar UIN apliekamo ienākumu, ir pārskata gada peļņas palielināšana (vai zaudējumu samazināšana) par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:00, 24. Feb. 2014
Līdz ar grozījumu likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) un likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu (likums par VSA), kas stājās spēkā ar 01.01.2014., kārtējo reizi ir aktualizējies jautājums par tiesisko attiecību ar komercsabiedrību valdes locekļiem juridiski korektu noformēšanu atbilstoši Komerclikuma un nodokļu maksāšanu regulējošo tiesību aktu prasībām. Šajā rakstā tiks analizēti nodokļu tiesību akti, kas nosaka valdes locekļiem piemērojamā algas nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksāšanas un darba devēju ziņojumu iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kārtību.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 17:51, 27. Jan. 2014
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas, uzskaites un tā izmantošanas kontroles procesus, darba devējiem tiek ieteikts Darba laika kalendārs 2014.gadam, ko var uzskatīt par metodisko materiālu. Kalendārs palīdzēs darba devējiem veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:13, 6. Nov. 2013
Vērtējot uzņēmumu, pirmkārt, ir nepieciešams saprast, kādam mērķim tiek veikta vērtēšana un kāds vērtības līmenis jānosaka, jo no tā būs atkarīga noteiktā vērtība.
Finanšu vadība 07:33, 1. Nov. 2013
Bieži grāmatvežiem praksē rodas neskaidrības, ko darīt ar izmaksām, kas tiek ieguldītas esošajos pamatlīdzekļos – vai par tām ir jāpalielina pamatlīdzekļa vērtība vai arī tās vienkārši jānoraksta izmaksās pārskata periodā. Par to, kā izvērtēt šīs izmaksas un pieņemt pareizo lēmumu, lasiet šīs publikācijas turpinājumā.
Pamatlīdzekļi 12:23, 18. Okt. 2013
Termins risku vadība mūsdienās ir plaši sastopams. Nedaudz vienkāršojot definīciju, risku vadība ir darbības, kas palīdz identificēt, novērtēt, vadīt un novērst riskus. Savukārt risks ir tāda notikuma iespējamība, kas apdraud mērķu sasniegšanu. Risku vērtē ietekmes un varbūtības izteiksmē.
Finanšu vadība 18:46, 30. Sep. 2013
Īstenojot eiro ieviešanas projektus, dažkārt nākas saskarties ar maldīgu priekšstatu, ka pāreja uz eiro galvenokārt ir informācijas tehnoloģiju (IT) departamenta uzdevums. Tomēr svarīgi ir atcerēties, ka veiksmīgai šāda projekta realizācijai ir nepieciešama visu organizācijas struktūrvienību – gan IT un personālvadības, gan mārketinga un grāmatvedības, gan citu departamentu – aktīva līdzdarbība, jo eiro ieviešana ietekmēs ne vien IT sistēmas, bet visus biznesa procesus uzņēmumā.
Finanšu vadība 07:30, 25. Sep. 2013
Šajā publikācijā lasiet par speciālajām prasībām budžeta iestāžu inventarizāciju veikšanā un rezultātu uzrādīšanu gada pārskatā.
Gada pārskats 11:47, 23. Sep. 2013
Vai Valsts policija ir tiesīga, apturot autovadītāju, prasīt uzrādīt darba līgumu un piemērot naudas sodu, ja darba līgums nav līdzi? Vai šāda prasība ir atrunāta Darba likumā?
Tiesības 12:40, 10. Jūl. 2013
Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijas Republikā nav bijis vienots normatīvais regulējums dokumentu un arhīvu pārvaldības procesam. 2006.gadā saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto spēku zaudēja 1995. gada 10. oktobrī izdotā Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas Instrukcija par juridisko personu arhīva dokumentu uzskaiti, uzkrāšanu un izmantošanu (turpmāk - Instrukcija). No augstāk minētā datuma Latvijā nebija ārējo normatīvo aktu, kuros būtu noteiktas prasības institūciju dokumentu un arhīvu pārvaldības kārtībai, kritēriji dokumentu glabāšanas termiņa noteikšanai un tehniskās prasības dokumentu saglabāšanai institūciju arhīvos.
