Uzņēmums nomā automašīnu no auto nomas uzņēmuma, kad Latvijā ierodas valdes locekļi no citām valstīm. Automašīna parasti tiek nomāta uz ilgāku laiku, piemēram, uz 3 nedēļām. Degvielas izdevumus valdes locekļi sedz no saviem līdzekļiem, neizmantojot uzņēmuma līdzekļus. Vai šie izdevumi par auto nomu būs attiecināmi uz izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 5. Nov. 2024
Darbinieks, kuram uzņēmums apmaksā mobilā telefona ikmēneša abonēšanas maksu, dodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Vai šos izdevumus var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus un atskaitīt priekšnodokli?
Izdevumi 09:00, 20. Sep. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” sagatavoti grozījumi, precizējot attaisnotos izdevumus, par kuriem var atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Likumdošana 15:39, 19. Aug. 2024
Darbinieks dodas biznesa vakariņās ar partneriem – vai tie ir reprezentācijas izdevumi? Vai tāda ceļojuma, darba brauciena, kas notiek kopā ar sadarbības partneriem, izdevumi uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem?
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem. Šajā raksta daļā izskatām ar auto lietošanu saistītās izmaksas, kā arī reklāmas un reprezentācijas izmaksas.
Citi 06:00, 26. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Uzņēmuma darbinieki piedalās ikgadējā Latvijas talkā. Uzņēmums sagādā ūdens pudeles un dažāda veida darbarīkus, kas nepieciešami darbu veikšanai. Vai šīs izmaksas drīkst attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 09:00, 25. Apr. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” ir sagatavoti grozījumi, lai veiktu redakcionālus precizējumus un novērstu dažādas noteikumu normu interpretācijas iespējas.
Likumdošana 08:38, 13. Mai. 2024
Uzņēmuma birojs atrodas daudzdzīvokļu nama ēkā, kurā šobrīd tiek veikta ūdens cauruļu nomaiņa. Uzņēmumam jāiegādājas caurules, ko nomainīt biroja telpās, jo darbu veicējs to nenodrošina. Vai cauruļu izmaksas drīkst attiecināt uz saimniecisko darbību? Kā to iegāde norādāma grāmatvedībā?
Uzņēmumā noslēgts koplīgums, kurā paredzēts, ka darbiniekiem tiek segti ēdināšanas izdevumi 480 eiro apmērā gadā. Vai šādiem rēķiniem par darbinieku ēdināšanu var atskaitīt pievienotās vērtības nodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 11. Apr. 2024
Ģenerāluzņēmējs ir nodevis objektu pasūtītājam 2024.gada maijā. Pirms pieņemšanas-nodošanas akta parakstīšanas pasūtītājam tika iesniegta garantija par periodu no 2024.gada maija līdz 2029.gada maijam. Garantijas apdrošināšanas prēmija ir 2000 eiro. Pasūtītājs ir saņēmis un samaksājis visus būvniecības līgumā paredzētos rēķinus. Vai apdrošināšanas prēmija ir iekļaujama 2024.gada izdevumos pilnā apjomā (ievērojot līguma ienākumu saskaņošanas principu ar līguma izmaksām)? Kā pareizi attiecināt apdrošināšanas prēmijas izdevumos (civiltiesiskās atbildības, visu būvniecības risku, garantijas laika prēmijas), ja apdrošināšanas līguma darbības periods ir garāks par būvniecības līguma darbības periodu?
Izdevumi 06:00, 22. Okt. 2024
Ministra kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 8.2.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus (ja iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Vai auto nomas izdevumi, kas radušies komandējuma laikā, ir kompensējamie transporta izdevumi?
No 2024.gada 1.janvāra mācību maksa, ko darba devējs apmaksājis par darbinieka augstākās izglītības studijām, netiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī tiks atbrīvota no valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Tomēr atvieglojuma piemērošanai jāievēro vairāki noteikumi.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 4. Mar. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Oktobra rīti, kas mēdz būt miglā tīti un visai drēgni, ir īstais laiks, lai atskatītos uz "iFinanses" septembra lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 13:42, 10. Okt. 2024
Darba devējs var izmaksāt darbiniekam kompensāciju par darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa nolietošanos 0,04 eiro par katru nobraukto kilometru, bet ne vairāk kā 57 eiro mēnesī, šai kompensācijai nepiemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Uz kāda līguma pamata ir domāta šī transportlīdzekļa izmantošana? Uz patapinājuma līguma? Uz cita veida līguma? Vai arī pietiek tikai darba līgumā ierakstīt, ka darba vajadzībām lieto personisko automašīnu?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 15. Aug. 2024
Uzņēmums, kurš sniedz informācijas tehnoloģiju pakalpojumus, nosūta darbinieku komandējumā uz citu valsti. Saskaņā ar līgumu komandējuma izmaksas – ceļa izdevumus, t.sk. auto nomu un degvielu, pusdienas, – sedz sadarbības partneris, kuram attiecīgi tiek izrakstīts rēķins par izmaksu kompensāciju. Vai šajā gadījumā jāievēro Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktie ierobežojumi un jāaprēķina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Darba samaksa 06:00, 9. Jan. 2024
Tuvojoties Ziemassvētku laikam, uzņēmums iegādājas eglīti no Silvertree.lv ar piegādi uz biroju. Vai eglītes iegādes izdevumus var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 06:00, 15. Dec. 2023
Lai izglītības iestāžu pedagogiem varētu kompensēt izdevumus par transportu un dzīvojamo telpu īri, Saeima 12.septembrī konceptuāli atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Izglītības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 15:17, 13. Sep. 2024
Darbinieks strādā vairākās darba vietās, kuras piedāvā attālinātā darba izdevumu kompensēšanu. Kurš darba devējs drīkst kompensēt attālinātā darba izdevumus?
