Uzņēmuma e-adreses piekļuve ir tikai uzņēmuma īpašniekam (vadītājam), kas nozīmē, ka grāmatvedim nebūs piekļuve saņemtajiem rēķiniem un nebūs iespēja izrakstīt rēķinus. Kā nodrošināt piekļuvi e-rēķiniem ārpakalpojuma grāmatvežiem? Vai iespējams nodot piekļuvi tikai e-rēķiniem?
Strukturētie e-rēķini 09:00, 28. Okt. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus varētu ieviest elektroniskus rēķinus, 2024.gada 31.oktobrī galīgajā lasījumā pieņemti par steidzamiem atzītie grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 12:10, 31. Okt. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
24.septembrī Ministru kabinets izskatīja grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz noteikt regulējumu strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanai. Sākot ar 2025.gada 1.janvāri, budžeta iestādēm savstarpēji un uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar budžeta iestādēm, izsniedzot rēķinu, tas būs jānoformē kā strukturēts elektroniskais rēķins.
Likumdošana 13:27, 24. Sep. 2024
Ministru kabineta mājaslapā ir publicēts grozījumu projekts Grāmatvedības likumā, saskaņā ar kuru plānota elektronisku rēķinu izrakstīšana sākot no 2026.gada 1.janvāra par preču un pakalpojumu piegādēm starp Latvijas uzņēmumiem.
Likumdošana 11:58, 17. Jūl. 2024
Saeima 2024.gada 31.oktobrī pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz jaunu regulējumu attaisnojuma dokumenta – rēķina, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam, – noformēšanai. Būtiskākās izmaiņas likumā paredz, ka rēķins turpmāk būs noformējams kā strukturēts elektroniskais rēķins. Līdz ar to rodas jautājums – kādas izmaiņas un pielāgojumi jāveic līgumos, lai nodrošinātu veiksmīgu pāreju uz e-rēķinu apmaiņu?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 11. Nov. 2024
“iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmumu elektronizācija 2024”, kas norisinājās šī gada 17.septembrī, Valsts ieņēmumu dienests informēja par izmaiņām saistībā ar e-rēķinu ieviešanu un automātisko rēķinu apmaiņu no 2026.gada.
Svarīgi 09:06, 18. Sep. 2024
Daļai uzņēmumu, kuri sniedz vai saņemt preces/pakalpojumus no budžeta iestādēm rēķini strukturētā formā jeb e-rēķini no 2025.gada 1.janvāra būs obligāti. E-rēķinus no 2025.gada varēs ģenerēt portālā Latvija.lv, tā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024” norādīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Madara Reinika. Turklāt tas būs ērti un viegli izdarāms, īpaši gadījumos, kad uzņēmumam darījumu nav daudz. VID norāda, ka process ir vienkāršs un saprotams. Pārbaudām!
Strukturētie e-rēķini 12:10, 10. Okt. 2024
Uz kuriem neattieksies prasības par strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanu? Kā var identificēt budžeta iestādes, kas atbilst noteiktam klasifikācijas kodam?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 7. Nov. 2024
Atbilstoši sagatavotajiem grozījumiem Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, strukturētais rēķins par preču piegādi budžeta iestādei nav jāiesniedz. Tomēr, ja ir vēlēšanās, lai budžeta iestāde to apmaksā, tad jāizraksta attaisnojuma dokuments e-rēķina formātā (rēķins samaksai). Uzņēmumi pārsvarā šo dokumentu gatavo kā vienu preču pavadzīmi-rēķinu – vai tas nozīmē, ka arī pavadzīmes ir jāsagatavo strukturētā formātā? Kā šādu pavadzīmi parakstīt? Vai arī šie grozījumi nozīmē, ka, piegādājot preces budžeta iestādei, uzņēmumiem no 2025.gada obligāti būs jāsagatavo divi dokumenti?
