Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu.
Pašnodarbinātais, kurš kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, audzē gaļas liellopus. Pārdodot lopus uzņēmumiem, pašnodarbinātais sagatavo pavadzīmi, ko paraksta preču izsniegšanas vietā. Pavadzīme ar šofera starpniecību tiek nogādāta uzņēmumu atbildīgajām personām, kur to paraksta otra puse. Pašnodarbinātais abpusēji parakstītu pavadzīmi saņem e-pastā, līdz ar to nav pieejams pavadzīmes oriģināls. Vai pavadzīme e-pastā būs derīga gan kā attaisnojuma, gan kā preču piegādes dokuments pašnodarbinātā grāmatvedībā? Vai pavadzīme, kas tiks parakstīta preču izsniegšanas vietā ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu, uzskatāma gan par attaisnojuma, gan preču piegādes dokumentu?
Grāmatvedība 09:00, 4. Okt. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Šī gada aprīļa “iFiT” numurā rubrikā “Pētām!” skaidrojām, vai un kā ir iespējams pavadzīmes nosūtīt elektroniskā formātā. Toreiz Valsts ieņēmumu dienesta sniegtā atbilde radīja neizprati un raisīja jautājumus, tāpēc Redakcija lūdzu sniegt papildu skaidrojumus. Šobrīd atbilde ir sniegta, un domājams, ka šis skaidrojums ieviesīs skaidrību un pārliecību, kuros gadījumos un kādā veidā preču piegādes dokumentus var nosūtīt/saņemt elektroniski un apstiprināt vadītāja noteiktajā kārtībā.
Dokumenti 06:00, 17. Jūl. 2024
Katram uzņēmumam ir pienākums noteiktu laiku glabāt arhīvā grāmatvedības dokumentus. Arhīva uzturēšanu var uzticēt gan uzņēmuma darbiniekam, gan ārpakalpojumu sniedzējam. Arhīvu nepieciešams periodiski pārskatīt un iznīcināt dokumentus, kuriem beidzies uzglabāšanas termiņš.
Dokumenti 06:00, 7. Mar. 2024
Mūsdienās ERP jeb biznesa vadības sistēmas sniedz iespēju uzņēmumiem automatizēt dažādus procesus, rezultātā ievērojami samazinot datu ievadei, dokumentu apritei un atskaišu sagatavošanai patērēto laiku. Būtiski, ka ERP sistēmā aktuālie dati ir pieejami visu laiku, un sistēma ir piemērota arī uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem.
Svarīgi 13:34, 3. Apr. 2024
Elektroniskais paraksts ir viens no zināmākajiem rīkiem, kuru izmanto digitālajā vidē. Taču ne visos biznesa procesos ir nepieciešams paust gribu vai apstiprināt saistības, ko nodrošina eParaksts. Bieži vien vajadzīgs tikai stingrs apstiprinājums par dokumenta vai kāda procesa autentiskumu, izcelsmi vai saturu. Te palīgā nāk eZīmogs!
Svarīgi 10:22, 15. Mar. 2024
Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Apskatām mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kā arī to, kādi riski var rasties un kā tos mazināt.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jan. 2024
Vai inflācijas atplūdi šogad turpināsies? Investīcijas tehnoloģijās – ceļš uz ilgtspēju? Vai paraksts e-rēķinā ir obligāts? Darbinieks no Ukrainas – rezidents vai nerezidents? Darbinieka rīcība ārpus darba laika – pamats uzteikumam? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:00, 2. Feb. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Šobrīd preču aprite Eiropas Savienībā (ES) saistīta ar liela apjoma informācijas apmaiņu starp uzņēmumiem un kompetentajām iestādēm, kas joprojām lielā apmērā notiek papīra formātā. Apskatām divus aspektus, kas ir būtiski kravu pārvadājumu un loģistikas digitalizācijas mērķa sasniegšanā gan ES, gan ārpus tās robežām.
Dokumenti 06:00, 29. Nov. 2023
Atsauce rēķinā – tikai formalitāte? Kad jāveic priekšnodokļa korekcija? Neētiska rīcība – morāls kaitējums? Viens pārkāpums – divi sodi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Sep. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Plānots, ka no 2028.gada pievienotās vērtības nodokļa jeb nodokļa rēķinu apmaiņa elektroniskā formātā starp Eiropas Savienības uzņēmumiem būs obligāta prasība. Kas sagaidāms tuvākajā laikā PVN jomā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 30. Aug. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Dokumentu elektronizācija ir viens no šī brīža aktuālakajiem tematiem, bet pieredze rāda, ka jo vairāk darām, jo vairāk neskaidrību rodas. Daudzi uzņēmumi joprojām darbojas tikai ar papīra dokumentiem, bet notiek aktīvi mēģinājumi to mainīt – to jutām arī konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”, jo saņēmām tik daudz dalībnieku jautājumu kā nekad. Atbildes meklējām kopā ar ekspertiem.
Svarīgi 11:11, 3. Mar. 2023
Cik gadus un kādā veidā jāglabā dokumentu iznīcināšanas akts pašnodarbinātajiem vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā?
Dokumenti 06:00, 19. Jan. 2023
Automatizācijas iespējas uzņēmumos tiek izmantotas arvien vairāk, tostarp arī grāmatvežu darbā. Kādus mazos darba uzdevumus var automatizēt? Kādus tehnoloģiskos risinājumus ir iespēja izmantot? Kur meklēt iespēju apgūt dažādus datu apstrādes un vizualizācijas rīkus 2023.gadā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Jan. 2023
Uzņēmumos joprojām līgumi ar darbiniekiem bieži tiek slēgti papīra formātā, darba maiņas plānotas “Excel” tabulās, algas lapiņas sūtītas pa e-pastu vai drukātas uz papīra. Taču e-risinājumi biznesa vadības sistēmā sniedz daudz ērtākas un efektīvākas personāla dokumentu pārvaldības iespējas. Par to, kādas - aplūkosim šajā rakstā.
Svarīgi 09:23, 14. Nov. 2022
Pašnodarbināta persona vēlas sniegt grāmatvedības pakalpojumus, kārtojot klienta grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Pakalpojumā ietilptu PVN un saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnāla aizpildīšana, darba algas aprēķinu un PVN atskaišu sagatavošana, darba algas aprēķināšana, gada ienākumu deklarāciju sagatavošana u.c. Vai šī persona likuma izpratnē ir ārpakalpojuma grāmatvedis? Kāds NACE kods ir jānorāda, sniedzot šādu pakalpojumu?