Dokumenti 15:22, 3. Mai. 2013
Vēloties ietekmēt ēnas ekonomiku, pēdējā laikā normatīvajos aktos ieviestas dažas normas, kas ievērojami ierobežo norēķinus skaidrā naudā. Pirmais, ar ko sastapās patstāvīgie nodokļu maksātāji (gan juridiskās, gan fiziskās personas) šā gada janvārī, bija deklarējamo darījumu sliekšņa sarukšana līdz 1000 Ls. Tiklīdz norēķins (neatkarīgi no iemesla) tiek veikts skaidrā naudā un tā summa kaut par santīmu pārsniedz 1000 Ls, līdz nākamā mēneša 15. datumam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) deklarācija (formu nosaka MK noteikumi Nr. 237 Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi).
Nauda 15:35, 11. Mar. 2013
Publiskais sektors, proti, valsts un pašvaldības iestādes un uzņēmumi, lai nodrošinātu to kompetencē noteikto uzdevumu izpildi, ik dienas veic dažādus iepirkumus, veidojot sadarbību ar privāto sektoru – piegādātājiem. Attiecības starp publisko un privāto sektoru publiskajos iepirkumos lielākā daļā gadījumu regulē Publisko iepirkumu likums. Papildus ir jāpiemin arī Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums. Šajā publikācijā tiks analizēta piegādātāju interešu aizsardzība valsts un pašvaldības iestāžu un uzņēmumu organizētajos iepirkumos, kas tiek rīkoti saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu (Likums).
Saistību tiesības 13:30, 25. Mar. 2013
Kopš 2012.gada novembra jauna komersanta, uzņēmuma, organizācijas vai līguma reģistrāciju var veikt elektroniski. Tāpat elektroniski var veikt izmaiņu, reorganizācijas, maksātnespējas, likvidācijas un līguma izbeigšanas reģistrāciju un dažādu izziņu saņemšanu. Par Uzņēmuma reģistra (UR) izveidotajiem e-pakalpojumiem un to izmantošanas iespējām vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība 09:17, 14. Feb. 2013
Lai arī līdz 2012. gada ienākumu deklarācijas iesniegšanai vēl ir laiks, jau laicīgi ir jāsāk domāt par grāmatvedībā veicamajiem darbiem, kas palīdzēs pareizi un precīzi sastādīt gada ienākumu deklarāciju. Šajā publikācijā galvenā uzmanība ir pievērsta tiem jautājumiem, kas ir aktuāli vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem.
Gada deklarācija 17:02, 5. Dec. 2012
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas un uzskaites procesus, darba devējiem tiek ieteikts jaunais Darba laika kalendārs 2013.gadam, ko var uzskatīt par metodisku materiālu. Kalendārs palīdzēs veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:20, 9. Nov. 2012
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) saimnieciskās darbības vietā atrodas ēka, kurā atrodas telpas, kas sākotnēji tika izveidotas kā ģērbtuves darbiniekiem, sapulču telpas, telpas viesu izmitināšanai. Šobrīd ir plānots šīs telpas nedaudz pārkārtot un izveidot kā darbinieku nakšņošanas vietu gadījumiem, kad steidzamu darbu gadījumā nav iespējams darbiniekiem atgriezties dzīvesvietā.
Tiesības 12:29, 5. Nov. 2012
Pamazām atdzīvojoties nekustamā īpašuma tirgum Latvijā, savu aktualitāti atgūst nekustamo īpašumu darījumu risku izvērtēšanas problemātika. Dažādos darījumu veidos ir specifiski riski, piemēram, iegādājoties zemi būvniecības veikšanai, vairāk jāpievērš uzmanība apbūves iespējām, piebraucamiem ceļiem un komunikācijām, kurām pieslēgties nākotnē. Savukārt, iegādājoties dzīvokli, uzmanīgi jāiepazīstas ar mājas pārvaldīšanas jautājumiem, līdz šim pieņemtajiem dzīvokļu kopības lēmumiem. Iegādājoties komercīpašumu svarīgi ir izvērtēt uzņēmumu pārejas risku, kā arī dažādus tehniskus jautājumus attiecībā uz iekārtām, atļaujām, licencēm.