Strukturētie e-rēķini 09:00, 11. Okt. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus ieviestu elektroniskus rēķinus, 2024.gada 10.oktobrī konceptuāli kā steidzami atbalstīti grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:04, 11. Okt. 2024
Ministru kabinets 3.septembrī izskatīja rīkojuma projektu, kura mērķis ir veidot centralizētu finanšu dokumentu maiņvietu attaisnojuma dokumentu jeb e-rēķinu elektroniskās aprites nodrošināšanai, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 14:44, 4. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par e-rēķinu jeb strukturētā elektroniskā rēķina, kurš sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā (mašīnlasāmā) formātā un dod iespēju to automātiski un elektroniski apstrādāt, ieviešanu.
Strukturētie e-rēķini 11:32, 26. Jūl. 2024
Publiskai apspriešanai iesniegti grozījumi Grāmatvedības likumā. Tajā tiek noteikts, ka attaisnojuma dokuments, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam, noformējams kā strukturēts elektroniskais rēķins, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 11:36, 28. Mai. 2024
Vēl pirms dažiem gadiem biju diezgan entuziastiska par e-rēķinu ieviešanu uzņēmumu grāmatvedībā, lai veicinātu rēķinu apstrādes procesu automatizāciju. Tomēr, darbojoties starptautiskā vidē, saskaros ar apstākļiem, kuros mans entuziasms ir stipri mazinājies. E-rēķinu ieviešanai uzņēmumā ir divi galvenie motivatori – normatīvo aktu prasības konkrētās valstīs un/vai rēķinu apstrādes procesu automatizācija uzņēmumā.
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 29. Apr. 2024
Vai strukturētie e-rēķini jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu? Vai e-rēķini vispār jāparaksta no juridiskās puses?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 25. Jan. 2024
Uzņēmumiem piegādājot preces/pakalpojumus budžeta iestādēm un otrādi, no 2025.gada 1.janvāra būs obligāti jāizmanto strukturētie elektroniskie rēķini. Kā var zināt, kas ir šīs “budžeta iestādes”? Piemēram, vai pašvaldību kapitālsabiedrības ir budžeta iestādes? Vai tas nozīmē, ka, piemēram, visiem Rīgas uzņēmumiem, kas saņem pakalpojumus no “Rīgas ūdens”, e-rēķini no nākamā gada būs obligāti? (Tāpat arī piegādājot preces vai pakalpojumus.)
Strukturētie e-rēķini 06:00, 17. Okt. 2024
Uzņēmums līdz šim rēķinus saņem elektroniski uz biroja e-pastu. Vai strukturēto rēķinu varēs atvērt arī, piemēram, biroja administrators vai saimniecības vadītājs, lai pārbaudītu, ka rēķinā norādītā informācija ir korekta? Vai tomēr būs jāsūta divi rēķini – strukturētā un arī cilvēklasāmā formātā?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 25. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Tagad, kad vasarīgais septembris jau aiz muguras un priekšā drēgnais rudens cēliens, ir laiks ielūkoties “iFinanses” septembra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:15, 10. Okt. 2023
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Mēs – Izdevniecība iŽurnāli – šī gada 25.martā svinam savu 15 gadu jubileju! Sākot domāt par laiku, kad e-rēķini bija neeksistējošs termins, izdegšanas sindroms nebija arodslimību sarakstā, skaidrs, ka laiks ir paskrējis. Dzimšanas dienai par godu sniedzam ieskatu mūsu pirmsākumos un uzņēmuma dibinātājas Kristīnes Dzelstiņas atmiņās.
Svarīgi 09:00, 25. Mar. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā drīkstēja neparakstīt preču pavadzīmes, lai izsargātos no saslimšanas (šādas izmaiņas bija arī iestrādātas normatīvajos aktos). Vai un kādos gadījumos preču pavadzīmes šobrīd drīkst neparakstīt?