Grāmatvedība 06:00, 1. Nov. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Reprezentatīvā automobiļa tēma ir sensitīva no abām pusēm – gan no uzņēmuma, kam būtiski ir nodokļu piemērošanas jautājumi, gan no Valsts ieņēmumu dienesta, kas rūpīgi uzrauga, vai darījumu pamatā nav izvairīšanās no nodokļu nomaksas. Kā noteikt, vai automašīnai ir reprezentatīvā automobiļa statuss? Un ar kādām sekām jārēķinās? Izanalizēsim lasītāja jautājumu!
Kā grāmatvedības dokumentus papīra formātā pārvērst elektroniskā formātā? Un vai digitalizētie nezaudē savu juridisko spēku un turpina būt kā pierādījums veiktajam darījumam? Ko pēc dokumenta digitalizēšanas darīt ar papīriem? Apskatīsim dažus piemērus!
Nevienam nav noslēpums, ka darbs e-vidē vidē kļuvis par mūsu ikdienu – elektroniski veicam darījumus, digitalizējam dokumentus, automatizējam dažādus procesus un pārceļam tos uz e-vidi. Darba ikdienā rodas jautājumi ne vien kā piemērot normatīvos aktus, bet arī kādus praktiskus risinājumus pielietot, lai darbiniekiem būtu ērtāk strādāt. Žurnāla “iFinanses” organizētajā forumā “Praktiskie e-risinājumi uzņēmumu ikdienā” kopā ar Latvijas zinošākajiem speciālistiem precizējām neskaidrības un meklējām veidus, kā darbus paveikt gudrāk, ātrāk un kvalitatīvāk.
Svarīgi 13:50, 13. Mai. 2022
Naudas darījumiem, vienalga - skaidrās vai bezskaidrās naudas, uzņēmumā ir viens no visaugstākajiem riskiem. Visdrošāk būtu tos kārtot pašam uzņēmuma vadītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā samazināt riskus, ja šie darījumi tiek uzticēti grāmatvedības darbiniekiem? Izskatām lasītāja situāciju!
Finanšu vadība 06:00, 21. Mar. 2022
No šāgada 1. janvāra spēkā ir jaunais Grāmatvedības likums, tāpēc nav nekāds brīnums, ka mēneša lasītāko rakstu virsotnē ir iekļuvuši vairākas tēmas par izmaiņām grāmatvedībā, kādas ienesis jaunais likums.
Svarīgi 09:53, 11. Mar. 2022
Vai pareizi, ja fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs – klientiem kārto grāmatvedību tikai vienkāršā ieraksta sistēmā, tā nav uzskatāma par ārpakalpojuma grāmatvedi un uz to neattiecas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Tiesības 07:00, 10. Feb. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
2022. gada 1. janvārī stājās spēkā jauns Grāmatvedības likums. Tas izstrādāts, lai pilnveidotu grāmatvedības regulējumu un nodrošinātu tā atbilstību pašreizējai juridiskajai tehnikai un elektroniskajām iespējām. Izmaiņas ir piedzīvojuši arī attaisnojuma dokumenti.
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti Kultūras ministrijas iesniegtie grozījumi MK noteikumos Nr. 690 "Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem", paredzot, ka turpmāk šādu dokumentu glabāšanas laiks būs 90 gadi kopš tajā minēto personu dzimšanas, nevis 75 gadi kopš lietas pabeigšanas, kā tas bija iepriekšējā normatīvajā regulējumā, informē MK.
Likumdošana 12:45, 26. Feb. 2021
No 2022. gada 1. janvāra spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kas paredz kārtību attaisnojuma dokumentu izmantošanai un uzglabāšanai elektroniskā formātā. Aplūkosim, kā digitalizēt čekus un rēķinus, lai ar tiem varētu strādāt ērtāk un ātrāk.
Svarīgi 10:16, 8. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Ar katru dienu tuvojamies brīdim, kad 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā jaunais Grāmatvedības likums. Turpinām to pētīt! Šoreiz apskatīsim grāmatvedības dokumentu glabāšanu, īpašu uzmanību veltot dokumentiem elektroniskā formātā.
Dokumenti 07:00, 15. Nov. 2021
Esam jau pieraduši, ka darījumi arvien biežāk notiek attālināti. Personīgās tikšanās darījumu kārtošanai ir aizstājušas dažnedažādas tiešsaistes platformas, un ir mainījies arī veids, kā apliecinām savu identitāti darījuma kārtošanai tiešsaistē.
Svarīgi 00:10, 28. Nov. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kurš Saeimā apstiprināts šī gada 10. jūnijā. Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Par Grāmatvedības likumu", kurā skaidro būtiskākās izmaiņas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošo likumu "Par grāmatvedību".
VID informācija 18:06, 2. Jūl. 2021
Kā Latvijas uzņēmumiem veicas ar dokumentu digitalizēšanu? Kā praktiski tiek veikts šis process? Ko var un vajag digitalizēt? Vai dokumentus papīra formātā pēc tam drīkst iznīcināt? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem sniedz AS “Unifiedpost” eksperti.
Saimnieciskā darbība 07:00, 9. Jūn. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Attālinātais darbs ir palielinājis vajadzību izmantot e-risinājumus. Atcerieties, ar kādu sajūsmu ieviesāt savu grāmatvedības sistēmu! Ja tā ir pārtapusi nopūtā vai pārņem sajūta, ka daļa no ikdienas darbiem nav jūsu dzīves laika vērta, visticamāk, ir laiks vairāk darba digitalizēt vai pāriet uz citu grāmatvedības programmu. Aplūkosim, ko un kā iespējams digitalizēt un kādus ieguvumus tas sniedz.
Svarīgi 07:06, 15. Mar. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Elektroniskie dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Līdz ar to rodas arvien vairāk jautājumu par elektronisko dokumentu noformēšanu, parakstīšanu, apriti un izmantošanu dažādos saimnieciskajos procesos. Esam apkopojuši lasītāju iesūtītos jautājumus un sniedzam atbildes uz tiem.