Tiesības 06:00, 11. Jan. 2024
Zemnieku saimniecība (ZS), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iegādājas mobilo telefonu 500 eiro vērtībā no cita PVN maksātāja. Darījumam piemēro PVN apgrieztā kārtībā. ZS īpašnieks iegādāto telefonu plāno daļēji izmantot arī personīgajām vajadzībām. Ņemot vērā, ka nav iespējams precīzi noteikt, cik liela daļa no telefona izmantošanas būs saistīta ar saimniecisko darbību, ZS plāno attiecināt 70% no attiecīgajiem saimnieciskās darbības izdevumiem, piemērojot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa” (likums par IIN) 11.5panta 5.punta nosacījumu. Vai par šiem izdevumiem var atskaitīt priekšnodokli?
Nodokļi 06:00, 17. Nov. 2023
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Darba devējs sedz 200 eiro darbinieka telefona iegādei. Ja darbinieks vēlas iegādāties labāku telefonu, kas maksā vairāk nekā 200 eiro, tad darbinieks var piemaksāt starpību. Vai šādā gadījumā uzņēmumam un darbiniekam rodas kādi riski? Vai darbinieka piemaksu apliek ar pievienotās vērtības nodokli?
Eiropas Savienības Tiesas izskatīšanā šobrīd ir lieta C-585/22, kurā tiek analizēts jautājums par to, vai Nīderlandē reģistrētai komercsabiedrībai ir tiesības procentus, kas aprēķināti par saņemto aizdevumu, uzskatīt par saimnieciskās darbības izmaksām, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli. Apskatām lietu!
Nodokļi 06:00, 28. Jūn. 2024
No uzņēmuma bankas kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Banka ir informēta par šo gadījumu, bet atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi Smart-ID pirmo maksājumu apstiprinājuma kodu. Vai pazaudēto naudu var atzīt kā izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Uzņēmums pieņēma darbā ārzemnieku, kam tika noformēta darba vīza tajā brīdi, kad darbinieks vēl nebija ieradies Latvijā. Lai noformētu darba vīzai nepieciešamos dokumentus, darba devējs devās uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Dokumentu noformēšanas procesā bija jāiesniedz arī dzīves vietas īres līgums, kas radīja darba devējam netiešu pienākumu nodrošināt darbinieku ar dzīves vietu. Vai izdevumi par dzīves vietu uzskatāmi par nesaimnieciskiem izdevumiem, kas apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?
Uzņēmums iegādājas “Venden” dzeramo ūdeni birojam. Vai šie ir saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumi? Vai tos var attiecināt pilnā apmērā uz izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 24. Okt. 2023
Lai īstenotu mērķētu atbalstu tām Latvijas mājsaimniecībām, kurām ir būtiski pieauguši hipotekārā kredīta maksājumi, viens no iespējamajiem risinājumiem ir kredītprocentu maksājumu iekļaušana iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) attaisnotajos izdevumos uz terminētu laiku - 2023. un 2024.gadu, teikts Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajā vēstules projektā.
Svarīgi 16:32, 25. Sep. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar tabakas un alkohola mazumtirdzniecību. Tiek rīkots divu dienu pasākums, kuru apmeklēs tikai aicināti klienti un sadarbības partneri. Pasākuma mērķis ir iepazīstināt ar jaunākajām precēm un veikt to degustāciju. Pasākuma rīkošanai tiek nomātas telpas, dažāda veida aprīkojums, pasūtīts ēdiens, pieaicināts pasākuma vadītājs. Pasākumā paredzēti konkursi un balvas. Dažiem viesiem tiek apmaksāta viesnīca. Vai šos izdevumus var tieši attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus vai tomēr tie ir reprezentācijas izdevumi?
Uzņēmumam, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, pieder privāta teritorija, kurai ir uzlikta sēta. To apsargā apsardzes kompānija, bet papildus apsardzei teritoriju apsargā arī suns, kuram tiek pirkta barība, veiktas pārbaudes pie veterinārārsta. Vai uzņēmums šādus izdevumus var definēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un par tiem atskaitīt priekšnodokli?
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana reprezentatīvajiem automobiļiem”, kurā skaidroti izdevumu, kas saistīti ar reprezentatīvo automobili, iekļaušanas uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē aspekti.
VID informācija 10:14, 15. Mar. 2024
2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN), kas paredz neapliekamās darba devēja kompensācijas par darbinieka izdevumiem, kas rodas, veicot attālināto darbu.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Feb. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Aizvien biežāk uzņēmumi lemj par labu tieši elektroauto iegādei, tādējādi kļūstot draudzīgāki videi. Lai arī šāda prakse kļūst ar vien populārāka, normatīvajos aktos vēl joprojām nav precizēti nosacījumi, kas attiektos tieši uz elektroauto. Līdz ar to uzņēmumu ienākumu nodokļa piemērošana dažādiem, ar elektroauto saistītiem izdevumiem notiek līdzīgi kā citiem Uzņēmumu ienākumu nodokļa likumā paredzētajiem auto – uz elektroauto ir attiecināmas tādas pašas nodokļu un grāmatvedības normatīvo aktu prasības kā uz parastajiem auto.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Jūn. 2023
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
Fiziska persona, kas nav reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, vēlas izīrēt savu dzīvokli platformās Booking.com un Airbnb.com. Vai tā drīkst nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēja, bet izmantot tā saukto paziņoto saimniecisko darbību, kad no ieņēmumiem maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā? Vai ir pienākums kļūt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, ja tiek saņemti pakalpojumi no citas Eiropas Savienības dalībvalsts uzņēmuma (Booking.com), ja ir atļauta paziņotā saimnieciskā darbība? Ja ir jākļūst par PVN maksātāju, vai IIN no dzīvokļa izīrēšanas ieņēmumiem aprēķina un maksā no summas ar PVN? Vai ir tiesības atskaitīt priekšnodokli par izdevumiem, kas saistīti ar dzīvokļa izīrēšanas ieņēmumu gūšanu?