Dokumenti 06:00, 11. Mar. 2024
Vai inflācijas atplūdi šogad turpināsies? Investīcijas tehnoloģijās – ceļš uz ilgtspēju? Vai paraksts e-rēķinā ir obligāts? Darbinieks no Ukrainas – rezidents vai nerezidents? Darbinieka rīcība ārpus darba laika – pamats uzteikumam? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:00, 2. Feb. 2024
2024.gada 23.janvārī Ministru kabinets apstiprināja Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu 2024.–2027.gadam. Lai nodrošinātu kvalitatīvu un sakārtotu uzņēmējdarbības vidi, kas veicina uzņēmumu attīstību un sekmē konkurētspējas paaugstināšanos, sadarbībā ar nozaru ekspertiem ir sagatavots vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kura prioritāte turpmākajiem četriem gadiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, īstenojot gan horizontāla rakstura pasākumus, gan fokusētus pasākumus konkrētās tautsaimniecības nozarēs, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 11:33, 24. Jan. 2024
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
Šobrīd ārpakalpojuma grāmatveži klientu dokumentus saņem dažādos veidos – gan mākoņprogrammās, kā “Google Drive”, gan e-pastos, gan “WhatsApp” sarakstēs, radot visai lielu haosu dokumentu apritē. Kā ārpakalpojuma grāmatvedim organizēt dokumentu saņemšanu no klientiem? Kā ieviest dokumentu struktūras prasības klientiem?
Sagatavots un iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna projekts 2024.–2027.gadam. Plāns ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kura prioritāte turpmākajiem četriem gadiem ir ēnu ekonomikas mazināšana, īstenojot gan horizontāla rakstura pasākumus, gan fokusētus pasākumus konkrētās tautsaimniecības nozarēs, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:51, 12. Jan. 2024
Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Apskatām mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kā arī to, kādi riski var rasties un kā tos mazināt.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jan. 2024
Nodokļu reformas gads tuvojas, tāpēc, kā jau ierasts katru gadu, žurnāls “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizē konferenci “Nodokļi un grāmatvedība 2024”. 2024.gada 11.janvārī aicinām uz noderīgāko un katram profesionālim nepieciešamāko nodokļu konferenci, kurā Latvijas zinošākie eksperti dalīsies ar praktiskiem skaidrojumiem un ieteikumiem par pieņemtajām izmaiņām.
Svarīgi 09:00, 19. Dec. 2023
Pašvaldība lūdz izrakstīt rēķinu, norādot tajā pašvaldības bankas kontu. Šāds lūgums tiek pamatots ar Valsts kontroles pārbaudēm. Vai ir kāds normatīvais akts, kas nosaka, ka, izrakstot rēķinu pašvaldībai, tajā obligāti jānorāda bankas konts?
Dokumenti 06:00, 7. Dec. 2023
Plānots, ka no 2025. gada e-rēķinu izmantošana uzņēmumiem būs obligāta. Daudzi jau šobrīd tos izmanto. Tomēr lielākajai daļai priekšā ir pārejas process uz elektronisko rēķinu ieviešanu. Kā sākt izmantot e-rēķinus pēc iespējas vienkāršāk?
Svarīgi 07:05, 22. Apr. 2022
Lai gūtu praktiskas zināšanas kā uzlabot darba produktivitāti, izmantojot digitālos rīkus, šī gada 28.septembrī interneta žurnāla “iFinanses” rīkotajā izstādē-forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2023", vienuviet tika pulcēti Latvijas zinošākie eksperti un labākie risinājumu izstrādātāji. Vienā dienā varēja uzzināt visu nepieciešamo uzņēmuma elektronizācijai un produktivitātes celšanai – juridiski un praktiski.