Kas ir uzskatāms par parakstīšanas datumu dokumentam, ja katra puse to ir parakstījusi ar drošu elektronisko parakstu citā datumā? Piemēram, ja pieņemšanas-nodošanas aktu viena puse paraksta mēnesi vēlāk. Vai darījums ir spēkā no brīža, kad to parakstījis pirmais parakstītājs?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 3. Feb. 2021
Lai gan Latvijas normatīvajos aktos jau kādu laiku ir noteikts, ka grāmatvedības attaisnojuma dokumentus drīkst saglabāt elektroniskā formā, bet oriģinālus iznīcināt, uzņēmumos šī prakse joprojām tiek izmantota piesardzīgi, kam par iemeslu var būt nepietiekama informācija par jautājumu.
Dokumenti 07:00, 11. Jan. 2021
Jau vairākus gadus spriežam par nepieciešamību uzņēmējdarbības vidē pāriet uz digitālā formāta dokumentiem, tādējādi pasakot ardievas daudz dažādu papīru drukāšanai un staipīšanai pa dažādām valsts iestādēm. Pakāpeniski šis process notiek, taču gan uzņēmēji, gan grāmatveži, gan arī Valsts ieņēmumu dienests atzīst, ka joprojām liela daļa dod priekšroku papīra formātam, lai gan, piemēram, juridisku šķēršļu elektronisko dokumentu izmantošanai pilnā apmērā Latvijā nav.
Dokumenti 07:00, 16. Okt. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Attālinātā darba laikā būtiski pieaudzis pieprasījums pēc droša elektroniskā paraksta un elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkiem, kas ļauj vienkārši un droši arī fiziskās distancēšanās laikā turpināt darbu – slēgt līgumus un apkalpot klientus, kā arī sadarboties ar partneriem Latvijā un Eiropas Savienībā. eParaksts nodrošina abas funkcijas – gan dokumentu parakstīšanu ar pašrocīgu parakstu, gan identitātes apliecināšanu ar tādu pašu juridisko spēku kā klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
Svarīgi 10:30, 22. Apr. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Mar. 2020
Kopš 1992.gada, kad cilvēku identificēšanai Latvijā tika ieviesti personas kodi, darba devējam vairs nav jāievāc darbinieku pases dati, un neviens normatīvais akts neprasa to norādīšanu vai iestrādāšanu personāla un pārvaldes dokumentos.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Mai. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība 07:00, 8. Mar. 2019
Vispārīgajā datu aizsardzības regulā ir noteiktas fiziskās personas tiesības uz savu datu dzēšanu, tomēr – ciktāl tās piemērojamas uzņēmumu grāmatvedības dokumentu apstrādē? Skatāmies Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu.
Dokumenti 07:00, 17. Okt. 2018
Normatīvie akti nenosaka pienākumu kādam kļūt par atzīto ekonomisko operatoru, tā ir paša komersanta brīva izvēle. Saņemot atzītā ekonomiskā operatora atļauju, komersants brīvprātīgi uzņemas muitas iestāžu noteikto kritēriju izpildi, pretī gūstot atvieglotu noteikumu piemērošanu no muitas puses.
Finanšu vadība 07:00, 8. Aug. 2018
Valsts ieņēmumu dienests savā tīmekļa vietnē publicējis uzziņu "Par Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu", kas sagatavota pēc tulkošanas pakalpojumu sniedzēja, kura klienti ir gan fiziskās, gan juridiskās personas, pieprasījuma. Iesniedzējs interesējas par klientu personas datu aizsardzības nepieciešamību.
VID informācija 10:14, 13. Aug. 2018
Izpratne par e-rēķinu sistēmu Latvijā nav viennozīmīga. Ilgstoši nespējot pieņemt politiskus lēmumus, Latvija e-rēķinu izplatības ziņā šobrīd atpaliek no citām Eiropas valstīm. Vēl arvien esam iesprūduši papīra un PDF rēķinu slazdos, kamēr Eiropā un tuvākajās kaimiņvalstīs plaši tiek izmantoti rēķini, kuru datus nolasa speciāli izveidotas programmatūras.
Svarīgi 09:00, 15. Jūn. 2018
21.06.2018. Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības (ES) Vispārīgās datu aizsardzības regulas (Regula) piemērošanu.
Likumdošana 11:38, 22. Jūn. 2018
Kā zināms, 25.maijā Latvijā un visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs sāks piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, jaunās Regulas mērķis ir nostiprināt un modernizēt jau šobrīd piemērojamos personas datu apstrādes principus, lai palīdzētu uzņēmējiem veiksmīgāk un stratēģiski labāk pielāgoties pašreizējai biznesa videi, kurā personas datu apstrāde ir būtiska ikdienas sastāvdaļa.
Saimnieciskā darbība 07:00, 18. Mai. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Saskaņā ar grozījumiem likuma "Par grāmatvedību" (Likums) 10.panta 2.daļā līdz 1998.gadam (ieskaitot) sagatavotajiem attaisnojuma dokumentiem par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem noteiktais glabāšanas laiks ir 75 gadi, bet 1999.gadā un vēlāk sagatavotajiem dokumentiem – 10 gadi. Kā pareizi iznīcināt saarhivētās darbinieku personīgo kontu kartītes par 2000.–2006.gadu, ja atbilstoši Likuma grozījumiem tām decembrī beidzies glabāšanas termiņš (dokumenti sašūti, uzskaitīti un salikti kastēs glabājas uzņēmuma (SIA) arhīvā)? Vai jāsagatavo iznīcināšanas akts? Kā izņemt sašūtās lietas? Ko darīt ar pārējām lietām? Pārkārtot? Kā uzskaites (apraksta) sarakstos norādīt šo dokumentu neesamību arhīvā, ja tie tiks iznīcināti?
Dokumenti 08:00, 27. Dec. 2017
Sākot strādāt jaunajā darba vietā, konstatēju, ka uzņēmumam ir kredīta atlikumi kontā "Rezerves kapitāls" un kontā "Pārējais kapitāls". Iepriekšējais grāmatvedis (strādāja 1 gadu) par tiem neko nezina. Izpētot 4 gadus vecus dokumentus, nekādu darbību šajos kontos nebija. Vecāku dokumentu nav, lai gan uzņēmums darbojas jau 16 gadus. Uzņēmuma vadība nolēma šīs summas norakstīt. Kā to pareizi darīt?