Saimnieciskā darbība 18:23, 9. Okt. 2012
26.07.2012. grozījumi likumā Par nodokļiem un nodevām ievieš jaunu 15.2 pantu Nodokļu maksātāja pienākums sniegt informāciju par darījumiem ar saistītām personām, kura 2. daļas 9. punkts nosaka, ka nodokļu maksātājam atkarībā no izvēlētās metodes ir jāveic salīdzināmu nesaistītu komersantu finanšu rādītāju analīzi vai nesaistītu komersantu salīdzināma darījuma cenas (vērtības) un piemērota atbilstoša darījuma cenas (vērtības) analīzi. Šī norma ir izraisa jautājumu – kas ir salīdzināmo datu analīze un kā to veikt? To sīkāk šajā publikācijā skaidros SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:59, 28. Sep. 2012
Turpinām 04.07.2012. publikāciju Darbinieku nosūtīšana darbam ārvalstīs. Šajā publikācijā lasiet par svarīgākajiem darbinieku darba samaksai piemērojamiem nodokļu jautājumiem, kas ir jāņem vērā darbinieku nosūtīšanas gadījumā.
Tiesības 10:02, 9. Jūl. 2012
Dokumentu izmantošanā arvien nozīmīgāku vietu līdzās tradicionālajam dokumentu nesējam – papīram, ieņem elektroniskie dokumenti. Būtiskas izmaiņas skārušas grāmatvedības dokumentus - gan dokumentu uzskaitē, gan to saglabāšanā un izmantošanā. Palielinoties elektronisko dokumentu īpatsvaram, rodas daudz jautājumu, kā saglabāt elektroniskos un papīra dokumentus. Neatkarīgi no tā, vai tā ir valsts, pašvaldību institūcija vai privāts uzņēmums, biedrība u.c., jautājumi ir vieni un tie paši.
Dokumenti 11:38, 15. Feb. 2012
Tuvojas izskaņai 2011.gads un darba devējiem ir jāsāk domāt par jauno plānošanas periodu – 2012. gadu, un savlaicīgi tam jāgatavojas, jāaizanalizē visi nepieciešamie resursi uzņēmuma darbības nodrošināšanai un attīstībai, un tas ir attiecināms gan uz materiālajiem resursiem (izejvielas, materiāli, energoresursi, iekārtas u.c.), gan arī cilvēkresursiem (motivēts un kvalificēts personāls).
Darba laiks 13:48, 21. Nov. 2011
Turpinām š.g. 13. un 27. jūnijā aizsākto publikāciju par pilnas ražošanas pašizmaksas aprēķināšanu. Šoreiz par saistītiem produktiem un blakusproduktiem, par ražošanas izmaksu uzskaiti grāmatvedībā, kā arī piemērs izmaksu pārdalei pilnās ražošanas pašizmaksas kalkulācijā.
Finanšu vadība 10:55, 8. Jūl. 2011
Tiek aizvadīts 2010. gads, kuru kopumā var raksturot kā sarežģītu, jo reālie ienākumi lielākajai daļai cilvēku samazinājās, un tas attiecas gan uz valsts un pašvaldību iestāžu, gan arī uzņēmumu darbiniekiem. Kaut gan otro pusgadu eksperti raksturo jau pozitīvāk, jo nedaudz ir pieaudzis valsts kopprodukts, kā arī palielinās eksporta apjoms u.tml.
Darba laiks 11:40, 10. Dec. 2010
Pirms darba algu noteikšanas darba devējam ir rūpīgi jāizvērtē visi darbi (amati, profesijas), un jāizvēlas optimālākā padarītā darba uzskaites forma, lai darba procesu uzņēmumā (iestādē) organizētu tā, lai ieinteresētu visus darbiniekus strādāt operatīvi un kvalitatīvi un sasniegtu labus kopējos darba rezultātus.
Darba samaksa 14:50, 12. Aug. 2010
Uzņēmumu darba praksē nereti ir jautājums – kādos gadījumos jānoslēdz papildu vienošanās pie darba līguma, bet kādos noformējami rīkojumi? Kad rīkojums ir obligāts, un kad – izvēles dokuments?
Lietvedība 20:14, 1. Jūn. 2010
Turpinot šā gada martā aizsākto tēmu par darījumiem starp saistītām personām un šo darījumu cenu noteikšanas principiem, šī raksta mērķis ir sīkāk analizēt darījumu cenu noteikšanas metodes.