Svarīgi 16:16, 29. Sep. 2023
Automatizācija ir neatņemama grāmatvežu ikdienas sastāvdaļa. Došanās uz banku ar maksājumu uzdevumiem, konta izraksta saņemšana pie bankas lodziņa, ikmēneša ceļojums uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, lai pēc gaidīšanas rindā iesniegtu nodokļu pārskatus un saņemtu zīmodziņu uz sava eksemplāra, izklausās pēc ainām no senas pagātnes. Šobrīd šīs darbības ir automatizētas, taču automatizācijas līmenis var būt atšķirīgs.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Atsauce rēķinā – tikai formalitāte? Kad jāveic priekšnodokļa korekcija? Neētiska rīcība – morāls kaitējums? Viens pārkāpums – divi sodi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Sep. 2023
Plānots, ka no 2028.gada pievienotās vērtības nodokļa jeb nodokļa rēķinu apmaiņa elektroniskā formātā starp Eiropas Savienības uzņēmumiem būs obligāta prasība. Kas sagaidāms tuvākajā laikā PVN jomā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 30. Aug. 2023
Rēķinu un citu grāmatvedības attaisnojuma dokumentu piegāde elektroniski kļūst par aizvien būtiskāku informācijas apmaiņas procesa sastāvdaļu. Kā zināms, Latvijā no 2025.gada plānots ieviest elektronisku rēķinu (e-rēķinu) izmantošanu kā obligātu apritē starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm. Gatavojoties šīm izmaiņām, spēkā ir stājies jaunais Grāmatvedības likums un Ministru kabineta noteikumi Nr.877 “Grāmatvedības kārtošanas noteikumi”.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jūn. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Jūn. 2023
Latvijā ar 2025.gadu ir plānots ieviest obligātu e-rēķinu izmantošanu starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm, tādējādi panākot ērtu un vienveidīgu dokumentu sagatavošanu un uzglabāšanu, ātrāku un drošāku informācijas apriti starp komersantiem, kā arī vienlaicīgu datu nodošanu nodokļu administrācijai, kurai turpmāk nebūs nepieciešams informāciju pieprasīt no nodokļu maksātājiem.
Dokumenti 06:00, 26. Apr. 2023
Pamatojoties uz topošajiem Finanšu ministrijas 2023.gada grozījumiem likumā “Par grāmatvedību”, kas noteiks obligātu prasību kapitālsabiedrību e-rēķinu lietošanai elektroniskā formā no 2025.gada, Konkurences padome (KP) veica tirgus izpēti, vērtējot konkurences apstākļus rēķinu nosūtīšanas platformu tirgū, kuras izmanto kapitālsabiedrības.
Svarīgi 12:22, 18. Feb. 2023
Dokumentu elektronizācija ir viens no šī brīža aktuālakajiem tematiem, bet pieredze rāda, ka jo vairāk darām, jo vairāk neskaidrību rodas. Daudzi uzņēmumi joprojām darbojas tikai ar papīra dokumentiem, bet notiek aktīvi mēģinājumi to mainīt – to jutām arī konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”, jo saņēmām tik daudz dalībnieku jautājumu kā nekad. Atbildes meklējām kopā ar ekspertiem.
Svarīgi 11:11, 3. Mar. 2023
Vai zināji, ka grāmatvedības un lietvedības dokumentus drukāt un glabāt papīra formātā nav nepieciešams? Joprojām lielākajā daļā Latvijas uzņēmumu šo priekšrocību neizmanto, turoties pie vecajiem paradumiem un krājot papīru kaudzes. Mēs varam labāk! Ieviešot elektroniskos dokumentus, rūpēsimies ne tikai par dabu, bet arī par drošiem, juridiski korektiem darījumiem un, protams, savu komfortu. Ar kādiem šķēršļiem nākas saskarties katram uzņēmumam, pārejot no papīra uz elektroniskajiem dokumentiem? Un kā šo procesu iespējams atvieglot? Par šiem un citiem jautājumiem 28. februārī runāsim ikgadējā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”.
Svarīgi 10:30, 10. Feb. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Lai uzņēmums kļūtu efektīvāks, ir daudz darbu, ko var digitalizēt un automatizēt. Tas, ar ko sākt, var atšķirties atkarībā no biznesa apjoma, nozares un specifikas. Tomēr ir darbu veidi, ko teju ikvienam uzņēmumam ir vērts nodot robotu rokās.