Grāmatvedība 08:00, 18. Jan. 2018
Līdz šim SIA (kas nav institūcija) rīkojumus par ikgadējo, bezalgas, mācību, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājumu glabāja 5 gadus. Vai atbilstoši Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) Personāla tipveida dokumentu glabāšanas termiņu paraugsarakstam, kurā noteikts, ka rīkojumi par bērna kopšanas atvaļinājumu ir jāglabā 75 gadus, šie rīkojumi jāizdala atsevišķi no pārējiem atvaļinājumu rīkojumiem? Kāds ir juridiskais pamatojums šādam glabāšanas termiņam, ja līdz 2013.gadam minētie rīkojumi netika īpaši izdalīti?
Dokumenti 15:17, 6. Nov. 2017
Gan grāmatvedības, gan personāla dokumentu informācijas kopumā ir iekļauti arī personas dati. Tieši fizisko personu datu apstrādei ir noteiktas specifiskas prasības, kas jāievēro, arī iznīcinot dokumentus pēc to glabāšanas termiņa beigām.
Saimnieciskā darbība 08:00, 10. Nov. 2017
06.12.2017. spēkā stāsies grozījumi likumā "Par grāmatvedību", ar kuriem tiks samazināts attaisnojuma dokumentu par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) glabāšanas termiņš no 75 uz 10 gadiem.
Likumdošana 13:29, 24. Nov. 2017
Vai SIA atbilstoši Latvijas Nacionālā arhīva Personāla tipveida dokumentu glabāšanas termiņu paraugsarakstam ir jāglabā pastāvīgi rīkojumi par ārvalstu komandējumiem, ja tie netiek izdalīti atsevišķi no rīkojumiem par komandējumiem Latvijas teritorijā, kuriem glabāšanas termiņš ir noteikts 5 gadi? Kāds ir juridiskais pamatojums šāda glabāšanas termiņa noteikšanai rīkojumiem par ārvalstu komandējumiem?
Lietvedība 11:23, 4. Okt. 2017
Privāta uzņēmuma arhīvā ir saarhivēti (sašūti) attaisnojuma dokumenti par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem no 1992. līdz 2012.gadam. Vai atbilstoši grozījumiem normatīvajā regulējumā no 1999. līdz 2012.gadam saarhivētajiem dokumentiem var mainīt glabāšanas termiņu no 75 uz 10 gadiem un līdz ar to tos iznīcināt? Ja jā, kā pareizi veikt labojumus uzskaites sarakstos?
Dokumenti 08:00, 15. Sep. 2017
Vai darba devējam ir tiesības vai pienākumi pieprasīt paskaidrojumus? Kad un kā paskaidrojumi pieprasāmi? Vai darbiniekam ir pienākums paskaidrojumus sniegt?
Lietvedība 08:00, 11. Okt. 2017
12.10.2017. Valsts sekretāru sanāksmē atbalstīts Tieslietu ministrijas izstrādātais Personas datu apstrādes likuma projekts (likumprojekts), kurā regulēta Eiropas Savienības Parlamenta un Padomes Regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas (regula) piemērošana Latvijā. Regula piemērojama no 25.05.2018., nosakot vienādus noteikumus personas datu aizsardzībai visā Eiropas Savienībā (ES).
Likumdošana 12:20, 19. Okt. 2017
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
Kad dokumenti ir sakārtoti un aprakstīti, tos glabā iestādes arhīvā vai akreditētā privātā arhīvā saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Aug. 2016
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien, 11.01.2017., izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par grāmatvedību", saskaņā ar kuriem paredzēts līdz 10 gadiem saīsināt termiņu, kādā privāto un publisko juridisko personu arhīvos tiek glabāti attaisnojuma dokumenti par personai aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu).
Likumdošana 14:45, 12. Jan. 2017
Šobrīd personāla dokumentu sastāvs Latvijā netiek stingri reglamentēts, tāpēc daudz kas ir pašu uzņēmēju rokās. Lielā mērā pašiem iespējams noteikt, kādi dokumenti par darbiniekiem ir vai nav jāsagatavo un cik ilgu laiku tie jāglabā. Tiesa, visticamāk, tuvākajā nākotnē tam visam tiks uzlikti "groži".
Lietvedība 08:00, 1. Feb. 2017
10.03.2016. Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Arhīvu likumā, kas paredz atteikties no arhīvu speciālistu sertifikācijas.
Likumdošana 12:01, 10. Mar. 2016
Šodien, 13.12.2016., Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi Arhīvu likumā (AL) un likumā "Par grāmatvedību", saskaņā ar kuriem turpmāk personu dokumenti par sociālās apdrošināšanas stāžu no 1999.gada varēs glabāt 10 gadus līdzšinējo 75 gadu vietā.
Likumdošana 13:15, 13. Dec. 2016
Elektronisko dokumentu lietošana jau labu laiku ir kļuvusi par grāmatvežu ikdienu, tomēr "iFinanses" redakcijā joprojām saņemam daudz jautājumu par pareizu dokumentu noformēšanu, piemēram, ja dokumentam nav paraksta. Kā uz elektronisko dokumentu noformēšanu raugās Valsts ieņēmumu dienests?
Dokumenti 08:00, 23. Jan. 2017
Uzņēmumu reģistrācija vairs nebūs piesaistīta konkrētai ģeogrāfiskai vietai, līdz ar to reģistrāciju varēs veikt jebkurā Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra (UR) nodaļā. Arī dokumentus varēs iesniegt neatkarīgi no uzņēmuma juridiskās adreses. Tas paredzēts ceturtdien, 02.03.2017., otrajā lasījumā Saeimā atbalstītajos grozījumos likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" (likums par UR).
Likumdošana 11:48, 3. Feb. 2017
Grozījumus Arhīvu likumā, kas paredz atteikties no arhīvu speciālistu sertifikācijas, izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien, 10.februārī, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:17, 12. Feb. 2016
Kāds ir saimnieciskās darbības līgumu glabāšanas termiņš? Kurus līgumus var iznīcināt pēc noteikta gadu skaita, bet kuri līgumi jāglabā pastāvīgi?
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Dec. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Kā uzņēmumam rīkoties un kādas pievienotās vērtības nodokļa sekas rodas (atskaitītais priekšnodoklis), ja daļa uzņēmuma grāmatvedības attaisnojuma dokumentu ir nozagti vai uzglabājot ir neatgriezeniski sabojāti?
Saimnieciskā darbība 08:00, 19. Sep. 2016
Jau atkal secinu, ka jaunos likumus ir jāpārlasa vairākkārt, analizējot konkrētus jautājumus. Tos nevar lasīt kā romānu. Arī skatoties jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un Ministru kabineta noteikumus, sākotnēji bija sajūta, ka te viss ir "pa vecam", bet iedziļinoties pamanīju vairākas izpētes vērtas nianses.