Nodokļi 09:00, 1. Nov. 2024
Uzņēmuma vadība iegādājas apģērbu un dažādus aksesuārus (kaklasaites, jostas, rokas pulksteņus), kas nav nepieciešams darba vajadzībām. Iegādes izdevumi nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem – kā izdevumus, kas nepieciešami uzņēmuma tēla veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī?
Izdevumi 06:00, 21. Apr. 2023
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Grāmatvedība 06:00, 24. Sep. 2024
Valdes loceklim, kas nebija darba attiecībās ar uzņēmumu, bet izmantoja uzņēmuma karti, pirms 3 gadiem izveidojies avansa norēķina parāds. Šobrīd bijušais valdes loceklis vairs nav sasniedzams. Kā norakstīt izveidojušos parādu? Vai šim parādām jāpiemēro darbaspēka nodokļi, lai to varētu norakstīt?
Avansa norēķini 09:00, 8. Nov. 2024
2024.gada vasarā Administratīvā rajona tiesa izskatīja nodokļu strīdu par personas pienākumu samaksāt budžetā kapitāla pieauguma nodokli par ienākumu no pārdotā nekustamā īpašuma. Apskatām spriedumā paustās atziņas.
Nodokļi 06:00, 8. Nov. 2024
Ja uzņēmumā ir transportlīdzeklis, pareizi jāaizpilda dokumentācija un jāuzskaita degvielas patēriņš. Tas pats jāievēro arī tad, ja uzņēmums lieto elektromobili. Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektromobilis uzņēmumā – elektroenerģijas uzskaite un dokumentācija”, kurā skaidro, kā uzskaitīt patērēto elektroenerģiju un sakārtot dokumentāciju.
VID informācija 13:00, 14. Nov. 2024
Lai noteiktu pienākumu Latvijā reģistrētām kredītiestādēm, kā arī citu valstu kredītiestāžu filiālēm veikt solidaritātes iemaksas valsts budžetā, 2024.gada 30.oktobrī konceptuāli atbalstīts Solidaritātes iemaksu likums. Likumprojekts saistīts ar 2025.gada valsts budžetu, informē Saeima.
Likumdošana 11:22, 31. Okt. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Solidaritātes nodokļa (SN) aprēķināšanas un nomaksas specifiskā kārtība bieži rada jautājumus par tā saistību ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šādas neskaidrības var izraisīt domstarpības ar nodokļu administrāciju vai pat novest līdz tiesvedībai. Apskatām Senāta spriedumu par SN maksātāja prasību atmaksāt IIN, kas, veicot SN maksājumus Latvijā, iespējams, bija samaksāts nepamatoti.
Nodokļi 06:00, 13. Nov. 2024
2024.gada 17.oktobrī par 25 bāzes punktiempazeminātas trīs galvenās Eiropas Centrālās bankas (ECB) procentu likmes. Konkrētāk, tika pieņemts lēmums pazemināt noguldījumu iespējas procentu likmi – likmi, ar kuras palīdzību tā nosaka monetārās politikas nostājas virzību, informē ECB.
Svarīgi 09:54, 18. Okt. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 10:54, 4. Nov. 2024
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atteicās atmaksāt personai pievienotās vērtības nodokli (PVN), argumentējot, ka nav pierādījumu, ka buru jahta, kuru uzņēmums iegādājās, būtu saistīta ar saimniecisko darbību. Persona apstrīdēja šo VID lēmumu, norādot, ka jahta bija iegādāta, lai nodrošinātu ar PVN apliekamus darījumus nākamajā sezonā.
Nodokļi 09:00, 17. Okt. 2024
Kā zināms, daļai no uzņēmumiem ilgtspējas ziņojums kā vadības ziņojuma sastāvdaļa būs obligāts jau 2025.gadā. Tāpēc rodas jautājums – vai uzņēmumiem ilgtspējas ziņojumos jāsniedz informācija arī par nodokļiem?
Citi 06:00, 6. Nov. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Izdevumi 06:00, 18. Sep. 2024
Lauksaimniecības uzņēmumam 2024.gada jūlijā ir radušies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Uzņēmums 2024.gada 20.maijā ir saņēmis lēmumu par lauksaimniecības atbalsta maksājumiem – subsīdijām. Vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi var samazināt par 50% no subsīdiju summas, iesniedzot UIN deklarāciju par jūliju? Papildus uzņēmumam ir neizmantotā peļņa uz 2017.gadu. Vai var izmantot atlaidi par subsīdijām 2024.gada jūlija UIN deklarācijā nesaimnieciskiem izdevumiem, ja ir neizmantota nesadalītā peļņa uz 2017.gada beigām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 27. Sep. 2024
Uzņēmums izmanto grupas kontu jeb cashpool, kas nodrošina naudas līdzekļu konsolidēšanu grupas mātes uzņēmuma kontā ārzemju bankā. Konta īpašnieks – grupas mātes uzņēmums. Naudas līdzekļi, kuri pārsniedz noteikto konta limitu, tiek pārskaitīti grupas kontā vai otrādi, atgriezti vai maksāti avansā, ja konta atlikums nesasniedz limitu. Lai paātrinātu norēķinus grupas ietvaros un minimizētu bankas komisiju izdevumus, korporācijas finanšu vadība plāno ievest netting procesu, kas nozīmē, ka nauda no grupas debitoriem netiks ieskaitīta kontā, bet reizi mēnesī veikti attiecīgi grāmatojumi iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz apmaksājamo rēķinu sarakstiem. Debitoru parādi tiek pārgrāmatoti cashpool kontā. Kādi nodokļu riski var iestāties?