Svarīgi 09:45, 4. Okt. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, 2022.gada 28.septembrī tikāmies žurnāla "iFinanses" izstādē "Uzņēmuma elektronizācija 2022".
Svarīgi 09:21, 30. Sep. 2022
Preču piegādātājs atsūta e-pastā parakstītu, ieskenētu pavadzīmi. Dokumentā nav paredzēts, ka preču saņēmējam tā būtu jāparaksta. Kā preču saņēmējs, ievērojot noteiktās normas, var apliecināt preču saņemšanu?
Dokumenti 06:00, 3. Jūn. 2022
Valdība ir atbalstījusi attaisnojuma dokumentu un preču piegādes dokumentu elektroniskās aprites sistēmas ieviešanu. Tā paredz, ka no 2025. gada elektronisko rēķinu jeb e-rēķinu izmantošana starp uzņēmumiem, kā arī starp uzņēmumiem un valsts vai pašvaldību iestādēm būs obligāta prasība.
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 27. Apr. 2022
Nevienam nav noslēpums, ka darbs e-vidē vidē kļuvis par mūsu ikdienu – elektroniski veicam darījumus, digitalizējam dokumentus, automatizējam dažādus procesus un pārceļam tos uz e-vidi. Darba ikdienā rodas jautājumi ne vien kā piemērot normatīvos aktus, bet arī kādus praktiskus risinājumus pielietot, lai darbiniekiem būtu ērtāk strādāt. Žurnāla “iFinanses” organizētajā forumā “Praktiskie e-risinājumi uzņēmumu ikdienā” kopā ar Latvijas zinošākajiem speciālistiem precizējām neskaidrības un meklējām veidus, kā darbus paveikt gudrāk, ātrāk un kvalitatīvāk.
Svarīgi 13:50, 13. Mai. 2022
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Vismaz vienā ziņā mans un Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis sakrīt – mums ir izteikta nepatika pret tiem, kas ļaunprātīgi izvairās no nodokļu nomaksas jeb rada krimināli sodāmas shēmas. Te ir runa par trim galvenajām kategorijām – pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanu, aplokšņu algām un ienākumu slēpšanu ofšoros.
Citi 07:00, 28. Jan. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Uz šiem un citiem būtiskiem jautājumiem atbildes meklēsim konferencē “Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022” jau šonedēļ, 21. janvārī!
Svarīgi 16:47, 14. Jan. 2022
No 2022. gada 1. janvāra spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kas paredz kārtību attaisnojuma dokumentu izmantošanai un uzglabāšanai elektroniskā formātā. Aplūkosim, kā digitalizēt čekus un rēķinus, lai ar tiem varētu strādāt ērtāk un ātrāk.
Svarīgi 10:16, 8. Dec. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Tuvojoties jaunam gadam, katram grāmatvedim būtiski zināt, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas būs jāņem vērā, tāpēc žurnāls iFinanses sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju aicina uz ikgadējo konferenci “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022”. Šoreiz konference norisināsies 9. decembrī attālināti.
Svarīgi 17:24, 3. Dec. 2021
Otrdien, 12. oktobrī, Ministru kabinets (MK) izskatīja un atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par attaisnojuma dokumentu un preču piegādes dokumentu elektroniskās aprites sistēmas ieviešanu. Pie ziņojuma izstrādes no pagājušā gada vidus strādāja darba grupa FM vadībā, iesaistoties vairākām nozaru ministrijām un IKT nozares ekspertiem
Likumdošana 15:55, 12. Okt. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Kā Latvijas uzņēmumiem veicas ar dokumentu digitalizēšanu? Kā praktiski tiek veikts šis process? Ko var un vajag digitalizēt? Vai dokumentus papīra formātā pēc tam drīkst iznīcināt? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem sniedz AS “Unifiedpost” eksperti.