Pamatlīdzekļi 08:00, 7. Sep. 2016
Sabiedrības klienti ir ārzemnieki - fiziskas personas. Viena persona kā klients vairākas reizes neatkārtojas, līdz ar to veidojas ļoti daudz elektronisko dokumentu. Vai tie visi obligāti ir jāizdrukā? Vai arī šos dokumentus var glabāt elektroniski? Kā veikt grāmatojumus - vai var izdrukāt tikai hronoloģisko žurnālu ar grāmatojumu informāciju?
Dokumenti 08:00, 18. Aug. 2016
Trešdien, 09.09.2015., Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstīja ierosinājumu atteikties no arhīvu speciālistu sertifikācijas, ko paredz Saeimā iesniegtie grozījumi Arhīvu likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:08, 10. Sep. 2015
Arhivējot iestādes dokumentus, tiek veikta izvērtēšana un atlasīti dokumenti, kas zaudējušu savu praktisko un vēsturisko nozīmi. Iestādē šo dokumentu turpmāka glabāšana nav nepieciešama, tādēļ pareizākais risinājums ir dokumentus iznīcināt.
Saimnieciskā darbība 08:00, 14. Jūl. 2016
Sagatavoti grozījumi likumā "Par grāmatvedību", saskaņā ar kuriem paredzēts samazināt darbinieku algas aprēķinu dokumentu glabāšanas termiņu – uz 10 gadiem līdzšinējo 75 gadu vietā.
Likumdošana 12:56, 21. Jūl. 2016
Jo ilgāka ir uzņēmuma vai iestādes darbības vēsture, jo vairāk dažādu dokumentu uzkrājas, tāpēc ir jādomā par to kārtošanu, lietu veidošanu un uzglabāšanu. Lai arī mūsdienās arvien palielinās elektronisko dokumentu aprite, tomēr joprojām ir arī dokumenti papīra formā, kurus nepieciešams uzglabāt.
Saimnieciskā darbība 08:00, 2. Jūn. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Lietu kārtība
Kad gada pārskatu sagatavošana beigusies, ir laiks lielajai pavasara tīrīšanai. Saule jo dienas, jo spožāka, tāpēc puteklīši gaisā īpaši pamanāmi. Laiks tos notraust arī no dokumentiem, sašķirojot un sakārtojot tos!
Saimnieciskā darbība 08:00, 27. Mai. 2016
Labklājības ministrija (LM) noteiks minimāli nepieciešamo nodarbinātības ilgumu speciālajās profesijās strādājošajām personām, lai šajās profesijās strādājošie varētu saņemt privātajā pensiju līmenī uzkrāto papildpensiju pirms 55 gadu vecuma sasniegšanas.
Likumdošana 17:29, 22. Mar. 2016
31.martā Valsts sekretāru sanāksmē izskatīts likumprojekts par grozījumiem likumā "Par grāmatvedību". Grozījumi paredz vairākas svarīgas izmaiņas attiecībā uz attaisnojuma dokumentu iegrāmatošanas termiņu, dokumentu glabāšanas laiku un gada pārskata sagatavošanu uzņēmuma maksātnespējas gadījumā.
Likumdošana 17:10, 1. Apr. 2016
Nu jau otro gadu "laužam šķēpus" – ko un kā darīt ar slimības jeb darbnespējas lapām — prasīt ārstam papīra formātā un nest uz grāmatvedību vai nelikties ne zinis un cerēt, ka grāmatvedis visu uzzinās no kaut kādām interneta dzīlēm?
Dokumenti 09:15, 15. Feb. 2016
Likumā "Par grāmatvedību" sagatavoti jauni grozījumi, kas pagājušā gada nogalē izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Aplūkosim, kādas izmaiņas ir plānotas!
Grāmatvedība 09:00, 3. Feb. 2016
Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējs, lai nodrošinātu pakalpojumu, parasti saņem lielu daudzumu klienta grāmatvedības dokumentu. Kā rīkoties ar šiem dokumentiem, ja klients jau gadiem ir pazudis, nav sasniedzams vai varbūt pat tiek likvidēts? Kādi riski šādā situācijā ir pašam grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmumam?
Līgumi 09:00, 22. Dec. 2015
Vai pieņemšanas – nodošanas akts var kalpot par attaisnojuma dokumentu? Un vai uz tā pamata var izdarīt ierakstus grāmatvedības reģistros? Pirms vairākiem gadiem tika samaksāts avansa maksājums par pakalpojumu, taču rēķins tā arī netika saņemts, un šobrīd nav iespējams to atjaunot, jo konkrētajam uzņēmumam ir nomainījusies grāmatvede un vecie dokumenti nav pieejami. Vai risinājums varētu būt pieņemšanas – nodošanas akta atkārtota sastādīšana?
Dokumenti 09:00, 25. Nov. 2015
Vai ir iespējams par kokmateriāliem norēķināties skaidrā naudā? Agrāk bija noteikts, ka par kokmateriālu darījumiem var norēķināties tikai ar pārskaitījumu. Kā ir tagad?
Nauda 17:22, 8. Jūl. 2015
Man ir jautājums par grāmatvedības dokumentu glabāšanas laiku. It kā viss ir zināms, taču kā rīkoties ar tām atskaitēm, kuras tiek iesniegtas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijas, iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un sociālās apdrošināšanas iemaksu pārskati, ziņas par darba ņēmējiem utt. Vajadzības gadījumā tās ir pieejamas VID EDS. Vai tām nepieciešams veidot papīra izdrukas?
Dokumenti 09:34, 1. Jūn. 2015
Vairākas organizācijas gadiem ilgi strādā ar vienu un to pašu grāmatvedības programmu. Lietot sen zināmu produktu ir ērti, jo ir apzināta programmas funkcionalitāte un personāls ir pie tās pieradis, turklāt jebkura programmnodrošinājuma maiņa ir saistīta ar papildu laika un naudas tēriņiem, kā arī dažādu izmaiņu radītiem riskiem. Tomēr daudzos uzņēmumos pienāk brīdis, ka vadības sanāksmē tiek ierosināts jautājums par grāmatvedības programmas maiņu.