Citi 06:00, 17. Sep. 2024
Uzņēmuma darbinieks iegādājies degvielu automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, izmantojot skaidru naudu. Ar degvielas pārdevēju nav noslēgts sadarbības līgums, un uzņēmumam nav izsniegta degvielas karte, līdz ar to netiek saņemts kopsavilkums par iepriekšējā periodā iegādāto degvielu. Vai čeks virs 30 eiro, kas izsniegts automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, ir derīgs pievienotās vērtības nodokļa atskaitīšanai?
Dokumenti 06:00, 8. Okt. 2024
2024.gada 10.oktobrī izdoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” un 2024.gada 11.oktobrī publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis.
VID informācija 16:12, 14. Okt. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Lietuva pieņēmusi grozījumus likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli", kas paredz, ka no 2025.gada 1.janvāra uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) standarta likme būs 16%, esošās likmes – 15% – vietā.
Likumdošana 09:59, 26. Sep. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina (čeka), kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku (pārdevējs vai arī pats uzņēmums)?
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Citi 06:00, 25. Sep. 2024
Preču piegādei vai pakalpojuma sniegšanai bez atlīdzības ir jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Bet kā noteikt šādu bez atlīdzības nodotu aktīvu vērtību? Atbildes meklējamas Eiropas Savienības Tiesas spriedumā.
Nodokļi 06:00, 2. Okt. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Grozījumu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" saskaņošanas termiņš beidzās 1.oktobrī, bet likuma stāšanās spēkā laiks paredzēts nemainīgs – 2025.gada 1.janvāris. Kādi grozījumi gaidāmi attiecibā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu?
Likumdošana 11:14, 4. Okt. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:00, 2. Okt. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Lai ieviestu skaidrību speciālo reisu izmantošanas jomā un vienlaikus pildītu arī Ģenerālprokuratūras doto uzdevumu, Valsts kanceleja izstrādājusi grozījumus attiecīgajā regulējumā un nodod tos sabiedriskajai apspriešanai no 30.septembra līdz 13.oktobrim, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 15:42, 30. Sep. 2024
Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi un saskaņošanai virza grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ar grozījumiem tiek pārskatīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes un neapliekamā minimuma sistēma, informē FM.
Likumdošana 11:55, 27. Sep. 2024
Bieži nākas dzirdēt un lasīt, ka konkrētās jomas eksperti atsaucas uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) materiāliem, norādot – ja VID tā ir noteicis, tad tas tā arī ir. Tomēr – cik saistoši ir šie materiāli? Un vai uzņēmumi tomēr var darīt pēc savas izpratnes, ja viņu viedoklis atšķiras no VID skaidrotā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 30. Sep. 2024
Latvijas Banka (LB) izdevusi jaunus noteikumus, kas paredz finanšu tirgus dalībnieku klientu riska noteikšanas, izpētes, padziļinātas izpētes un informācijas tehnoloģiju risinājumu nodrošināšanas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas un sankciju risku pārvaldības jomā, informē LB.
Likumdošana 13:51, 19. Sep. 2024
Šajā rakstā tiks analizēts Administratīvās rajona tiesas 2024.gada 12.februāra spriedums lietā A42-00025-24/37, kurā Valsts ieņēmumu dienests apšaubīja starp saistītiem uzņēmumiem veiktos pakalpojumus un atzina grāmatvedības dokumentus par neatbilstoši noformētiem, kā rezultātā uzņēmumam tika noteikta soda nauda vairāk nekā 5 milj. eiro apmērā.
Saistību tiesības 06:00, 11. Okt. 2024
2024.gada 8.oktobrī Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas vērsti uz darbaspēka nodokļu sloga samazinājumu. Pārskatītas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:31, 9. Okt. 2024
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Uzņēmuma valdes loceklis devās 15 dienu komandējumā uz Franciju. Komandējuma laikā radās viesnīcas izdevumi 4650 eiro apmērā, kas pārsniedz pieņemto diennakts izdevumu normu (250 eiro/dienā) par 900 eiro, dienas naudas izdevumi – 900 eiro, citi ar komandējumu saistīti izdevumi (autonoma, autostāvvietas) – 1580 eiro. Kurus no šiem izdevumiem uzņēmums drīkst kompensēt? Vai veidojas pārsnieguma summa par kuru jāmaksā nodoklis?
Darba samaksa 06:00, 2. Nov. 2023
Līdz ar jauno mācību gadu atsākas arī dažādi bērnu un jauniešu pulciņi un interešu nodarbības. Tie ir izdevumi, par kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, saglabājot maksājumus apliecinošos dokumentus – čekus, kvītis, internetbankas izdrukas.
VID informācija 10:16, 5. Sep. 2024
Uzņēmums, kas atrodas un veic kuģu remontdarbus Rīgā, reizēm tos ilgstoši veic arī citās Latvijas pilsētās, tāpēc strādniekiem nav iespējams katru dienu atgriezties mājās. Remontdarbu projekta vadītajam tiek nodrošināta viesnīca, pārējiem strādniekiem – īres dzīvoklis. Vai nakšņošanas izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 28. Feb. 2023
Uzņēmumam ir elektroauto, kas tiek uzlādēts mājās. Šajā adresē ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese. Sanāk, ka tiek lietots transportlīdzeklis, bet nav izdevumu par elektroenerģiju. Vai šādā situācijā var rasties nodokļu riski?