Saimnieciskā darbība 07:00, 9. Jūn. 2021
Divas dienas – 8. un 9. jūnijā – norisinājās žurnāla “iFinanses” rīkotā konference “E-komercija – juridiskie un praktiskie jautājumi”, kurā tika risināti aktuālie jautājumi, ar kuriem saskaras uzņēmumi, pārceļot savu uzņēmumu produktu tirdzniecību uz interneta vidi.
Svarīgi 16:34, 11. Jūn. 2021
Tā kā Covid-19 ietekmē daudzi uzņēmumi savu tirdzniecību pārcēla un turpina pārcelt uz interneta vidi, nepieciešams apgūt daudz jaunas informācijas, sākot no likumdošanas aktu izpētes, uzņēmuma grāmatvedības sistēmu pielāgošanas, līgumu un grāmatvedības dokumentu pārcelšanas uz elektronisko vidi, līdz pat atbilstošu maksājumu sistēmu ieviešanai. Kā to visu darīt?
Svarīgi 15:52, 21. Mai. 2021
Raugoties no vadības skatu punkta, dažkārt pat vienu nedēļu veci dati par uzņēmuma finanšu stāvokli jau ir novecojuši, jo biznesa lēmumi par turpmāko darbību ir jāpieņem, ņemot vērā faktisko situāciju gan pašā uzņēmumā, gan arī ekonomikā kopumā. Tāpēc jautājums par aktuālo datu izmantošanu uzņēmumu finanšu pārvaldībā ik dienas kļūst jo svarīgāks.
Finanšu vadība 07:00, 17. Mar. 2021
Attālinātais darbs ir palielinājis vajadzību izmantot e-risinājumus. Atcerieties, ar kādu sajūsmu ieviesāt savu grāmatvedības sistēmu! Ja tā ir pārtapusi nopūtā vai pārņem sajūta, ka daļa no ikdienas darbiem nav jūsu dzīves laika vērta, visticamāk, ir laiks vairāk darba digitalizēt vai pāriet uz citu grāmatvedības programmu. Aplūkosim, ko un kā iespējams digitalizēt un kādus ieguvumus tas sniedz.
Svarīgi 07:06, 15. Mar. 2021
Vai līgumu var uzskatīt par attaisnojuma dokumentu, uz kā pamata veikt ierakstus grāmatvedības reģistros? Vai visos gadījumos ir nepieciešams rēķins? Sevišķi svarīgs šis jautājums ir gada beigās, kad grāmatvedībā jānorāda visi darījumi neatkarīgi no tā, vai rēķins ir vai nav saņemts.
Dokumenti 07:00, 15. Feb. 2021
Krīze ir lielisks laiks, lai pārskatītu biznesa prioritātes un optimizētu procesus. Nereti mēs darām lietas, jo “tā ir pierasts”, bet ilgtermiņā ierastās takas mīņāšana var radīt risku zaudēt būtiskākos resursus biznesā – laiku, naudu un efektivitāti.
Svarīgi 07:00, 8. Jūn. 2020
Autoserviss izraksta rēķinu, kurā iekļautas gan darba, gan auto detaļu izmaksas. Kā pareizāk nosaukt dokumentu, ja tajā iekļautas arī auto detaļas? Pavadzīme, rēķins, nodokļa rēķins? Vai dokumenta nosaukumam ir nozīme?
Dokumenti 07:00, 23. Jūl. 2019
Izpratne par e-rēķinu sistēmu Latvijā nav viennozīmīga. Ilgstoši nespējot pieņemt politiskus lēmumus, Latvija e-rēķinu izplatības ziņā šobrīd atpaliek no citām Eiropas valstīm. Vēl arvien esam iesprūduši papīra un PDF rēķinu slazdos, kamēr Eiropā un tuvākajās kaimiņvalstīs plaši tiek izmantoti rēķini, kuru datus nolasa speciāli izveidotas programmatūras.