Gada pārskats 07:27, 25. Mar. 2015
Elektroniska dokumentu aprite un drošs elektroniskais paraksts ir rīki, kas var atvieglot ikviena grāmatveža ikdienu. Arvien vairāk uzņēmumu ievieš elektroniskos dokumentus, tāpēc grāmatvežiem ir būtiski saprast svarīgāko, kas attiecas uz viņu darbu.
Dokumenti 10:08, 27. Feb. 2015
Otrdien, 27.janvārī, valdība apstiprināja Labklājības ministrijas (LM) izstrādātos grozījumus MK noteikumos Nr.461 "Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām un Profesiju klasifikatora lietošanas un aktualizēšanas kārtību", kas papildina Profesiju klasifikatoru ar jaunām profesijām un profesiju standartu projektiem, informē LM.
Likumdošana 11:29, 28. Jan. 2015
Saeima ceturtdien, 18.decembrī, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā. Tie paredz nodrošināt iespēju izmantot nenosakāmu autortiesību subjektu darbus bez autortiesību īpašnieku piekrišanas, bet nodrošinot viņiem taisnīgu atlīdzību, ja tie noskaidrotos, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:02, 19. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Šonedēļ pie lasītājiem dodas žurnāla IFINANSES.LV novembra izdevums Nr.11 (12)! Šajā numurā lasiet:
Svarīgi 16:25, 19. Nov. 2014
Ministru kabineta 25.novembra sēdē apstiprināts Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plāns, kurā iekļautos pasākumus plānots īstenot līdz šā gada beigām un 2015.gadā uzņēmējdarbības uzsākšanas jomā, jaunā būvniecības procesa ietvaros, nekustamā īpašuma reģistrācijā, grāmatvedības un nodokļu jomā, e-pakalpojumu jomā, investoru aizsardzībā un līgumsaistību izpildē, informē Ekonomikas ministrija.
Svarīgi 12:51, 27. Nov. 2014
Šodien, 24.oktobrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV oktobra izdevums Nr.10 (11)! Oktobra numurā lasiet:
Svarīgi 08:15, 24. Okt. 2014
Informatīvajā materiālā sniegta informācija par kases aparātu lietošanas un reģistrēšanas prasībām. Valsts ieņēmumu dienests (VID), izvērtējot visu tā rīcībā esošo informāciju par nodokļu maksātājiem un to veikto saimniecisko darbību, ir konstatējis, ka joprojām aktuāls ir jautājums par to, kādos gadījumos ir obligāti jālieto kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta, tajā skaitā tirdzniecības automāts un taksometru skaitītājs (kases aparāts), reģistrējot par darījumiem saņemto samaksu.
VID informācija 10:59, 20. Okt. 2014
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Uzņēmumā bija ugunsgrēks, un sadega pilnībā visi dokumenti un datortehnika. Datu kopēšana diemžēl netika veikta. Kas jādara, ja ir sadeguši visi grāmatvedības dokumenti un arī reģistri?
Dokumenti 12:01, 8. Aug. 2014
Iestādes un institūcijas turpmāk drīkstēs iznīcināt tos publiskos papīra dokumentus, kas saglabāti elektroniskā vidē, paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā trešdien, 9.aprīlī, konceptuāli atbalstītie grozījumi Arhīvu likumā.
Likumdošana 14:49, 11. Apr. 2014
Turpinām publikāciju Aktualitātes dokumentu un arhīvu pārvaldībā (iFinanses.lv, 07.05.2013.). 2012.gada nogalē spēkā stājās jauni MK noteikumi Nr.748 Dokumentu un arhīvu pārvaldības noteikumi (turpmāk – MK noteikmi Nr.748 vai Noteikumi), kuru mērķis ir noteikt visus līdzšinējā tiesiskā regulējumā nereglamentētos institūciju dokumentu un arhīvu pārvaldības procesus, noteikt kritērijus dokumentu glabāšanas termiņa noteikšanai un dokumentu arhīviskās vērtības noteikšanas kārtību, kā arī tehniskās prasības dokumentu saglabāšanai institūciju arhīvos. Šajā publikācijā lasiet par jaunajām prasībām institūciju arhīva pārvaldībā, uzsverot būtiskākās atšķirības, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu.
Dokumenti 08:07, 16. Mai. 2013
Pēdējā laikā - kur vien lasām, tur kaut ko valdība un Valsts ieņēmumu dienests (VID) dara administratīvā sloga samazināšanai. Diemžēl, manuprāt, ne vieni, ne otri tā arī nesaprot vai arī izliekas nesaprotam, ko gan tas īsti nozīmē. Varbūt domā, ka jebkuras izmaiņas likumdošanā var ietērpt maģiskajos vārdos un uzņēmēji laimē sitīs plaukstas, metīs kūleņus un skaļi sauks: ak, kā mūs tagad ciena un atslogo? Pēdējais hīts — Labklājības ministrijas (LM) plānotais vienkāršotais darbnespējas lapu (DNL) aprites process.
Dokumenti 10:05, 17. Mar. 2014
Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijas Republikā nav bijis vienots normatīvais regulējums dokumentu un arhīvu pārvaldības procesam. 2006.gadā saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto spēku zaudēja 1995. gada 10. oktobrī izdotā Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas Instrukcija par juridisko personu arhīva dokumentu uzskaiti, uzkrāšanu un izmantošanu (turpmāk - Instrukcija). No augstāk minētā datuma Latvijā nebija ārējo normatīvo aktu, kuros būtu noteiktas prasības institūciju dokumentu un arhīvu pārvaldības kārtībai, kritēriji dokumentu glabāšanas termiņa noteikšanai un tehniskās prasības dokumentu saglabāšanai institūciju arhīvos.
Dokumenti 15:22, 3. Mai. 2013
Turpinām š.g. 11.septembra publikāciju Biedrību likvidācija. Šajā daļā lasiet par biedrību likvidācijas sākuma un slēguma finanšu pārskata sagatavošanas kārtību un mantas sadali.
Saimnieciskā darbība 11:52, 17. Sep. 2013
Mums kā grāmatvedības pakalpojumu sniedzējam ilgā laika posmā ir uzkrājušies ļoti daudz klientu dokumentu, ko klienti, aizbildinoties ar vietas trūkumu, atsakās ņemt pie sevis. Vai to dokumentāciju, kas ir līdz 01.01.2008. (kas pārsniedz 5 gadu glabāšanas termiņu), rakstiski vienojoties ar klientu, varam iznīcināt?