Finanšu vadība 10:01, 23. Apr. 2010
Uzsākot darbu jaunā darba vietā, vai pievienojoties reorganizācijas rezultātā citai, darbinieki nereti paši jautā pēc darba kārtības noteikumiem. Kam tad tie īsti vajadzīgi vairāk – darba devējam vai darbiniekam? Un kādas ir sekas, ja darba devējam to nav, vai aizmirsis ar tiem iepazīstināt personālu? No pieredzes varu teikt, ka žurnālus ar darbinieku parakstiem par iepazīšanos darba drošības instrukciju, ievadinstruktāžu un darba kārtības noteikumiem, Valsts darba inspekcijas darbinieki pārbaudes laikā grib redzēt vienmēr.
Personāla vadība 11:40, 18. Mar. 2010
Jau savā iepriekšējā publikācijā "Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums, tā piemērošana 2010. gadā", pieminēju vienu no darba samaksas sastāvdaļām – piemaksu. Jaunajā likumā piemaksu veidi un apmēri ir samazināti. Tomēr galvenās piemaksas, ko paredz arī Darba likums, ir saglabātas un šīs normas abos likumos ir saskaņotas. Šoreiz parunāsim par piemaksām plašākā kontekstā, vadoties no Darba likuma normām.
Darba samaksa 14:11, 12. Mar. 2010
Darba koplīgumu nozīme darba tiesiskajās attiecībās nav pietiekami novērtēta mazajos un vidējos uzņēmumos, tie ir vairāk raksturīgi lielajiem uzņēmumiem. Iespējams, ka tā pamatā ir nepietiekamas ziņas un izpratne par darba koplīgumu būtību un nozīmi sociālajā dialogā. Darbinieki atturas ierosināt darba koplīguma noslēgšanu, baidoties pasliktināt attiecības ar darba devēju vai pat zaudēt darbu, darba devēji atturas ekonomisku apsvērumu dēļ, norādot uz nespēju nodrošināt darbiniekiem plašākas sociālās garantijas, turklāt vairums sociālo partneru - darbinieku un darba devēju, to uzskata tikai par lieku formalitāti.
Lietvedība 09:27, 17. Dec. 2009
Šajā ekonomiski sarežģītajā laikā ir ievērojami palielinājies to personu skaits, kuri ierobežotu līdzekļu rezultātā nespēj vai dažkārt, izmantojot šo (krīzes) periodu, nevēlas līguma noteiktā termiņā izpildīt savas uzņemtās saistības, savlaicīgi veicot apmaksu par izmantotajiem pakalpojumiem vai iegādātajām precēm. Tā kā samaksa netiek veikta, tad tiek radīti zaudējumi un tiek apdraudēta pakalpojumu sniedzēju vai preču pārdevēju (turpmāk tekstā – kreditoru) finansiālā drošība un iespēja uzņemties jaunas saistības. Līdz ar to rodas jautājums, ko darīt gadījumā, ja parādnieks izvairās no līguma saistību izpildes, tas ir, samaksas veikšanas, un kā spēt aizsargāties no šādiem gadījumiem?
Līgumi 16:40, 23. Nov. 2009
Pastāvošajā ekonomiskajā situācijā Latvijā arvien aktuālāki ir darba strīdi un domstarpības starp darbiniekiem un darba devējiem, kas lielākoties saistīti ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Turklāt šobrīd darba strīdu izšķiršanā aizvien biežāk tiek iesaistīta Valsts darba inspekcija un tiesa, jo darbinieks un darba devējs vairs nespēj rast vienošanos savstarpējās pārrunās. Šī raksta mērķis ir norādīt būtiskākos darba līgumā iekļaujamos noteikumus, kā arī vērst uzmanību uz nozīmīgām līguma niansēm, kurām bieži vien uzmanību pievērš nevis līguma sagatavošanas procesā, bet tikai strīda karstumā.
Tiesības 12:20, 26. Okt. 2009
01.01.2010. spēkā stāsies jaunā daļa Komerclikumā (KCL), kas tiks veltīta komercdarījumu regulējumam. Pašlaik komersantiem ir dots gandrīz gads (no 07.01.2009., kad tika izsludināti grozījumi), lai pienācīgi sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām.
Komerctiesības 09:27, 1. Sep. 2009
Franšīzes izmantošanai Latvijā līdz 2009.gadam nebija speciāli izstrādātas tiesību bāzes. Franšīzes kā komercdarījuma veida speciālais normatīvais regulējums pirmo reizi Latvijā parādījās Komerclikumā ar 19.12.2008. likumu "Grozījumi Komerclikumā", papildinot Komerclikumu ar atsevišķu D daļu "Komercdarījumi".
Līgumi 13:35, 30. Jūl. 2009