Svarīgi 09:00, 15. Jūn. 2018
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) pašu saražotās preces nodod tirgot dažādiem veikaliem. Visbiežāk veikals pārdod tikai daļu no precēm, bet pārējo pēc diviem, trim mēnešiem atgriež atpakaļ SIA. Kā par šādiem darījumiem jānoformē dokumenti? Kurā brīdī jāatzīst ieņēmumi, un kad jāveic grāmatojumi?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mar. 2019
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumu saviem sadarbības partneriem un piešķir 90% un pat 100% atlaidi. Kā šādiem darījumiem grāmatot PVN, un kā to norādīt PVN deklarācijā? Vai deklarācijā vispār jānorāda “nulles rēķini”?
Grāmatvedība 07:00, 4. Jan. 2019
Mūsdienās informācijas pārvietošanas ātrums it teju neierobežots, pateicoties internetam. Lielākoties informācija ceļo no adresāta pie adresāta, lai cik tālu viņi viens no otra atrastos, pāris sekunžu laikā. Paradoksāli, tomēr joprojām ir industrijas, kur informācijas pārvietošana ir atkarīga no, piemēram, ceļu satiksmes sastrēgumiem, pastnieka vai kurjera kāju ātruma un līdzīgiem faktoriem. Tie ietekmē papīra dokumentu apmaiņas ātrumu.
Svarīgi 08:00, 21. Mai. 2018
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros, kuri var būt sagatavoti papīra formātā vai kārtoti elektroniskā veidā datorā. Piemēram, pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 11. Mar. 2016
Vispārīgās dokumentu noformēšanas prasības ir noteiktas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.916) un šie noteikumi, konkrēti - šo noteikumu 2., 3., 4., 5. un 6.nodaļas prasības, ir jāievēro arī pašnodarbinātām personām - to paredz MK noteikumu Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" (MK noteikumi Nr.585) 45.punkts.
Grāmatvedība 09:00, 5. Feb. 2016
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina patērētājus pievērst īpašu uzmanību un pārliecināties savās bankās, vai līdz šim esošie pakalpojumu sniedzēji, kuri piedāvāja saviem klientiem rēķinu (par komunālajiem pakalpojumiem, telekomunikācijām u.c.) automātisko apmaksu, turpina to darīt arī pēc 01.01.2015.
Svarīgi 17:27, 13. Jan. 2015
Uzņēmumam ir interneta veikals. Klienti, lielākoties fiziskās personas, pasūta preci, un tā viņiem tiek nosūtīta ar Latvijas Pasta starpniecību. Klients par preci samaksā pastā skaidrā naudā, un Latvijas Pasts pārskaita naudu uzņēmumam. Preču pavaddokuments ir pavadzīme, bet šajā gadījumā nav iespējams no klienta saņemt atpakaļ parakstītu pavadzīmi, jo Latvijas Pastā klients par apmaksu paraksta kvīti, kuru patur pasts, bet, ja prasītu klientam sūtīt atpakaļ pa pastu parakstītu pavadzīmi, visticamāk, mēs šo pavadzīmi tā arī nesaņemtu.
Dokumenti 17:58, 7. Sep. 2015
Elektroniskie rēķini kļūst aizvien izplatītāki, turklāt no šī gada izmaiņas notikušas arī automātiskajā rēķinu apmaksā. Kādas ir normatīvo aktu prasības, lai elektroniskajam dokumentam būtu juridisks spēks un to varētu iesniegt, piemēram, tiesā kā pierādījumu?
Dokumenti 11:07, 16. Mar. 2015
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Parādu piedziņa jeb atgūšana ir jebkuras komercdarbības sastāvdaļa, jo naudas plūsmas attiecībās potenciāli vienmēr ir brīdis, kad viena puse ir kreditors un otra puse ir debitors. Un tad, kad iestājas debitora samaksas nokavējums, debitors iegūst parādnieka statusu, un tieši šajā brīdī kreditoriem ir jāuzsāk parāda piedziņas procedūra.
Saistību tiesības 09:36, 2. Mai. 2011