Laikā, kad līdz ar starpbanku aizņēmumu likmes EURIBOR paaugsināšanos tiek palielināti arī kredītu procenti, aktualizējas jautājums – kā piemērot procentu likumi aizdevumiem darījumos ar saistītajām personām? Kura šobrīd ir tirgus cenai atbilstoša likme?
Klausies
Saistītās personas
06:00, 20. Sep. 2023
Vai darbiniekam piešķirtā atlaide uzņēmuma produktam ir darbinieka gūtais labums? Vai tas uzskatāms par labumu, ja uzņēmums šādu atlaidi piedāvā arī saviem klientiem?
Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Birojā atskan telefona zvans. Klausulē kādas sievietes balss, kura stāsta, ka viņai pieder komercsabiedrība, kura šobrīd veic dzīvojamās mājas būvniecību ar mērķi to tālāk izīrēt... “Izīrēt vai iznomāt?” pārtraucu es… “Izīrēt!” atbild viņa. “Īstermiņā vai ilgtermiņā?” jautāju es. “Kāda šķirba? Ilgtermiņā!” atcērt viņa. “Šķirba – VID uzrēķina summā,” atbildu viņai.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 28. Aug. 2024
Pirmajiem 10 lielajiem uzņēmumiem būs jāsniedz pārbaudītie ilgtspējas ziņojumi jau par 2024.gadu atbilstoši Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartiem, savukārt revidentiem – tas jāpārbauda. Patlaban tiek gatavotas pagaidu ilgtspējas ziņojuma pārbaudes vadlīnijas, lai nodrošinātu vienotu izpratni par to, kas un kā jāpārbauda.
Saimnieciskā darbība 06:00, 2. Sep. 2024
Mākslīgais intelekts (MI) jau šobrīd ir pārāks par cilvēku daudzējādā ziņā, un tā attīstība notiek stabili un nepārtraukti eksponenciālā ātrumā, un tā apstāšanās nav gaidāma. Kā viens no nozīmīgākajiem MI pielietojumiem ir mērķtiecīga datu vākšana un analīze, kas ļauj daudzu operāciju izpildi uzticēt tehnoloģijām, padarot datu apstrādi efektīvāku un precīzāku. Kā, izmantojot MI, mērķtiecīgi vākt un analizēt datus?
Finanšu vadība 06:00, 23. Aug. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Sabiedriskā labuma organizāciju gada pārskatos biežāk pieļautās kļūdas", kurā apkopotas biežāk pieļautās kļūdas gada pārskatos, ko iesniedz sabiedriskā labuma organizācijas.
VID informācija 14:14, 10. Sep. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Vai autoskolas instruktors, kas ir pašnodarbinātā persona, izdevumos drīkst norakstīt degvielas izdevumus 100% apmērā? Vai ir nepieciešamas ceļazīmes vai maršruta lapas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 28. Sep. 2023
Lai palielinātu skaidras naudas plūsmas caurskatāmību, rezultātā fokusējot uzmanību uz regulāru liela apjoma skaidras naudas izmantošanu, kas palīdzētu atklāt nelegālas izcelsmes skaidras naudas darījumus, Finanšu ministrija ir izstrādājusi un 20.augustā nodevusi publiskai apspriedei grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Likumdošana 11:12, 28. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noslēgusies saskaņošana ministrijās plānotajiem grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā, apskatām galvenās izmaiņas, kas gaidāmas.
Likumdošana 09:29, 10. Sep. 2024
Pašnodarbināta persona saņem autoratlīdzību kā mantinieks. Kā saņemto autoratlīdzību norādīt deklarācijā? Kādi nodokļi jāmaksā? Vai pašnodarbinātais vispār drīkst saņemt šādu atlīdzību?
Gada deklarācija 09:00, 13. Sep. 2024
Noslēdzot rakstu sēriju par ārvalstīs gūtā ienākuma deklarēšanu, apskatām, kā šādi ienākumi ir jānorāda gada ienākumu deklarācijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 6. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:38, 2. Sep. 2024
Līdz šī gada 30.septembrim iedzīvotāji tiek aicināti paziņot Valsts ieņēmumu dienestam, ka vēlas saņemt nodokļa pārmaksu automātiski, bez gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas.
VID informācija 09:16, 10. Sep. 2024
Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Grāmatvedība 06:00, 3. Sep. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Kurām ar autotransporta iegādi saistītām izmaksām drīkst atskaitīt priekšnodokli 100% apmērā? Piemēram, automašīnas reģistrācijas izdevumi, muitas un sertificēšanas izmaksas (ja auto ievests no trešās valsts, piemēram, Amerikas Savienotajām Valstīm)?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Aug. 2024
Katrs vadītājs savā karjerā vismaz pāris reižu ieviesis kādu finanšu vadības sistēmu, kas uzņēmumā pārvalda ienākumus, izdevumus un pamatlīdzekļus (piemēram, “Horizon”, “Oracle E-Business Suite”, “SAP”, “Microsoft Dynamics 365”). Ņemot vērā, ka sistēmu piedāvājums ir visai plašs, tad var rasties situācija, ka uzņēmums finanšu vadībai izmanto pat vairākas sistēmas. Kā gudri pārvaldīt finanšu sistēmu ieviešanas procesu? Kādi nosacījumi jāievēro?
Finanšu vadība 06:00, 26. Jūl. 2024
Saņemtajā kases čekā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, kas noteikta Pievienotās vērtības nodokļa likuma 125.panta 1.daļā. Vai šāds čeks uzskatāms par nodokļa rēķinu? Vai šāds čeks sniedz iespēju atskaitīt priekšnodokli? Vai, saņemot šādu čeku restorānā par reprezentācijas izdevumiem 540 eiro apmērā, ir iespējams atskaitīt priekšnodokli?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:00, 26. Jūl. 2024
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
Kultūras ministrija (KM), sagatavojot informatīvo ziņojumu, secinājusi, ka pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme grāmatniecības un mediju nozarei sniegusi iespēju pārvarēt inflāciju un palielināt grāmatu un periodikas izdevumu pieejamību lasītājiem, informē KM.