Dokumenti 10:20, 12. Aug. 2013
Īpašā apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanas kārtība būvniecības pakalpojumiem ieviesta jau kopš 2012.gada, piedzīvojot izmaiņas arī 2013.gadā, tomēr jautājumi attiecībā uz PVN piemērošanu būvniecības pakalpojumiem joprojām ir aktuāli. Arī iFinanses.lv redakcija ir saņēmusi virkni lasītāju jautājumu par apgrieztās PVN maksāšanas kārtības piemērošanu būvniecības pakalpojumiem, tostarp ceļu remonta darbiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 17:48, 26. Aug. 2013
Uzņēmums ir noslēdzis līgumu par telpas nomu ar vairākiem iznomātājiem. Lielākā daļa iznomātāju rēķinus par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem atsūta skenētā veidā vai pa faksu. Katru reizi nākas rakstīt e-pastu iznomātājiem, lai atsūta pa pastu oriģinālus parakstītus rēķinus. Sakiet, lūdzu, ja ir noslēgts līgums ar iznomātajiem, vai pietiek ar to, ka atsūta rēķinus skenētā veidā vai pa faksu, vai tomēr ir jāprasa, lai atsūta oriģinālus rēķinus pa pastu? Rēķiniem, kas tiek atsūtīti pa faksu vai skenētā veidā (kopijas), nav juridiska spēka? Mums kārtība ir tāda - līgums ir noslēgts, vadība akceptē ar savu parakstu skenēto vai pa faksu sūtīto rēķinu, kā arī grāmatvede akceptē ar savu parakstu rēķinu saņemšanu. Bet ar šādu rēķinu kopiju jau nevar iet uz tiesu un izmantot kā pierādījumu?
Dokumenti 12:47, 8. Jūl. 2013
Nodokļu jomā šobrīd lielākā ažiotāža nenoliedzami ir ap Valsts ieņēmumu dienesta (VID) uzrēķiniem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas lietās, galvenokārt, divu apsvērumu dēļ – pirmkārt, šobrīd šī tēma ir vispopulārākā VID auditos vērtētā problēma un, otrkārt, pēdējos divos mēnešos PVN krāpšanas lietas ir nonākušas arī līdz Augstākās tiesas Senātam (turpmāk - Senāts), un Senāta spriedumi norāda uz nepilnībām šo lietu analīzē no VID puses un zemākās instances tiesās.
Nodokļi 07:57, 2. Jūl. 2013
Lai noskaidrotu, kādos gadījumos nodokļu maksātājiem ir nepieciešami kases aparāti, protams, rūpīgi jāiepazīstas ar normatīvo aktu prasībām.
Nauda 10:22, 28. Jūn. 2013
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas novēršana jau ilgāku laiku ir bijusi viena no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbības prioritātēm. Lai to īstenotu, VID vairāku gadu laikā ir veicis veselu pasākumu kompleksu efektīvas kontroles sistēmas iedzīvināšanai – PVN deklarācijās iekļaujamā informācija ir papildināta, pieprasot uzrādīt gan sniegtos, gan saņemtos darījumus, VID ir iegādājies speciālu programmatūru, kas ļauj laicīgi konstatēt nesakritības ar darījumu partneriem, kā arī veic regulāras kontroles procedūras, tajā skaitā informējot nodokļu maksātājus par savās sistēmās konstatētajām nesakritībām. Daudzi uzņēmumi ir saņēmuši VID vēstules ar lūgumu sniegt paskaidrojumus par atsevišķiem darījumiem ar šaubīgiem darījumu partneriem, tajā skaitā arī vēstules ar lūgumiem izslēgt konkrētus darījumus no uzrādītā priekšnodokļa.
Nodokļi 12:54, 19. Feb. 2013
Jautājums par personu lietu veidošanu un darba līgumiem ir sens kā pasaule un salīdzinoši aktuāls joprojām. Ko ievietot personas lietā, kādiem dokumentiem veidot atsevišķas lietas? Situāciju vienkāršāku un reizē sarežģītu rada apstāklis, ka aizvien vairāk organizācijas personāla informāciju uztur un veido elektroniskajās personāla vadības informācijas sistēmās, līdz ar to vairāk nav papildus jāveido dokumentu uzskaites reģistri, jo tie veidojas informācijas sistēmās.
Lietvedība 13:02, 21. Feb. 2013
Jau pirms kāda laika aktualizējies jautājums par transferta cenu dokumentēšanu, kam par pamatu bija grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām". Saskaņā ar grozījumiem no 2013. gada 1. janvāra sabiedrībai, kuras neto apgrozījums pārsniedz 1 miljonu latu un darījumu vērtība ar saistīto uzņēmumu pārsniedz 10 000 latu gadā, ir nepieciešams sagatavot noteikta satura dokumentāciju, kas pamato darījumos ar saistītajām personām piemērotās cenas. Papildus minētajam ar grozījumiem tika ieviesta iespēja noslēgt vienošanos ar nodokļu administrāciju par piemērojamo transferta cenu.
Līgumi 16:21, 4. Jan. 2013
2013. gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz būtiskus jauninājumus – par tiem vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība 14:33, 22. Jan. 2013
Pēdējā laikā uzņēmumu vadītāji mēdz sūdzēties — grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji (turpmāk tekstā GPS) par grāmatvedības datu nodošanu elektroniski prasa papildu samaksu, sakot, ka dati pieder GPS.
Līgumi 12:18, 20. Sep. 2012
2012. gada 14. jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kas stāsies spēkā 2012. gada 10. jūlijā. Grozījumi paredz noteikumus attiecībā uz darījumu slēgšanu ar saistītām personām. KL XI sadaļa ir papildināta ar jaunu 1.1 nodaļu "Ierobežojumi darījuma slēgšanai ar sabiedrības dibinātāju, dalībnieku, valdes vai padomes locekli un saistīto personu".
Saistītās personas 10:00, 5. Jūl. 2012
Cik viegli uzņēmumu ir dibināt, tik grūti ir izbeigt uzņēmuma darbību. Daudzkārt grāmatvedim un likvidējamā uzņēmuma valdes loceklim tas sagādā problēmas, jo nekur jau tā skaidri nav aprakstīts, kas tieši ir jādara.