Svarīgi 12:06, 14. Aug. 2024
Kā grāmatot 2023.gada janvārī saņemto rēķinu no revidenta par 2022.gada pārskata revīziju?
Grāmatvedība 06:00, 23. Feb. 2023
Senāts 26.jūlijā izskatīja lietu, kurā tika skaidrots, vai persona, kas nodarbojas ar videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidošanu un straumēšanu, saņemot brīvprātīgus maksājumus no tiešraižu skatītājiem, gūst ar nodokli apliekamus ienākumus.
Svarīgi 15:32, 29. Jūl. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā noteikts, ka komersants nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), ja tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Bet kā ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Feb. 2023
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu.
Citi 06:00, 19. Jūl. 2024
Saimniecība vasarā gūst ienākumus no smiltsērkšķu audzēšanas, bet pārējā periodā – no malkas vai šķeldas pārdošanas. Sociālās iemaksas tiek aprēķinātas no konkrētā mēneša ienākuma. Kārtojot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu, tiek izmantota 21.aile “Proporcionāli sadalāmie izdevumi”. Vai mēnesī, kurā nav lauksaimniecības ieņēmumu, bet ir ieņēmumi no cita saimnieciskās darbības veida, pie izdevumiem drīkst ieskaitīt visus šī mēneša proporcionālos izdevumus?
Grāmatvedība 09:00, 25. Jūn. 2024
Saimnieciskās darbības veicējs, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, bet nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Pamatlīdzeklim tiek veikts kapitālais remonts (degvielas sistēmas remonts un detaļu nomaiņa). Kāda būs pamatlīdzekļa atlikusī vērtība un nolietojums gadā un cik gadus nolietojums jāturpina rēķināt pēc lineārās un degresīvā metodes, ja situācija ir šāda: traktors “A” iegādāts 2018.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā; traktors “B” iegādāts 2022.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā?
Grāmatvedība 06:00, 25. Jūl. 2024
Deriskēšana jeb de-risking ir parādība, kad finanšu tirgus dalībnieki pārtrauc vai ierobežo darījuma attiecības ar klientiem vai noteiktām klientu kategorijām, lai izvairītos no riska uzņemšanās, nevis, lai risku atbilstoši pārvaldītu. Šis nav tikai Latvijas fenomens – problēma identificēta arī starptautiskā un reģionālā līmenī.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2024
Uzņēmums nomā biroja un noliktavas telpas no cita Latvijas uzņēmuma. Šīm telpām ir nepieciešams kapitālais remonts. Telpu īpašnieks līdzekļu trūkuma dēļ remontu neplāno veikt. Vai uzņēmums, kas nomā telpas, var veikt šo telpu – nomātā pamatlīdzekļa - remontu? Kā šādus izdevumus uzrādīt grāmatvedībā?
Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Atbildi uz šo jautājumu sniedza zvērināta revidente Modrīte Johansone (Vai nepārtraukta avansa izsniegšana ir pārkāpums? iFinanses, 17.06.2024.), bet šoreiz ir iespēja uzzināt, kā šāda situācija tiek vērtēta no juristu redzes punkta.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Aug. 2024
Biedrība saviem ilggadējiem biedriem vēlas noorganizēt pasākumu. Organizējot pasākumu, rodas būtiskas izmaksas, kas saistītas ar telpu nomu, ēdināšanas pakalpojumiem un nelielu dāvanu iegādi biedriem. Vai šādus izdevumus var iekļaut biedrības izdevumos, un vai šie izdevumi tiek aplikti ar nodokļiem?
Izdevumi 06:00, 10. Jan. 2023
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Uzņēmumam pieder automašīnas, par kurām tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Ir noformētas degvielas kartes ar limitiem, kas tiek izsniegtas atbildīgajām personām. Kā rīkoties, ja darbinieks ir pārtērējis uzņēmuma saimnieciskām darbībām noteikto degvielas limitu? Vai papildus jāmaksā vēl kādi nodokļi?
Izdevumi 06:00, 4. Jūl. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
2024.gada 20.jūnijā oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” ir publicēts Lielu uzņēmumu grupu globāla minimāla nodokļu līmeņa nodrošināšanas likums, kas stājas spēkā 2024.gada 21.jūnijā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:36, 21. Jūn. 2024
Uzņēmums “A”, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, saņem rēķinu no uzņēmuma “B”, kas arī ir reģistrēts PVN maksātājs, par preču piegādi no Polijas. Rēķinā norādītā summa ir 1000 Polijas zloti. “A” bankas kontā uzrādās, ka ir ienākuši 1000 Polijas zloti, kas tālāk nonākuši “B” norēķinu kontā. Bankas konvertācijā uzrādās, ka 1 Polijas zlots ir 4,099 eiro, proti, 243,96 eiro. Kā grāmatot saņemto rēķinu un bankas darījumus? Kurā datumā skatās valūtas kursu?
Grāmatvedība 16:03, 10. Jūl. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Uzņēmums piedāvā saviem darbiniekiem iespēju piedalīties ikgadējā Rīgas maratonā, sedzot gan dalības maksu, gan vienota stila tērpu iegādi darbiniekiem, kas pārstāvēs uzņēmumu. Vai šie izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi? Kā tos pareizi grāmatot? Vai pastāv kāda atšķirība, vai tiek segtas izmaksas par pieciem vai 100 darbiniekiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 23. Mai. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 11:40, 4. Jūl. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu “Nodokļi ārvalstu vēstniecībās Latvijā nodarbinātām personām”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību ārvalstu diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās Latvijā nodarbinātu fizisko personu – rezidentu – ienākumam no algota darba.
VID informācija 15:27, 4. Jūl. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 13:01, 5. Jūl. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Sākot no 1.jūlija, biedrību un nodibinājumu darbības jomas ierakstīšana biedrību un nodibinājumu reģistrā būs obligāta. Pēc darbības jomas ierakstīšanas reģistrā tā kļūs publiski pieejama ikvienam Uzņēmumu reģistra (UR) informācijas resursos, informē UR.
Likumdošana 08:53, 26. Jūn. 2024
Kā grāmatot depozīta maksu, kuru uzņēmums:
• ir samaksājis, bet nevēlas atgūt;
• ir samaksājis un vēlas atgūt, nododot tukšo depozīta iepakojumu?
Grāmatvedība 06:00, 18. Jūn. 2024
Uzņēmums, kuram ir licence alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai, plāno aizvest preci (alkoholiskos dzērienus) degustācijas vajadzībām klientam, kuram ir mazumtirdzniecības licence. Kā šo darījumu korekti noformēt grāmatvedībā?
Dokumenti 06:00, 20. Jūn. 2024
Vai pašnodarbinātajam jāiesniedz ziņojums, ja nav ienākumu, jo peļņa ir nosegusi izmaksas, kas radās, uzsākot saimniecisko darbību?
Klausies
Grāmatvedība
09:00, 21. Jūn. 2024
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Satversmes tiesā 2024.gada 19.jūnijā ierosinātas divas lietas pēc patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju pieteikumiem par uzņēmumu ienākuma nodokļa piemaksas veikšanas pienākumu, kā arī tās aprēķināšanas kārtību.
Svarīgi 13:42, 21. Jūn. 2024
2024.gada 18.jūnijā ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām”, kas maina pievienotās vērtības nodokļa maksātāja reģistrācijas slieksni, lai tas būtu atbilstošs Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajam.
VID informācija 09:36, 25. Jūn. 2024
Darba devējs darbinieka labā veic dzīvības apdrošināšanu ar vai bez līdzekļu uzkrājuma. Kā zināms, dzīvības apdrošināšanas līguma darbības termiņš nedrīkst būt īsāks par 10 gadiem. Kas notiek ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumu, ko piemēro 10% no bruto ienākuma, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības, pirms iestājas apdrošināšanas līgumā noteiktais 10 gadu termiņš? Vai tas paliek spēkā? Vai arī darba devēja iemaksu daļa kļūst apliekama? Par kādu periodu – vai jau no pirmā gada?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 5. Jūl. 2024
Sabiedrībai pieder brīvdienu māja, kurā tiek sniegti izmitināšanas pakalpojumi tūristiem. Lai pakalpojumus pilnveidotu, paplašinātu un attīstītu, sabiedrības vadība brauc uz citiem viesu namiem, lai izpētītu konkurenci. Sabiedrība saņem rēķinus par izmitināšanu viesnīcās. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 29. Nov. 2022
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Konts ārvalstīs – vai priekšrocība? Kā veikt virsgrāmatas eksprespārbaudi? Vai grāmatvedis citiem grupas uzņēmumiem ir NIL likuma subjekts? Kā saglabāt darba instruktāžas e-vidē? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 6. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja; grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstā. ZS saņem aizdevumu no citas ZS, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājas. Aizdevums ir bezprocentu. Vai ZS IIN maksātājai ir pienākums deklarēt šo aizdevumu un maksāt kādus nodokļus? Un, vai šāds pienākums ir tad, ja aizdevums tiek izsniegts otrādi? Viena ZS pieder dēlam, bet otra – tēvam.
Tiesības 09:00, 15. Jūn. 2023
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P005-17/17.13/114346, kurā skaidrots, vai nerezidentam ir pienākums iesniegt transfertcenu dokumentāciju par darījumiem ar pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā. Analizējam uzziņu!
Saistītās personas 06:00, 23. Mai. 2024
Bijušais sabiedrības īpašnieks ieguldījis skaidru naudu uzņēmuma attīstībai laika periodā no 1997.gada līdz 2010.gadam, kas tika iegrāmatota uzņēmuma kasē, kā pamatojumu norādot aizdevuma līgumu. Jaunais sabiedrības īpašnieks arī ir ieguldījis kasē naudu no 2010.gada līdz šodienai. Vai par šo kopējo summu var palielināt sabiedrības pamatkapitālu? Ja var, tad kādi dokumenti būtu vajadzīgi, lai to pamatotu? Vai pietiek ar aizdevuma līgumiem un kases ieņēmuma orderiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Jūl. 2023
Publiskai apspriešanai Tiesību aktu projektu portālā iesniegti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas un precizējumi, kas vienlaikus vērsti uz to, lai atvieglotu nokavējuma naudas aprēķināšanu gan nodokļu maksātājiem, gan administrācijai, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:18, 5. Jūn. 2024
Garāžu kooperatīvā sabiedrība, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saņem biedru naudu no biedriem, lai uzturētu un attīstītu garāžu kooperatīvu. Biedru nauda netiek aplikta ar PVN. Papildus tiek veikta arī garāžu iznomāšana, kurai tiek piemērots PVN. Iznomātas tiek apmēram 15% no kooperatīva garāžām, pārējās garāžas ir biedru lietošanā (pajas) vai īpašumā (privatizētas). Ieņēmumi no iznomāšanas veido mazāko ieņēmumu daļu. Garāžu uzturēšanai un remontdarbiem saņemti materiāli un pakalpojumi, kas ir ar PVN apliekami darījumi.