Saimnieciskā darbība 08:41, 9. Mai. 2012
Dokumentu izmantošanā arvien nozīmīgāku vietu līdzās tradicionālajam dokumentu nesējam – papīram, ieņem elektroniskie dokumenti. Būtiskas izmaiņas skārušas grāmatvedības dokumentus - gan dokumentu uzskaitē, gan to saglabāšanā un izmantošanā. Palielinoties elektronisko dokumentu īpatsvaram, rodas daudz jautājumu, kā saglabāt elektroniskos un papīra dokumentus. Neatkarīgi no tā, vai tā ir valsts, pašvaldību institūcija vai privāts uzņēmums, biedrība u.c., jautājumi ir vieni un tie paši.
Dokumenti 11:38, 15. Feb. 2012
Turpinām 8. februāra publikāciju ar ieskatu par Latvijā biežāk sastopamajiem izsoļu veidiem. Šoreiz lasiet par piespiedu izsoli Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā – par kustamas mantas pārdošanu piespiedu izsolē, nekustamā īpašuma piespiedu izsoli un izsoli maksātnespējas procesā.
Saimnieciskā darbība 12:10, 17. Feb. 2012
Lietas var pirkt dažādi – lielveikalā, interneta veikalā, tieši no ražotāja, no starpnieka, un citādi. Īpašs pirkuma veids ir lietas iegāde izsolē. Pastāv dažādi izsoļu veidi, un visiem tiem kopīgais ir tas, ka pircējs zina priekšmetu, ko vēlas iegādāties, bet vismaz sākotnēji nezina cenu, par ko to nopirks. Cena tiek noteikta solīšanas rezultātā, un lieta tiek pārdota tam, kas solījis par to maksāt augstāko cenu. Biznesa ikdienā var nākties sastapties ar gadījumiem, kad kādu lietu likuma prasību dēļ vai vienkārši pārdevēja apsvērumu dēļ ir jāiegādājas izsolē. Šīs publikācijas un tās turpinājuma mērķis ir sniegt nelielu ieskatu par Latvijā biežāk sastopamajiem izsoļu veidiem un sīkāk raksturot tās izsoles, kas varētu būt būtiskākās biznesā.
Saimnieciskā darbība 11:26, 8. Feb. 2012
Turpinām š.g. 10. un 22. augustā aizsākto tēmu par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par noteikumiem par ilgtermiņa ieguldījumu, apgrozāmo līdzekļu, saistību un pašu kapitāla instrumentu grāmatvedības uzskaiti un klasifikāciju, grāmatvedības politikas, grāmatvedības ierakstu, dokumentu un reģistru glabāšanas noteikumiem un citiem būtiskiem noteikumiem, kas būtu jāņem vērā, sagatavojot grāmatvedības organizācijas dokumentus.
Dokumenti 12:16, 12. Sep. 2011
Neskatoties uz to, ka Elektronisko dokumentu likums (EDL), kurš nosaka elektronisko dokumentu un parakstu tiesisko statusu, kā arī norāda uz šāda veida dokumentiem un parakstiem izvirzāmajām pamatprasībām, ir spēkā no 2003. gada 1. janvāra, tomēr praksē šādu dokumentu un parakstu lietošana ir visai piesardzīga. Šajā publikācijā tiks dots ieskats šāda veida dokumentu un parakstu tiesiskajam regulējumam.
Līgumi 11:47, 25. Jūl. 2011
Kā viens no grāmatvedības ikdienas problēmjautājumiem ir saņemtie attaisnojuma dokumenti no avansa norēķinu personām - darbiniekiem. Tas var būt gadījumos, kad darbinieks iegādājas darba vajadzībām nepieciešamās izejvielas vai materiālus, kancelejas preces u.c., kā arī izdevumi, kas rodas komandējumu laikā. Taču ko darīt gadījumā, ja šajos dokumentos trūkst visu obligāto rekvizītu, kas ikdienas praksē ir diezgan bieži sastopama problēma?
Dokumenti 11:01, 11. Mar. 2011
Dabas resursu nodokli (DRN) par iepakojumu materiāla svara vienību aprēķina, summējot saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likuma (DRN likums vai likums) 7. pielikumā noteiktajām nodokļa likmēm atkarībā no iepakojuma materiāla aprēķināto nodokļa summu par katru iepakojuma materiāla veidu, ieskaitot etiķetes (tajā skaitā primārais + sekundārais + terciārais (transporta) iepakojums).
Citi 10:46, 30. Sep. 2010
2010. gada 1. janvārī spēkā ir stājies Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums (likums), kura mērķis ir iedibināt kārtību un vienotu izpratni jautājumos par ēku apsaimniekošanu. Te gan jāmin, ka šis likums ir attiecināms tikai uz dzīvojamo ēku apsaimniekošanu un Ministru kabinetam līdz 2009. gada 31. decembrim bija jāizdod vairāki šim likumam pakārtoti noteikumi, kas veidotu, iedzīvinātu un precizētu normatīvo regulējumu šajā jomā.
Saimnieciskā darbība 12:46, 1. Jūl. 2010
Jautājums par personāla dokumentiem – kādiem tiem jābūt, cik eksemplāros, kur tiem jāatrodas, cik ilgi jāglabājas, un tamlīdzīgi, ir bijis aktuāls visos laikos, un nezaudē savu aktualitāti joprojām. Mēģināsim apskatīt vispārpieņemtos nosacījumus, paturot prātā, ka dzīvojam un strādājam 21. gadsimtā, kad ikdienā arvien vairāk lietojam elektroniskos dokumentus, tai skaitā elektroniskās grāmatvedības un finanšu uzskaites programmas, personāla uzskaites programmas un lietvedības sistēmas.
Lietvedība 16:31, 11. Feb. 2010
Informācijas tehnoloģiju piedāvāto risinājumu laikmetā, kad arvien lielāka daļa tehnisko dokumentu sagatavošanas darba tiek īstenota, arvien mazāk izmantojot cilvēkresursus, par ierastu parādību ir kļuvuši elektroniski sagatavoti un patērētājiem vai klientiem izsūtīti rēķini, kuros ietverta piezīme: „Rēķins sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta”. Īpaši plaši šādu rēķinu sagatavošanu izmanto lielās kompānijas un pakalpojumu sniedzēji, kam mēnesī ir jāsagatavo rēķini par sniegtajiem pakalpojumiem ļoti lielam klientu skaitam. Lielākajā daļā gadījumu tam ir ekonomisks pamatojums – tūkstošiem rēķinu pašrocīga parakstīšana prasītu neadekvāti lielu darba un laika patēriņu.
Dokumenti 17:59, 26. Okt. 2009