• Vai kooperatīvs var pilnā mērā atskaitīt PVN, kas norādīts saņemtajos rēķinos, vai arī tomēr jārēķina atskaitāmā priekšnodokļa proporcija?
• Ja jārēķina proporcija, vai korekti būtu to rēķināt tikai par 1 mēnesi, ņemot vērā, ka biedru naudas rēķini tiek izrakstīti vienu reizi gadā konkrētā mēnesī?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:00, 31. Mai. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Atbilstoši Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksmēs izteiktajiem viedokļiem un priekšlikumiem, ir izstrādāts dabas resursu nodokļa, klimata nodokļu un pievienotās vērtības nodokļa esošās situācijas novērtējums un priekšlikumi, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 13:23, 14. Jūn. 2024
Tiem iedzīvotājiem, kam gada ienākumu deklarācija par 2023.gadu ir jāiesniedz obligāti, tas ir jāizdara līdz 2024.gada 3.jūnijam vai 1.jūlijam – atkarībā no kopējiem ienākumiem pagājušajā gadā.
VID informācija 11:04, 30. Mai. 2024
Satversmes tiesa atzina par Satversmei atbilstošām normas, kas nosaka pienākumu maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no izložu un azartspēļu laimestiem.
Svarīgi 13:33, 14. Jūn. 2024
Ja kādam Latvijas rezidentam – fiziskai personai – pieder daļas kādā Krievijas uzņēmumā, tad tam var rasties pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no Krievijas uzņēmuma peļņas, pat ja tas peļņu nav sadalījis dividendēs un izmaksājis šai personai Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no ieguldījumu zelta un dārgmetālu pārdošanas”, kurā skaidrots, kas tiek uzskatīts par ieguldījumiem zeltā un dārgmetālos un kas jāatceras, kad tie tiek pārdoti.
VID informācija 09:38, 15. Mai. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Vai izdevumus par bērna dalību izglītojošā nometnē drīkst iekļaut gada ienākumu deklarācijas attaisnotajos izdevumos, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu, gadījumā, ja nometnes rīkotājam nav izsniegta izglītības iestāžu vai interešu izglītības licence?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no jūrnieku, kuri nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, ienākumiem”, kurā skaidrots, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) šādiem ienākumiem.
VID informācija 15:47, 18. Apr. 2024
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Sadarbības partneris veicis pasūtījuma apmaksu Amerikas Savienoto Valstu dolāros. Uzņēmumā visa samaksa parasti notiek eiro valūtā. Kā grāmatot šo samaksu? Vai jāveic valūtas pārrēķins pēc konkrēta valūtas kursa?
Nauda 09:00, 14. Mai. 2024
Uzņēmums nosūta darbinieku vairāku dienu komandējumā ar nakšņošanu. Vai uzņēmumam obligāti jāiekļaujas komandējumiem noteiktajās viesnīcu un dienas naudas normās?
Tiesības 06:00, 11. Jūl. 2023
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Šī gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot, ka neapliekamo minimumu un atvieglojumus piemēros arī tām personām, kas papildus gūst ienākumus arī kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji.
Mikronodoklis 06:00, 19. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no saistību samazināšanas vai dzēšanas”, kurā skaidrots, kuros gadījumos šos ienākumus apliek ar nodokli.
VID informācija 15:09, 18. Apr. 2024
Kopš jaunās kārtības ieviešanas nodokļu administrēšanā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas no uzņēmumiem, kas pauž neizpratni par to, kur ir robeža starp Valsts ieņēmumu dienesta īstenoto informācijas iegūšanu un nodokļu kontroli vai auditu? Tāpēc apskatīsim informācijas iegūšanas kā nodokļu administrēšanas posma tiesiskos aspektus.
Finanšu vadība 06:00, 17. Apr. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
No 2024.gada 1.maija noteikta 0% muitas nodokļa likme atsevišķām Amerikas Savienoto Valstu (ASV) precēm, ko nosaka regula 2024/1239, ar ko groza regulu 2018/196 par papildu muitas nodokļiem dažu tādu preču importam, kuru izcelsme ir ASV.
VID informācija 11:24, 30. Apr. 2024
Ar 2026.gada 1.janvāri spēku zaudēs likums "Par Valsts ieņēmumu dienestu" un stāsies spēkā jaunais Valsts ieņēmumu dienesta likums, kurā būs noteikti tikai būtiskākie ar iestādes darbību saistītie aspekti. Tādēļ ir izstrādāti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, lai pārņemtu tās ierēdņu tiesības, kas ir saistītas ar nodokļu administrēšanu.
Likumdošana 13:39, 3. Mai. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Lai stiprinātu Eiropas Savienības instrumentus cīņai pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un teroristu finansēšanu, 2024.gada 24.aprīlī apstiprināts jauns tiesību aktu kopumu, informē Eiropas Parlaments.
Likumdošana 15:43, 25. Apr. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iegādājās īpašumu, kas sastāv no dzīvokļa un zemes domājamās daļas. Vai īpašuma iegādes izmaksās jāiekļauj notāra pakalpojumi, zemes nodoklis un valsts nodeva? Vai nolietojuma aprēķinā atsevišķi izdala zemes un ēkas vērtību?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 23. Apr. 2024
Zemnieku saimniecība, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, nopērk jaunlopu 100 eiro vērtībā un visu atlikušo gadu to baro un audzē. Vai saimniecībai ir tiesības gada beigās novērtēt jaunlopu krājumos zemākajā tirgus cenā, kas būtu atbilstoša dzīvnieka vecumam un svaram?
Grāmatvedība 09:00, 19. Apr. 2024
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023